Bekendmaking. L' WOENSDAG 11 JULI 1900. No. 55. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. enz. Leerplicht Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. Van zijn de ten van het UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKLJI. worden losgemaakt gingen. - uitgeputdrongen de invoeren Chineezen binnen, maakten wie nog leefden af land, te publiceeren De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze pro vincie, betreffende het 110111011 VHI1 maatregelen tegen brandgevaar door hooibroeien. Herinnert bij dezen belanghebbenden aan den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschil lende straffen zijn bedreigd, onder anderen tegen hem, aan wiens schuld (waaronder is te verstaan nalatigheid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid, enz.) brand is te wijten. Workum, den 9 Juli 1900. De Burgemeester van Workum, T. M. ten BERGE. Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 centa. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dit plan is gemaakt, nadat het onderzoek, door eene speciale commissie naar den toestand der marine ingesteld, aan het licht heeft gebracht dat slechts drie pantser- schepen en een gepantserde kanonneerboot ge schikt waren om dienst te doen. FINLAND. Ritzau’s bureau verneemt uit Helsingfors, dat de Finsche Senaat geweigerd en I gerust tegen konden stemmen. Als ’t waar is, is deze houding op haar zelve geene verdien ste. Men stemt niet uit berekening, maar uit overtuiging Mocht het echter zoo zijndan zal men uit het verslag der Handelingen van de Eerste Kamer kunnen lezenhoe een Spreker er op weesdat de Leerplichtwet anti-nationaal is dewijl ze in den grond der zaak door de Tweede Kamer was verworpen. Immers, daar ontbrak één lid, vermoedelijk tegenstemmer en dan was het geweest 50 tegen 50! Zoo ziet mendat ’t gevaarlijk is met vuur om te gaan en maar eens voor de «aardigheid” te stemmen. Elke stem, men bedenke dit wel, telt; en met ’t uitbrengen van zijn stem is men verantwoordelijk voor het geheel. Finland op te slokken. NOORD-AMERIKA. William J. Bryan is door de democratische partij vergadering te Kansas City eenstemming tot candidaat voor ’t Presidentschap der Vereenigde Staten ge proclameerd. Het aangenomen partijprogram verklaart zich tegen het imperialisme, tegen het ge voerde beleid ten aanzien van Cuba en de Philippijnen en voor onafhankelijkheid dezer laatste onderbescherming van Amerika tegen buitenlandsche inmenging. Voorts wordt de oorlog verklaard aan de handelsbenten (trusts), van ’t zilver tegen van 16 tot 1, benevens eene inkomstenbelasting, rechtsstreeksche verkiezing den Senaat enz. Het kwalijk verheelde bondgenootschap met Engeland wordt veroor deeld en sympathie betuigd met de Boeren. Het anti-imperialisme zal bij den verkiezing- strijd de eigenlijke strijdleus der democraten zijn. Kamer had aan de leerplicht-wet eene meer Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Nu ontnam Deschanel Lasier het woord, beteekenende meerderheid kunnen geven. Men Deze weigerde echter de tribune te verlaten, heeft gezegd, dat de heeren de stemmen vóór Deschanel zet den hoed op ten teeken dat hij tegen vooraf berekend haddenen ze dus de vergadering schorste. Nu breekt het lawaai x-i—j__ -x- x i_ >x-echter eerst recht los. Lasier roept de uiterste linkerzijde toe: Jelui bent een bende omge- kochtenEen lid der linkerzijde antwoordt Maak dat je weg komt, JudasLasier wijst echter op Waldeck-Rousseau, die heen wil gaan en roeptDat is de Judas(Onbeschrijfelijk lawaai). Eenige afgevaardigden worden hand gemeen, over en weer slingert men elkaar verwijten naar het hoofd, en. de zaalbedienden doen moeite de vechtenden te scheiden. ENGELAND. De vrijspraak van Sipido is niet naar den zin van de Engelsche bladen. Sommige zien in de uitspraak der jury en de beslissing van het hof weer een bewijs hoe anti-Engelsch het Belgische volk wegens Zuid- Afrika blijft. Enkele stellen voor de Belgen te boycotten, ook door weg te blijven van