J Bekendmaking. Officieel gedeelte. De Visschersvlootschouw. Nieuwstijdingen. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1900. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. aan geheel nieuwe één landbouwer in den Westpolder werd te ’b Gravenbage ten geschenke aangeboden UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Zijn toestand moet zorgwekkend zijn. Zondag a.s. zal door het matrozen-muziek- corps van Hr. Ms. Noord-Brabant, gelegen op een concert worden vertrekt, later zal vertrekken. De uitgewezen Spoorweg ambtenaren,. Het stoomschip Arundel Castle is Woensdagnacht te één uur voor de haven van Vlissingen aan gekomen en aldaar om vier uur binnengeloodst. Met het ontschepen der goederen werd een aanvang gemaakt, waarmede men hedenmiddag gereed hoopte te komen om tegen 2 uur op voor de nagelaten betrekkingen van de bij Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM brengt ter kennis der Rijks- Ambtenaren en verdere Ingezetenen der Gemeente, dat de Heer COMMISSARIS der KONINGIN in deze Provincie voor nemens is op Woensdag den 8 Augus tus e.k., ’s voormiddags omstreeks 10 uur deze Gemeente te bezoeken. Een ieder, die Zijn HoogEdelGestrenge zou wenschen te spreken, zal daartoe ten Gemeentehuize de gelegenheid worden ge geven, alwaar vanaf heden eene audiëntie- lijst ter teekening ligt. Worküm, 3 Augs. 1900. De Burgemeester voornoemd, CORN. L. NAUTA, l.-R. De Koningin-Moeder. Heden herdenkt koningin Emma, de >Lands- vrouwe’\ zooals men haar bij voorkeur noemt, haar 42sten geboortedag, die door geheel Ne derland wordt herdaobt met blijde aanhankelijk heid. Want niet alleen als de Koningin-Regentesse die tijdens de minder-jarigheid der laatste Oranjetelg op zoo voortreffelijke wijze ’s lands zaken bestierde, kreeg Nederland haar lief, maar vooral als de Koningin-Moeder, die onze jonge Koningin een zoo voortreffelijke opvoeding gaf en haar zoowel maatschappelijk als geesteljjk Wij verkiezen het woord schouw, van schou wen, zien, in plaats van revue. Wat hebben we met ’t uitheemsch te maken, waar we ons zelve kunnen redden? Vooral thans niet, heden Vrijdag 3 Augustus, nu een eigenaardig, echt Nederlandsch feest, laat ’t ons zoo noemen, op de Zuiderzee in de nabijheid van ’t fort Pampus wordt ge vierd. H. M. de jeugdige Koningin der Neder landen te midden der oogenschijnlijk stoere, ruw gebaarde visschers, mannen met vereelte, doch ook vereelde handen en gelaats trekken, kerels in den nood, waarvan bewijzen in overvloed door de eeuwen heen, met trouwe harten en een handdruk, die uren later nog wordt gevoeld. Van harte hopen we, dat goed weder de festiviteit zal verboogen. Voor de handhaving der orde staat ieder visscher borg. H. M. is daar naar ons volle vertrouwen, te mid den harer jongens. Maar vooral wenschen we, dat het eigenlijke doel van den schouw moge slagenbehartiging der Regeering van het middel van volksbestaan, dat visscherij heet. Onze Nederlandsche vis- scherij ondervindt nog niet dien steun, die haar verleend mag worden, om zich kranig tegen over het buitenland te kunnen meten. Mogen alle gezaghebbenden, de breede rij aanschou wend, het denkbeeld van bevordering mede naar huis nemen en verder uitwerken I Het succes is dan ongetwijfeld verzekerd. Niet het minst zal H.M. daartoe willen medewerken. H. opleidde voor zoo voortreffelijk vervult. Heel Nederland verheugt zich in de aanhan kelijkheid van onze jonge Koningin tot Hare doorluchte Moeder, die wel het duidelijkste bewijs is voor de voortreffelijke eigenschappen der Koninklijke Moeder, die vóór alles Moeder is geweest voor haar eenig kind en dit nog is en naar wij hopen nog lange jaren zal blijven. Koningin Emma is sedert enkele jaren in de schaduw getreden van Hare koninklijke dochter, doch zij is niet de schaduw die be angst of schrik aanjaagtmaar de schaduw waarin de jonge Koningin zich bij voorkeur verkwikt en waartegen haar lieflijk beeld