J L 1 I ZATERDAG 28 JULI 1900. No. 60. Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. tein en Pretoria van elkaar afsneed, de tele- met Vrijdag Het heet een UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM j troepen zich nu van Pretoria bevinden. Buller van het Zuiden uit, ondersteund zal wordenkan niet met zekerheid worden mee- met een i levensgevaarlijk heeft gewond, is thans na ver hoor op vrije voeten gelaten. Vier der bij die gelegenheid aangehouden bootwerkersdie a]s H. K. mishandeld hebbenbevinden zich nog in arrest op het politiebureau aan de Nassau- kade. Met ingang van heden zal voor de politie te Rotterdam wederom de gewone dienst aan vangen. Door B. en W. wordt aan den gemeen teraad van Den Haag voorgesteld na Het is natuurlijk van beide commandanten verhinderd worden elkaar de hand te reiken”. De Daily Graphic heeft echter niet veel hoop dat dit zal geschieden. Ook andere bladen zijn teleurgesteld en be ginnen humeur te toonen. News op schamperen toon, dat de officieelei Engelsche rapporten over nederlagen vanDe Wet telkens gevolgd worden door tijdingen van over de nederlaag even- dat de kans op ontsnapping voor hem was. Maar ziet, vier dagen later Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Daar zagen zij dicht bij hen een doodkist overeind staan, tegen een boom geleund. Zij verwonderden zich, wat dat moest beteekenen, en terwijl zij er over spraken, zagen zij het deksel van de kist bewegen en een hand er. uit komen, welke terstond weer verdween Dat gebeurde zoo verscheidene malen. De wandelaars vonden het natuurlijk grieze lig, maar zij besloten toch de kist eens wat van nabij te gaan bezien, zoodra de regen zou ophouden. Toen het droog werd stapten zij er heen; juist op dat oogenblik ging de kist ge- I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. zijn rug nam en er mee wegliep. Nu was het raadsel opgelost: een kisten- makersknecht had, door den regen overvallen, A graaflijn Potchefstroom-Pretoria te vernielen. rr_x i het groof8te belang, dat Directie (Heerengracht 270 te Amsterdam) voor l dat doel toe te zenden brieven. Het rollend trottoir, op de Parijsche Tentoonstelling, waarvan wij reeds melding o- maakten, zal zich a. s. Zaterdag voor de cor- Zoo zegt de Daily rectioneele rechtbank van de Seine te verant woorden hebben. De Fransche Régie heeft tegen de onder nemers een rechtsvervolging ingesteld op grond, dat deze zich niet gehouden zouden hebben aan de wet, regelende de te vervullen for maliteiten en de te betalen rechten voor jopen bare middelen van vervoer te water en te land”. De régie schat de waarde van het »middel van vervoer”, dat zij wil confisqueeren, op 840,000 francs. De bewoners in de buurt van het Trottoir roulant, zullen hier zeker niet veel op tegen hebbenhun tocht heeft dit eentoning voort rollend materieel al veel jammerklachten ontlokt. Een spookgeschiedenis. Een medewerker van een Weener blad verhaalt het volgende: Op een wandeling in het Salzkammergut, werd een paar vrienden door een zware regenbui overvallen en schuilde met hen in zijn, brak hij door onze liniën heen en den volgenden dag bevond hij zich reeds 15 mijlen ten Noordwesten daarvan. Weer twee dagen later vocht hij met de generaals Little en Broadwood op twee verschillende plaatsen, tot het vallen van de duisternis; beiden den te doen hebben met De Wet’s hoofdmacht. Den dag daarop wist hij aan hen te ontsnap- pen, brak den spoorweg op, sneed de telegraaf naar Pretoria af en veroverde een proviandtrein en nam het escorte van 100 Hooglanders ge vangen. Thans marcheert hij naar het Noorden om zich ongetwijfeld te vereenigen met De la Rey, die niettegenstaande zijn snederlaag” hem door lord Methuen toegebracht, toch gelegenheid vrienden van de te huis verwachte ambtenaren vond om terzelfder tijd, dat De Wet Bloemfon- ten sterkste af, om naar Vlissingen te reizen. De directie zal gaarne hare tusschenkomst verleenen tot het aan de aangekomen ambte naren spoedig ter hand stellen van de aan de Woensdag is de minister van Waterstaat uit den Haagvergezeld van een hoofdambte naar, naar Pampus vertrokken, in verband met de vlootrevue op 3 Augustus daar. Het buitenland geeft blijken van groote be langstelling voor de vlootrevue op Pampus. Er worden verslaggevers en teekenaars van buitenlandsche bladen heengezondeno.a die van Berliner en Hamburger Tages Zeitungen en teekenaars van de Hlustrirte Zeitung. We kunnen tevens melden, dat er zich steeds meer schippers van botters aanmelden om aan de revue deel te nemen. