Kwakzalverij WOENSDAG 25 JULI 1900. No. 59. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. er ook geene wandelende gekregen Tot Nut geen enkel medicus in haar midden. Toen zwegen de kanonnende aan gezien. Dientengevolge wendt zich de heer Burdett- dom. Pry's per kwartaal 70 cent franco per po»t8fi cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de pry’s belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVERS Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Eensklaps, op het door een vuurpijl gegeven gingen alle lichten uitheerschten en stilte over de wateren. Eenige I Het was betooverendde geheele reede was i men de plompe weer alle tegelijkten Toen schoot weder een vuurpijl DLTTSCHLAND. De bladen billijken over het algemeen den maatregel door graaf Von Bülow genomen ten opzichte der censuur van Berlijn verzendt. Zij vinden het een nood- zakelijken maatregel, en verwachten dat de overige mogendheden hetzelfde zullen doen. men de begoocheling wat de gezant Lue-Hai-Huan doen zal na dit votum van wantrouwen tegenover hem. Mis schien zal bijzeggen de bladenDuitschland verlaten en bijv, in Zwitserland. in de war gebracht. Een drenkeling grijpt zich aan vast, ’t is derhalve niet te verwonderen dat een hopelooze zieke nog eens een uiterste mid del beproeft en als hij dan nog genezing vindt Als men daar die velen ziet gaanenz. Ja, de wetten dienen gehandhaafd. Maar ver wonderen kan het niet uit den mond eener herstellende met verontwaardiging te vernemen, i hoe zeer ’t hem hindert, dat de man, die hem genezing aanbrachtwordt gestraft. Men vergete echter niet hierbij te bedenken dat de herstelling veelal niet lang duurt; en de dooden?och daar hoort men niet meer van. Wij vestigen voorbands de aandacht op een en ander. H. eiken Woensdag zitting met een geneesheer uit Amsterdam ten huize van den heer IJke de Jong, vroeger woonachtig te Warns en in den Zuidwesthoek van Friesland wel bekend. Daar worden afgegeven hoogstens zestig kaar ten elke kaart kost vijf gulden, ’t Gebeurt meermalen dat niet alle patiënten aan de beurt kunnen komenwelnudan komen deze de volgende week bovenaan. De belanghebbenden worden nummer voor nummer boven geroepen en ieder volgende benijdt zijn voorganger het meer gelukkige nummer. Wij zagen tal van patiënten, erbarmelijk er uitziende, met alle kenteekenen van de longtering op ’t gelaat we zagen anderen met even slechte teekenen voor de gezondheid, menschen met allerlei ge zwellen en wat dies meer zij, te veel om op te noemen, te veel ook om in een blad wereld kundig te maken. Nu zijn wij besliste tegenstanders der kwak zalverij. En nogmaals zetten we deze omstan digheid op den voorgrond. Maar als we bedach ten, wat zoovelen ons in persoon verzekerden, dat ze bij herhaling en bij onderscheidene doc toren geen baat voor hunne kwalen konden vinden, en ze hier, enkelen althans, stel 10 a 20 procent beterschap, geheele beter schap hadden gevonden, dan rijst bij ons de vraagheeft ook de zoogenaamde kwakzalverij hare grenzen? Men ziet en hoort. En de verzekering moge aangenomen worden, dat het boertje van Staphorst zijne patiënten trekt zoowel uit den Zuidwesthoek als uit den Noord- oosthoek von Friesland. Ze komen van rond om. Eenvoudige, arme menschen, ook rijken, welgestelden, met eigen equipage. Toch krijgt ieder evengoed zijn nummer en moet hij wach ten, tot ’t zijne beurt is. stellen, dat hij minder bedenkingen heeft tegen de samenstelling der commissie dan wel tegen o o- - - - haar gemis van dwangmiddelen om achter de Men is echter belangstellend om te weten waarheid te komen. Hij weet, dat de civiele artsen bij het leger in Zuid-Afrika zich schrif telijk hebben moeten verbinden tegenover bet Medische Legerdepartement, om «niets te open- zich elders in Europa vestigenbaren van hunne indrukken aangaande de hos- Algemeen houden zij het er voor, dat door deze telegrammen-censuur feitelijk de oorlogs toestand is ingetreden. Intusschen heeft Lue-Hai-Huan reeds ver scheidene telegrammen voor China aan goedkeuring van den minister onderworpen. De Russische Wjedomostin noemt het een navolgenswaard Duitsch voorbeeld. mogendheden zoo deden, zegt zij, dan zou weerstaan van de Britsche legers. Men ziet van Senaat en Kamer, de ministers, de admi- dusdat het niet tot de onmogelijkheden be- raals enz. te voet