te voordeeliger uitkomt. Het pleit niet alleen voor de Moeder maar ook voor de dochter dat zij, ook nadat de Koningin de regeering aanvaardde, onafscheide lijk zijn gebleven. Als wij dan ook heden met blijde vereering aan Koningin Emma denken dan brengen wij haar in de eerste plaats een dankbaren heilgroet als de Koningin-Moeder niet alleen, maar als de Moeder bij uitnemend heid, waartegen alle Nederlandsche Moeders met diep respect opzien. Moge Zij nog vele jaren blijven de geliefde Moeder onzer geliefde Koningin. Met volle instemming nemen wij bovenstaan de over uit de Amst. Ct. van Vrijdag. Woensdagmiddag ontving H. M, de Koningin te Soestdijk in bijzondere audiëntie een commissie, belast met bet instellen van een onderzoek in zake de indijking van de Lauwerzee, in verband met een verbetering van afstrooming van het boezemwater in de provinciën Friesland en Groningen. Het voor zitterschap dier commissie wordt bekleed door den commissaris der Koningin in Friesland, mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten. Na afloop der audiëntie werd de commissie ontvangen door H. M. de Koningin-Moeder om ook deze een exemplaar aan te bieden. Daarna werd den commissieleden door de Koningin een déjeuner aangeboden. Als souvenir aan zijn bezoek aan onze koloniën is aan prins Waldemar van Dene marken door de Regeering een album met photographiën in een speciaal daartoe ver vaardigd etui aangeboden. Dinsdag heeft de minister van binnen- landsche zaken, de heer Goeman Borgesius, na afloop van de audiëntie bij H. M. de Ko ningin, zich naar Groningen begeven, waar hij een achttal dagen denkt te vertoeven. Daar na vertrekt de minister voor eenigen tijd naar Parijs. Treinenloop traject AmsterdamSneek. De raad van administratie van de Holl. Ijzeren Spoorwegmaatschappij heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de Kamer van Koophandel te Sneek, om bij den a.s. winterdienst een sneltrein van Amsterdam naar Leeuwarden te doen loopen, vertrekkende van Amsterdam om 4,10 min. ’s avonds, ten einde daardoor in Friesland nog dienzelfden avond de Hol- landsche bladen en beursberichten te ontvan gen, alsmede het reizend publiek gelegenheid te geven na Amsterdamsche beurstijd naar het noorden te vertrekken. In het ontwerp der nieuwe winterdienstrege- ling is echter opgenomen, dat de sneltrein, de gewichtige taak, die zij thans welke nu ’s nammiddags 5,52 uit Leeuwarden forskynsel. Men moat de divel ta frjeon halde, det er yen nin kwea docht, Jan fen ’e Gaestmar. Ljocht en skaed, M. Miedema. Koartswyl. BriefwikselW. D. Op ’e sé (mei plaetsjes). Overeenkomstig den eisch van het O. M. heeft de rechtbank te Rotterdam den bootwer ker B., die den 3en Juli een zoogenaamden onderkruiper een pak slaag gaf, veroordeeld tot 3 maanden. De zeekrijgsraad te Willemsoord heeft den marinier 2e kl. H. Oerlemans, die 11 Juni 11. te Helder den agent van politie Cupido vermoordde, tot 10 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Door den veroordeelde is appèl aangeteekend. Voor de betrekking van organist bij de Herv. Gemeente te Arum hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. Uit Achlum wordt gemeld, dat door de werklieden, bezig met het afgraven eener terp op yslumburen, het volledig geraamte van een blijkbaar nog jeugdige vrouw werd gevonden. Er ontbrak niets aan, terwijl het op de zijde lag en aan den rechterpols zat een vale metalen armband. Naar de zwaarte er van te oor- deelen en naar het vluchtig onderzoek dat werd ingesteld, scheen hij wel van goud te wezen. Tusschen de beenen lagen de kooten van een paard. Wellicht dat de naastliggende klamp, die nog niet aan de beurt was, hier omtrent nadere bijzonderheden aan het licht kan brengen. Uit Husingo (Gr.) wordt gemeld, dat de commissie, belast met het vaststellen der hagelschade aan de veldgewassen toegebracht Prjje per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ijzeren vervangen te worden. Geheel het plafond van is tevens weggebrokeneen zoldering wordt daar gelegd. Blijkens een telegram van den Gouvern.