Eg M ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1900. No. 68. N ieu wsti j dingen Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Prjjg per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lag Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van het paard zonder oor stelde van het paard dat gebeten had De bij de Eerste Kamer nog aanhangige wetsontwerpen, betreffende het waterstaatsbe stuur en de progressie der gemeentelijke be lasting, zullen tijdens het bijeenzijn der Kamer na de opening van het nieuwe zittingjaar in September a.s., afgedaan worden. Men ver wacht dat alsdan tevens de wetten betreffende ouderlijke macht en voogdij in de afdeelingen kunnen onderzocht worden. Woensdag, 29 Aug. a. s.zullen HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder te Soestdijk, het bezoek ontvangen van den Shah van Perzië. Ter gelegenheid hiervan geeft H. M. de Ko ningin-Moeder ten Paleize aldaar een gala-diner, waarbij, behalve het gevolg van den Perzischen Keizer, zullen aanzitten leden van het gevolg van Hare Majesteiten en de ministers, hoofden der departementen, voor zoover zij in de resi dentie aanwezig zijn. De Shah en de verdere gasten keeren des avonds naar ’s-Gravenhage terug. De Koninginnen kwamen Woensdag te 1.35 uur te Deventer aan, alwaar zij aan het station werden ontvangen door burgemeester, gemeenteraadsleden en verdere autoriteiten. Nadat twee dochters der twee oudste ge meenteraadsleden fraaie bouquetten hadden aangeboden, waarbij een reeks jonge dames een lied zong, begaven HH. MM. zich naar de ge reedstaande rijtuigen. Op de brug, die in den toegangsweg tot de stad ligt, zongen een 180- tal dames en heeren een welkomstlied, gecom poneerd door den dirigent, den heer Rijken. Daarna werd onder voortdurend gejuich naar het Geertruida-ziekenbuis gereden, welke inrich ting door de Koninginnen met groote belang stelling werd bezichtigd. Het tweede bezoek gold het Burgerweeshuis, daarna het Groote- en Voorster-Gasthuis. Ge durende den rit werd ook de capsulenfabriek van de firma Schimmelpenninck Co. bezocht. Te halfvier werd het stadhuis bereikt. Ge durende het oponthoud aldaar bezichtigden HH. MM. de in de bovenzalen daarvan gelegen Atheneum-bibliotheek, een instelling bekend en beroemd door de vele kostbare oude en zeld zame werken die er sedert meer dan 300 jaar in verzameld zijn. Door den heer Van Slee, bibliothecaris, werden aan de Koninginnen aan geboden twee in de oude stadskleuren, rood en wit, fraai gebonden exemplaren van den door hem saamgestelden catalogus. Om half vijf begaven zich HH. MM. naar de Worp, alwaar zij werden ontvangen door het bestuur der afdeeling Deventer en omstre ken van de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw. Hier ontvingen de Koninginnen ruikers van de jongedames L. Laurillard en L. Vermeer. Daarna werden de hooge bezoeksters rondgeleid over het tentoonstellingsterrein. Te halfzeven vertrokken de Koninginnen weder. Het feest mocht in alle opzichten geslaagd heeten. De militaire attachés bij de vreemde legation in den Haag zullen, als gewoonlijk, de groote najaars-oefeningen van ons leger, in September e.k., volgen. Algemeene verbazing Maar manwe vragen je hoeveel we verteerd hebben Jawelik heb de heeren goed verstaan en antwoord: niets! Maar man, ben je gek? Neen, ik ben Dudok de Wit! Tableau Onnoodig te zeggen dat zoowel de dames als de heeren zich uitputten in verontschuldi- j gingen en dat de heer De Wit hun op zijn wetenschappen, aan de maatschappij verschaft. - Een avontuur van Kees de Wit. Dat de heer Dudok de Wit te Breukelenzelfs bij wielrijders nog zoo onbekend is, dat dezen hem voor een kellner en zijn tSlangevecht” voor een koffiehuis zouden aanzienzal menigeen betwijfelen. En toch is dat dezer dagen gebeurd. I Cc «...2-2__o, zit de heer De Wit rustig te arbeiden in zijn en kleurstof lost in water op. kamer, toen een gezelschap dames en heeren Ook zÜn er K“1 zijn tuin kwam binnenrijden. Fluks werden ’n wandeling de fietsen in de gereedstaande standaards gezet - -- en plaats genomen op de stoelen en banken, die steeds op deze gastvrije plek gereed staan meld, om de bezoekers gelegenheid te geven tot I hem bitter klagen rusten. 