Iets over de vrouwen-quaestie. WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1900. Dertigste Jaargang. No. 61. Binnenlandsche Berichten. Officieel gedeelte. De Koning van Italië vermoord. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. over UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. »Een vrouw, die niets dan zingt en tuit, Die gaarne speelt en die de luit Schier nimmer uit haar handen leit: Fy, fy, dat is lichtveerdigheid.” lid der plaatseljjke Gom- Maar is het niet een hemel schier Te zien hoe dat een geestig dier Met zang en spel haar man verkwikt Ja, Ja, Anna Bijns had goed praten, maar toen bestond er ook nog geene vrouwen-quaestie H. uws aanschijns Maar daarin ligt niet Harer is eene andere meerdere waardij. In Revue van de visschersvloot op de Zuiderzee. 3 Augustus 1900. De commissie voor de Zuiderzeevisschers- revue heeft ter kennis van de visschers ge bracht, dat een terrein wordt afgebakend dat rechthoekig 3000 M. lang bij 1800 M. breed is. De ligging in de lengte is van de ton van het Muiderzand om de W. t. Z. tot nabij fort Pampus, de richting in de breedte is van de ton van het Muiderzand om de N. t. W., welke lijn meest op Uitdam uitloopt. Behalve door de ton van het Muiderzand wordt het terrein nog afgebakend door vijf roode spiertonnen met vlaggetjes. Op dit ter rein worden de visschers in 11 lange rijen op gesteld. De richting der rijen is van O. t. N. tot W. t. Z. In elke rij liggen de noodige bakens met borden, welke genummerd zijn, van 1 af, om de Noord beginnende, en die met de werken van de visschers zijn beschilderd. De ligplaatsen der visschers zijn nu Wieringen met 70 botters in rij I. Medemblik met 30 botters in rij I. Enkhuizen met 10 botters in rij II. Marken met 80 botters in rij II. Hoorn met 15 botters in rij III. Urk met 70 botters in rij III. Monnikendam met 6 botters in rij III. Volendam met 200 botters, waarvan 90 schepen in rij IV, 90 botters in rij V, 20 bot ters in rij VI. Ransdorp met 10 botters in rij VI, Elburg met 30 botters in rij VI. Kampen met 26 botters in rij VI. Broek in Waterland en Oost-Zaan, te zamen met 9 botters in rij VI. Boven-Carspel met 10 botters in rij VII. Vollenhoven met 70 botters in rij VII. Harderwijk met 15 botters in rij VH. Bunschoten met 100 botters, waarvan 90 botters in rij VIII, 10 botters in rij IX. Huizen met 130 botters, waarvan 80 botters Muiden met 7 botters in rij X. Stavoren met 60 botters in rij X. Lemmer met 60 botters in rij XI. De visschers welke aangewezen zijn om hun bedrijf aan H. M. de Koningin te toonen, 5 botters zijnde, moeten liggen in rij I. De Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken in Friesland zal in zijne a.s. Algemeene Vergadering o.a. de volgende voorstellen be handelen Wijziging der statutenwijziging van het reglement op het Handelsmerk, oprichting van een pensioenfonds. Bij dit laatste neemt het Bestuur de voorstellen der Commissie over, n.l. 1 in beginsel te besluiten tot het vormen van een pensioenfonds voor de werklieden in dienst der Bondsfabrieken2°. eene commissie van minstens vijf leden uit zijn midden te be noemen, met opdracht gedetailleerde voorstel len, in den geest en op den grondslag van de aangeboden rapporten, zoo mogelijk in de eerst volgende vergadering aan te bieden. De Staats-Commissie tot onderzoek van het plan tot droogmaking van de Lauwerzee onder voorzitterschap van mr. B. Ph. Baron van Harinxma tboe SlootenCommissaris der Prijs per kwartaal 70 oent franco per poit8S oent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een dieptreurige gebeurtenis in Italië vraagt thans onze aandacht. Weder is daar een vorst gevallen als slachtoffer van éen van hen, die eeuwige wraak gezworen hebben aan de groeten der aarde. Umberto, koning van Italië, is Zondagavond vermoord. Terugkeerende van een gymnastiekfeest te Monza, waar hij ter gelegenheid van een gym nastiek-concours