Het huidige Kabinet. WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1900. No. 69. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. het algemeen Rapport ’t Zou al te broederlijk wezen H. vreest, I is, en dat vijftien gewonden op weg van beter- I Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM anderen. zoo ook hunne inzichtenhunne belangen. den voet voortzetten, deringverandering niemand bevredigt? ’t Is maken, hem 4? schijnt het huidige Kabinet velen te Vooral van anti-liberalen kant, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Dit voorbeeld moge afdoende heeten. Im mers is het vechten tegen de bierkaai, zoo men nog wilde beweren, dat een kind ’t best zonder 1 onderwijs en opvoeding zoude kunnen doen. Maar ziet, de manier waarop, dat is de quaesie. In beginsel is men homogeen, eenstemmig, maar in de uitvoering. En de uitvoering der wetten is eene zaak der Regeering, niet der Kamers, moeielijk, ’t iedereen naar den zin te Van daag «Hosannah morgen Kruist aanwaarop de directeur hem vol ontzetting herinnerde, dat hij op deze tafel proeven gi al dat wroeten voor de toekomst zal weinig baten het vrije Nederland stuurt op zijn aloud kompas. De naald moge een weinig ter rech ter of ter linkerhand wijzen: het recht door zee is het ware en dit recht door zee moet door Volk en Regeering behartigd worden moet de leuze zijn van alle partijen. voor letteren Waar nu hulde wordt gebracht aan ’t tegen woordige Kabinet door zoovele onderscheidene partijen in den lande, daar eindige dan ook dat lastige gekibbel en stelle men voor ’t vol- de aftredende Kamerleden weder tot candidaat de huidige Regeering zal dan ongetwijfeld de zaken met nog meerderen ijver op denzelf- Waarom telkens veran- die toch op den duur Of ’t zoo zal komen Wij verwachten ’t Met deze opmerking komen we met-een aan ’t slot van ons artikel. Men moge ’t huidige Kabinet bezingen en het lof toezwaaiennaar men wilbevredigd heeft het blijkbaar weini gen. De radicaal getinte heeren allerminst. En de niet-radicalende kerkelijke heeren want die zijn dom genoegnog blijven bestaanevenmin. Reeds nuongeveer een jaar te voren, wordt er reeds overleg gepleegd, wordt er uitgezien naar vergun ons dat woordnaar handienlakkerii om onder te behouden en dat binnen 24 uur tot 4 of j - /lo/vAn /Iz, 1_"1*1^ zullen vertoonen. De commandant der Duitsche beschermings- troepen, die twee maanden lang de gezantschap pen meê hebben verdedigd, graaf Soden, heeft getelegrapheerd, dat elf Duitschers in dien tijd zijn gesneuveld, één Duitscher zwaar gewond hem zou aanbieden, maar dat in Juli 11. niet plaats had, omdat de Minister van Oorlog hem verboden had het bij te wonen, zal dus voor eerst niets komen. Tot rapporteurs voor het algemeen Rapport over de Parijsche tentoonstelling zijn benoemd en kunst de bekende schrijver Gustaaf Larroumet; voor wetenschap Ch. Emile j Picard, lid van de Académie des Sciences; voor industrie de heer Michel Léoy, inspecteur-gene- raal der mijnen, ook lid dier Académie; voor land- en tuinbouw en voedingsmiddelen de heer gende jaar, t verkiezingsjaar 1901, eenparig Grandeau inspecteur-generaal der landbouw- stations voor sociale economie de heer Gede, rechtsgeleerd professor te Parijs, en voor koloni satie de heer Dislèrelid van den Conseil d’Etat. Ieder der rapporteurs ontvangt voor zijn rapport 2000 francs. ENGELAND. De Westminster Gazette deelt een vermakelijke geschiedenis meewaaruit blijkt, dat ook de leger administratie in Enge land niet volmaakt is. Een Engelsche dame, wier echtgenoot als officier naar Zuid-Afrika vertrokken was en die sedert geruimen tijd niets van hem gehoord had, wendde zich tot het War-Office te Londen, om inlichtingen. Nadat zij zes weken op ant woord gewacht hadstuurde men haar het bericht, dat haar man zeven maanden geleden, bij het beleg van Ladysmith, gedood was. Bij het treurige bericht was een gedrukt blaadje gevoegd, met het verzoek de volgende vragen te beantwoorden 1. Wie was uw man? 2. Bij wel regiment hoorde hij? 3. Waar bevindt hij zich nu 4. Indien hij dood is, waar is hij dan ge- En nu, in spijt van ’s professors