I 1 ZATERDAG 21 JULI 1900. No. 58. 1 I Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. i Uit ver- UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM tember a.s. zal plaats hebben te nemen. een De hitte heeft te New-York in de laatste dagen verscheiden slachtoffers gemaaktvelen zal worden voldaan, zoodat van de nog in dezen herfst voor het ver- bieten partij kan worden getrok- generaal Hutton. De Boeren poogden herhaaldelijk de stellin gen der Engelschen aan 7 officieren terwijl zij 4 kanonnen buit maak- en ten, een groote hoeveelheid proviand en paar- 14en muurde stad en de citadel kanonnen buitgemaakt. Den 17en seinde lord Roberts uit Pre toria, dat de Boeren den 16en een Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van zonnesteek zijn talrijk. Ook vielen ettelijke paarden voor de trams en rijtuigen dood neer. Onlangs vermeldden wij, dat door de directie der Staatsspoorwegen nieuwe locomo tieven zouden worden in dienst gesteld. Naar wij thans vernemen moet met deze nieuwe machines, die van grooter model zijn en voor de bediening waarvan behalve een machinist, twee stokers noodig zijn, een enorme snelheid worden bereikt. Bij de onlangs gehouden ■Rozendaal, 76 KM., afgelegd in den tijd van 47 minuten. (Vrijstaat) waarbij de Engelschen verslagen werden en gevoelige verliezen leden. De Boeren namen 200 man gevangen onder wie Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. hond. Een kappersvrouw te Amersfoort had haar haar met benzine gedrenkt, om haar zoon in de gelegenheid te stellen een vakproef Waarschijnlijk doordat ze te dicht Parijs t hadden tusschen Bethlehem en Ficksburg. Zij rukken op naar Lindley, op den voet gevolgd geworden, waaronder ook de heer R. te Rozen- door de brigades van Paget en Broadwood. Uit Transvaalsche bron is te Lourenzo Marqués bericht ontvangen dat de burgers van i het commando van Hazebroek den 8sten Juli verscheurd langs de lijn op de Engelschen te Lindley drie kanonnen hebben veroverdde Boeren hebben Villiers- dorp en Frankfort (in den noordoosthoek van den Vrijstaat) opnieuw bezet. Uit Lourenzo Marques wordt aan de Daily Express geseind, dat den Hen Juli een fuseliers toe zich over te geven. Destellingen werden echter dapper verdedigd door de ler- sche fuseliers en de koloniale troepen. De Boeren verloren 15 dooden, 50 gewonden en 4 gevangenende verliezen aan Engelsche zijde zijn 7 dooden, 29 gewonden en 23 man ver mist. Een Boerenmacht van 1500 man met 5 stukken geschut is er in geslaagd door de linie te breken, die de brigades van Rundle gevormd Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat H. M. de Koningin bij de a.s. Vlootrevue op de Zuiderzee op 3 Aug. e.k. op 5 botters zal overgaan, omdat H.M. nader met de vis- schers en hun bedrijf wil kennis maken. De eer van het bezoek zal te beurt vallen aan later te vermelden schippers, en wel op vaartuigen die uitoefenende botvisscherij, de haringvisscherij, de ansjovis-visscherij, de aai en garnalenvisscherij en de mosselen- en ali- kruikenvisscherij. Zaterdag vertrekt van Amsterdam naar Oost-Indië per stoomschip Koningin Regentes een detachement van 2 onder-officieren en 40 minderen onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt, der inf. W. H, F. Tour- ton Bruyns en onder medegeleide van de 2e luits. der inf. J. D. Roukens en H. L. Bier man. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 October a. s. te vervullen is de betrekking van boekhoudster (jaarwedde f 300, met ge not van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging), aan het Rijksgesticht voor krank zinnigen te Grave. Sollicitanten naar deze betrekking behooren zich vóór 1 Augustus e.k. bij een op gezegeld papier geschreven verzoekschrift tot de Koningin te wenden. Resultaten der Vredes-Conferentie. ’s-Gravenhage wordt gemeldt: Eiken dag kan de ratificatie van de conven ties der vredesconferentie door Duitschland Zakkenrollers aan 't werk. Men schrijft uit Rozendaal Reizigers naar Parijs kunnen niet te voorzich tig wezen met het wegsteken van hun geld. Dag op dag komen bij de stationchefs te Es- schen of Antwerpen klachten in van personen die