I I I I K 2 I ZATERDAG 14 JULI 1900. No. 56. N ieu wsti j dingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. de Parijsche gezondheidscommissie is op bevolkte wereldstadsedert Vrijdag de plaat zijn o. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. en de deugniet te volgen. Driftig gewijzigd, dat reizigers welke rij wie- van oorlogheeft in het Lagerhuis gezegd rijwielen door de Exploitatie-maatschappij is in 2 a 3000. Wyndham, de Engelsche onder-minister dat sedert April 1895 door Engelsche firma’s aan China geleverd waren 71 zware kanonnen met 11,740 projectielen, 123 stukken veld geschut met 49,300 granaten en 297 machine- kanonnenuit Duitschland zijn verleden jaar door een Duitsche firma 450,000 Mausergewe- ren en 3,000.000 patronen geleverd. Met projectielen van hun eigen maaksel worden de Engelschen en Duitschers dus nu van de 5e tot de 6e klasse A. S. IJbema. van de 4e tot de 5e klasse A. A. E. Sluyterman. van de 2e tot de 3e klasse K. Engelsma. En bij het gister gehouden toelatings-examen zijn toegelaten voorwaardelijk tot de 2e klasse H. Sluyterman en J. IJ. Galema. Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De werkman stotterde n.l. hield niet op hem hierin na 1 geworden wierp de geplaagde een hamer naar den knaap, die, aan het hoofd getroffen, neer zonk, bloedende uit beide ooren. Hij verkeert in levensgevaar. De dader, die zeer gunstig bekend staat, is gearresteerd. Te lerseke bestaat in meer dan een huis of schuur een ware rattenplaag. Zoo is er een woning, waar de ratten bij den maaltijd der bewoners brutaalweg te voorschijn komen en een deel van het maal trachten meester te worden. Een overwinning der Boeren. Lord Roberts seinde gister uit Pretoria Tot mijn leedwezen moet ik mededeelen, dat de Boeren het garnizoen van Nitratsnek, acht tien mijlen van Pretoria hebben overmeesterd en gevangen gemaakt. De Boeren maakten twee kanonnen buit en namen bijna een ge- i i -j van het. gcottg Grey8 regiment man van het Lincolnshire- regi- Het gevecht duurde den ge- Ik vrees dat onze verliezen ern- Zeer zeker zal dit voor velen hunner een blijde tijding zijn. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de Commissie voor het fonds van 80 arme oude Visscherlieden te Scheveningen, en sen de hier achterstaande advertentie. Een iegelijk moge bij zich zelf gevoelen dat eenige ondersteuning zeer noodig is. Inhoud van het Friesche Tijdschrift sSljucht en Rjucht", de 14e Juli 1900. Ut Ijeafde, J. v. d. Tol. Op reis, Madzy. Oarloch FredeJ. Gylstra. Aid mar net ta weismiten keard, Pyt fen Fryslan. Fen in lyts doarpke, fen Madzy. Koart- swyl. In moaiste loopke. In aid sprek- wird op in nije wize ótlein (mei plaetsjes), D. H. Z. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Noord-Brabant, onder bevel van den kapt. t. z. A. W. F. C. van Woerden, 10 dezer van Willemshaven vertrokken. De Dordtsche rechtbank heeft tegen een rijksveldwachter, beschuldigd van meineed, een gevangenisstraf van twee jaren geëischt. De man had verklaard een zeker persoon een haas te hebben zien schieten, terwijl door verschil lende personen werd verklaard, dat deze per soon geen geweer in zijn handen had gehad dien dag. Het O. M. noemde deze zaak een gevolg van het ongelukkige premiestelsel op bekeuring in jachtzaken. Een droevig ongeval is te Aalst geschied. Aldaar waren de heer en mevr. Van M. naar het paardenspel gegaan, na drie hunner kin deren, van 4, 5 en 7 jaar, te slapen gelegd te hebben. Zij hadden in de slaapkamer een kaars laten Vloot-Revue bij het Pampus. De vis- schers zullen ter gelegenheid van de revue, die schitterend belooft te slagen, telkens doen zich weer meer deelnemers voor hun vrou wen en kinderen mee aan boord mogen nemen, doch H. M. de Koningin heeft als Hare wensch te kennen gegeven, dat der bemanning daarin geheel vrijheid moet gelaten worden. Het zoude Hare Majesteit leed doen, indien hierop op de een of andere wijze pressie geoefend werd. Uit Leeuwarden, Zwolle enz., worden boot tochten georganiseerd, tot