I WOENSDAG 18 JULI 1900. No. 57. Officiëel gedeelte. Dertigste Jaargang. 1 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. hulp geroepen, traden zij vastberaden in het grepen, waarom het ging. Elk wat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Prys per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Vootwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Hoe klopt het leest van de onder voorzitterschap van het lid van En om niet den schijn i De overmacht doet wijken, en - loontje komt om z(jn boontje. waarvan bijna de helft aan finan- cieele aangelegenheden gewijd was, met krach tige handhaving van den gouden standaard. Dit trekt te meer de aandacht, omdat de Se- de l tevens een rondschrijven openbaar van vierden zij voor het standbeeld van Laocoon, van den vijand versterking, bestaande uit ministerieele revolutionnairen, in looppas kwam aan Duitschland de overeenkomstig art. 3 van een leger gebonden van voor de onderdanen van verzekeren van geregelde toestanden onder een behoorlijke Chineesche Regeering, het redden Senaat uitgenoodigd ook één vertegenwoordiger reemdelingen in Peking en bet wreken van Finland in deze commissie te benoemen. 1 OOSTENRIJK-HONGARIJE. De China I tegen de Duitschers heeft in Hongarije geen afzonderlijke voordeelen. Wij houden nieuw voedsel gekregen. het voortbestaan hebben daartoe aanleiding gegeven, de overeenkomst tusschen de mogendheden, de Staatsraad te Weenen het tartende besluit heeft genomen, dat alle brieven bestemd voor de Hongaarsche hoofdstad, voortaan het opschrift Ofen-Pest moeten dragen in plaats van Boeda- Pest. Tal van bezwaarschriften zijn hierover verwekt, ter zijde latende, als volgt eenvoudig weergeven. Men begon met elkander scheld woorden naar het hoofd te werpen als kruiers (van die vriendelijkheden, waarvan het vergoe lijkende Journal Officiél zegt: monsieur X. lance une interruption qui se perd au milieu du bruit en die in werkelijkheid eene bloemlezing van grofheden vormen)daarna werd men handgemeen, terwijl boven van hare tribune de nooit voldoende gebreidelde Pers de vech tenden aanmoedigde. Zelfs toevallig aanwezige Senaatsleden namen deel aan ’t gevecht. Eerst tot de zaal bepaald, breidde dit zich weldra uit tot de couloirs en tot de Salie der Pas Alsnu bleven de leden der Pers Een paar spreekwoorden of gezegden, al naar men ’t noemen wil van belang! Wij zouden er in éénen adem nog een derde aan kunnen toevoegenDe verrassingen zijn de wereld nog niet uit Daar hebben we dan kort geleden nog in alle deftigheid hoogwaardigheidsbekleeders uit de verschillende deelen der wereld bijeen gehad in onze stille residentie-stad ’s-Gravenhege, het meest rustige plekje, zou men zeggen, op Gods goeden aardbodem. Zelfs een stad mag ’t niet heeten. Den Haag was immer fier op ’t groote voorrecht van het grootste vlek der aarde te heeten. Eigenlijk gezegde omwalling heeft die gemeente dan ook nooit gekend. Deze hebben zich eenvoudig uitgestrekt tot het zoogenaamde hof met vijf poorten. Genoeg, ’s-Gravenhage genoot de eer de «Vredes-conferentie” te herbergen. Daar wer den besluiten genomen en bepalingen vastge steld, alsof er nooit ofte nimmer van eenige oorlog sprake zoude kunnen zijn. Staatslieden van naam deden zich hoorenEngelschen Chineezen en wie er meer waren. Er werd geteekend over en weer! En ziet enkele maanden later en de vrede is ver te zoeken. Zuid-Afrika worstelt al zoo ongeveer negen maanden tegen een overmachtigen belager en China speelt dermate op azijn poot”, dat ’t abeschaafde Europa” de kluts geheel kwijt is en niet weet, wat te be ginnen 1 Theorie en praktiek 1 Daar ginds in Zuid-Afrika staat het tien tegen één. Het beschavend element treedt daar op tegenover mede-beschavers, menschen van naam en met een eervol verleden en Europa zwijgt en ziet dat alles lijdelijk aan. Geen waardeering voor krachtdadig verzet, eenvoudig de handhaving van eigen vrijheid en zelfstandig heid bedoelend. Schande, dubbele schande, o, werelddeel der blanke menschen, schande ook gij vrije Amerikaansche republiekMag zoo ongestoord een broedermoord worden toegelaten, zonder eenig verzet, zonder eenig protest Duidelijk toch is het, dat het met zulk een geweldige overmacht moorden is op groote schaal. Moorden en niets