1 I N I No. TO. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1900. N ieu wsti j dingen Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. Hè, je burger Gos, kijk Misschien bieltie z’n lijf! u' UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM van van Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PBWS der AD VERTEN TIÉN van 15 gewone regels 40 cents* Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Zoo heb ik ’m in den Hoe vin-je ’t? Een beetje pra- door aller namen. Inhoud tSljucht en 7' Op Muntsepólle, fen Jan fen ’e Gaestmar. Èoarjier, Th. v. d. S. Domeny en mas ter, W. P. Oan ’t wetter, Th. v. d. S. It boask, T. J. B. De foarjiers-pronk, Th. v. d. S. Koartswyl. Yn ’e stryk (mei van het Friesche Tijdschrift Rjucht”, de 4ste September 1900. I 1 hoord Van der Heijden, sééker? Twee joggies zijn er bij komen staan. Hoorrie dat Kees, dat ééne oog van die hooge bij de koloniale hebbe de Atsjineezen ’m uitgeschoten As of ’k dat niet allang wistDat ’s generaal van der Heijden, die ’s op Atjeh ge weest Wat heeft die vent 'n goud an Dat benne allemaal ridderorders. plaetsjes), D. H. Z. Karei van der Heijden te ’s-Gravenhage. Het portret van generaal van der Heijden, dat nu bij Pander te kijk staat, trekt bijzonder, vooral ’s avonds bij ’t helle licht schrijft het Dagblad De stoere kop, de goudpracht van het groot- uniform, de zwaar-symbolieke achtergrond van kruitdamp en een vermoedelijk met geschenken beladen olifant »doen’’ het prachtig. En het meest nog het ééne oog, het opene, dan wel het dichte. Het winkelraam staat bezet met rijen drin gende kijkers. Een burgerjuffrouw met kalen mantel en schriel hoedje staat er ook; aan den eenen arm een mandje met boodschappen”, aan den anderen arm een dochtertje met sprie- tig vlechtje. Gos, moeder, wattis datter voor een Ja kind, dat weet ik óók niet hoor. Gos moeder, zie je dat, hij knijpt z’n ééne oog dicht. Zie je dat, moeder Hij hééft ’r maar een, heldert een werk man bedaard op, de pijp in den mondhoek. Moeder stond te kijkenJa, nee, da sie ik ook wel, sééker, hij is d’r een kwijt. De stakker Dat hebben de Atsjineezen ’m geleverd, nam zijn pijp even in de Heil aan Koningin en Vaderland I Als dit no. de pers verlaat is men alomme in Nederland druk aan ’t feestvieren. In steden en dorpen, zoowel te platten lande als ten hove. Vlaggen overal bij armen en bij rijken, ’t oranje siert de borst van ieder, oud of jong. Feest, feest over geheel den lande Koningin Wilhelmina verjaart. Heden, 31 Augustus, viert Zij haar tweede Kroonjaar. En al Hare onderdanen vieren dat feest mee, want die onderdanen zijn één met hunne jeugdige Koninginne. Nederland en Oranje en Oranje en Nederland worden altijd in éénen adem genoemd. Heil alzoo aan Koningin en Vaderland! ’t Buitenland mag ons vrij benijden over onze eenstemmigheid. Wij zijn er trotsch op. God zegene en behoede onze jeugdige Vorstin Ga er van die Jeugd eene bezielende kracht uit naar alle hemelstreken, om den cordaten ondernemingsgeest op elk gebied te doen her leven, waar die dreigt te sluimeren I 31 Augustus blijve Koninginnedag en 31 Augustus herinnere allen Nederlanders telkens weer, dat de eerste glorie eener Vorstin is gelegen in de welvaart des Lands. Tot be vordering daarvan op te wekken en aan te sporen zij tevens hoofddoel der feestviering. Weest dan vroolijk en verheugt U. Heil aan Koningin en Vaderland kend Ja. Dat is nog niet dood geweest, denk-u wel? Nee-zeker niet, laatsten tijd nog gekend. Nou, wel wat banaal, lerig, vind-u niet? Och, dat wil ’k nog niet zeggen Het licht ging eensklaps uit, het publiek dadelijk verder. De held van Samalangan bleef alleen in ’t duister. De opvarenden van de Colbert gered. De bemanning der Scheveningsche logger Col bert, geladen met haring, die bij Nieuwpoort door het stormweer mast en ankerketting brak en in zinkenden staat ronddreef, is, volgens telegrafisch bericht