bijwoning der revue en een onzer grootste spoorwegmaatschappijen zal mede een boot naar Pampus zenden de kaartjes aan het station in het buitenland ge kocht, zullen dan gelden ook voor de Zuiderzee- reis. Aangaande de lotgevallen der Neder landsche ambulances heeft de Voorzitter van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis nog geen nadere berichten ontvangen. Wel blijkt uit een aan hem gerichten particu lieren brief, dat op 1 Juli een deel der eerste ambulance onder leiding van dr. Bierens de Haan te Pretoria werkzaam zou blijven en een ander deel naar Watervalboven zou gaan. Deze brief bevat echter geen bijzonderheden over de indeeling van het overige personeel. Een gunstige bepaling is thans bij de Posterijen en Telegraphie ingevoerd, nl. dat zij die vóór hun aanstelling in ’s lands dienst als reserve post- of telegraaf beambten werkzaam waren, dezen tijd bij pensioen verkrijging in i rekening kunnen brengen, p 1 1 -v1* heel escradon en negentig ment gevangen, heelen dag. stig zijn. Versterking werd afgezonden doch kwam te laat. Een gelijktijdige aanval op Derdepoort werd afgeslagen. Generaal Smith Dorrien bracht de Boeren ernstige verliezen toe bij Krugers- dorp. Generaal Buller dreef ze terug bij Paardekraal. Uit Londen wordt getelegrafeerd, dat de Chineesche generaal Mab de verbonden troepen der mogendheden beeft verslagen en dat de Chineezen na een gevecht van zes uren het arsenaal aan den Oostkant van Tientsin weder hebben bezet. Indien dit bericht waar blijkt het is van i de Daily Express uit Tientsin via Tschifoe verzonden, dan is de toestand voor de verbondenen zeker allerhachelijkst. Staatssecretaris Reitz heeft in een inter view gezegd dat de Boeren in staat zijn, nog een jaar den oorlog vol te houden, onverschil lig welke gebeurtenissen in den Vrijstaat plaats hebben. Het aantal Engelsche gevangenen te j Nooitgedacht neemt toe, het bedraagt thans Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. WORKUM. Bij het heden gehouden over- gangs-examen aan het Gymnasium te Sneek a. overgegaan onvoorwaardelijk, onze branden en eenen werkman gelast, nop het huis te passen.” Toen zij thuis kwamen wer den zij een sterken brandreuk gewaar. Zij snelden naar boven en vonden de slaapkamer in brand. De kinderen waren gestikt. Buren hielpen den brand blusschen en de man, die op het huis moest passen, heeft als zinneloos de vlucht genomen. Men weet nog niet, waar hij gebleven is. Hygiënische maatregelen. Door toedoen van alle openbare gebouwen van die, vooral thans zoo waarschuwing aangeplakt, om, in het belang der openbare gezondheid en teneinde de toe neming van tuberculose te belemmeren, niet in straten, tramwagens etc. te spuwen. H. M. de Koningin heeft, naar vernomen wordt, de wet op den Leerplicht bekrachtigd. Naar wij vernemen wordt aan Binnen- landsche Zaken de laatste hand gelegd aan de nieuwe Armenwet en mag men de indiening in het najaar verwachten. Zooals is gemeld, heeft de Nederland sche kruiser Noordbrabant Wilhelmshaven, waar het een tijdlang heeft vertoefd, weder verlaten. Om 10 uur des morgens, schrijft men aan de Köln. Zt., verliet het schip de haven, waar van de bemanning in deze dagen de kameraad- en gastvriendschap van de officieren en man schappen van het Noordzeestation heeft genoten. De Hollandsche kapel aan boord speelde het Duitsche volkslied toen het schip onder het hoerageroep der bemanning door de sluizen ging. Langzaam stoomde de Noord-Brabant de Duitsche linieschepen op de reede voorbij en telkens weerklonk een krachtig, kameraad- schappelijk hoera van beide zijden. Bij de Staatsspoorwegen worden eerste daags vijf locomotieven in dienst gesteld, welks alle andere in grootte overtreffen. De bedienin- moet plaats hebben, door 2 stokers en 1 mag chinist. Heden is met een dezer machine- proef gereden, zij zijn speciaal bestemd voor het traject Vlissingen Hamburg. De beperkende bepalingen omtrent de niet aansprakelijkheid van het vervoer van Van den heer J. B. Wolters te Groningen, ontvingen