anders, hart vol waardeering als men koene daden van het kleine hoopkendat wonderen verricht. Dat hoopken houdt ra ontzettende kracht en doet het fiere Albion een lijdelijke rol spelen daar, waar het overigens zulke groote belangen meende te moeten be hartigen. In China is alles in rep en roer. De over macht is ook hier in ’t spel en ja wel, hier wordt ze eenstemmig afgekeurd. De lang staarten zijn wakker gewordenze hebben be- VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Vrijdag den 20 Juli 1900, ’s namiddags 7} uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen van de vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Adressen om afschrijving van Hoofdelijken omslag IV. Aanbieding der Gemeente-, Armvoogdij- en Stads Weeshuis-rekeningen over 1899. V. Voordracht van leden voor het College van Zetters. VI. Vaststelling van het kohier van schoolgel den over het 2de kwartaal van 1900. nieuwe handelstractaat tusschen Amerika en Duitschland. Hoewel het tractaat nog niet is vuur. In de trappen schenen de nationalistische openbaar gemaakt, zegt de Berliner Neuester journalisten, die zich bijzonder onderscheidden, Nachrichten als zeker te kunnen meededen, dat het niet te kunnen houden, daarentegen zegen- u U1I.OUU1C.UU W U T C1CCII ft’JlUSLIg u 3 Van j vicn' het Dingley-tarief toegestane voordeelen worden toen geschonken. In het artikel is sprake van brandewijn, aansnellen. Warm werd de strijd het regende niet-mousseerende wijnen, kunstvoorwerpen enz. stok- en vuistslagen. Er hadde bloed gevloeid Dit tractaat zal drie maanden van te voren als niet, Sabijnsche maagden gelijk, de dienaren van het paleis zich met doodsverachting tusschen beide geworpen en de vechtenden gescheiden hadden. Intusschen waren de heeren Waldeck- Rousseau en zijne collega’s voorzichtiglijk ver trokken, niet zonder van den vijand een paar vriendelijke afscheidswoorden op reis medege nomen te hebben, krachtiger dan de andere. RUSLAND. Op bevel van den Czaar is te moeten worden opgezegd. Wij hebben reeds het een en ander mee gedeeld over het bijeenkomen der commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit den Duitschen Bondsraad, teneinde het een en ander te vernemen van den Minister van Buitenland sche Zaken, graaf Von Bülow, omtrent den toestand in Oost-Azië. De officieuse Norddeut- sehe Allgemeine Zeitung, er thans ook melding St.-Petersburg eene commissie benoemd, die de van makende, dat de leden der genoemde com- vraag zal hebben op te lossen /óp welke wijze missie de houding der Duitsche Regeering in het Finlandsche douanetarief in övl.. Chineesche quaestie goedkeurden, maakt is te brengen met het Russische, den heer j dier commissie zijn benoemd ambtenaren Von Bülow aan de Bondregeeringen, waarin de Russische ministeries van Financiën en Land- o.a. staat: bouw, «Ons doel is het herstellen van de veiligheid den Rijksraad Petrow. En om niet den schijn het Duitsche Ryk, het aan te nemen alsof men geheel buiten Finland om deze quaestie wilde regelen, is de Finsche Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. overeenstemming Tot leden van der vi van de begane misdaden. »Wij wenschen geen verdeeling van en in de eerste plaats vast aan van als hoofdvoorwaarde voor het herstellen van de orde in China.” FRANKRIJK De Kamer is met vacantie uiteengegaan. Om hare geschokte zenuwen tot bedaren te brengen, krijgt zij drie, vier reeds bij den handelsminister ingekomen en maanden rust. Het ministerie ook. En wij ookzegt de buitenl. verslaggever van het A.-H. Allen verheugen wij ons in die vacantie, want waarlijk voor eene zitting (eene zitting!) als die van verleden Vrijdag is het te warm. De onweders doen beter los te barsten in de in de Vereenigde Staten vrije natuur dan in het enge Palais Bourbon, den zin der Iemand, die deze gedenkwaardige zitting bij- hangen van gewoond had en dien ik een oogenblik later Mc.Kinley werd j.l. Donderdag te Canton door ontmoette, hief er de handen over ten hemel, i ’t Comité der republikeinsche partij vergadering Zoo iets had hij nog nooit aanschouwdHeel officieel kennis gegeven van zijne candidatuur. veel bijgewoond heeft de man trouwens niet I De President antwoordde met een vrij lange in de wereld en hij is b.v. ook nog nooit in andere aanspraak, Parlementen