1 I Verbroedering. R I Nieuwstijdingen. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1900. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. OP En nu? H. I «Afschaffen ’t Dooden zoovele krachtige mannen, ’t verwoesten hoeven en velden en van zoovele werken U I T G E V E B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM. mobilisert niet tegen erg zijn. weer ver tegen de Chineesche Boxers, de Engelsche, wier gruwelen even I i I voor f 1147 J. Riemersma en S. Postma Begrooting Men ziet het meermalen, dat in tijden van gemeenschappelijk gevaar twee overigens kwade «spitsen” zich verbroederen, althans de scherpe kanten van hunne verhouding afnemen. Nu, dat mag geen kwaadruzie behoeft toch ook niet eeuwig te duren. Zoo hebben we dezer dagen kunnen lezen, dat de Duitschers er hun Sedanfeesten aan zouden geven, omdat de Franschen thans als hunne bondgenooten den Chineeschen overmoed trachten te fnuiken. Wij, Nederlanders, mochten op grond van jaren lange vriendschap met Frankrijk eindelijk ook wel eens besluiten onze Waterloo-feest- viering op te doeken. Dat vlaggen op 18 Juni van elk jaar heeft zeker ook al lang genoeg geduurd. Zoo mogen ook andere volken weg nemen, wat anderen kan hinderen. Maar beter nog ware het alle oorzaken te vermijden, die aanleiding kunnen geven hier tot ellende, ginds tot vreugde-betoon. Of zou b.v. Engeland zich voortdurend hartelijk kunnen verheugen in den roof van de twee onschul dige republieken Transvaal en Oranje-Vrijstaat? De jubel moet immers vergald worden door het besef van zooveel ellende daar ginds maar ook in ’t eigen land aangebracht, van van der nijverheid kan onmogelijk aanleiding geven tot eenig vreugdebetoon. Weg er dan mede, maar dan ook sta op den voorgrondweg met den daemon der verschrikking met den ge- vloekten oorlog, dien broedermoord in ’t groot I Een broedermoord leidde nimmer tot ver broedering. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. AdvertentiSn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. melkkoeien en kalfkoeien eveneens duur worden betaald. De handel is vlugde kooplieden zijn graag. Eveneens leggen de vrij hooge zuivelprijzen van dezen zomer veel gewicht in de schaal. Eene schaduwzijde is, dat er zich en daar veel ziekte onder de aardappels roepen sommigeneilieve haast begint te vertoonen. Een goede badplaats. X: «Kunt gjj mij Wiesbaden aanbevelen?” Y: «Dat zou ik denken. Daar ben ik zelf mijn rheumathiek en mijn twee dochters kwijt dag geraakt.” WORKUM, 5 Sept. Tot predikant bij de Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. Ooster- huis, te Suameer. WORKUM. De Minister van Binnenlandsche Zaken. Overwegende, dat, volgens ingekomen ambts bericht, de pest te Glasgow voorkomt; Gelet op de wet van 28 Maart 1877, laatste lijk gewijzigd bij de wet van 8 April 1893; Heeft goedgevonden lo Glasgow besmet te verklaren wegens pest; 2o het aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van art. 8 van bovengenoemde wet, te be palen op tien. Tevens brengen de Ministers van Binnen landsche Zaken en van Financiën; ter algemeene kennis, dat, met ingang van 7 September 1900, de in- en doorvoor van lompen, gebruikte kleedingstukken en onge- wasschen lijf- en beddegoed uit Glasgow ver boden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepen, voor zoover be treft ongewasschen lijf- en beddegoed. Voorts is het verbod niet toepasselijk: I. wat den in- of den doorvoer betreft: op goederen, die wel van Glasgow zijn aan gevoerd, maar waarvan voldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn en die zoodanig zijn vervoerd en verpakt, dat zij niet in aan raking kunnen geweest zijn met besmette voor werpen II. wat den doorvoer betreft: op goederen, die zoodanig zijn verpakt, dat zij onderweg geenerlei bewerking of behande ling kunnen ondergaan. Woensdagmiddag toen de troepen uit Amersfoort op de heide regimentsoefeningen M. de Koningin te bleef geruimen tijd de 1 11 - 1054.50 - 969 - 943 - 935 Gegund aan