van ’t stadhuis naar de hoort in deze wereld, dat iemand toch uitblinkt Napoleonskade begeven, om van eene daar op een terrein, door hem eertijds niet betreden opgeslagen tribune bet aangekondigd nachtelijk en bekwaamheden toont te bezitten tot ietsspiegelgevecht bij te wonen. Alle schepen ter waarop hij zich van meet af niet toelegde, reede waren op verschillende wijze verlicht Het behoort tot de zeldzaamhedenmaar dat tusschen de twee masten der Formidable zag het voorkomt, zal men niet kunnen ontkennen, men een kruis van het Legioen van Eer met Genoeg, wij zijn en blijven besliste tegen- rood lint en groenen kransde Brennus droeg standers der kwakzalverij, maar stellen eenvou- drie reusachtige sterren de Baudin een duizend- dig de vraag: of, wat kwakzalverij heet, dit kleurige kiosk; de Admiral Duperré geleek altijd wel dien naam verdient? Zoo zoetjes een trotsche zwaan met opgeheven vleugels, aan komen er wijzigingen in de omstandigheden, de Carnot vertoonde de tentoonstellingspoort Regeering zit, uit welke personen zij bestaat en welke rollen de Chineesche gezanten inder daad spelen. Het is van groot gewicht dit te weten. FRANKRIJK. De 'feesten te Cherbourg. President Loubet heeft Woensdagavond, na het reeds vermelde banket, zich met de voorzitters Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Wij hebben gemeend op dit punt der zoo genaamde kwakzalverij wat de geneeskunde aanbelangt, eens de bijzondere aandacht te moeten vestigen. Men bedenke ’t welhier komen lieden, die door de onderscheidene doc toren zijn opgegeven. Mochten ze nog baat kunnen vinden, wij zouden er ons hartelijk in verheugen, zonder natuurlijk voor de gevolgen in te staan. Maar dat doet een medicus in dat geval evenmin. Enfin, twee weten meer dan een. Ons werd ter hand gesteld no. 31 dato 27 Januari 1900 van De Voorburger, uitgevers Cornelissen en Co., waaruit ons blijkt, dat ook ergens in Voorschoten zoo’n eigengevormde doctor woont. Dat blad vraagt o.a. »Zou het niet mogelijk zijn, dat iemand met lust tot onderzoek en veel aanleg voor genees kunde het heel ver wist te brengen, zonder ooit de boogeschool gezien te hebben? In elk vak of ambt is dat toch mogelijk. Op kerkelijk gebied heeft men altjjd voor mannen van singuliere gaven de deur open gehouden, ofschoon bun naam nooit op de rol der studenten in de theologie is voorgekomen. En in het dagelijkscb leven komt het zoo dikwijls voor, dat iemand een bijzonder inzicht en behendigheid vertoont in zaken waarop hij zich in zijne jeugd nooit toegelegd heeft. De oorlog in Zuid-Afrika geeft ons daarvan de sprekendste voorbeelden. De vechtgeneraals der Boerenofschoon ze nooit eene militaire school hebben gezienlaat staan doorloopen, staat in geen enkel opzicht achter bij de weten- en krijgskundig gevormde generaals Het zoogenoemde boertje van Staphorst houdt in Europa. Getuige hun optreden en hun aan komen er wijzigingen in de omstandigheden. de Hebben we naast de gezetelde l niversiteiten op het Concordeplein zonder het standbeeld, er ook geene wandelende gekregen En niet het minst door toedoen der deftige Maatschappij helder overstraald, zonder da£ Tot Nut van t Algemeen. Eene herziening scheepsrompen bemerkte, der geneeskundige wetten ware wellicht wen- F schelijk. Althans als ’t waar is, wat ons ver- teeken zekerd werddat ’t boertje van Staphorst van duisternis bevoegde zijde den raad ontving, zich te laten seconden en daar bulderden honderden stukken bijstaan door een geëxamineerd geneeskundige, van twee eskaders, kliefden als rosse bliksem- Sedert tal van jaren heeft de Tweede Kamer stralen den nacht zoodat Zoo had van een zeeslag in ernst, door de geheele heeft de ellendige schoolstrijd ook hier de zaken opeengepakte volksmassa in bange verwachting aangezien. Toen zwegen de kanonnende een stroohalm zoeklichten der schepen veranderden den nacht j.x de beklemde stemming week. Weder een maar pitalen”hij weet ook dat patiënten den raad kregen van hunne oppassers om niet te klagen, omdat de dokter het hun anders wel inpepe ren zou. Welnu zegt de heer Burdett- Coutts tegenover zulke ergerlijke feiten de mag de commissie waarlijk wel buitengewone bevoegdheden bezitten De vice-minister Brodrick heeft medegedeeld, Als al de Jat de vlootversterking naar China gezonden, bestaat uit een slagsschip, 7 kruisers