gaan kijken. Het was dan schan delijk schandelijkzei hij. Wat was er nu in werkelijkheid gebeurd? Wij kunnen het, ’s mans aandoening en ook nator Lodge, die de kennisgeving deed, in de hilariteit, die het bij ondervindingrijkeren zijne aanspraak weinig van financiën gezegd, maar op welsprekende wijze de «imperialis tische” politiek geprezen had, welke trouwens op bare beurt door den President met nadruk werd gehandhaafd. ENGELSCH-INDIE. De Gouverneur van Asjanti sir Francis Hodgson en zijne gemalin zijn jl. Dinsdag behouden te Cape Coast Castle aangekomen, van waar zij over zee naar Accra zouden vertrekken, een weinig ten oosten van eerstgenoemden plaats aan de kunst gelegen. De gewaagde marsch van den gouverneur is dus gelukt, maar het zal nog moeten blijken hoe velen der 600 manschappen, die hem begeleidden, daarbij zijn omgekomen. Nu moeten nog de 100 man ontzet worden, niet langer werkelooze toeschouwers, maar, die bij in het fort van Koemassi achterliet; door hunne respectievelijke partijgenooten ter hun proviand reikte niet verder dan tot het einde der volgende week. hoe zou ’t ons lusten, als daar vreemde bazen eenvoudig onze doodenakkers omkeerden, om daar en daarlangs hun slag te slaan Het tal millioenen Chineezen verzet zich en heeft daartoe voorbands zijne redenen. Maar Europa pruttelt en weet tegenover die over macht weinig zakelijks te stellen. Engeland vooral niet. Loontje komt om zijn boontje! John Buil zou graag het staartmensch pak ken, maar Paul Kruger houdt zijne handen gebonden. Rusland heeft het druk genoeg om zijne eigene belangen te verdedigen en zoo wordt gehoopt op Japan, het eilandenrijk dat voor korte jaren het kolossale Chineesche rijk onder de knie wist te krijgen. Had men ’t stil laten begaan, maar de Europeesche afgunst deed wonderen en strooide de wind, van welken thans storm wordt geoogst. Zoo gaat het, als men ’t onderste uit de kan wil hebben Er is geen verwonderlijker, we zouden zeg gen geen oneerlijker sding” dan de politiek. Men maakt er vanwat men wil. Doch macht is nog geen recht, en over macht vooral niet. Men kan zegevieren en toch verliezen. Het wereldgericht velt ten slotte het vonnis en brengt zijn rechtmatige straf mede. Engeland ondervindt dit reeds in zijn vleugellam zijn tegenover China, terwijl het zijne Indische koloniën van troepen ontbloot. Geen wonder dan ookdat onder de goed- gezinden stemmen opgaandie aandringen op een eervollen vrede met de Afrikaansche repu blieken. Die eervolle vrede is gemakkelijk te sluiten. Engeland trekt zijne legerscharen terug en verklaart de beide Republieken als vrije en onafhankelijke Staten. Engeland sluit een verbond van vriendschap met beide om elkan ders belangen in Zuid-Afrika te behartigen. Wat wil men nog meer? Kan er ooit een meer eervol einde zijn na zulk een heldhaftig strijden? Wat nut het, zoo er nog eenige duizenden worden doodgeschoten en vruchtbare akkers verwoest? Een hond vecht ’t felst op eigen heem, zoo in Afrika, zoo in China. De vredes-conferentie bedoelde toch niet ’t woord aan ’t kanon. Overmacht doet wijken, ja tijdelijk. Maar waarheid en recht zegepralen ten slotte. Loon tje komt om zijn boontje en als men ’t niet verwachtkomen daar verrassingen die het geheel een ander aanzien geven. Zoo is de geschiedenis van de laatste dagen. Komen er meer, die de rechtvaardigheid prediken. Ze zullen ons en tienduizenden met ons harte lijk welkom zijnH. Buitenlandsch Nieuws. n Perdus. DUITSCHLAND. De Duitsche bladen zijn over het algemeen zeer ingenomen met het De haat weer De Duitschers zelf doordat ook de Hongaarsche hoofdstad zal protesteeren. Voorloopig heeft de magistraat van Boedapest in zijn vergadering besloten om alle brieven met het opschrift Ofen-Pest terug te zenden. NOORD-AMERIKA. De Presidentverkiezing zal, gaat het naar republiekeinen, voornamelijk af- van de muntquaestie. Den heer Hier een stuk, daar een stuk, zoo voor als na de beste gedeelten in erfpacht afgestaan. In erfpacht, dat wil zeggen, voor altijd verloren. En dan spoorwegen, dwars door ’t land heen. Bedrie gen we ons niet, dan werden zelfs geene be graafplaatsen gespaard. Zeg nu eens eerlijk, ij.iii imiii iiiii'i.nii. 1IIBIS- n IIIHi;11 III Hniufthl'fW&.'iy, y. s

Friso nl | 1900 | | pagina 1