meening, laat ons een blik achterwaarts wenden. Zoo’n blik heeft toch ook zijn nut. Het huidige, naar ’t bestempeld werdradicale Kabinet heeft, met uitzondering van den Minister van Marine, nu zoo ongeveer drie jaren lang de teugels van het bewind in handen gehad en wat voor wonderbaars is er nu geschied? Wat onderscheidt nu het meer naar links ver plaatste Kabinet van het vroegere? Wij geven deze vragen aan meer bevoegden ter beant woording, voor ons is het verschil van geen of weinig beteekenis. Wij zijn versterkt in onze overtuiging van jaren her, dat het geheel iets anders is, Kamerlid te zijn of Minister. Een lid der Kamer kan aanmerkingen maken, kan wenschen uiten, kan zelfs voorstellen doen, bij is slechts een der honderd. Maar een minister is de verantwoordelijke persoon. Hij moet uitvoeren te houden met het nennnerae, aar nij op aeze ratel proeven geno men had met bacillen, die ratten binnen enkele storven 5. Welk doel hebt gij met het vragen van inlichtingen P, S. Als de vragen niet juist beantwoord zijn, kan aan uw verzoek geen gevolg worden gegeven. ITALIË De geschiedenis van 1897. Ja, wie herinnert zich die? ’t Is toch zoo eventjes geleden, maar ’t is waar, wij leven snel, begrijpen snel en vergeten snel. ’t Is, alsof ’t woord van prof. Thiele meer en meer gestalte erlangt, als hij dichtte: «Zie niet ommaar zie vooruitenz. 1897 was een verkiezingsjaar en wel een van bijzonderen aard, omdat een zeer uitgebreid stemrecht nu zoo niet bet ware, dan toch dit ware zoo dicht mogelijk nabij zou brengen. De verkiezingen hebben plaats gehad, de nieuwe Tweede Kamer werd samengesteld het grootste succes was aan de socialisten. De heer mr. P. J. Troelstra werd zelfs in drie districten gekozen. Welke eene eer was ooit vroeger een candidaat van die richting bescho ren? In verband met die samenstelling trad bet Kabinet Roëll-Van Houten af en omdat de meerderheid den linkerkant overhelde, werd het Kabinet Pierson-Borgesius Lely, het huidige, geformeerd. Dat is zoo in *t kort de geschiedenis van 1897. We kunnen er aan toevoegen de onderschei dene redevoeringen van verschillende personen, die beweerden, strak en stijf, dat alles, wat vroeger samenging, thans zou verbroken wor den, dat voor de nieuwe campagne gelijk den kende persoonlijkheden van onderscheidene par tijen de handen zouden ineenklappen, dat het daverde, dat nu eenmaal voor goed de puntjes op de i’s zouden worden gezet, de bedelarij zou ophouden en er voor ieder een mensch- waardig bestaan, mitsgaders eene verstrekt zoude worden, enz. enz. Welke verwachtingen werden al niet opge wekt, verwachtingen, waarvan men te voren kon zeggen overdrijving en niets anders. Jonge kracht, uw moed is kloek, maar uwe ervaring zwakGij zult nog moeten leeren 1 De moordenaar Bresci zal, nu de door hem gekozen advocaat weigerde hem te verdedigen, door een toegevoegden verdedi ger worden bijgestaan, den advocaat Martelli. Deze heeft geweigerd cassatie aan te teekenen tegen het vonnis, waarbij Bresci in staat van beschuldiging wordt gesteld. Hij is alleen van plan verdaging van het proces te verzoeken, om de stukken te kunnen bestudeeren. Men verwacht echter dat zijn verzoek zal worden afgewezen en dat dus de behandeling van het proces op Woensdag den 29sten dezer bepaald blijft. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Koning Oscar heeft het verzoek om als scheidsrechter op te treden in de quaestie der schadevergoe ding, wegens de jongste onlusten te verleenen aan Duitsche, Engelsche en Amerikaansche onderdanen op Samoa, aangenomen. BELGIE. De Belgische vrijwilligers-expedi- tie, die naar China gaan zou, zal vooreerst niet vertrekken. Dat schijnt tamelijk zeker te zijn. Generaal Verstraete heeft in overleg met de uitvoerende commissie de maatregelen ter oogenblikken doodden. De jonge dokter was daarbij tegenwoordig geweest. De geheele tafel was met deze bacillen besmet. Onmiddellijk wendde men alle mogelijke ontsmettingsmiddelen aan, doch men vreest, Maar doen dat het onmogelijk zal zijn den jongen geleerde Zoo zouden te behouden en dat binnen 24 uur tot 4 of we persoonlijk, als 't