Spa, Ostende enz. GRIEKENLAND. Het gevecht van de Regeeringstroepen tegen majoor Phikioris is geëindigd met de nederlaag van den laatste. Op zes uren afstand van Sparta werd hij door de troepen ingehaald en omsingeld. Terwijl DUITSCHLAND. Het Bureau van Wolff verneemt dat de Japansche Regeering betoogd men van hem eischte dat hij zich zou overgeven, heeft, dat volgens hare meening de ernst van schoot hij op de soldaten en gendarmes, die den toestand in China eischt, dat onmiddellijk hem daarop terstond neerschoten. Van zijn een groote krijgsmacht gezonden worde. Hierbij partijgenooten werden twee gevangen genomen sprak zij den wensch uit, de meening der en één gewond, terwijl de anderen ontkwamen, mogendheden te kennen. i Uit Athene wordt aan de Pol. Corr. gemeld, De Duitsche Regeering antwoordde, dat zij dat men van plan is om tot herstel en ver bet behoud der eensgezindheid onder de mogend- meerdering van de Grieksche vloot eene loterij heden als den eersten eisch van den toestand te houden. - beschouwde en dienovereenkomstig alle maat regelen zou goedkeuren, waartegen van andere zijde geen verzet werd aangeteekend. De avondbladen bevatten een bericht uit Sjanghae, de slachting van de gezanten met hunne vrouwen en kinderen en Europeesche wachten na achttien dagen hopeloozen tegen stand bevestigende. Toen de munitie en de heeft om de keizerlijke boodschap omtrent het levensmiddelen waren uitgeputdrongen de I invoeren van de Russische ambtstaal in Fin- en wel om deze reden, en staken den brand in de gebouwen. dat dit strijdig is met de Finsche grondwet. De Keizer is Vrijdagavond te zes uur aan Dit protest zal het arme land echter wel boord van de Hohenzollem te Kiel aangekomen, weinig geven, want de Tsaar is vast besloten FRANKRIJK. In de Kamer zijn Vrijdag weer schandelijke tooneelen voorgevallen. De beruchte antisemiet Lasier wenschte de regee ring te interpelleeren over «den drukdien de regeering op verscheiden rechters uit oefent om zekere burgers te verhinderen zich recht te verschaffen”. En dit naar aanleiding van het verdagen van het proces dat kapitein Fritsch de Aurore heeft aangedaan. De minister-president Waldeck-Rousseau verzocht de Kamer daarop om bij de agenda te blijven. Maar Lasier stond op de onmiddel lijke behandeling van zijn interpellatie en riep, doelende op Waldeck-Rousseau, uit: «wij zijn vrije aanmunting gevraagd de dictatuur van den salon-Jacobijn moede”, de verhouding waarop de voorzitter hem tot de orde riep. «Een journalist”, vervolgde Lasier, «die kolo- van nel Picquart heette belasterd te hebben, werd tot 100,000 francs veroordeeld, ofschoon hij om verdaging van het proses had gevraagd evenals vele anderen aan wie dit werd toegestaan. Maar deze journalist is nu eenmaal geen vriend der regeering”. (Lasier wordt ten tweede male Minister Goeman Borgesius heeft een zege praal bevochten, waarmee hem van vele zijden geluk is gewenscht. Het ontwerp-leerplicht is door de Eerste Kamer aangenomen met 33 tegen 16 stemmen, dat is dus met eene meer derheid van beteekenis. Hoe steekt deze af bij de meerderheid van slechts ééne stem in de Tweede Kamer Daar waren, laat het niet vergeten wor den de heeren socialisten tegen de wet. Omdat zij niet alles konden verkrijgen, wat ze nog verlangden, verwierpen ze het bereikbare. Wij weten ’t dat vele liberalen ook eene breedere opvatting hadden, doch zij kozen eieren voor hun geld en namen, wat ze krijgen konden. Blijkbaar heeft de Minister zijn volkje gekend en heeft hij verkregen, wat bij wenschtehet beginsel van den leerplicht bij en door de wet erkend. Op dit beginsel kan naderhand voort gewerkt worden. Alle begin is moeielijk Maar daar is een begin en dit is reeds van veel belang. Dat H.M. de wet zal sanctionee- ren, is, dunkt ons, buiten twijfel, vooral na de overweldigende meerderheid in onzen Senaat, Den kinderen van het gemeene Vaderland heil Wij verheugen ons in deze uitkomst. We wijzen er op hoe jaren achter elkander de Afdeeling Zuid-Westhoek