Politiek Overzicht. WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1900. No. 67. Buitenlandsch Nieuws. Officieel gedeelte. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. beurtenissen in China. II. Ze kunnen reden vinden in het zooge- veel in grootte complot van Pretoria, dat ten doel Transvaal met PRINS JORIS. I Dat heeft UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM de been moeten houdendie zijne krachten verre te boven gaat. Engeland heeft dat thans Pr^js per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. Bij abonnement is de prjja belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Onderstaand Politiek Overzicht, voorkomende in de Enkhuizer Courant van 19 dezer, heeft dermate onze algeheele instemming, dat we ’t hier in zijn geheel overnemen. DUITSCHLAND. Eindelijk is ook het ant woord van Frankrijk gekomen op het voorstel ter benoeming van graaf Waldersee tot opper bevelhebber der ontzettingstroepen in China. Dit antwoord is in een vorm gekleed, zegt de Kölnische Zeitung, die ter plaatse waar men zulks moet beoordeelen voor geheel bevredigend wordt gehouden. Berichten uit Parijs zeggen, dat de Fransche Regeering daarvoor den vorm gevonden heeft, sden oudsten bevelhebber in rang ook harer zijds als oppersten bevelhebber te erkennen”. FRANKRIJK. Met zijne twee redevoerin gen te Marseilleheeft de heer Loubet zich meer dan een braaf President der Republiek betoond. Hij heeft er blijk in gegeven van eene onbekende handigheiddie men niet bij hem verwacht had en waarvan hij onmiddel lijk de vruchten plukt in den vorm van toe juichingen van beide kanten. Eene handigheid, zoo groot, dat men haar bij een staatsman van minder ontwijfelbare oprechtheid met den naam van Machiavellistische sluwheid zou bestempelen. Verre achter ons liggen de dagentoen deze presidentsverkiezing met hoon en smaadredenen werd begroet en veel is er veranderd sedert dien tijd. Veel heeft de heer Loubet ook der Boeren te spelen. We zeggen zou gehad hebben en zoogenaamd complot. Want de Boeren zijn veel te slim om zich te wagen in eene dolzinnige onderneming, waarvan de kans van slagen nul was. Geheel Europa en Ame-1 rika heeft dan ook die complothistorie met een ongeloovig gezicht aangehoord, en als er al iets van aan is, dan is het een stuk opge zet door eenige dolhoofden, maar daarvoor zijn toch zeker de Boeren als natie niet aan- sprakelijk. Velen beschouwen die historie van het complot dan ook als een voorwendsel om nieuwe wreedheden te begaan, en daartegen komt men zelfs in Engeland op. De West minister Gazette heeft dadelijk toen de tijding van de ontdekking van dat complot kwam er tegen gewaarschuwd om dit niet als een voor wendsel te gebruiken tot het begaan van nieuwe wreedhedenzij wil wel, dat de schul digen zoo die er zijn, en hunne schuld over tuigend bewezen woijdt, streng zullen worden gestraftmaar vindt het te dwaas om er over te praten, dat de Engelschen zich over dit complot op alle Boeren zouden wreken, aange zien de overgroote meerderheid met dit com plot niets uitstaande kan gehad hebben. Het is echter de vraag of dergelijke ver standige taal ingang zal vinden bij de macht hebbers. Sedert is reeds gebleken, dat het geheel eene valsche beschuldiging betreft. (Red. Friso). En de oorlog zelf? Het schijnt wel of wij aan onverbeterlijk optimisme lijden, maar wij blijven goeden moed houden op den einduit slag, zoolang als de Boeren zelven de zaak vrijheid om waar de doodstraf helaas nog bestaat, ingezien, en men laat daar de terechtstelling binnen de muren van de gevangenis voltrekken. Indien de pers dan ook door onderlinge samenwerking er toe zou kunnen komen, om den naam van een bedrijver van een anarchistischen aanslag stelselmatig te verzwijgeninplaats van dien direct uit te bazuinen tot het einde der aarde, zou zij o. i. een goed werk verrichten. Schreven wij in een vorig artikeldat zij die den moord op den Koning van Italië ver heerlijken of zelfs maar vergoelijken eene zware verantwoordelijkheid op zich laden, de hr. Do- mela Nieuwenhuis voelt van eene dergelijke verantwoordelijkheid blijkbaar niets. Hij noemt dien moord eene terechtstelling. Volgens hem is dus de moordenaar eigenlijk een rechter, en het slachtoffer van den sluipmoord een veroor deeld misdadiger. Wij willen deze redeneering laten voor wat ze is; wij willen alleen