daartoe kwam, volgaarne 5 dagen de noodlottige verschijnselen zich en heeft daarbij rekening belang van allen. Het de Boeren in Zuid-Afrika steunen, niet zoo zeer omdat ze familie van ons zijnmaar om wat we noemen recht en wetwat er bij ons gelukkig diep in zit. Intusschen we moeten I voorzichtig zijnwant we leven met zoovele En deze eenvoudige waarheid wordt dikwijls vergeten. Die anderen hebben Daar- I schap zijn. Het Duitsche bezettingskorps heeft mede rekening te houden is de plicht van elk dus *n dien tijd meer dan de helft van zijn Kabinetook van het tegenwoordigezoowel als van het toekomende. personen verloren. FRANKRIJK. De Franschen zijn niet van plan om den Engelschen de vrije hand te laten in het Sjang-tse-gebied. De opstand in Han- Kou komt hun hierbij te stade. De Onderko ning schijnt de bevolking niet in toom te kunnen houden en nu ligt het op den weg van Frankrijk, dus zeggen de Fransche bladen, om daar de orde te herstellen. Han-Kou is het eindpunt van den in aanbouw zijnden spoorweg naar Tientsin, die door Fransche ingenieurs wordt gelegd met Fransch en Belgisch kapitaal. De Franschen hebben dus niet zoo groot onge luk als zü zich er tegen verzetten, dat al hun Toch bevredigen, dat is van de zoogenaamde rechterzijde komen de loftuitingen. Wellicht had daar de vrees voor een radicaal regeer dermate bezorgdheid verwekt, dat nu een zucht van ’t hart moet; een zucht, de zuchtze hebben ’t wel met ons gemaaktDie zucht strekt het huidige Kabinet tot eerAan ’t streven naar meer- j niet< dere gelijkheid op schoolgebied het grootste verschil der partijen is toegegeven, aan andere minder van beteekenis zijnde eischen is voldaan, zelfs de ultra-liberale minister van I financiën, indertijd groot voorstander van het I vrij-handelstelsel, komt met een fiscaal tarief, dat heel veel riekt naar bescherming. De Zuiderzee is nog niet droog, de Atjeh-oorlog nog niet beëindigd, de militairen zijn nog niet naar huis gezonden en de marine-werven niet gesloopt! Och, ’t is in 1900 zoo ongeveer gelijk als in 1897. DI ITSCHLAND. Te Berlijn heerscht groote ontsteltenis onder het corps geneesheeren, zoo vertelt de Petit Bleu. Een geneesheer had bij ’t nemen van proeven in de bacteriologische inrichting in de Louise-straat werktuigelijk zijn sigaar gelegd op een naburige tafel. Op een oogenblik, dat hij haar weder naar den mond guiijn ais iu iovi. wilde brengen, belette de directeur van het En nogdaar worden Nederlandsche leden instituut hem zulks en vroeg waar hij de sigaar van het Roode Kruis, dienende in Zuid-Afrika, bad gelegd. De jonge dokter wees de tafel opgebracht als gevangenen en naar Ceylon ver voerd en men vraagt den Nederlandschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken«Maar zeg - nu, kan dat? Laat Uwe Excellentie ook dit goede woning toe?" Zoo gaat het op en neer. Loftuiting, beoor I deeling, veroordeeling. Wie aan den openbaren weg timmert, heeft veef bezichts. is een ding, als we boven zeiden. zal niet vertrekken voor over zes maanden, wat, gelijk de Petit Bleu aanmerkt, wil zeggen in het geheel niet. Het wordt tegengesproken, dat dit staken geschied is op last of verzoek van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Generaal Verstraete geeft als reden op, dat de invloed in deze streken zou verloren gaan en aan de Engelschen komen. De luitenant-kolonel Marchand, de held van Fashoda, zal over eenige dagen met andere officieren naar China gaan. Van he uitge stelde feest, hetwelk de Parijsche Gemeenteraad moeten ontgelden. Men maakt zijne kansbere keningen en tracht het voordeel te becijferen met eene wending naar links of rechts. Doch ’t «hosannah” het «kruist hem” toe te passen. De liberale partijondermijnd door de zooge- kamerlid Borgesius b. v. zou op de leerplicht wet van Minister Borgesius zelve wel tal van amendementen hebben willen voorstellen, naamde radicale en de verdere sociale, zal het wij vertrouwen dit, maar den Minister was het voldoende, te verkrijgen, wat bereikbaar en in den eersten tijd uitvoerbaar was. FRIS MMS- ES Illi I II H AIII mui mini ui ii:sl i\n. •s?

Friso nl | 1900 | | pagina 1