en 3 Europa spoedig weten, waar de Chineesche kanonneerbooten, benevens 860 matrozen en marine troepen. Het zenden van verdere ver sterkingen zal afhangen van den loop der ge beurtenissen. Tien duizend man zijn uit Indië afgezonden en daar zijn nog meer troepen ge reed om zoo noodig te worden afgezonden. Op dit oogenblik zijn 16 Engelsche oorlogs kepen en gebergten b. v. van de een of andere streek van China, waarvan ze met beslistheid zelve ook weinig weten, dat alles is zoo ongeveer aan de orde van den dag. En dan heeft men de bureaucratenonuitstaanbare menschendie geene rekening houden met de omstandigheden, maar doorvaren op het Godzalige «er staat geschreven”. Eigen inzicht, eigen oordeel vaarwel«er staat geschreven I” Zoo iets is nu vierkant in strijd met den geest van den grooten apostel Paulus en der halve met dien van het tegenwoordig Christen- Hij toch leerdeonderzoekt alle dingen en behoudt het goede. En wie ter wereld zal er nu zoo dom zijn, om dit woord niet een verstandig woord te noemen Paulus wist het wel en zijne les geldt door de eeuwen heen op en voor elk gebied. Paulus is dan ook het echte type der vrijzinnigheid. Onze inleiding is lang genoeg. Wij hadden ons voorgenomen de aandacht te vestigen op ’t boertje van Staphorst, den bekenden heer Stegenga. Gedurende drie achtereenvolgende weken hebben we zoo in ’t stille kennis ge maakt met ’s mans werkzaamheid op genees kundig gebied. Bekend zijn de vervolgingen en ’s mans veroordeelingen tot strenge geld boeten. Juist daarom boezemde de zaak ons belang in en spreken we niet, dan als we gezegd hebben na een herhaald bezoek (zonder dat de man er iets van weet) van drie weken. Ziet hier dan het resultaat onzer bevinding: schappelijk Aan kwakzalverij doen we niet mee op geenerlei gebied en niet ’t minst op dat van de geneeskunde. Men heeft de Universiteiten, Vrije en Onvrije, al naar men ze noemen wil en daar kunnen de jongelieden studeeren naar hartelust en bekwaam worden als wijlen de wereldbekende Boerhave. Bovendien de wetten op ’t geneeskundig staatstoezicht, de zooge naamde medische politie, die ook de apotheken omvat, alles ter geruststelling van de mensch- heid, om vertrouwen te wekken, als bij den ijk der maten en gewichten, dat men precies zijn zuiver tantieme zal ontvangen, strekken ten waarborg. Met tal van juridische of andere studenten komt ’t er in den mond des volks niet zoo op aan. Laat de menschen maar studeeren, ’t is voordeel voor de stad hunner opleiding, al duren de studiejaren soms heel lang, een predikant idem ad idem, maar van een geneesheer, een doctor, een arts kunnen menschenlevens afhangen, en daarom moet dat examen of moeten die examens bijzonder streng zijnWij laten in ’t midden de groote vraag of bij de werkzaamheden van heeren advocaten en geestelijken ook menschenbeurzen en daar door menschenlevens in gevaar worden gebracht, maar de wereld verhaalt ’t nu eenmaal op de geneesheeren. Van eene advocaten- of geestelijke toezienerij is minder bekendal bestaat die ook, maar wellicht in minder scherpe mate. De groote zaak gaat veelal boven het begrip van den gewonen sterveling en dit is treurig genoeg. Bekendheid met de wetten der maatschappij, met die der natuur, met de aardrijkskunde, van het eigen lichaam ontbreekt veelal, terwijl de schoolautoriteiten wedijveren in *t vragen naar Ceylon of van Weder korten tijd en het vuren werd hervat, ditmaal ongeregeld, op elk schip naar goedvinden. Weder zweeg het geschut, al de i zoeklichten werden op de Presidentstribune gericht en voor de derde maal donderden de kanonnenditmaal - 1 j afscheidsgroet. omhoog, de zoeklichten verdwenen en de schepen lagen weer daar, feestelijk verlicht als bij den aanvangterwijl het opgewonden volkdat reeds een half uur lang zijn kreten had aange heven, zich nog eens moê juichte ter eere van de zeemacht, het leger en de Republiek. ENGELAND. In het Lagerhuis te Londen zijn door de Regeering de namen medegedeeld van de twee toegevoegde leden der Commissie van onderzoek naar de hospitaal-schandalen, maar zij wilde niet toelaten dat over die be- i noeming werd gedebatteerd. Dientengevolge wendt zich de heer Burdett- de telegrammen die de Chineesche gezant te Coutts nu tot de dagbladen om in het licht te H IHItlITEVUE IILIII 11)11» FIIIEXL1MI.

Friso nl | 1900 | | pagina 1