No. 64. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1900. I j 'i N ieu wsti j dingen Dertigste Jaargang Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. was. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Amsterdam Dordrecht Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterljjk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 nur. Prys per kwartaal 70 cent franco per poat 85 cent PRIJS der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. pakkende wijze de hoofdpunten zijn weerlegd der valsche beschuldigingen en dat bestemd is om vooral in Amerika tegen den strijd bij de stembus de sympathie voor de Boeren te ver sterken, zóó dat hun kansen op onafhankelijk heid daardoor kunnen worden gebaat. Wie zelf in Amerika vrienden of kennissen heeft, koope het nummer tegen een minimum bijdrage van vijftig cent en verzende het aan hem bekende adressen. Maar wie dit niet heeft, zende alleen of in verbinding met ande ren, geld in bij den secretaris van een der onderstaande vereenigingen of bij den directeur der Uitgevers-maatschappij «Nederland”den den heer P. A. Nierstrasz in Den Haag, uit gever van Hollandia, die nog over een 100.000 ongebruikte adressen in Amerika beschikt en op zich neemt, voor elke vijftig cent bijdrage een vijftal exemplaren doelmatig te verspreiden. Men heeft dan zelf geen moeite en draagt bij tot de mogelijke redding der zaak die eens zoo na aan het hart bleek te gaan. Geen klacht dus dat men zoo graag iets zou willen, maar niet kan. Men kan, en wie kunnende nalaat, blijft in gebreke. De Nederl. Zuid-Afrik, Vereen. gevestigd te Amsterdam G. A. A. Middelberg, Voorzitter. Paul Den Tex, Secretaris, Leidsche gracht 10, Amsterdam. Het Algemeen Nederlandsch Verbond gevestigd te Dordrecht Prof. Dr. H. Kern, Voorzitter. Dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Secretaris, Dordrecht. 1 Stenografie. Het Getuigschrift voor goed en duidelijk leesbaar schrift met de Nederlandsche Steno grafie, systeem Riënts Balt, is uitgereikt aan de heerenJ. v. Bleek, D. Bondt, A. Dijk- sterhuis, P. G. Groenewegen, L. P. Jacobsen, H. v. Krieken, H. Moerman, Arie van der Wilde en Pieter Arie van der Wilde, allen te Rotterdam; Mej. H. G. C. Canneel eu de hh. J. W. Faas, P. W. Scharroo, W. Scharroo en C. P. M. v. d. Steen, allen te Den Haag; Mej. E. C. v. Bommel, AndijkMej. E. v. d. Vlies, Schiedamvoorts aan de heeren A. L. Bos, Hoogeveen; W. L. Panman, Delft; A. v. Riet, LeidenM. A. Schouten, ’s-Graven- polder; Arie Veen, Hilversum; Job. Willockx, OschE. C. Wolsheimer, AmsterdamD. Wouters, Zetten; Jobs, van Zaaijen, Groningen. Diploma A voor volkomen bekendheid met het systeem Riënts Balt, met recht tot het geven van Onderwijs, werd verleend aan de dames: Mej. E. C. v. Bommel, Andijk, en Mej. J. C. Boogaard, Klerk der Posterijen en Telegr. te Schiedamen aan de heerenJ. H. J. Eshuys en J. W. H. Hellendoorn, Scho lieren, beide te Rotterdam, H. Streefkerk Jr., Onderwijzer, en L. J. v. d. Waals, Leerling H, B. S., beide te Amsterdam; W. H. Wes sels, Deventer. Bij het 3e reg. huzaren te Amsterdam en te ’s Gravenhage zijn de miliciens der lichting 1897 voor herhalingsoefeningen tot 4 September onder de wapenen gekomen. Blijkens bij het Depart, van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapt, ter zee W. Römer, 7 dezer te Lorenzo Marques aan gekomen. Hr. Ms. monitor Cerberus is van Am sterdam te IJmuiden gearriveerd, ten einde een gunstige gelegenheid af te wachten onder obevel van den kap. luit, ter zee A. H. Hoek- geldleening i water, geconvoyeerd door Hr. Ms. Zeehond, naar Hellevoetsluis op te stoomen tot het hou den van oefeningen in het Zuiderfrontier. De minister van justitie heeft op voor dracht van de colleges van regenten over de gevangenissen te Leeuwarden, Arnhem en Groningen, goedgevonden, dat een drietal man nelijke gedetineerden in de gevangenissen al daar, wier straftijd behoudens te verleenen vermindering van straf, respectievelijk 15en Augustus 1901, 29 Juli 1901 en 6 Januari 1901, zou eindigen voorwaardelijk in vrijheid zullen worden gesteld. In onze provincie