NOG IETS. WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1900. No. Tl. Eene nabetrachting. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. -V* H. RUSLAND. De Regeering heeft niet minder gesteld. de met den Britschen gezant Volgens het laatste rapport generaal enkele gemeente te be- Aan het huis van den Minister prijkte voor UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl i van vreemde missiën, bij Hof geaccrediteerd of hunne zaakgelastig- kunnen leeren, dat er eene kracht in den lande zit, vol warme genegenheid voor Koningin en Vaderland wezige Nederlandsche gezanten, zoomede den van het departement, mr. Bij de ontwerp-verordening tot regeling van de pensioenen van ambtenaren der gemeente Leeuwarderadeel waaronder ook begrepen i en dorpsreinigers wordt en W. o.a. voorgesteldambtenaren I van 20 tot 25 jaren dragen 4 pCt. bij van hunne bezoldiging indien deze meer dan f 800 met brandende hitte eni weinige dagen al hare krachten verspild, is zeer spoedig een omslag op gevolgd. kwam van de vlekken op de zonzeiden de Er is feest gevierd, alom in den lande. De berichten, die daarvan tet ons komen, zijn te vele, om ze allen te plaatsen. Nederland heeft zich verheugd bij den twin- tigsten verjaardag zijner Vorstin, het heeft ge jubeld en het hoopt. Geene vrees voor socialisten en anarchisten of diens snoode bedrijf. De moord staat hier niet op den voorgrond, wel de traditie, de ge hechtheid, de liefde. Zoo blijve ’t, tot in lengte van dagen. len. Bij wijlen waant men zich reeds ten volle in het najaar voor krijgsdienst in Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. als had de zon in Philippijnen 1 er nog Dat Om ons tot eene palen Leeuwarden heeft feest gevierd, een feest als wellicht nergens anders. Was het de week markt, die al die duizenden samen bracht, was het ’t uitlokkende weer, waren ’t de wedren nen, de harddraverijen, de volksspelen? Dat i alles bracht zeker ’t zijne bij, maar er was meer, ’t Was de verjaardag der veelgeliefde Koningin en Friesland vierde feest in zijn hoofd stad. Nog nimmer, verzekerden ons ouden van dagen, was zulk een menschenmassa aan wezig geweest. Er was dikwerf geen door komen aan. En dat niet op een enkel punt der stad, maar rondom, overal. En Leeuwarden zelve: de torenklokken bei erden drie*malen, telkens een uur achter elk ander, de vlaggen wapperden huis aan huis, de oranjewimpels kleurden daartusschen. Alles was één leven, één bedrijf. Wij zullen geene beschrijving geven van al de festiviteiten. Die is elders reeds opgenomen. Wij wijzen alleen op ’t nuchteren feit: feest en nog eens weer feest I Scheen Friesland ’t beseffen, dat de Oranje stam op zijnen bodem nieuwe loten schoot, toen de Friso’s” tot de regeering werden geroepen Wij weten ’t niet, maar dit weten we wel, dat het Oranjebloed er bij de Friezen dik in zit. Nergens een wanklank, nergens, de tal- looze duizenden waren ééns van zin, ééns van bedoelen. ’t Doet goed dit te vernemen, het verheft. Het beschaamt ’t handjevol mopperenden en ’t doet de groote menigte schaamrood staan, die, argeloos als ze was, kon goedvinden, een socialist ter Kamer af te vaardigen. Ziet dat bedrijf en vraagt U afof daar nu ernst onder zit, ernst in den volsten zin des woords. Eene onverklaarbare wuftheid, een speelziekte om eens iets anders, zeer verklaarbaar, maar niet verschoonbaar, wijl het ernstige zaken belangt. Hier met de feestviering sprak ’t hart en dit herstelde de fout der stembiljetten. Door schade en schande wordt men wijs. Ook de jonge politicii. Zij althans hebben Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. VERGADERING van den RAAD der Gemeente WORKUM, op Vrijdag den 7 September 1900, ’s voormiddags 10 uur, teneinde te beraadslagen over de h eronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vragen van een buitengewoon subsidie van de provincie voor de herstelling en droogleg ging van de zeesluis. Als men zooals dezer dagen die bonte menigte vreemdelingen uit de provincie ziet, zoo ge tooid met de aloude kap het breede oorijzer en de sflodder” altijd de dames na tuurlijk, zou men dan nog recht