maar opmerken, dat het uiterst goedkoop en gemak kelijk is dergèlijke opruiende taal neer te schrijven, terwijl men zelf rustig en veilig achter zijn schrijftafel zit. We hopen niet voor den Hr. Nieuwenhuis, dat hij op even hardhandige wijze tot andere inzichten zal ge bracht worden als zeker Fransch dichter, wiens naam ons ontschoten is, en wiens verheerlijking van anarchistische aanslagen zulk een komisch einde nam. Aan dat heer werd naar aanlei ding van den moord op president Carnot ge vraagd hoe hij over anarchistische aanslagen dacht. Hij vond ze niets erg, als ze maar zoo werden uitgevoerddat zijn kunstenaarsgevoel er niet door werd geschokt. Als de beweging maar mooi is (Pourvu que le geste soit beau). Maar toen eenige maanden na dit schitterend antwoord hij zelf bij eenen anarchistischen aan slag een kwetsuur opliep, die hem ettelijke de bevolking van Zij steken j en Engeland er voortdurend eene legermacht op fit» kiinn lizxiv .1rl ze reeds tot zijne schade ondervonden bij de ge beurtenissen in China. de moedige inwoners daarvandie hun land i wil en dank de hoofdrol en vrijheid niet wenschen prijs te gevenen land overlaten zich verdedigen willen, als rebellen kunnen be- schouwen, en dat alles niettegenstaande de Boe- ren door de Engelschen als oorlogvoerende natie zijn erkend. En als op deze gedragingen van de bevel hebbers der Engelschen werd gewezendan was er altijd iets gevonden, waardoor die ge dragingen zoogenaamd werden gerechtvaardigd. Dan was de pachthoeve, die verbrand werd het eigendom van een Boer, die na gedane belofte om zich verder onzijdig te houden toch Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. daar wapenen en ammunitie begraven gevon den, enz., enz., totdat men ook in Engeland begon te vinden, dat het mooi van uitvluchten er erg afging. Thans is den Engelschen bevelhebbers ge legenheid gegeven om opnieuw naar harte- lust aan ’t verbranden der boerenhoeven te gaan. 7 naamde complot zou gehad hebben Lord Roberts en de andere I weken aan het ziekbed kluisterdetoen vond Engelsche bevelhebbers en de stad in handen I hij die anarchistische aanslagen ten sterkste af te keuren, ook al was de beweging nog zoo mooi. Of hij op zijn ziekbed er nog wel eens over gedacht heeft, dat zijne eigen ondoordachte uiting misschien heeft meegewerkt om de hand te wapenen aan wien hij zijne kwetsuur heeft te wijten? De groote en algemeene rouw, die de Ko ningsmoord over Italië heeft gebracht en de afschuw die alle partijen in het Italiaansche parlement daarover hebben betuigd kunnen den anarchisten leerendat hunne propaganda van de daad inplaats van hunne beginselen bij de menschheid ingang te doen vinden ze juist doet verafschuwen. Ze kunnen dat leeren, of ze het zullen is eene andere vraag. Dweepers zijn niet voor leering vatbaar, en de bedrijvers der aanslagen zijn nu juist niet de intelligentste onder de anarchisten. Het zijn doorgaans de zwakke geestenwier hartstochtelijke aanleg hen bij uitstek geschikt maakt om opgezweept te worden door de opruiende taal van hen die zelf zoo verstandig zijn buiten schot te blijven. Of de dood van Koning Umberto gewichtige gevolgen zal hebben voor de wereldgeschiedenis zal de naaste toekomst leeren. Er zijn er, die beweren dat de jonge Victor Emanuel geen voorstander is van het drievoudig verbond, en de verbreking daarvan zou zeer zeker ver reikende gevolgen hebben; want dat verbond is een van de beste waarborgen voor den vrede. Te oordeelen echter naar den brief, dien de jonge Italiaansche Koning aan den Keizer van Duitsch- land schreef, is er voorshands voor verbreking van dat verbond niet te vreezen. VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM op Vrijdag den 24 Augustus 1900, ’s namiddags 7 uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering, II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Rapport van het onderzoek en voorloopige vaststelling der Gemeente-rekening en goedkeuring der arm- en weesvoogdij-rekeningen over 1899. IV. Aanbieding der begrootingen van de Ge meente, arm- en weesvöogdij en de gemeentelijke gasfabriek voor 1901. V. Adres van het Bestuur der Afdeeling Fries land van den Algemeenen Ned. Politiebond omtrent de jaarwedden van de agenten van politie. VI. Adres van Sjoerd J. Vallinga e. a. alhier, om uitdieping van de z.g.n. Enningabuurstervaart. VIL