tegenwoordig was geweest bij de uitreiking der prijzen, werd hij, te kwart voor elf, terwijl hij in zijn rijtuig wilde stap pen, door drie revolverschoten getroffeneen kogel drong hem in het hart, en had een onmiddellijken dood ten gevolge. De moordenaar, Angelo Bressi, afkomstig van Prado in Toscane, werd gegrepende misdaad zal dus niet ongewroken blijven, maar wraak kan, helaas, het slachtoffer van den verfoeilijken moord niet in het leven terug roepen. Koning Humbert is dood. Reinier Karei Emanuël Johan Marie Ferdi nand Eugenius Humbert (of Umberto), koning van Italië, was geboren den 12en Maart 1844 uit het huwelijk van koning Victor Emanuël en aartshertogin Adelheid. Nadat hij een zorgvuldige, grootendeels militaire opvoeding had ontvangen, nam hij reeds in 1859 deel aan den oorlog tegen Oostenrijk. Een onge meens populariteit verwierf hij zich toen reeds door den ijver waarmede hij werkte voor de eenheid van Italië. In den oorlog van 1866 wist prins Humbert zich bij verschillende ge lijken omslag. 7. Behandeling Kohier van Schoolgeld het 2e kwartaal. Koudum, 31 Juli 1900. De Burgemeester, H. M. TROMP. ijverde om vrede en daarmee welvaart en be schaving te bevorderen. nik beveel u standvastigheid aan en liefde voor het vaderland en de vrijheid” waren de woorden, waarmee de stervende koning Victor Emanuel de zorg voor Italië aan Humbert overdroeg en deze heeft gedurende zijn regee- ring bewezen deze vaderlijke opdracht ter harte te hebben genomen. Daardoor maakte de koning zich bij zijn volk bemind en zijn popu lariteit bereikte wel haar toppunt toen bij in 1884, by het woeden der cholera te Napels, die stad bezocht en de terneergeslagen bevol king met nieuwe moed wist te bezielen door zyn kalmte en zelfopoffering. Koning Humbert was sedert 22 April 1868 gehuwd met zyn nicht Margaretha Maria Theresia, dochter van Ferdinand, hertog van Genua en Prinses Elisabeth van Saksen. De opvolger van den thans op 56-jarigen leeftijd vermoorden vorst is de nu 31-jarige prins Victor Emanuël, prins van Napels, die den Hen November 1869 werd geboren. Deze was op reis en bevindt zich met zijn gemalin te Piraeus in Griekenland. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemblumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 4 Augustus 1900, des voormiddags te te 9} ure. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen. 2. Benoeming van een 1“ missie van toezicht op het lager onderwijs. 3. Behandeling der gemeente-rekening over 1899. 4. Behandeling der verzoeken om afschrijving van aanslagen in den Hoofdelijken omslag. 5. Voorstel om aan de Tweede Kamer te adres- seeren over opheffing van tollen. 6. Behandeling suppletoir kohier van Hoofde- J cn ’t Komt veel beleid, zoo o. a. by den slag van Custozza dat we de oude manieren weer in (24 Juli), waarby het aan zyn optreden alleen uuicu ucioKCMcn, -X voor den te danken was, dat de terugtocht niet in een Dat is met andere woorden als van wanordelyke vlucht ontaardde. Welk een goed en moedig krijgsman ook in n] IX 50 botter8 in x koning Humbert is een vrede-vorst geweest, I -- De man de man en de vrouw de vrouw. zooals hij zich reeds als kroonprins steeds be- Elk op zyne plaats. Emancipatie is niet noodig. De liefde zij de vorstin des huizes Bovenstaande vluchtige schets mag overwe ging verdienen. Daarmede is bedoeld de stryd om ’t bestaan, zeker een der eerste voorwaarden voor een gelukkig buweiyk. Als de armoede de deur in komt, vlucht gewoon- lyk de liefde. Mannen en vrouwen beide hebben derhalve rekening te maken met de vermeedering van inkomst. En waar eene vrouw, een dame optreedt, schynbaar om voor zich zelve te zorgen, voor minder geld dan een man, daar benadeelt ze de maatschappy en haar eigen stand. Daar verbreekt zij het evenwicht. Hier op te wyzen, was het doel van ons schryven. Voor ’t overige schatten we de ontwikkeling der vrouw hoog, als die ontwikkeling slechts in de goede