j m I 7 In den komkommertijd. J 1 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1900. No. 65. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Het voor- Maar Rust roest, al heet ’t ook, dat de boog standhouding tusschen het Koninklijke en het UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM bewijs waren van de vriendschap, die tusschen 1 j God aan als getuige van zijn belofte van met geheel zijn hart werkzaam te zijn voor 1 en den voorspoed van het Vader- I van i der Religie. voorgelezen formule, een toespraak voorgelezen, waarin geconstateerd werd dat de manifestatiën van rouw in Italië en in het buitenland een sluiting van het Lagerhuis) in het Huis op hebben, van Het rapport der Parlements commissie over de misbruiken bij de leveran- het Britsche leger is verschenen, levert weinig belangrijks op. naamste is, dat er «reden bestaat voor de ver- omkooperijen hebben plaats Virchow, afgevaardigde van Congres. Het diner werd gevolgd door een Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I l ten gunste van ucnvtnxug 10. aiuuui uu uug L Vüh. geöUUlUUÜ” - 1 1- nis een steen des aanstoots wezen, welnu met van onderling overleg kan die steen verwijderd, Daartoe de SHI s DUITSCHLAND. Naar het voorbeeld van den Tsaar, hebben thans ook Keizer Frans Jozef en Koning Victor Emanuel hartelijke telegrammen gezonden aan graaf Von Walder- see, waaruit mag worden opgemaakt dat ook Oostenrijk-Hongarije en Italië met deze keuze presidenten van den Senaat en van de Kamer van een opperbevelhebber in China zeer zijn ingenomen. FRANKRIJK. Te Parijs zijn thans aantal Congressen vergaderd. Een der voor naamste is het Geneeskundig Congres, dat door 10.000 leden wordt bijgewoond en velerlei sec tiën telt; dan heeft men het Anti-Slavernij- Conreshet Congres der Koloniale Sociologie het Hooger Onderwijs-Congres; van het Technische Handelsonderwijs; het Geo logisch Congres het Alpinistisch Congreshet Congres der Academische Genootschappenhet althans minder scherp worden. handen ineengeslagen. Dat is beter dan vitten. Bittere komkommers smaken niet lek ker. Ondertusschen tasten de voorstanders van het «christelijk” onderwijs naar hartelust in den zak 1 H. Leerplicht ook voor de bijzondere scholen En daar nadert de 22ste jaarcollecte voor de scholen met den BijbelEn dat in den komkommertijd 1 Gewis, daar is gelegenheid, om deze voor te bereiden en aan te prijzen. En wij misprijzen dit niet. Laten de voorstan ders van dit soort van onderwijs werken zoo veel zij willen. Maar op eerlijke, op loijale wijze. En naar ons inzicht ontbreekt daaraan nog zoo iets. Wij hebben voor ons liggen het Unieblaadje no. 34. Het begint met te wijzen op den oorlog der Boeren tegen Engeland en ’t godvruchtig woord van den president van Transvaal«Engeland is machtig, maar God is almachtigHij bestuurt de kogels!” Dat woord dan greep allen aan (de godvreezende Engelschen toch niet!), en dan vervolgt het Blaadje«En dat een natie als natie zich eerbiedig voor God buigt en den strijd tegen een overmachtigen vijand biddend begint, maakte diepen indruk, zelfs op harten, die niet meer met God rekenden.” De door ons gecursiveerde woorden hadden niet in dat Blaadje moeten staan. Daar be- teekenen ze eenvoudigindruk op de voorstan- En wie geeft den steller het recht deze groote, breede schare te betitelen als lieden, die niet meer met God rekenen Met zijnen God wellicht, zooals hij zich Dien voorstelt, maar ’t zal nog altijd de vraag zijn of eene andere voorstelling geen meer recht van bestaan heeft. Welk eene vermetelheid. Is ’t niet, of we daar op den hoek van zekere straat hooren«Ik dank U, God, dat ik niet ben als zij En, als dan de harten, die niet meer met God rekenden, over de Boerenoverwinningen verbaasd stonden, «scheen ’t hun toe, alsof nog nooit zoo iets gebeurd wasAldus ver volgt het Blaadje en wijst daarna op onzen strijd tegen ’t machtige Spanje, om dan de verzuchting te doen slaken, (die natuurlijk op geld moet doen «Maar ach ons volk, voor zoover het in de Openbare school is opgevoed, kent zijn eigen geschiedenis niet, het weet niet, dat op onzen bodem de strijd gevoerd is voor ’t vrije gebruik des Bijbels en de vrije uit oefening der Religie.” Dit is eene zware beschuldiging, maar tevens eene aanmatiging van belang. En wel op denzelfden