onderweg bestolen zijn. Het schijnt dat zakkenrollers op het traject AmsterdamAnt werpen heen en weer reizen en voor hun oneerlijke operatiën de reizigers naar uitkiezen. Een 20-tal personen zijn reeds de dupe daal, die met zijn twee zonen de Parijsche tentoonstelling wilde bezoeken, en in den trein zijn portefeuille met f 350 vermiste. Later is deze ledig en i teruggevonden. Nog een slachtoffer van het vreeselijk onweer op Maandag j.l. werd de fortbewaarder van Giesendie door den bliksem getroffen werd toen hij uit een raampje keekin het den, De verliezen der Boeren bedroegen 10 man. John Burns, de bekende Engelsche werk- j mansleider, heeft in het Battersea-park te Londen ten aanhoore van een groote menigte een rede gehouden, waarin hij Engelands imperialistische politiek sterk af keurde. Sedert vijf jaren, zeide hij o.a., zwemmen wij in een zee van veroveringsvreugde, be dwelmen wij ons met den alcohol van machts misbruik, en is delirium tremens onze ziels toestand. Wij dansen op de toonen van den oorlogsdoedelzak, maar, naar mijn meening, zal men een leelijk gezicht trekken als de zak- pijper vraagt om wat hem toekomt. Het im perialisme zal ons in ronde cijfers 150,000,000 kosten. Reeds betaalt de ongelukkige belas- dezer provincie antwoord ingekomen, «dat aan worden tegemoet gezien. In België is daartoe het verzoek om verbetering van het vaarwater eerst de goedkeuring der Kamers noodig. In het Vliet, de Zuiderkade en het Kaatsveld te Portugal overweegt men in hoever reeds voor- loopig goedkeuring kan verleend worden in afwachting van de goedkeuring der Kamers, die tengevolge der ontbinding vertraagd wordt. In Zwitserland is de goedkeuring tot Decem ber verdaagd. In de eerste dagen van Sep- ^ot gemeentehuis en de daartoe noodige akten f morgens hebben 12 Russische, 2 Duitsche Tgf jaar geleden. Wat zal hij moeten betalen - I Bij het departement van buitenlandsche compagnieën, twee Russische veldbaiterijen en - - zaken te Parijs is uit Shanghai d.d. 18 Juli een Fransche bergbatterij de Chineesche Noord- - - jTT.l. --- van Shantoeng zijn de gezanten en hun families veilig en wel. Het vermoord staan”. Een moedige daad. Laatstleden Zondag rijkers van het Westen het arsenaal en de 1 aan. De strijd duurde tot den zee zijn avond zonder blijvend succes en onder zware omgekomen indien niet een burger gekleed te verliezen, voort. De Chineezen boden hard- I water was gegaan. Deze kloeke en gevaarvolle daad is verricht I door Steven van Blankenstein, 21 jaar oud, bankwerker uit Rotterdam, die Zondag met zijn familieleden een uitstapje naar Scheveningen deed. Een knaap van tien jaar was van de pier in het water gegleden en zijn makker, een jongeling van achttien jaardaarop in zee gesprongen om te trachten den knaap te redden. Geen van beiden kon zwemmenze hadden zich aan elkander vastgeklemd en nu eens kwam het hoofd van den een dan dat van den ander boven. Zeker zouden beiden zijn omge komen, als niet Blankenstein te water was gegaan en op den rug zwemmende spoedig de drenkelingen had bereikt en gegrepen. aangezicht bekwam hij eenige brandwonden en gevecht heeft plaats gehad bij Senekalsnek de man is tot heden nog van de spraak beroofd. Bij een smid te Gelderen heeft niet alleen de poes in het hondenhok haar verblijf, maar ze is er ook moeder geworden en thans kan men de jonge katjes zien kopjeduiken krijgertje spelen op en over den rug van DU) »Bruno,” terwijl moeder poes haar dutje doet dit tusschen de pooten van den zeer waakzamen nekkig weerstand. Om 9 uur des avonds I moesten de troepen in het Westen geheel uit geput terug. Het gezamenlijk verlies der ver-I bondenen bedroeg 775 man. Volgens telegrafisch bericht zijn daarop den proefrit werd de afstand Vlissingen—i 14en de Chineezenstelling benevens de om-I 76 km,, afgelegd in den tijd van 4 genomen en 62 Totnogtoe werd dit traject minstens in 58 min. afgelegd. De groote locomotieven, die op het genoemde hevigen traject de vergrooting der draaischijven nood- aanval deden op den linkervleugel der stellin- zakelijk maken, worden uitsluitend op dat tra- gen van I ole Carew, en op de linkerflank van