1 De heer De Wit bleef doorwerkenin de veronderstelling, dat men zich wel zou doen aandienen. Hoe werd hij echter verrast, toen dit geschiedde door een geklop op de tafel en een geroep van: sAannemen!” Voor den steeds naar grapjes hunkerenden sKees” was niet veel tijd noodig om een plan te ontwerpen. In zijn eenvoudige huisjas met een blad onder den arm verscheen hij spoedig bij het gezelschap en vroeg onderdanigst wat de heeren en dames beliefden. De heeren waren over het algemeen belust op een joude klare”, anderen vroegen madera of port, de dames advocaat. Onze skellner” moest hun zeer tot zijn leed wezen melden dat laatstgenoemde drank niet aanwezig was. Gelukkig bleken de dames geneigd zich met port tevreden te stellen. Spoedig was het bestelde in ieders bezit en de heer De Wit verwijderde zich bescheiden. Een poosje later moest hij echter opnieuw ver schijnen om de glazen weder te vullen. De bezoekers begonnen intusschen aanstalten te maken om te vertrekken. Een van hen die de beurs scheen te houdenvroegEn hoeveel krijg je nou wel, alles bij elkaar? Niets. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De in het Friesch Museum te Leeuwar den te houden tentoonstellieg van antieke goud en zilversmidswerken zal Zaterdag 25 Augs. op plechtige wijze worden geopend. Het is een hoogst merkwaardige verzameling uit alle oorden des lands bijeengebracht. Het record in besomming van alle Neder- landsche haringschepen is nu gemaakt door schipper S. van Deventer te Scheveningen, van de stoombootharingvisscherij Oranje-Nassau. Na 40 dagen kwam hij voor de derde reis binnen met 26 last haringen heeft nu ongeveer te zamen f 20,000 besomd. Hoefsmeden, opgepast! Kortelings ston den 2 kostbare paarden bij een hoefsmid, toen het eene paard het andere een oor afbeet. De eigenaar den eigenaar aansprakelijk, doch de rechtbank besliste anders en bepaalde, dat iemand niet aansprakelijk is voor hetgeen zijn paard buiten zijn opzicht doet, doch dat de hoefsmid de schade moest dragen, omdat die tot plicht bad om de paar den vast te zetten en zoo dat zij elkaar niet konden verwonden. Donderdagmorgen kregen verschillende treinen van en naar Amsterdam en Rotterdam veel vertraging, doordat te Breukelen de ver- j bindingslijnen tot op 50 M. waren opgebroken, waardoor verschillende aansluitingen werden gemist. O.a. ook die voor Vlissingen en En geland. Het ongeval te Blaricum. Volgens het 2V. v. N. is de heer van Ramerden, de kaste lein van het paviljoen te Blaricumna door den officier van justitie gehoord te zijnvoor- loopig op vrije voeten gesteld. Eenige heeren te Bussum hebben het plan opgevat om te trachten eenig geld bijeen te krijgen voor den ongelukkigen kastelein, die door het gebeurde zooveel schade heeft geleden. De heer J. Praetorius te Bussum belast zich daartoe gaarne met het in ontvangst nemen van de giften. Deze zullen bij advertentie gepubliceerd worden. Een vondst. Door eenige arbeiders te Rheden die achter de woning van den bakker F. van Essen bezig waren een kelder te maken, is een roode aarden pot met 23 goudstukken gevonden, waaronder gouden rijders, ruim 800 groote en kleine zilveren en een aantal kope ren muntstukken, een en ander vertegenwoor digende een vrij aanzienlijke som. Bovendien zijn er een aantal Zeeuwsche rijksdaalders en stukken van de stad Utrecht onder, de mees ten dragen het jaartal 16661694. De vondst is tijdelijk bij den burgemeester in bewaring gegeven. De milliciens van de lichting 1898, die bij de 6e compagnie van het 2e regiment vesting-artillerie te Amsterdam voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest, zijn weder in het genot van groot verlof gesteld. Tot secretaris der redactie van ’t nieuwe te ’s Gravenhage te verschijnen dagbladis volgens het Dbld., benoemd mr. H. Blaupot ten Gate, redacteur van de Amhemsche Courant. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift sSljucht en Rjucht” de 25ste Augustus 1900. Woan en dóch forlernW. D. Elts op syn plak, W. P. Op Müntsepólle, fen Jan fen ’e Gaestmar. Drokte om neat (mei plaetsjes), D. H. Z. De bliksem-afleider in beginsel en werking. Een werkje, dat zekere actualiteit ontleent aan den tijd, waarop het verschijnt, is het van wege de Maatschappij tot Nut van ’t Al gemeen uitgegeven boekske: >De bliksem afleider in beginsel en werking” (met afbeel dingen) door dr. L. Bleekrode. Het werkje is in populairen trant geschreven er worden proeven in beschreven met eenvoudige toestellen, die een belanghebbende zelf kan vervaardigen, uit voorwerpen, die voor de hand liggen en die hem uit eigen waarneming eenige eigen- gewone hartelijke wijze vergiffenis schonk leereo ra, do n.tuurtaobt, IemnJ (e Am,teri,m bjj een d» thans sno rmmsoboot. in >we,kem„.. meubelen op a(betalinJg koope’. Men vroeg hem voor een linnenkast f 62, een ovale tafel f 35, een ordinaire tafel f 15, 6 stoelen f 27. Een vriend zijner vrouw wilde ook een linnenkastje koopen, en wel a con tant, en zoo kwamen beide vrouwen in het zelfde magazijn en vernamen zij de prijzen van dezelfde artikelen a contant, namelijk het linnenkastje f 32, de ovale tafel f 14,50, de ordinaire tafel f 9,75 en de 6 stoelen f 18,50. Alles was dus op crediet anderhalf of dubbel zoo duur als a contant. Een school visschen met een springersbaas. Woensdagmiddag zwom een school bruinvisschen Op grond van ervaringen mag men, zegt dicht onder de kust Scheveningen voorbij in de schrijver ten' slotte, wèl vertrouwen stellen de richting van den Nieuwen Waterweg. Er in het nut dat deze uitvinding van Benjamin Wfl8 een springer bij, een soort visch, die veel Franklin, een der belangrijkste natuurkundige W °P een bruinvisch, maar bonter van kleur Tot groot vermaak van honderden die er naar stonden te kijken, vertoonde deze springer telkenmale zijn kunsten. Wel een meter hoog sprong hij uit zee op. Men zij voorzichtigEr zijn valsche Duitsche bankbiljetten van 50 mark in omloop. Op een goeden middagschrijft het Hdbl., zÖn wa^ donkerder blauw dan de echte Ook zijn er valsche 5-markstukken (1898) odie aan zilver zoowat 60 cent waarde hebben. Uit Durban wordt aan de Standard ge- dat de Engelsche inwoners van Bethle- i over de plundering van hun huizen door Engelsche soldaten, na de overgaaf van de stad. De inlandsche Christenen, die bij het in nemen van de keizersstad te Peking, den ge allieerden hulp verleenden, hebben onschatbare diensten bewezen door hun kennis van de plaatselijke gesteldheid. Een van de redenen, dat de buitenlandsche gezantschappen het beleg der Chineesche troe pen zoo lang hebben kunnen doorstaan is, dat de Chineezen in de hun aangeboden schacher- zucht hun wapenen en ammunitie verkochten. De veldmaarschalk Waldersee bracht Woensdagmorgen een bezoek aan het Pantheon te Rome, waar hij uit naam van den keizer een lauwerkrans neerlegde op het graf van Koning Humbert. Van het Pantheon begaf zich graaf Waldersee, die door het volk leven dig werd toegejuicht, naar het koninklijk slot, waar hij door Koning Victor Emmanuel werd ontvangen. Des avonds kwam de veldmaarschalk te Napels aan, waar hij zich inscheepte. Uit een door het departement van oorlog te Londen openbaar gemaakte verliezenlijst blijkt, dat de Boeren op 25 Juli bij Klerks- dorp 52 Engelsche cavaleristen gevangen namen, die meerendeels behoorden tot het korps van schappen kunnen leeren van de natuurkracht, de electriciteit, C. ’t dagelijksche leven wordt aangewend. Aan het slot der mededeelingen van dr. Bleekrode wordt vermeld, dat uit een lange reeks waarnemingen van prof. Weber is af te leiden, dat per millioen gebouwen worden getroffen 633 plattelandshuizen, 453 woonhuizen in de stad, 41,800 molens, 16,600 torens. De molen is dus een voorwerp, waarvoor de kans, om door den bliksem beschadigd te worden, al zeer groot is, n.l. zoo ongeveer 60 maal meer dan voor een boerenwoning en bijna 100 malen meer dan een huis in de stad het blijkt ook. dat de torens zeer bloot- gesteld zijn. de schrijver ten slotte, wèl vertrouwen stellen de richting in het nut dat deze uitvinding van Benjamin is. FBI mui mon iiiii 'i ni). inns- ei tin i ii iiaiii: I I UITGEVER: V I

Friso nl | 1900 | | pagina 1