te Scheveningen ontvangen, behouden te Nieuwpoort aangekomen. De logger behoorde aan den reeder Alb. de Jong te Scheveningen en is verzekerd. China en de Mogendheden. Uit China is heden het nieuws zeer schaarsch. Men weet thans tenminste waarheen de keizerin de wijk genomen heeft. Den 14en Augustus moet zij de hoofdstad verlaten hebben en Westwaarts getrokken zijnna een korte rust in het dorp Mansan. De keizerin wordt begeleid door ge neraal Ma met 500 man troepen. Li-Hung-Tsjang heeft aan de Keizerin het verzoek geseind om prins Toean in hechtenis te doen nemen en de Boxers bij het leger te ontwapenen, opdat hij de gelegenheid zal krij gen met de mogendheden te onderhandelen. Intusschen wordt Li op de reede vastgebouden, door de admiralendie naar admiraal Courre- jolle gister seindein een conferentie besloten hebben de gezantschappen in Peking te doen weten, dat zij het besluit namen Li-Hung-Tsjang op de reede vast te houden, totdat zij het be richt ontvangen zoudendat het corps diplo matique er in toestemt met Li-Hung-Tsjang vredesonderhandelingen aan te knoopen. Drie Russische en twee Japansche bataljons hebben met een Engelsch en een Amerikaansch het keizerlijke park ten zuiden van de stad vijf mijlen ver doorzocht om Boxers te vinden. Een gewapende macht werd niet gevonden alleen een verspieder die doodgeschoten werd. Het keizerlijke zomerpaleis is vandaag bezet door de Japanners. Het winterpaleis is nog bezet; de Russen willen het vernielen, de Ja panners wenschen het te behouden. Vandaag begon een beweging der troepen naar het zuiden, maar er blijven eenige achter om de bekeerlingen te beschermen. De toestand te Glasgow schijnt ernstiger te zijn dan men uit de eerste berichten lezen kon. Opnieuw heeft zich een geval van pest voorgedaanterwijl twee personen reeds over leden zijn. Veertig huisgezinnen moesten wor den afgezonderd en onder toezicht gesteld. Van den hoogsten prijs tot den bedelstaf. Iemand, die het hoogste lot in een loterij trok, is daardoor tot den bedelstaf gebracht. Hoe dat mogelijk was? Het was een schipper leerde de arbeider, hand en spuwde. Aggod, mensch wat zeg je! motter niet an denke Ja, die had lef genoeg asjeblieft! Mènsch, mènsch De juffrouw schudde haar hoofd met de dadelijke, noodelooze meewarigheid van juffrouwen. Gos, moeder, wat ’n goudC 's moeder, ’n olifant’n Olifant, moeder Waar, kind? Gossie, ja! Je zou zeg gen, wat doet die d’r nou op. Is 't er wel eenJa hoor, daar hebbie z’n snuit Wel waarachtig, is t’r een, zegt beslist de werkman. Ik kan d’r tenminste niks anders van maken; maar wattie d’r bij doet, weet ik bij me ziel ook niet, d’r olifante op na. Soomaar, wie mot dat nou eigenlek beduië Wie dat beduië motmaar weet je niet wie generaal van der Heijden is, die gevochten het tegen de Atsjineezen O soo, van der Heijden, ja nou je ’t zegt, sééker, die naam heb ’k wel ’s ge- De Shah. De Shah had Woensdag ochtend een onderhoud ten paleize met den Perzischen gezant aan ons Hof en ontving tusschen half tien en half elf de Ministers, die door generaal Nazara Aga werden voorgesteld. Daarna reed de Shah uit, om een toer door de stad en omstreken te doen. Bij hem in het rijtuig zaten generaal jhr. Laman Trip, de grootvizier en nog een bofdignitaris. In het gevolg reden de Perzische staatsdienaren, die in het paleis logeeren, benevens de toege voegde officieren van Hr. Ms. Militaire Huis. Een peloton cavalerie ging voor en achter de calèche, waarin de Shah zat, terwijl de hoofd commissaris van politie en de boofdin- specteur in een victoria aan het hoofd van den stoet reed. De Shah was getroffen door het schilder achtige van het Haagsche bosch en door den rijkdom der weilanden om de stad. Op den Zeeboulevard bij het Kurhaus te Scheveningen was het zeer druk. Honderden wuifden van het terras of aan den weg den Shah toe. De viaduct, die het terras met de zeepier verbindt, was met de vlaggen