J. Riemersma en S. Postma. BOLS WARD6 Sept. Aan het hier ge houden examen ter begeving eener studiebeurs van het Houckamaleen werd door vijf adspiranten deelgenomen. Gebeneficiëerd werd Gerben Elzinga van Ferwerd. Aan dit leen zijn 3 I beurzen verbonden deze gebeneficieërde zal in de theologie moeten studeeren, de twee anderen j zijn vrij in de keuze hunner studiën. BOLSWARD, 6 Sept. En nu is ze voorbij, de kermis, met al het goede en keerdedat ze brachtwant voorzekerze heeft hare licht- maar ook hare schaduwzijden, hier ma A <-< ft ft ft 44-ft Mftftvvft» ft ft Aaft ftvl.ft*vft Unnnr I ft ft ft. 1 ’t Aldermoaist fen aid en nij Bljüwt san flinke keatspartij. ZUIDWESTHOEK6 Sept. In vergelijking van vele vorige jaren mag men bet jaar 1900, vooral wat het zomerhalfjaar betreft, gelukkig voor den boer noemen. Een zeer goede hooi oogst, veel gras in de weilanden, flinke opbrengst van de akkergewassenziedaar de redenen. Hierbij komt nog vooral de groote duurte van het vee; vette varkens, dito kalveren en koeien, gaan tegen hooge prijzen van de hand, terwijl Prjjs per kwartaal 70 cent franco per postSS cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. zelfs conservatieve organen, gewagende van de CuPerus van Marsum en S. Vijver van Franeker. Engelsche gemeenheden, toornig aan de re- geering vragen waarom zij haar troepen alleen en lepels, aangeboden door den heer Boersma v~n Deventer viel ten deel aan M. de Vries en G. j hielden, verscheen H. paard met gevolg en manoeuvres gadeslaan. Blijkbaar had H. M. last gegeven dat Hare komst geen stoornis zou brengen in de oefe ningen, daar den militairen geen gelegenheid werd gegeven H. M. te begroeten. De Koningin was in het wit gekleed. Op voorstel van den Russischen gezant hebben vertegenwoordigers van de verschillende staten, die in Den Haag bijeen waren voor de nederlegging der acten van ratificatie, nog be sloten een telegram van dankbetuiging te richten aan H. M. de Koningin, voor de hier te lande verleende gastvrijheid, hetwelk na afloop van de vergadering werd verzonden. Omtrent verdere maatregelen ten aanzien van het bureau van het Hof van abitrage is nog geen beslissing genomen. Zondagavond is te Valthermond een aan slag gepleegd. De herbergier Roelof V. heeft den persoon van H. P. doodgeschoten, nadat deze zijn herberg had bezocht. Vos is in de marechausseeskazerne in voor- loopige verzekerde bewaring genomen. De Minister van Oorlog heeft aan de Commissarissen der Koningin in eenige pro vinciën een schrijven gezonden, waarin hij, naar aanleiding van de onvoltalligheid van mindere militairen bij de bereden korpsen van het leger, het noodzakelijk acht, onderofficieren naar de verschillende gemeenten van ons land te zenden om bij de bevolking de lust tot dienstneming door gepaste middelën aan te wakkeren. Tot dat doel zullen gedurende een drietal maanden twee onderofficieren in elk gewest rondreizen. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekscbip Noord-Brabant, onder bevel van den kapt, ter zee A. W. F. C. van Woerden, 4 dezer van Brest vertrokken. INHOUD van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht,” de 8ste September 1900. Óp Müntsepólle, fen Jan fen ’e Gaestmar. De bidragen jagers, J. Gylstra. De Martena’s en Martena State, D. H. Z.- Ak- krommer grienmank. Koartswyl. Under Studinten (mei plaetsjes), W. Naar men mededeelt, wordt het ver scherpte toezicht op vreemdelingen en ver dachte personen, dat, zooals men heeft kunnen ontwaren, vooral tijdens de aanwezigheid van den Sjah in Den Haag, in de omgeving van Soestdijk en ook elders werd uitgeoefend, ook na het vertrek van den vreemden vorst ge handhaafd. Te Harlingen is besloten het volgend jaar een ambachtsschool te openen. Van de gemeente wordt op eene subsidie van minstens f 1000 gerekend, terwijl vanwege de provin cie eene gelijke bijdrage wordt gevraagd en de minister van binnenlandsche zaken uitzicht heeft gegeven op eene subsidie van f 3000. de spaarbank geeft f 500 jaarlijks. Te