hebben te be weren dat Friesland arm is? ’t Kan zijn. De armste hangt om, wat bij heeft, om toch nog iets te schijnen, maar mag men dit als regel nemen? ’t Komt ons voor, dat er veel overdrijving bestaat, en dat ons gewest zoo zoetjes aan wel aardig zijne plaats herneemt in de rij der provinciën. Dat kan en dat moet ook. Fries land heeft hulpbronnen genoeg. Waar er nog verbetering kan worden aangebracht, daar moeten onze Volksvertegenwoordigers in de bres springen. De hooge polder-en zeewerings- lasten b. v. zouden voor een groot gedeelte Rijkszorg kunnen worden, zooals de rivier- zaken elders. En zoo zouden er meer zaken opgeknapt en veranderd kunnen worden, die voor ’t minst, tot zoovele bezuinigingen kon den leiden, b. v. door te streven naar het ideaalFriesland één waterschapzoowel naar buiten als naar binnen. Voor jaren is die leuze reeds aangeheven, maar jaren lang is ze ook al weer verstomd. Waarom? wie zal ’t zeggen Kwam het door de lusteloosheid alom gewekt in arm Friesland Dan wordt het meer dan tijd, dat de handen uit de mouw worden gestoken en het akelige gelamenteer ophoude. Doen is een ding. H. DUITSCHLAND. Verschillende bladen, zoo wel liberale als de conservatieve Kreuzzeitung, zijn van meening dat de Rijksdag bijeengeroe pen behoort te worden inzake het samenstellen van de Oost-Aziatische regimenten. Tot nu toe heeft men die beschouwd als bestaande uit vrijwilligers, afkomstig van de geregelde troe pen die speciale diensten moesten verrichten. Men rekende ze dus als behoorend tot bun oorspronkelijke regimenten. Maar nu heeft de Keizer j.l. Donderdag in het tuighuis te Berlijn eenige vaandels en standaards voor de troepen in China doen inzegenen en met eigen band spijkers in de stokken geslagen om het doek er aan te bevestigen. Daardoor zijn die troe pen in China werkelijk tot Oost-Aziatische re gimenten gestempeldmeenen bovengenoemde bladen, en nu vreezen zij een conflict tusscben de Kroon en den Rijksdag, omdat de legerwet van 1874. die de verdeeling van het Duitsche leger in vredestijd regelt, eenvoudig door den Keizer is genegeerd. In deze wet wordt ge sproken van divisiesbataljonseskadrons en batterijen, doch Oost-Aziatische regimenten wor den er niet in genoemd en sommige bladen geven dan ook reeds op bedekte wijze te ken nen, dat zij den Keizer verdenken van pogin gen in het werk te stellen tot het bijeenbren gen van een speciaal leger den vreemde. De Tagliche Rundschau zegt uit de beste bron vernomen te hebben, dat voor het eerst sedert langen tijd weer Duitsche hoofd-officieren costuum. De heer De Struve, gezant van Rusland, bracht als deken van het corps diplomatique, anarchistenkomplot, dat tot den moord geleid °P H. M. de Koningin een heildronk uit, welke heeft, want men wil eerst met Bresci afgedaan do°I' den gageer, den heer De Beaufort, be- hebben alvorens dit tweede proces te beginnen. I antwoord werd. De instructie dienaangaande is intusschen reeds - zeer gevorderd, naar het schjjntmaar ook het deze gelegenheid een illuminatie, laatste bericht betreffende de inhechtenisneming van Bresci’s geheimzinnigen blonden mede plichtige blijkt voorbarig te zijn geweest en zoolang men den gezochte niet in banden heeft zijn de wegwerkers blijft de taak der rechters zeer moeielijk. Naar door B. men wil zullen van de vijftig aangehoudene I van f anarchisten slechts tien terechtstaan. Is het alléén een natuurlijk gevolg van de het tractaat Clayton-Bulwer bij zijne landgenoo- weersgesteldheid Langer dan het voorjaar ten en onder de crisis in China. heeft het gure, onvriendelijke weder aangehou- Volgens het laatste rapport van generaal den; toen zijn wij in eens, tegen half Juli Mac-Arthur zijn in de week van 25 Juli tot verrast, niet met aangenaam zomerweder, maar 2 Aug. 55 Amerikaansche soldaten op de t aan ziekte gestorven en waren er 4835 zieken. Daarbij komt nog het overgroot getal tot gevangenisstraf veroordeelde soldaten, met elk transportschip te San Fran- geleerden. Hoe het zij, het duurde niet lang, cisco aangebracht. Er zijn er zooveel, dat men niet weinigen vóór den tijd heeft moeten ont