ject gebruikt, daar men vermijden wil de ge bet Engelsche leger, dat onder bevel stond van vaarten over de spoorwegbruggen tc laten rijden. Te Londen zijn meer dan 300 personen - te vallenzij kwamen door zonnesteek getroffen, de hospitalen binnen- zelfs tot dicht bij die stellingen en riepen do gebracht. Zeven gevallen liepen doodelijk af. Franeker uitdieping voer van ken” Naar de betrekking van o___j van Opsterland, jaarwedde het depót der ratificatiën f 275, dingen. ..128 sollicitanten. worden geteekend, waarschijnlijk in de Treves- zaal door de gemachtigden van alle staten, ont die geratificeerd hebben, terwijl dan waar- schijnlijk tevens zal worden vastgesteld den juisten datum, waarop in September in het nieuwe gebouw aan de Prinsengracht de bij eenkomst zal plaats hebben van de vertegen- j woordigers der toegetreden staten tot benoe- Voorts de pier tegenover de Keizerstraat in dan het reglement van orde voor de ver- I Einde Juli of begin Augustus opening van de telephonische gemeenschap tusschen Duitschland en Frankrijk. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht", de 21ste Juli 1900. Fen in lyts doarpke, fen Madzy. De HaeremietW. P. Net soun oan ’e lever, Tj. B. Flinter, blom en bern, Th. v. d. S. Joun, Th. v. d. S. Koartswyl. Trije Ingels (mei plaetsjes), D. II. Z. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Hollandonder bevel van den kapt, ter zee S. K. Sybrandi, 17 dezer te Wusung (aan de monding der rivier van dien naam) aangekomen. Bij den commandant bestond het voornemen 18 dezer naar Shanghai op te stoomen. Verder is Hr. Ms. pantserdekschip Noord- brabant, onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. van Woerden, 18 dezer te Nieuwediep aangekomen. De bierkrijg. De onderhandelingen tus- scben de Pilsener brouwerijen en de Duitsche kasteleins hebben tot geen ander resultaat ge leid dan tot ruzie en schelden van de zijde der Pilsener brouwerijen. Van een prijsverhoo- ging is dus nu nauwelijks meer sprake, daar het de ernstige vraag geldt, of Duitschlend nog voort zal gaan Pilsener bier te gebruiken. Als de Pilsenaren dus hieronder zullen lijden, schrijft de Köln. Zeitungdan hebben ze geheel en al aan hun uitdagende, hoogmoedige houding te danken. Bij het hoofdbestuur van «Schuttevaer” is op een desbetreffend verzoek van Ged. Staten bij een theelichtje kwamstond het haar plotseling in lichte laaie. Hoewel de vlammen j spoedig werden gedoofd, bekwam de vrouw ernstige brandwonden aan hoofd en handen. De overwinning der verbondenen op de Chineezen te Tientsin wordt thans officieel be- I vestigd door den Duitschen vice admiraal Ben- -- demann, die aangaande de gevechten op 13 en 14 Juli het volgende seint: Den 13en des ting-plichtige elke week 2 shillings meer dan - morgens he11 n Bij het departement van buitenlandsche compagnieën, twee Russische veldbatterijen en als dë~verdwaasde dans aanhoudt? «Volgens den gouver- Oostelijke stelling aangevallen en 12 kanonnen .zanten en nun genomen, terwijl zij twee kruitmagazijnen in sloegen bewusteloos op straat neer en gevallen gevaar dat zij je fucht lieten springen. Tegelijkertijd grepen zullen worden blijft echter nog be drie Amerikaansche bataljons, 700 Engelschen, 2000 Japanners, 200 Franschen en 50 Oosten- Nieuwe Munten. Uit goede bron neemt het Centrum, dat naar de modellen van Pier Pander door den heer Tasset te Parijs (bij wiën de minister van Financiën zeer kort geleden een bezoek gebracht heeft) de stem-1 pels voor de groote muntstukken vervaardigd zijn. Op die stempels zijn proeven aan ’s Rijks Munt genomen, waar de Nederlandsche persen van verschillend systeem met de Fransche vergeleken zijn. Die proeven hebben, wat den muntslag aangaat, tot technische veranderingen geleid. De St.-Ct. No. 165 bevat de wet van 7 Juli 1900 (Stbl. No. 111), houdende bepa lingen tot regeling van de leerplicht. FRIS p mii H' b nu unnin: HUI Wil FRIESLAND. van nring van den secretaris-generaal en de ambte- zouden te Scheveningen twee jongelieden bij Chineezenstad naren, die terstond noodig zullen zyn. zal gadering dienen te worden vastgesteld.

Friso nl | 1900 | | pagina 1