we ter aankondiging eene brochure getiteld»Welk nut stichten coöperatieve aardappelmeelfabrieken? Een woord van waar schuwing door aEureka” Vereenigde Nederland sche Aardappelmeelfabrikanten, Groningen”. In deze brochure wordt het doel, dat sEureka” tracht te bereiken, als volgt omschreven le. Eene goede samenwerking tusschen de aardappelmeelfabrikanten te verkrijgen en (waarop ’t vooral aankomt) 2e. De belangen der aardappelmeelfabricatie te bevorderen in overeenstemming met die van den landbouw. (De cursieveering is niet van ons.) Nu wordt in de brochure betoogd, dat door de werking van Eureka” de aardappelprijzen stijgende waren, maar dat deze moeten dalen door het optreden van coöperatieve fabrieken, nu reeds ten getale van zeven bestaande. De oprichting daarvan is dus schadelijk voor de landbouwers zelve, ’t Gaat er dan ook omge keerd mee als met de coöperatieve zuivelfabrie ken. ’t Boekje van 16 pagina’s ziet er netjes uit en kost slechts 10 cents, dus geen te hooge prijs voor hendie er kennis mede willen maken. Terecht heeft onze correspondent uit Fr's Zuid Westhoek gewezen op de laakbare wijze, waarop Engelsche bezoekers ten onzent lastig worden gevallen. Er waren dienaangaande al meer klachten tot ons gekomeno. a. van Stavoren, Sneek, Terhorne en ook zelfs van uit Leeuwarden. De Engelsche vlag vooral moest het ontgelden. Aanleiding daartoe moet het gerucht hebben gegeven, dat men eene aalaak (uit Workum of Heeg) te Londen aankomendedwong de Nederlandsche vlag neer te halen, waarop men er de Britsche voor in de plaats stelde, terwijl men geheel ’t schip met zoogenaamde feestvlaggetjes versierde, ’t was dan op ’t bericht van den val van Pretoria. Die handeling der Engelschen is verkeerd ge weest, maar hier kwam het van den kant van dom gepeupelmoeten de Friezen dat dom en onbeschoft volk navolgen en ook verkeerd handelen Als China altijd natuurlijk som mige onverlaten daar de Europeesche gezanten vermoordt hebben dan de Europeanen ook ’t recht, de Chineesche gezanten om ’t leven te brengen? Op die manier zou men over en weer aan ’t werk kunnen blijven. Vreemdelin gen lastig te vallen is dom. Gaarne zien velen ze herhaaldelijk komen in hun welbegrepen belang, van daar dan ook de oprichting van zoovele vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer. En vooral dan is ’t dom, als die vreemdelingen behooren tot eene oorlogvoerende natie. Een lastig vallen dan heeft veel van spelen met vuur. Noord-Brabants bevolking bedroeg 1 Januari j.l. 279,382 m. en 278,769 vr. samen 558,151 zielen, waarvan te 's-Hertogenbosch 31,253, Tilburg 40,684, Breda 26,413, Bergen op Zoom 13,633, Helmond 11,465, Oosterhout 11,810 Rozendaal 13,879, enz. De bevolking van het Rijk bedroeg op denzelfden datum 2,544,935 mannen en 2,594,630 vrouwen, samen 5,139,565. Zij was in den loop van 1899 toegenomen met 31,688 m. en 33,265 vr. totaal 64,933. zooverre len als bagage wenschen te vervoeren, geen verklaring meer behoeven te onderteekenen, wanneer zij zelf de rijwielen in den bagage wagen willen brengen. Voor hen welke zulks niet willen doen wordt evenals vroeger een bewijs gevorderd, dat de Maatschappij zich i niet aansprakelijk stelt voor schade welke j tijdens den duur van het vervoer ontstaan is. Twee jongens van 9 en 6 jaren waren te St. Maartensdijk alleen bij de zeesluis, toen de vloed op 't hoogst was. Het jongste beschoten, kind valt in het water en verdwijnt in de diepte. Het oudste zet zich op de knieën in ’t water op een der vleugels van de sluis en grijpt bij het naar boven komen van den 8fadgenooten. drenkeling, diens hand en trekt hem verder 1 ~- op het droge. Zeer waarschijnlijk was het kind zonder deze hulp verdronken, ’t Ge- i beurde vermelden wij als een staaltje van tegenwoordigheid van geest op jeugdigen leeftijd. Een jonkman uit Groningen, die te Nieuwendam op de scheepswerf werktewerd geplaagd en gesard door een brutalen jongep. MBHB MMS- H wramilE- mtn 101111 rn ii:sl i\n. FRISO. I I flS f

Friso nl | 1900 | | pagina 1