heerscht in enkele streken de aardappelziektesommige akkers hebben zelfs een dor aanzien. Men tracht door besproeiing de voortplanting der ziekte tegen te gaan. Te 's-Gravenhage is in het hotel »des Indes' aangekomen, de heer Roger Wolcott, gezant der Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika te Rome en sedert eenige dagen tot dat ambt benoemd. Van de Veluwe schrijft men: St. Laurens, 10 Augustus, nadert. Het is dan de tijd voor het zg. «drijven” der bijen. De verzamelde honig, in hoofdzaak van de boekweit, wordt dan weggenomen en de uit gedreven bijen in ledige korven gedaan en naar de bloeiende heidevelden gebracht, om daar nog wintervoorraad te verzamelen. Het verslag van het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer omtrent het nieuwe ontwerp ongevallenwet zal, naar men verneemt, heden Zaterdag in druk worden rondgedeeld. De Staatscourant van 9 Augustus geeft den uitslag van de eindexamens der Gymnasia in 1900. De eindcijfers waren de volgende. In het geheel hadden zich van de leerlingen der Gymnasia aangegeven 317 candidaten, aan 276 van wie de verlangde getuigschriften wer den uitgereikt2 hadden zich teruggetrokken, 39 werden afgewezen. Als extranei hadden zich aangemeld 30 candi daten, van wie 2 zich terugtrokken, 9 werden afgewezen en 19 het gewenschte getuigschrift ontvingen. De dysenterie breidt zich te Goedereede nog gestadig uit. Er zijn thans 39 lijders onder behandeling en reeds 5 dooden. De gemeentelijke bewaarschool is in gebruik geno men om daarin lijders uit groote gezinnen te verplegen. De geneeskundige inspecteur kwam Dinsdag ter plaatse en nam den toestand in oogenschouw door persoonlijk bezoek in de besmette gezinnen. Spoedig verwacht men een paar hospitaalsoldaten om met het ontsmetten der woningen, waaruit de lijders zijn overleden of naar de bewaarschool zijn overgebracht, een aanvang te maken. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging en het Algemeen Nederlandsch Ver bond gaan alle Hollanders er aan herinneren, dat de belangstelling in den vrijheidsoorlog van hun stamverwanten in Zuid-Afrika niet mag verminderen, omdat de kansen der Boeren niet meer zoo gunstig schijnen als voorheen. De beide vereenigingen willen het Nederlandsche volk opwekken om juist thans de zaak der Boeren meer dan ooit te steunen. Tot dit doel zal weldra een circulaire in grooten getale ver spreid worden. De inhoud ervan is als volgt: Aan het Nederlandsche Volk! Toen het altijd maar goed ging, wilde ieder alles doen wat hem gevraagd werd, om de Boerenzaak te bevoordeelen. Stijgende met elke nieuwe overwinning, was de offervaardig heid en toewijding zóó groot als zelden in ons land te voren. De tegenslag viel onverwacht en van nu af gingen de belangstelling en werkzaamheid dalen. Men was ontstemd over de ontmoediging der Boeren, vergetende dat men zelf buiten alle gevaren en ellende, een oneindig minder rechtmatige moedeloosheid toonde. Maar weet men dan niet dat de oorlog ginds niet uit is? Dat zoo ooit, thans onvermoeide pogingen in het belang der Republieken plicht zijn? Aanhouden, steeds aanhouden met de verbreiding van het geloof in hun goed recht, kan juist in deze dagen, nu ook Engeland de lasten zwaar gaan drukken, meewerken tot eindelijke zegepraal. Daarom doen wij een beroep op alle kringen in ons land waar men zich vroeger opwond voor de Boeren, om thans nog een onderneming mee vruchtdragend te maken, die in omvang en doortastendheid schaars in ons landje is geëvenaard. Dat is het «Special” Amerikaansch Zuid-Afrika num mer van «Hollandia” waarvan de uitgevers reeds 120,000 ex. kosteloos in Amerika heb ben verspreid en waarin door den heer L. SimonsHollandia’s krachtige redacteur op bereids melding maakten, is verrijkt met een inzending van II. M. de Koningin-Moeder, voor stellende Oranje-Nassauoordingericht voor sanatorium voor behoeftige borstlijders. Een vader Een straatmuzikant ont moette te Voorburg een scharenslijper en men besloot «er een te pakken”. De vrouw van den muzikant weigerde te drinken en daarop gaf de vader het reeds bestelde glaasje aan