van Friesland van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs, welke afdeeling de ge meenten Workum, Hindeloopen, Stavoren, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en Gaasterland omvatte (naderhand in tweeën ge splitst) er op heeft aangedrongen eene wet op de leerplicht te verkrijgen. Eerst stond de Afdeeling in de algemeene vergadering tamelijk wel alleenzelfs een Domela Nieuwenhuis steunde haar niet, alleen van uit Maastricht kwam hulp. Belangstellenden kunnen de ge schiedenis lezen in de gedenkschriften van «Volksonderwijs”. De Afdeeling vroeg echter medewerking van de liberale Eerste Kamer. De pacificatie is aanvaard door schier alle par tijen. De bijzondere school geniet rijkssubsidie onder behoorlijke controle, welke ook de open bare ondergaat. De schoolstrijd is dus uit 1 Mocht men nu niet verwachten, dat alle man de handen ineensloeg om te verkrijgen het resultaatde premie der overwinninghet kind ter school? En, och arme, hoe bewees de schoolstatistiek het tegendeel. Om allerlei redenen werden de kinderen thuis gehouden. Meester Zijlstra, hoofd der school in ’t Heidenschap, gaf inder tijd in dit blad een lijstje van schoolverzuim met de redenen daarbij. En dit heeft zeker de attentie van velen getrokken, ’t Kind moet alles, hulp verleenen binnen en hulp verleenen buiten, maar het eenige, de weinige uren van het schoolgaan moet het niet. En dan komen daar de geld- bezwaren. Zij wegen. Voor rijke ouders hinderen ze niet. Zij be talen endesnoods, voor privaat lessen er bij. Voor de armen bestaat er evenmin bezwaar. Zij betalen toch niets en kunnen daarom doen en laten, wat ze willen. Maar voor den middenstand. Deze moet reeds ploeteren en zorgen om met ’t gezin in eere te levenalles op zijn tijd betalen en dan bij een behoorlijken hoofdelijken omslag ook een duchtig schoolgeldGeen wonder, dat hier de cursus wel ontijdig werd afgebro ken. En juist die kleine burgerstandniet waar? die zoo met God en eere door de wereld hoopt te spartelen. Dat schoolgeld is hier eene ware marteling, eene drukkende belasting. Vandaar het herhaald verzoek door ons ten allen tijde gesteundleerplicht en kos teloos onderwijs. Beide zaken schijnen ons onafscheidbaar. Als de Staat voorschrijft: uw kind moet onderwezen worden, daar moet hij ook geene belemmering van financieelen aard in den weg stellenhij mag geen geld eischen voor eene verplichting. En dit zoowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs. Na de pacificatie op dit gebied is dit één en ’t zelfde. Natuur lijk blijve de vrijheid gehandhaafdwie zelve scholen wil bouwen en het onderwijs voor zijne kinderen wil betalen, hij moge dit doen. Dit gebeurt nu reeds, alhoewel met veel pruttelens tusschenbei. Dit pruttelen heeft evenwel geen reden van bestaan. Al zegt men.- ik betaal voor me zelf en ik verkies daarom niet te be talen voor een ander, holade gelegenheid staat voor ieder open en eigenzinnigheid is eene dure liefhebberij. Het liberaal regeer ook van den laatsten tijd heeft wel aardig de scherpe kanten van de onderwijs-quaestie weggenomen, zoodat deze quaestie in den grond der zaak geene quaestie meer is. worden losgemaakt van alle politieke overwe- o Deze hebben de zaak van de kinderen, de hoop des vaderlands gedurende langen tijd bedorven en de hoofden der leiders en hunne kornuiten warm gemaakt om zoo ook op ’t kussen te komen. Daar is onder ’t ministerie Mackay een com promis gesloten. De zoogenaamde schoolquaestie werd opgelost, niet het minst ook door de meerbij leerplicht wenschte zij tevens koste loos onderwijs. Zij thans ter ziele be greep reeds voor jaren, dat het onderwijs moest Één ding nog. Het drie- a viertal socialisten in de Tweede tot de orde geroepen.) Lasier vervolgde«wij willen deze partij-dictatuur van het kabinet- Waldeck-Rousseau niet langer verdragên!” zilver zijn de weddenschappen op Mc.Kinley te Nieuw-York gestegen tot 4 tegen 1. FRIS mui num FiiiMiw. 1IMS- El 1111 Ellimi E- r ■ai;

Friso nl | 1900 | | pagina 1