slaan. Eindelijk zijn er vrijwat die het verstand verloren hebben. van zich Louis XlV-stjjl, ten geschenke. Dit jaar zal de Indische begroeting voor 1901, thans nog bij den Raad van State, later dan gewoonlijk aan de Staten-Generaal inge diend worden. Zulks is toe te schrijven aan het optreden van den nieuwen gouverneur- generaal, voor de voorbereiding en overweging van wiens in de begrooting uitgewerkte denk beelden, plannen en voorstellen meer tijd wordt vereischt dan in gewone omstandigheden. Naar men verneemt zouden reeds voorstellen van den opperlandvoogd terzake van de verdediging van Java hier te lande ontvangen zijn. Vrijdag ontving de Minister van Buiten karakter der tentoonstelling niet te vervalschen, landsche ^Zaken.^de heer De Beaufort, in zyn en waarlijkik dacht genoeg elementen bevatte om te boeien.” ITALIË. - van ’t Hof zijn uitgenoodigd tot deelneming aan de Fran- I Sommige bladen beweren, dat Italië eene sche manoeuvres. In militaire kringen moet nieuwe internationale conferentie tegen de anar- men aan dit feit groote beteekenis hechten, chisten heeft voorgesteld of voorstellen wil. Omgekeerd heeft men dezer dagen ook kunnen RUSLAND. De Regeering heeft niet minder lezen dat voor het eerst ook Fransche officie- dan 250 nieuwe locomotieven besteld voor den ren ter bijwoning der manoeuvres naar Duitsch- spoorweg door Siberië. Voor het grootste deel land komen. I zijn de machines besteld in Noord-Amerika. De Duitsch-Amerikaansche kabel over de NOORD-AMERIKA. De Amerikaansche Azoren naar New-York is Zaterdag voor t Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer verkeer geopend en tegelijkertijd de kabel van Hay, is sedert verscheidene weken te Concord Emden over Valentia (Ierland) buiten gebruik in Nieuw-Hampshirezijne zenuwen schijnen gesteld. deerlijk geleden te hebben onder de slechte FRANKRIJK. Er schijnt een triestige ontvangst van 1 herfstnevel over de tentoonstelling te hangen. Pauncefote aangegane overeenkomst betreffende Milaan, waarbij hij wegens den vangenisstraf werd veroordeeld, in cassatie voor- Ruyssenaers, buitengewoon gezant en^ gevol- zien en wel op grond, dat zijn verdediger (de anarchistische advocaat (Merlino) den tijd niet gehad heeft om van nis te nemen en voorts Amerika niet konden gehoord worden. H. M. de Koningin, van de gloeiende zomer-temperatuur maakte weldra, veel te spoedigplaats voor de voorteekenen van den herfst. En nuzoude men denken loopt de zomer al ten einde. De bladeren worden^ hier en daar geel, beginnen af te val- Binnenlaildsche Berichten. H. M. de Koningin kreeg van Hare Is het daaraan alléén toe te schrijven, dat Moeder op Haren verjaardag een prachtig fa de tentoonstelling gehuld schijnt in een droef- piaserie-werk, een vuurscherm door Koningin geestig waas? Emma zelf vervaardigd, naar een patroon in De commissie voor feesten laat hooren. Eerst nuzóó laat voor den dag komende, herinnert zij onwillekeurig aan het kind, dat, na een onvruchtbaar huwelijk van tien jarenonverwachts nog opdaagt. Zonder het te willengeeft zij duidelijker en overtui gender dan de langste jeremiade te kennen dat er iets aan den animoaan den gang hapert, aangezien er iets gedaan moet worden om er den gangden animo in te houden. Bij de zitting dezer commissie heeft de com- missaris-generaal der tentoonstellingdie er president van is, ongeveer het volgende gezegd nFeesten I Ik wilde er geen overwegende plaats aan toekennen. Mijn groote streven was het Bresci heeft zich tegen~’"t arrest den; voorde in de residentie met verlof aan- --van Milaan, waarbij hij wegens den Z" xt-j— moord op Koning Umberto tot levenslange ge- secretaris generaal macbtigd minister, aan het gala-diner, ter eere van den verjaardag van zijne zaak~behoorfijk ken- Alle genoodigden, voorzoover het gebruik omdat getuigen uit hun !“nd dit meebrengt, waren in staatsie- Deze voorziening zaï eene vertraging tenge- volge hebben van de behandeling van het FBI IIUO VOOR FIUESL4NI1 mms- ia iiiii'iim- *5.’ g uivi ic ïaiocuuu, dat zij in zich zelve woning de hoofden - 1 QQg LI xx 4 zmn nnwAn i f A

Friso nl | 1900 | | pagina 1