Reclames in beroep tegen aanslagen in den Hoofdelijken omslag over 1900. In 356 vóór Christus, in denzelfden nacht, dat Alexander de Groote het levenslicht aan schouwde stak een zekere Herostratus de beroemde tempel van Diana te Ephesus in brand. Slechts de muren en eenige zuilen van dit heerlijke kunstgewrocht, dat om zijne buitengewone schoonheid tot de zeven wonderen der wereld gerekend werd, bleven staan. Op de vraag waarom hij deze daad had verricht kon de brandstichter geen ander ant-1 woord geven dan »om beroemd te worden”. Het streelende gevoelmijn naam zal op aller lippen komen 1 had zijne ijdelheid in die mate geprikkeld, dat ze alle andere overwegingen de baas werd. De ongelukkige dwaas werd op de gruwzaamste wijs ter dood gebracht; maar tevergeefs hebben de vroede vaderen van Ephesus getracht hem de vrucht van zijne misdaad te onthouden. Al namen zij het besluit, dat een ieder die den naam van den brandstichter zou uitspreken met den dood zou worden gestraft, het heeft niet mogen baten, de verboden naam werd van vader op zoon overgefluisterd en is berucht gebleven tot den huidigen dag. De moordenaar van Italië’s Koning vertoont veel overeenkomst met dien Herostratus. Ook bij hem blijkt ijdelheid eene niet geringe factor geweest te zijn, die hem heeft gevoerd tot zijne onzinnige misdaad. Een van de eerste dingen toch waar hij naar vroeg den dag na den moord was de krant. Hij moest lezen wat er over hem gezegd werd hij moest zich gedrukt zienhij moest het genot smaken van te zien, hoe hij door zijne daad aan geheel de wereld bekend was geworden. En toen de krant hem geweigerd werd, brulde hij hoog op van woede. Hieruit leert men al weder, dat men niet te zorgvuldig er voor waken kanom alles wat de ijdelheid des misdadigers streelt te vermijden. Want dat wekt maar op tot navol ging. Alle openbare terechtstellingen zijn daarom dan ook ten hoogste af te keuren. Dat heeft men dan ook reeds in menig land, niet opgeven. Wel is het jammer, dat de Boeren niet wat meer eendrachtig zijn in hun verzette betreuren is het, dat zeer velen van hen het verzet hebben opgegeven, omdat ze nog liever kwamen onder den Engelschen plak dan onder den Duitschen prügel, maar zoolang er nog zoovelen als thans zullen worden aan getroffen, gereed om vol te houden tot het einde toe, is het voor Engeland ondoenlijk er blijvend overwinnaar te zijn. Daarvoor zou Van de daad des gewelds in Italië naar de daad des gewelde in Zuid-Afrika is naast de deur. De wijze waarop de Engelschen in dezen oorlog alle volkenrecht met voeten treden begint nu zelfs in Engeland verontwaardiging te wekken. Zij veroorloven zich namelijk de vrijheid om de bevolking van de door hen veroverde streken niet als oorlogvoerende natie maar als rebellen te behandelen. 7“ -x->— de hoeven in brandplunderen de huizen gedragen zich in alle opzichten als Vandalen. En dat is nog niet eens het ergste. Het ergste is eigenlijk, dat zij geheele streken, die zelfs nog niet eens betreden hebben, eenvoudig maar voor geannexeerd verklaren, waardoor ze Daar moet het tegen aan het gehate Rus- de oorlog in den Transvaal belette het eenige legermacht van beteekenis naar China te zenden. Het is thans met den grooten oorlog in den Transvaal gedaande kleine oorlog, de zoo genaamde guerilla is begonnen. En wat de guerilla is, gevoerd door een volk, dat vast besloten is den vreemden indringer te verjagen dat heeft Napoleon I in Spanje ondervonden, Spanje werd het begin van zijn ondergang. Toen Spanje in 1808 den opstand tegen Napoleon begon, trok hij er met een leger van weer de wapenen had opgevat; of dan waren 200.000 man heen, en in den tijd van één maand, zegge één enkele maand, was het ge heele land onderworpen, de opstand in bloed dergelijke gesmoord, en deed Napoleon zijn zegevierenden intocht in Madrid. Maar toen begon Spanje de guerilla, die natuurlijk alleen in bergachtige landen als Transvaal en Spanje mogelijk is. Spanje en Transvaal ontloopen elkaar niet de Engelschen trokken naar Transvaal met 200.000 man; dat zijn twee punten van overeenkomstlaten wij hopen dat ook hier alle goede dingen in drieën zullen bestaan, en dat het derde punt van overeen komst zal wezen, dat Transvaal wordt voor Engeland, wat Spanje is geweest voor Napo leon. MUM' H IIHIlillUI' llllll lllllli HIILMIMI. •7' i

Friso nl | 1900 | | pagina 1