zijn 4-jarig kind, dat kort daarop stomdronken De muzikant werd opgepakt kind onder geneeskundige behandeling gesteld. De Hannoversche Courier weet mee te deelen, dat de Duitsche Keizer Maandagavond telegraphisch uit Wilhelmshöhe aan graaf van Waldersee heeft gevraagd, of deze, om een einde te maken aan de geschillen tusschen de en het Augustus 1900. Woensdagmorgen begaf zich de Minister van financiën de heer Pierson, voor eenige weken naar Zwitzerland. Men meldt ons uit Schiedam, dat de Gemeenteraad daar besloot in zijn gehouden zitting tot het aangaan van een g. van f 250.000 tegen een rente van 4 pCt. teneinde daarmee bestaande kleine geldleeningen af te doen en enkele buitengewone werken te doen uit voeren. Pier Pander, onze beroemde beeldhouwer die te Rome woont, is in ons land en logeert thans bij zijn ouders te Knijpe. Nog altijd bedient hij zich van een wagentje, om zich te bewegen. Eigenaardig is het, schrijft men aan de N. R. Ct. dat Pander nog zuiver Friesch spreekt, en zich dadelijk van deze taal bedient, als hij thuis is. Het is toch voor menigeen moeilijk, om na een verblijf buiten Friesland, de Friesche taal weer correct te spreken. De eerste kampioen kegelwedstrijd in ons land zal van 8 tot 18 Sept, te Tilburg worden gehouden, uitgeschreven door de kcgel- vereeniging «Strijdlust” aldaar. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht, de 11de Augustus 1900. De Tritichtiizenfen A. S. M. Simmer- tinken, J. Gylstra. It frjemde Loftforskynsel, G. Postma. Oermoed wirdt straft, W. P. Fen trije keningen. J. Gylstra. Koarts- wyl. Reisgjen (mei plaetsjes). Te Utrecht wordt 21 en 22 Sept. e.k. de 40ste algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij ter bevordering der veeartsenij kunde in Nederland. Hoewel het vooruitzicht op een goed honig- gewin voor eenige dagen zeer gunstig was, is daarin door het regenachtige weder der laatste dagen zoodanige verandering gekomen, dat het gewin op de boekweit beneden het middel matige zal blijven. Thans is de laatste hoop van den imker op de heide gevestigd. Woensdagmorgen te 10 uur precies kwam de Prins van Wales en de Hertog van York en gevolg met een extratrein te Vlissingen aan. Door den Britschen consul begroet, be gaven zij zich naar het stoomschip Calais, dat gemeerd aan de ponton lag. Het publiek, dat op de ponton stond, liet den Prins stilzwijgend passeeren. Te 10.30 vertrok de Calais naar Engeland. Op de steenfabriek van den heer Gide- onse te Wageningen was de arbeider C. bezig met los kruit in den overmond te schieten, wat men doet om den oven beter te doen trekken. Toen hij het geweer voor de derde maal bad geladen en de lading vaststampte, ging plotseling het schot af en trof C. in zijn gelaat. Zijn aangezicht verbrandde vreeselijk. Op de kermis te Haarlem stond een 17-jarige jongen in een luchtschommel en hoe het is gebeurd valt niet te zeggen, doch op eens liet hij de banden los, sloeg achterover, bleef met den voet aan een koperen staaf hangen en werd toen met het hoofd tegen den vloer der tent geslagen. Hij was dadelijk dood. Het stoomschip Salland, dienstdoende tusschen Deventer en Rotterdam, heeft het Zaterdagavond en -nacht op de Zuiderzee hard te verantwoorden gehad. Zware golfslagen gingen over de vrij diep geladen boot. Het water drong in de machinekamer, waardoor de vuren werden uitgedoofd. Eenige der goederen sloegen over boord, terwijl de gezag voerder, om zinken der boot te voorkomen, genoodzaakt was den bovenlast, als vaten met drank, ham, spek, eieren, hout enz., over boord te werpen. De opvarenden beleefden angstige oogenblikken. Men ging nu, na de ankers te hebben uitgeworpen, aanhoudend aan het pompen en tegen het aanbreken van den dag, toen de storm inmiddels wat bedaard was, slaagde men er in het water uit de machine kamer te krijgen en zoo stoomde men lang zamerhand, aldoor pompende, weer naar Kam pen, waar het schip Zondagmorgen met averij aankwam. -De Nederl. afdeeling hygiëne op de Parijsche tentoonstelling, waarvan wij vroeger FBI ■t El IIH Hl n\III IIUII Klllll FIIIKSL1MI. i i

Friso nl | 1900 | | pagina 1