van alle natiën versierd, met de Perzische vlag in het midden. Ook het wandelhoofd was over zijn geheele lengte gepavoiseerd. Van de brug wierpen dames bloemen in het koninklijk rijtuig en een van die bouquetjes stak de Shah in het knoops gat van zijn burnous. Om 2.45 vertrok de Shah des middags met de Staatsspoor teneinde HH, MM. de Koninginnen te bezoeken. De vestibule van het station, toegang gevend tot de wachtkamer was met palmen versierd. Op het perron stond links van het rijtuig van Ga nou, allemaal ridderorders! Net of dat allemaal ridderorders benne Ja joh, natuurlijk, wat anders? Nou, maar allemaal ridderorders benne ’t niet Een oude, deftige heer met z’n dochter aan den arm, kijkt ook even, achter de anderen. Een flinke kop toch, wat? 't Lijkt spre- zoo lang vóór z’n den Perzischen Keizer een eerewacht van het aan de Transvaalsche broeders”, onderteekend regiment grenadiers en jagers met het vaandel. Rechts stond de Koninklijke militaire kapel. Te Baarn werd de Shah ontvangen in het versierde station, door generaal Dumonceau en jhr. De Ranitz, namens H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Te 7 unr begon het gala-diner. H. M. stelde een dronk in op den gast, die dezen beantwoordde. De voornaamste leden van het gevolg heb ben hooge onderscheidingen in de orde van Oranje Nassau gekregen en droegen die eere- teekenen aan het diner. Des avonds vertrok de Shah weder, schijn baar ingenomen met de ontvangst die hem overal ten deel viel. Te Utrecht was de muziek der genietroepen opgesteld. De Per zische vorst is Donderdagmiddag om 3 uur naar Duitschland vertrokken. Woensdagavond zijn de heeren Fischer, Wessels en Wolmarans met den heer de Bruijn, secretaris van het gezantschap, in de residentie aangekomen. De heeren hadden op hun reis van St. Petersburg te Berlijn overnacht. Zij hebben hun intrek wederom genomen in het Hotel des Indes. Hoe lang hun verblijf daar zal duren is nog niet bepaald. De Haagsche correspondent van de Arnh. Ct. meldt, dat het wetsontwerp nopens de droogmaking der Zuiderzee reeds de in diening nabij is en dat de Troonrede op 18 September daarvan melding zal maken. In zake bet gebruik van kilometer- boekjes is door de Staatsspoorweg-Maatschappij het volgende bepaald: Onder de benaming van huisgezin worden begrepen alle te zamen wonende, een huis houding uitmakende personen. Kinderen, tot bet bezoek van scholen of andere opvoedings- inrichtingen tijdelijk buiten het ouderlijke huis wonende, worden niettemin gerekend tot het huisgezin van hunne ouders (resp. van degenen die daarmede gelijk te stellen zijn) te behooren. De directie der Nederlandsche Tramweg- Maatschappij heeft concessie aangevraagd voor het exploiteeren van een lijn Gorredijk-Gro- ningen. Heden werd per S.S. Admiral verzonden het Huldeblad, waarin meer dan 150 Ne derlandsche Letterkundigen naar aanleiding van eene Uitnoodiging van de Uitgevers Nijgh van Ditmar te RotterdamPresident Kruger Hulde brengen bij gelegenheid van zijn 75sten Geboortedag. De handteekeningen der Letterkundigen wer den onder de bijdragen gereproduceerd. Bin nenkort zal het Huldeblad voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld, terwijl ook enkele luxe-exemplaren, geheel overeenstemmend met het exemplaar dat aan den President werd verzonden, in den handel zullen komen. Hulde aan Paul Kruger. De Nederland- scbe post- en telegraafambtenaren die te Parijs 19 tot 25 dezer de gasten zijn geweest hun Fransche ambtsbroedersbrachten voor zij den terugtocht naar Nederland aan vaardden, een bezoek aan het paviljoen der Zuid-Afrikaansche Republiek op de tentoon stelling waar zij voor het borstbeeld van den President een prachtigen bloemruiker hebben neergelegdmet het opschriftHommage au Président Kruger. In het herinneringsboek schreven zij Hulde RIS Ml I «S El IHHI;1 11 IE- Ill,III lllllll FIIIESEIlll. Shhbu lil

Friso nl | 1900 | | pagina 1