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat één boot Hr. Ms. »Buyskes" op 3 Augustus zal mogen volgen, echter op een afstand, zoodat de tBuyskes” in haar bewegingen niet gehin derd kan worden. De pers zal op deze boot plaats worden gegeven. Men deelt mede dat het afdeelingsver- slag van de Tweede Kamer betreffende het nieuwe ontwerp ongevallenwet, niet voor de helft van de volgende maand kan worden tegemoet gezien. Naar men verneemt heeft het Bestuur der Afd. Leeuwarden tot afschaffing van alco holische dranken door een deurwaarder beslag laten leggen op het tentjedat door de Ver- eeniging voor Geheel-onthouding geplaatst was op de kermis te Leeuwarden tot waterverkoop om alzoo propagande te maken voor hare Vereeniging. Een compagnie mariniers, sterk 200 man, zal van 22 tot en met 30 Augustus a.s. oefe ningen houden in het schietkamp der infanterie Harskamp. Dat de diensten door de mariniers te Rotterdam gedurende de werkstakingen gepres teerd wel op prijs worden gesteld, mag blijken uit de dankbetuigingendie van verschillende zijden inkomen. Een firma te Rotterdam zond zelfs een be langrijke som in contanten ter verdeeling onder de manschappen. Van het fort Pampus zijn Dinsdag de schietoefeningen met zwaar geschut begonnen welke oefeningen dagelijks tot en a.s. zullen worden voortgezet. De milliciens van de lichting 1899 bij de regimenten infanterie worden den 14en Augustus in het genot van groot verlof gesteld. De bootwerker II. K, uit Rotterdam die j)e "Wet om zijn stoutmoedigheid te prijzen, revolverschot een ander bootwerker gOo zegt b. v. de Daily Graphic: Hoewel het telkens herhaalde succes van De Wet verdrietig en teleurstellend is, zou het onridderlijk zijn wij hem den tol onzer bewondering voor zijn buitengewone verrichtingen als aanvoerder niet betaalden. Nadat hij het Oostelijk gedeelte van de »Oranje-rivier-kolonie” in alle richtingen doorkruist had en den spoorweg naar Pretoria herhaaldelijk opgebroken, honderden van onze manschappen gevangen nemend en het geheele district in oproer brengend, scheen hij ten 30 April I slotte bij Bethlehem door de troepen onder 1901 de exploitatie van den Haagschen schouw- generaal Rundle geheel te zijn ingesloten. Den burg voor vijf jaren op te dragen aan de di- I 12en Juli deelden wij dan ook als onze meening recteuren der Fransche Opera, de heeren Van mee, dat de kans op ontsnapping voor hem Bijlevelt en Lefevre, met toekenning van een gering was. Maar ziet, vier dagen later subsidie van f 20,000 en onder verplichting den 16en toen die kans nog geringer moest aan »Het Nederlandsch Tooneel” kosteloos het gebruik van het gebouw voor zijn speel avonden af te staan. Er zal in het gebouw een centrale verwarming worden aangebracht, die de directie moet bekostigen en aan de ge meente overdragen. Blijkens bericht, ontvangen bij het de partement van marine, is Hr. Ms. pantser- schip Piet Hein, onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, 24 dezer van Hong kong vertrokken ter opvolging van de be stemming naar Sjanghai, voorts dat Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. S. R. Wolterbeek, 25 dezer van Teneriffe vertrokken is, ter aanvaar ding van de terugreis naar Nederland. Verdronken. Woensdagmiddag is ter hoogte van het artillerie-schietterrein te ’s Gra- venhage, bij het baden in zee, een 15-jarige jongen verdronken. Zijn lijk, dat vermoede lijk naar zee is gedreven, was gisteravond nog niet gevonden. Te Vlissingen is de 14 jarige zoon van den zeeloods Sabel, even buiten het badhotel, bij het zwemmen verdronken en, hoewel spoedig op het droge gebracht, waren