grondslag als de bovengenoemde. Ons volk, voorzoover het in de Openbare School is opgevoed, kent zijne Geschiedenis niet, dat andere deel, dat op de Christelijke school zijne vorming vond, dus wel *t klinkt verbazend pedant. Stommeriken toch, die open- bare-scholers. Zij weten niet eens dat hier kunde bekenderkennen dat alleen onder liberaal regeer de beste bevrediging onzer vaderlandsche nooden en behoeften is en kan worden verkregen. En toch kant men zich daartegen, om eene meerderheid aan ’t bestuur te brengen van zoovele verschillende bestand- deelen, dat bij eenig vermeend onrecht of vermeende bevoorrechting van een enkel dier bestanddeelen, het geheele kaartenhuis ineen valt. Wij hebben er voorbeelden van beleefd. En daarentegen moet vriend en vijand van het tegenwoordig bewind b. v. getuigen het heeft ’t wel met ons gemaakt. De leerplicht-wet o ja, dat is het booze spook Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7f cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. als bazis voor partijschap wordt aangewend ’t is jammer ook, dat na de bekende pacificatie I immerdoor de openbare school wordt aange vallen. Laat de bijzondere werken hare offers denking' vragen, wij hebben er niets op tegen. laat de openbare school met rust. Zij neemt roijaal dit standpunt in tegenover de bijzondere en toont daarin en daarmee ook reeds hare meerderheid. Mochten er nog verbeteringen knnnen den aangebracht, men formuleere ze. welingelichte zijde vernemen Departement van Binnenlandsche Zaken eene herziening der wet op ’t lager onderwijs in bewerking is. Mocht nu nog ’t vak geschiede- receptie, waar al de leden van al de Congres sen, die thans te Parijs gehouden worden, toe gang hadden. De Schach van Perzie heeft Donderdag eens rust genomen en slechts wat in het Bois de Boulogne gewandeld. Vrijdag evenwel heeft hij langen tijd op de tentoonstelling doorge bracht en des avonds aldaar een groot avond feest bijgewoond. Zijn vertrek bleef op Zater dagochtend bepaald. ENGELAND. Daar viel nog meer op te merken. Maar I voor heden genoeg, ’t Is jammer, dat de een- commissie van het Pers-Congres. Aan de lin-1 nelijk beter geworden dan zij ooit te voren is de strijd gevoerd werd voor ’t vrije gebruik j kerhand van den President Loubet zat professor geweest en men onderstelt, dat Prins Hendrik het Geneeskundig op verzoek van de Koningin-Weduwe werk zaam is geweest om die verstandhouding te land. Na afloop van de begrafenis van Koning nam Prins Hendrik van Pruissen afscheid van de Koningin-Weduwe Margherita en vroeg onmiddellijk daarna eene audiëntie bij den Paus, met wien de Prins een half uur Tusschen die mels goed en wat ze er meer bij weten is dit, dat de voorstanders van het zoogenaamde chris telijk onderwijs al een zeer beperkt begrip van dat vrije hebben. Ze bedoelen er eenvoudig medealles overeenkomstig ons inzicht. Zietdaar de vrijheid en we mogen dus het verwijt van onkunde en niet-betrachting wel terugslingeren aan ’t adres van waar het kwam. Italië en al de mogendheden bestond. Italië, zeide de Koning verder, zal naar binnenland sche eendracht blijven strevenhet monarchaal gezag en het parlement behooren solidair op het Congres te treden. Zich van zijn plichten en rechten bewust, zal de Koning steeds een vol vertrou wen hebben in de liberale instellingen van Italië. Sterk door zijn voornemen om met Pers-Congreshet Tandmeesters-Congres der energie die instellingen te verdedigenroept studenten. Al deze Congressen zijn gelijk van hij zelf spreekt internationaal. Natuurlijk worden de zittingen met hare de grootheid debatten afgewisseld met allerlei bezoeken aan de tentoonstelling en aan instellingen, die in het bijzonder met den aard der verschillende Umberto Congressen in verband staan. President Loubet heeft Woensdag een diner van 250 personen aan de leden der bureelen van sommige Congressen aangeboden. Aan de in vertrouwlijk gesprek bleef, rechterzij van mevrouw Loubet die naast den twee bezoeken wordt verband gezochtde ver- President in het midden van de tafel zat, was f gezeten de heer Dupuy, voorzitter van de eerste Pauselijke Hof is na den moord te Monza ken- Aan de lin-I nelijk beter geworden dan zij ooit te voren is dat er gevondenstellige bewijzen heeft de commissie dus niet gevonden. Voorts meent zij, dat het I