bedding is geleid. De oude dichteres wist het ook, als ze zei: ’t Is een eeuwen-oud woord»Gy man, in ’t zweet uws aanschyns zult ge uw brood eten.” En waarachtig met de warme dagen achter ons klonk de oordeeling of de veroordeeling dubbel zwaar. Is het een vloek of een zegen? Arbeid maakt gezonde spieren en in ’t brood des arbeids ligt Gods zegen. Wij kennen die spreuken van a tot z. Maar niet alleen wy, ook de dames van Gods schepping. De oude ordonnantie is zeker dezede man is de kost- winnaar, de vrouw de bestuurdster der huis houding. En uit mannen en vrouwen bestaat nu eenmaal de geheele menschenmaatschappy. Jongens zoeken meisjes, meisjes zoeken jon gens en trouwen is bet eenvoudig geval. Trouwen, dat wil zeggen, trouw blyven, trouw, houw en trouw tot den dood. Dat is trouwen, het herhaaldelyk trouw blyven Maar pardon Daar is eene quaestie van aanbelang, eene die zich noemt de emancipatie der vrouwen wereld. Zij stelt op den voorgrond de vrouw is niet minder dan de man en heeft mitsdien evenvele rechten. Aangenomen zou men zeg gen, om het schoone geslacht niet te beleedi- gen, maar laat ons de zaak, waarom het gaat eens nader bezien. Men kan nu wel beweren, heldhaftige dames, ga ook een rypakje aantrekken en strijden tegen den vyandamazonen kennen we reeds in Kenau-Hasselaar van Haarlem. En vechtersbazen in liefelyke gestalte ontmoeten we meer dan eenmaal, de waarde der vrouw, werkkring, eene van verband met ’t opgemelde is eene vrouw echt- genoote en moeder! En die dubbele taak is reeds zwaar genoegHoe zij er by- komt, om nog meer plichten op hare schuch tere schouderen te nemen alweer pardon, zoover zyn we nog niet, ’t Meisje is nog een voudig meisje. Maar ziet U, ’t zou eens zoo ver kunnen komen. Daar heeft U nu het idee, het denkeeld. Myn dochter wordt groot en heeft, als ik, zorgdragende vader kom te sterven, geen enkelen cent. Een bruid zonder cent, ofschoon ze de beste huishoudster ter wereld is, is na- tuurlyk geen cent waard. Zy is niet verkoop baar.” Ik moet mitsdien zien, dat ik er iets van maak. En de dames oordeelen evenzoo. En zoo komt het, dat er tal van dames op gaan naar verschillende examens, om den heeren concurrentie aan te doen. Zij studeeren vlytig en slagen voor ’t grooter aantal. Bij onderwijs, bij post en telegrafie, bij spoorwezen en wat niet al. En toch de overwinnende dames verliezen. Hoe kan dat? De oplossing ligt voor de hand. Laat ’t ons vergund zyn deze een weinig uiteen te zetten. Wy nemen een voorbeeld. Voor zekere firma werkt een man met be paald salaris. Hij vindt een bestaan en zoekt eene levensgezellin. De man kan bestaanal heeft hij ’t niet ruim. Maar het hoofd der firma roept vrouwelijke vertegenwoordigers op, om zijne zaak te dienen en ziet, bij tientallen zyn de Eva’s bereid. De mannen worden ter zijde geschoven en de dames aangenomen. Waarom? Omdat eene tegemoetkoming van b. v. eene f 200 a f 300, voor eene dame voortreffelijk is, maar voor een heer eenvoudig onaannemelijk. Als hij daarmee eene vrouw of een huisge zin wilde onderhouden, zou hij toch wel de grootste stommerik ter wereld zyn. Immers de m’nheer heeft er zyn gezin op na te houden, wat eene dame niet behoeft te doen. En als die hem nu voor een paar honderd gulden in den weg staat, wat dan? Langer praten behoeft niet. De emancipatie der vrouw is een treurig einde beschoren. De concurrentie der verschil lende geslachten heeft geen heil aangebracht. De vrouw de gelijke van den man. Die oude leus is nog altijd het ware wachtwoord. Samen vormen ze een geheel Als concurrenten tegen elkander op te treden legenheden hij was toen luitenant-generaal is zoo dwaas mogelijk. Menig begeerd vrijster te onderscheiden door moedig gedrag is daardoor oude-tante geworden, ons voor, eere moeten herstellende broek voor man1 ouds is gezegdIn ’t zweet zult ge uw brood verdienen \n in ia in Wil lllllll FlllliSLIM.

Friso nl | 1900 | | pagina 1