de levensgeesten I reeds geweken. In de Maas onder Echt is de 17-jarige Nellens bij het zwemmen verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Jacht-overtredingen. In 1899 zijn in de provincie Gelderland 1010 overtredingen der jachtwet geconstateerd. Boschbrand. Woensdagmiddag heeft bjj Arnhem, een uur achter Wolf hezen, een boschbrand gewoed. Het vuur, dat niet te stuiten was, sloeg over op de bosschen, toe- behoorende aan mr. L. U. de Sitter te Arnhem. Men zegt dat 60 bunders afgebrand zijn. Het Haarl. Dagbl. meldt dat Zondag 1.1. meer dan 130 processen-verbaal werden opge maakt tegen verschillende reizigers die met de Hollandsche Spoor te Haarlem aankwamen en vertrokken, wegens het reizen met eendaagsche retourbiljetten in treinen, die niet voor het buurtverkeer waren aangewezen. In houd van het Friesche Tijdschrift sSljucht en Bjucht", de 28ste Juli 1900. Fen in lyts doarpke, fen Madzy. De Tritichtüzenfen A. S. M. Utingerdiels Feest, fen J, P. A. Koartswyl. De Engelsche bladen drukken weer hun groote teleurstelling uit over de nieuwe ramp, die Roberts weer heeft getroffen. Niettemin kunnen enkele bladen niet nalaten generaal De uitgewezen Spoorwegambtenaren. De directie der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maatschappij deelt ons mede, dat door haar, met welwillende medewerking van Zijne Excellentie, den minister van Financiën, der meen- directie der maatschappij tot exploitatie van S. S. en der maatschappij Zeeland, alle maat regelen zijn genomen om haar terugkeerend personeel bij aankomst te Vlissingen alle moge lijke hulp te verleenen en hen zoo spoedig mogelijk naar hun verdere bestemming te doen doorgaan. Ter vermijding van ongewenschte drukte, die de Directie slechts zou bemoeielijken in haar streven, raadt zij de familiebetrekkingen en De Shah van Perzië komt a. s. Zaterdag Parijs en hare tentoonstelling bezoeken, waar hij 10 dagen zal vertoeven. Het bier. Er zijn er, die meenen het gebruik van sterken drank te kunnen beper ken door de consumptie van wijn en bier te bevorderen. Verschillende bevoegde personen hebben op het gevaarlijke van deze wijze van werken gewezen. De ervaring toch heeft ge- nederlagen van de Engelschen, zoodat de Jobs tijding uit Honingspruit nauwelijks een verras sing is. De Daily Mail is eens slecht te spreken en roept smalend uit, dat 50.000 Engelschen niet in staat zijn om De Wet vast te houden. Het blad noemt dat een zeer ontmoedigend teeken. Inmiddels maakt lord Roberts nu aanstalten om langs den spoorweg Oostwaarts van Preto ria op Middelburg aan te rukken. De voor hoede onder generaal Stevenson en de linker flank onder Ian Hamilton hebben Elandsrivier en Doornkraal bereikt d.w.z. dat lord Roberts’ ongeveer 40 KM. ten Oosten Of deze operatie door J het bosch onder zwaar geboomte. gedeeld. Want volgens de laatste berichten heeft hij genoeg te doen met de spoorlijn VolksrustStandertonJohannesburg te bevei ligen. Het nieuwe Servische ministerie is samen- gesteld als volgtbuitenlandsche zaken Jova- novitsbinnenlandsche zaken Popovitsfinan ciën Antonovits; oorlog Vasist. Het heet een neutraal ministerie. 1 meer De Neue Freie Presse verneemt uit Belgrado, dat Milanals Alexander zijn plan om te i trouwen doorzet, een reactionnaire beweging op j maar touw zal zetten teneinde zichzelf weer op den heel open en er kwam een flink en volstrekt troon te plaatsen. niet spookachtig jonkman uit, die de kist op De Koning heeft een amnestie uitgeschreven i voor staatkundige misdrijven, uitgezonderd den aanslag op Milan. Keizer Wilhelm keert reeds van zijn 1 geschuild in de kist, die hij moest wegbrengen. Noordsche reis terug. Gistermorgen verliet hij Bergen met bestemming naar Bremerhaven. Het internationale perscongres zal zooals men weet den 28 Juli te Parijs worden gehou den. President Loubet zal het openen. Wereldreizigers. In het Amstel Hötel te Amsterdam is afgestapt mevr, de wed. Cornelius Vanderbilt uit New-York met familie. ft* Ml IHl til»III11.\III iii.iiiiMiiiibi.nii. TVanna/wAn —i' V... Iiaa

Friso nl | 1900 | | pagina 1