- Generaal van Ned.-Indië, van 3-1 Juli 1900, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java’ 7- --- voor dit jaar thans weder geraamd op 210.000 bezig °P een amarilsteen zijn gereedschap te picols. scherpen, toen de steen, die door een gasmotor gedreven werd, in stukken sloeg, en met zulk Blijkens bij het departement van Marine een kracht tegen de borst van v. d. E. kwam, ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip dat kij per draagbaar naar huis moest worden Koningin Wilhelmina der Nederlandenonder i vervoerd. bevel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamie, 30 Juli j.l. te Shanghai aangekomen. De heer mr. W. H. J. Roijaards te de de reede te Vlissingen, Bildt heeft, namens de naaste betrekkingen I gegeven, waarvan de netto opbrengst bestemd van wijlen den heer mr. H. Roijaards van is 'ri-u--— j- Scherpenzeelaan het Algemeen Rijksarchief de ramp te Den Helder omgekomenen. De eigenaars zoek. men 1- r_ Witt aan Pieter Burgersdijk en Jacob van den ceeien jn >t Friesche waterschap »De Wieren Tocht, f-±— J- Staten-Generaal bij het Hof van Spanje te Brussel, met bijlagen, 12 Februari3 Mei 1668, 25 stukken. Ordonnantie en instructie van Keizer Karei V voor den Raad van Financiëngegeven te Maastricht, 27 Februari 1545 (1546). Copie 1 stuk. Aan de schenkers is de dank der regeering j betuigd. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift nSljucht en Rjucht”, de 4de Augustus 1900. De Tritichtüzenfen A. S. M. Skyn bidraechtM. G. Stienstra. Hwêr moatte wy rinne??? M. Miedema. It frjemde Loft- Als curiositeit mede, dat van onderscheidene per- --- ceewu iu i Friesche waterschap De Wieren”, extra ordinaris gedeputeerden van de ongeveer 420 H. A. groot is, de eigenaars niet te vinden zijn, omdat deze landen nooit zijn overgeschreven en onderhands verkocht, zonder dat daarvan akten werden opgemaakt. Door de S. S. Mij. is bepaald dat ver moedelijk in October a.s. een examen voor goederenklerk 3e klasse zal worden gehouden. Te Parijs wordt thans met groote belang stelling een worstelwedstrijd tegemoet gezien volgens de methode »Catel as catch can” tus schen den Hindo Gulam en de Turk Court-Dercli, naar aanleiding van een uitdaging door eerstge- noemden tot iederen worstelaar om een inzet van 5000 francs, die door den Turk werd aangenomen. Missiven van den raadpensionaris Johan de deelt de trein te gaan. Het aantal passagiers bedraagt 720. Naar men mededeelt, bevonden zich boord acht dooden en vier gekwetsten. Men seint uit Vlissingen naar aanleiding van de aankomst der Arundel Castle. Het schip kwam om 6 uur aan de sluis en na genees kundig onderzoek om 8 uur aan de kade, waar de veldwachters de pers tegenhielden. Uit enkele mededeelingen van passagiers bleek dat deze hoogst ontevreden waren over de voeding. De stemming was aanvankelijk weinig opgewekt, maar de toespraak van den heer Van den Wall Bake werkte zeer gerust stellend. Het publiek toonde zich zeer hartelijk. Er waren twee treinen, een voor Amsterdam en een voor het Noorden gereed gemaakt, terwijl anderen op eigen gelegenheid wenschten te reizen. Tijdens de afwezigheid van H. M. de Koningin geschieden aan het voorgedeelte van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te ’s-Gravenhage belangrijke inwendige verbou wingen. De marmeren vestibule wordt geres taureerd, terwijl de houten binten van de daar boven liggende zalen zijn weggebroken om door de achter-vestibule °P 21 Juli F1-» deze beeft begroot op f 100,000. de schade geraamd op f 4000. Te Landsmeer (N.H.) is afgebrand een kaaspakhuis met ongeveer 15000 Edammertjes. Te Winschoten was de timmerman v. d. Dertigste Jaargang 1 I SMS- 81 IDt ERTEMIE- lll.lll IIIIIIIFIIIESiniL f I VU>U L}.. 1 r. zJ L, in ri zin Izi Z-.M s $1

Friso nl | 1900 | | pagina 1