Bedum is de watermolen bij ’t tichel- werk aldaar in brand geraakt, doordat de ijzeren as, die er pas de vorige week nieuw ingebracht was, warm was geloopen. Door den wind woeien bossen brandend riet van den molen over ’t Boterdiep naar een opslag plaats van pakken stroo. Enkele pakken vatten vuur en weldra lekten de vlammen over de geheele hoeveelheid. Ruim 6000 pakken stroo zijn verbrand. Afloop der aanbesteding van het verfwerk der stoomzuivelfabriek c. a. »De Hwet Goede 'Verwachting” te Workum C. van Kammen, W. H. de Vries, Wed. F. W. Franx, Op 17 Sept, zullen HH. MM. de Ko ningin en de Koningin-Moeder van Soestdijk in Den Haag terugkeeren. In de bekende zaak van den moord op den jeugdigen Van Wezel zoekt de justitie thans naar een tweeden persoon die mede dader of mede plichtig zoude zijn. Het verhoor van den verdachte, die nog steeds in hechtenis is, zou daartoe aanleiding hebben gegeven. In strijd met het voor een paar weken verspreide bericht als zou ds. Goddefroy, vóór de komst der Engelschen te Pretoria, zich in veilig leid hebben gesteld, wordt thans bericht dat Z. E. W. te Pretoria in hechtenis is ge nomen, wijl hij bij een godsdienstoefening voor de Boeren gebeden had. Een aantal Boeren trekken, volgens ge rucht, uit Lijdenburg Swaziland binnen, in elk geval moet zich een sterk commando te Ost- hoek bij Darkton bevinden, onder commissaris Krogh. De Swazies rooven vee van de Boeren. Een deel der Boerenwacht wacht lord Ro berts, die langs den Delagoabaai-spoorweg oostwaarts oprukt, te Nelspruit af, waar de Boeren een sterke stelling hebben. Een Oostenrij ksch schip heeft te Lourenzo Marques 50,000 zakken meel voor de Boeren aangevoerd. Twee treinladingen zijn reeds naar Transvaal doorgezonden. De langzamerhand tot de Berlijnsche dag bladen doordringende klachten over het uit zetten van Duitschers en andere vreemdelingen uit Zuid-Afrika maken, seint de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct., meer en meer indruk op de pers van Wassenaar van Beetgum en S. Hoekstra van Wommels. Het 2e cadeau f 12 kwam aan A. Oosterbaan en M. Helfrich van Kimswerd en A. Elgersma, van Zurich, ’t Was een heerlijke een zeer talrijk publiek was, vooral in den namiddag, bij den wedstrijd aanwezig. Voorzeker Fen alles, hwet de Friezen forrjuchtsje aid en nij, Foldocht dochs neat us better as de aide keatspartij, oaren ek betinke mei jild of sünder jild, Neat moaijer noch as ’t keatsen yn it romme fjild. je maar niet, ze schaft zich zelve al af, of liever ze wijzigt zich reeds. Dat is de indrukdie ook de kermis van 1900 weer gaf. Voor de jeugd behoudt ze evenwel nog altijd veel aantrekkelijks «Was die tijd maar gekomen!” Zoo luidt het weken vooraf reeds. Nu luidt reeds de klacht weer: «Hoe kort hij toch duurt”. Nu de pret is genoten, de kramen gesloten, Al het moois reeds gepakt, en naar elders gestuurd. Thans is alles verdwenen, wat eerst hier gepronkt heeft. En het plein is ontruimd en weer netjes geveegd Al de scholen heropend, de lessen begonnen, En de jeugd weer aan ’t werk, maar de spaarpot geleegd Voor sluiting der kermispret hadden we Dinsdag de groote kaatspartij, waaraan door 11 parturen werd deelgenomen. Spannend was vooral de strijd om prijs en premie; toen vooral kon men zien, hoe het Friesche volk meeleeft met dit echt Friesche spel. De prijs f 90 en 3 zilveren medailles waar van de grootste, voor den Koning der partij, aangeboden door den beschermheer, den heer P. Peereboomde twee andere door den Edelachtbare heer C. J. v/d Veen, Burgemeester alhier, werd behaald door P. Yetsinga van Arum, J. Bierma van St. Jac. Parochie en J. Struiksma van Wommels. De premie f 30 alle partijen, zoodat verkregen Jan Reitsma van PingjumJan Tot Koning werd door h.h. keurmeesters uit geroepen P. YTetsinga van Arum. Het le cadeau, drie prachtig gegraveerde zilveren lepels, aangeboden door den heer Boersma van Dertigste Jaargang. JIMS- H til» III 11AI li: lll.lll IM I'll UMI tll.

Friso nl | 1900 | | pagina 1