departement van Oorlog goed zal doen met voortaan niet alleen de hoeveelheid, maar ook de hoedanigheid der geleverde goederen nauw- I keurig te laten onderzoeken. Dat onderzoek heeft dus blijkbaar te wenscben overgelaten. Ook heeft eene afwijking van de gewone regelingen van aanbesteding plaats gevonden i eene Birminghamer fabriek, waarvan de heer Arthur Chamberlain (broeder den minister van Koloniën) directeur is. Maar die afwijking was het werk van den vice-minister van Oorlog (den heer Pawell Willi ams) in eigen persoon en de minister Cham berlain ontkende eergisteren (even vóór de sluiting van het Lagerhuis'» in het Huis on heftigen toon iets van die zaak geweten te Ook verklaarde hij bij de fabriek zijn broeder rechtstreeks noch zijdelings eenig belang te hebben en hij noemde het «een grof misbruik” van het Parlementaire woord, dat het Parlementslid Lloyd George het tegendeel had «geïnsinueerd”. Dat was het voornaamste incident van deze laatste Parlementszitting. ITALIË. Bij het afleggen van den eed heeft de Koning, antwoordende op de door de wor- Van we, dat aan ’t den Bijbel en voor de vrije uitoefening Dit weten ze ondertusschen drom- ll Wanneer de komkommers rijp en derhalve eetbaar zijn, weet zoo ongeveer ieder. Tegen woordig worden ze alomme ten verkoop aange boden. En de vrucht is heerlijk, vooral in de warme dagen. Ingelegd met azijn vormen ze, naar ’t heet, een best geneesmiddel tegen over matigen gal Maar ’t was ons doel niet over gewone komkommers te spreken en daarom laten we de bijzondere werking dezer vrucht op de spijsverteering voor ’t geen zij is. Met den komkommertijd bedoelen we den tijd van politieke rust, van politieke vacantie. De verschillende wetgevende machten hebben gedaan werk. De Kamers, Huizen, Parlementen of hoe ze verder heeten, hebben hunne zittingen verdaagd, bij vele wacht nog slechts ééne enkele bijeen- roeping om de sluiting te vernemen en dan breekt daar na een week of wat wederom de staatkundige arbeid aan. Onderscheidene wet gevende heeren trekken op reis, voor ’t grooten deel naar ’t buitenland, want verscheidene dezer heeren bezitten de middelen om dit te kunnen doenandere dezer heeren bezoeken zoo, zij ’t ook ter loops het district, dat hen afvaardigde. Sommige ministers bezoeken ook den vreemde, zij ’t ter ontspanning van den vermoeiden arbeid, of ook ter inspanning voor zoover het de bestudeering der buitenlandsche wetgeving op sommige punten betreft. Enfin: elk wat wils. De persmannen hebben ’t meer ruim. Zij zijn ontslagen van de moeite om allerlei Kamerdebatten uiteen te zetten op politieke beschouwingen te leveren, ’t Kost zelfs moeite om op behoorlijke manier de groote kolommen te vullen met iet-wat dragelijke lectuur. Onge- ders der openbare school lukkig genoeg maakt dit jaar daarop eene ellendige uitzondering door de Zuid-Afrikaansche en Chineesche moordenarijen en diefstallen. Maar voor ’t overigede komkommertijd, vooral in ons land!? niet altijd gespannen mag blijven. Als daarom de wetgevende heeren zich verpoozen, komen de onder-wetgevers, de leiders van de politiek te voorschijn en overleggen wat hun te doen staat. Vooral ten ontzet geldt dit, nu bet volgende jaar, ’t jaar 1901 wederom een ver kiezingsjaar zal zijn, ’t Is niet de vraag, hoe kunnen we nu allen samen nog werken om een waardig slot tot een hoogst belangrijken arbeid te verkrijgen, maar wel dezehoe leg gen we ’t het beste aan om bij de stembus ook onze macht te doen gevoelen en te toonen, dat ook wij er zijn. Wiens haan zal koning kraaien, dat is de quaestie, de bevordering van ’s lands belang geldt voor nummer twee. De komkommers gisten, zij worden minder smakelijk. Allerlei kansberekeningen worden gemaakt, onderscheidene verbintenissen bespro ken en weder terzijde gesteld. Men polst en polst nog eens om ten langen leste tot een resultaat te komen. Zoo is de politiek. Vis- schenverschalkenden visch een dikken vetten pier aanbieden, om hem eindelijk geheel voor zich te hebbenwel te verstaan den visch, niet de pier, de worm. De waarheid pleegt van ander allooi te zijn. Rond en eerlijk moet ieder, met onze staat- stemmige geestdrift voor de Boeren nu al weer tiën voor maar 1 iiibws- h iiiiEiiiEvni: iiLiii nmii ni ii:sl nti. I een - i 1 i ■I j I I I B I I r J gig

Friso nl | 1900 | | pagina 1