4 No. 74. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1900. Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. e r dorp) ver- 19 Oct. vm. 10 u. Een paar gedeelten en brachten daar een somberen nacht producten op het terrein te Vincennes van de UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H, BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. zijdenaar de deur der kerk, daar den koster en een man in Sloten te Balk Doniawerstal te Langweer op Vrijd. Wonser. te Witm. op Dond. H. O. en Noordw. te Koudum op Vrijd. Hindeloopen te Koudum op Vrijd. Stavoren te Koud, op Vrijd. Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg 1899 over de werking verschillende provinciën 3000 a 11000!) waaronder vele soldaten het garnizoen te Galveston. die er ook een hebben, zijn telegram gemakkelijk overbrengen en de inkomen- eind ’99. 4057 2783 4104 3633 1150 1089 1763 1526 2027 774 1432 24338 de toestellen op den duur voldoen dan zullen er meerdere worden aangeschaft. Voor den tijdelijken wedstrijd van zuivel- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. 26 Oct. vm. 10 41. Sneek te Sneek op Woensd. 31 Oct. vm. 10 u. In den avond van 6 September is onder Weidum nabij eene boereplaats zekere R. G. door een massa personen aangevallenernstig mishandeld en geld afgeperst. In die zaak zijn tot op dit oogenblik 9 personen gearres teerd. De Kindermoord te Tilburg. Er is thans weder een getuige in deze zaak gehoorddie zoo het verhaal waar is, iets meer licht geeft in het duister. De meid van een melkboer te Tilburg, zoo schrijft de Tijd, ontmoette op den dag van den moord het jeugdige slachtoffer te circa half elf. Zij kende Maria Kessels. Toen het ongelukkige kind haar gegroet Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. I rys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 19 Oct. m. 12 U. 19 Oct. m. 12^u. Workum te Work, op Zaterd. 20 Oct. vm. 10 u. Schoterland te Heerenveen op Maand. 22 Oct. vm. 10 u. Haskerl. te Joure op Dinsd. 23 Oct. vm. 10 u. Lemsterland te Lemmer op Woensd. 24 Oct. vm. 10 u. Gaasterland te Balk op Dond. 25 Oct. vm. 10 u. op Dond. 25 Oct. m. 12 u. koeien langs de Clinge (station en boden zijn en het douanekantoor Maeseyck den len en 15en van iedere maand voor dien in voer opengesteld zijn van 1 April tot 30 Sep- i tember van 5 tot 7 uur en van 1 Oct. tot 31 Maart van 2 tot 4 uur. Drankwet. Uit eene vergelijking der staten over 1898 en der drankwet in de blijkt het volgende Vergunningen, eind ’98 4096 2796 4114 3662 1150 1103 1780 1532 2045 774 1438 Het Rijk 24490 Het getal vergunningen is dus weder met 152 verminderd. In twee provinciën (Zeeland en Drente) is het getal onveranderd gebleven. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht”, de 15de September 1900. Op Müntsepólle, fen Jan fen ’e Gaestmar. It kin sa wol, M. G. Stienstra. Oan ’t - o-- - o.o- Stran, fen Madzy. In to ier forstoarne, M. had, zag zij het eensklaps gaan naar de over- G. S. Libbens-les, B. In loopke, B. zijde, naar de deur der kerk. De meid zag i Koartswyl. Briefwiksel, W. D. Troch witten kiel, Jakkeltsje (mei plaetsjes), D. H. Z. Zij zag het meisje met den koster de kerk ingaan en den man met den witten kiel naar alle waarschijnlijkheid den schilder) de deur dichtdoen. Toen zij later vernamdat het kind verdwenen was en de koster was gear resteerd, beving haar zulk een schrik om in de zaak te worden betrokkendat zij haren dienst verliet en zich bij een boer in de Peel verhuurde. Het zwijgen schijnt haar echter te machtig te zijn geworden, zoodat zij eenige dagen geleden de geschiedenis verhaalde aan den boer bij wien zij inwoonde. Deze vertelde een en ander in het stationskoffiehuis te Hel mond, waardoor de kastelein daar, opmerkzaam geworden, de zaak aan de politie mededeelde, die daarop genoemde meid in verhoor nam waarin zij bovengemelde verklaringen aflegde. Ieder zal het gewicht dezer getuigenis inzien en, als die waarheid bevat, aan de schuld van beide verdachten niet meer twijfelen, zoodat de misdaad, die aanvankelijk werd verondersteld door één persoon gepleegd te zijnaan twee personen zou moeten worden ten laste gelegd. Schadelijk rundvleesch. Te Hoorn zijn een 25tal personen ongesteld geworden. Men vermoedt dat gebruik van voor de gezondheid schadelijk vleesch er de oorzaak van is. Naar men verzekert, zal de aangekon- digde pensionneering en bevordering van opper-, hoofd- en verdere officieren der landmacht voor eerst niet afkomen, ’t Kan wel de eerste helft van October worden. De groote revue waarmede de najaars- manoeuvres in Overijsel besloten wordenzal op 18 Sept, worden gehouden, waarschijnlijk in de nabijheid van Markeloo. Daaraan zullen 6000 man infanterieartillerie en cavalerie Bij Kon. besluit van 10 September j.l. is bepaald, dat de tegenwoordige Zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zater dag 15 September, des namiddags drie uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een Vereenigde Vergadering der beide Ka mers, die zitting in naam van de Koningin te sluiten. Het programma voor de opening van de Vergadering der Staten-Generaal te ’s-Graven- hage, op Dinsdag 18 September a.s. is in zijn geheel opgenomen in de Staats-courant No. 213. H. M. de Koningin zal met den gebruikelijken trein te één uur van het Paleis afrijden. H.M. zal vergezeld zijn van H. M. de Ko- ningin-Moeder. Tot tijdelijk leeraar in de natuur- en schei kunde aan de H. B. school en het Gymnasium te Sneek is benoemd de heer P. K. Lulofs, chem. docts. assistent aan de Universiteit te Amsterdam. De Memorie van Antwoord van den Mi nister van Oorlog inzake de wetsontwerpen be treffende de legerorganisatie zal nog in het laatst dezer week aan de Tweede Kamer wor den ingezonden. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1901 is bepaald voor Wijmbr. te Sneek op Maand. 15 Oct. vm. 10 u. IJlst te Sneek op Maand. 15 Oct. m. 12 u. Bolsward te Bolsw. op Dinsd. 16 Oct. vm. 10 u. deelnemen. -1 Blijkens bericht van onzen gezant te Hennaarderadeel te Wommels op Woensd. 1 7 Oct. vm. 10 u. Brussel zal met 15 dezer de invoer van melk- 18 Oct. vm. 9| u. door. Booten werden voortgejaagd door de Parijsche Wereldtentoonstelling, zullen boter en straten en sloegen te pletter, en velen die kaassoorten ingezonden worden door 14 zuivel- daarin hun toevlucht hadden gezocht, kwamen bereiders uit de volgende plaatsen van ons jammerlijk om. De lijken liggen bij hoopen landEdam, Steenwijkerwold, Delfshaven, Oost- te zamen. Er zouden voorts niet minder dan huizen, Bodegraven, Akkrum, Assendelft, Span- 150 kustschepen vergaan zijn, waaronder 3 ga, Leeuwarden, Terwolde, Markelo, Purmer- groote Engelsche stoomschepen. end, Wijhe en Zaandijk. Aan redding viel niet te denken. Alles stond 4 a 5 voet onder water, zoodat de treinen I niet konden naderen. Daarenboven werden er perse van het werkjeenkele door de orkaan uit de rails gelicht, nizrr vit TJ ^.4 0^7.— 7- 14 J J n _ojd zoodoende alle toevoer van levens* middelen was afgesnedenleden de bewoners gebrek aan eten en drinken, zoodat voor een liter water 1 dollar werd betaald. De schade wordt in groote trekken op 10 20 miljoen geraamd. Men zal evenwel verstandig doen de berich ten onder reserve te lezenaangezien de ge meenschap met Galveston nog niet is tot stand gekomen en vele beweringen berusten op louter fantasie, waarmee sommige Amerikanen bijzon der behept zijn. De Consul-generaal te Kaapstad heeft in een schrijven aan het Departement van Buiten- landsche Zaken medegedeeldhet publiek in Nederland ten ernstigste te moeten waarschu wen tegen immigratie naar Zuid-Afrika. Hon derden loopen ledig in de Republieken. Hij doet zulks, omdat naar aanleiding van berich ten in sommige Nederlandscbe nieuwsbladen Nederlanders zich naar Zuid-Afrika hebben be geven om aldaar een werkkring te zoeken. De correspondent van de Daily Telegraph te Lourenzo Marques, Bennett Burleigh, seint De Boeren zijn van andere geweren voorzien. De Mauser’s zijn door de overheid opgevraagd omdat de loopen versleten warenen nu het oorlogsterrein naar de bergen verplaatst is, wordt het voordeel van de verdere draagkracht der Mauser’s gering geacht, vergeleken bij het nadeel der slijtage. Daarom worden nu Martini Henry’s uitgedeeld. Men bericht, dat de reis van prins Hein rich van Pruisenbroeder des Keizers van Duitschlandnaar Engelandhet belang der Zuid-Afrikaansche republieken ten doel heeft gehad. Een vernuftig uitgevonden toestel. Voor eenigen tijd werden in het centraal-bureau van den gemeentelijken telephoondienst te Amster dam proeven genomen met een telegraaftoestel, dat door niet-telegraphisten ook te bedienen is. Aan het toestel zijn knopjes verbonden als van den typewriter, waarop men dus de letters vindt aangegeven. Die knopjes aanrakende komen de aangetikte letters niet alleen op de strook papier van het toestel zelf over, doch ook op die van het aangesloten toestel elders geplaatst. Men kan dus het telegram niet al- eenigszins overdreven zijn, hoewel het onheil, 'een *n gewoon schrift overbrengen, doch thuis een van de grootste is, dat ooit die landstreek gekomen de telegrammen op zijn toestel aflezen, is overkomen. Groot zijn de verwoestingen Een paar van deze toestellen zijn nu naar aangericht op de suikerplantagesterwijl de katoenoogst grootendeels is vernield. aantal menschenlevens dat te betreuren valt muntend. beloopt 1500; (volgens de New-York Herald toe8tel °P zi)n schrijftafel staande naar de bu- 3000 11000!) waaronder vele soldaten van reaux> die er ook een bebben> zijn telegram- het garnizoen te Galveston. “en gemakkelijk overbrengen en de inkomen- De orkaan, van een snelheid van 80 Engel- de telegrammen naast zich aflezen. Blijven sche mijlen per uur, dreef bergen water over J’ J Galveston been. De bewoners trachtten zich te redden door een vlucht naar de hooge stads- Bij den Uitgever W. Hilarius Wzn. te Almelo, is nu reeds twee maanden na het verschijnen van den eersten druk een tweede verbeterde druk ter Dr. Anna Fisscher-Dückelmann, Het Seksueele Aangeziei leven der Vrouw. Maandagmiddag hebben een aantal Snee- ker schutters, na afloop der exercitie, den commandant hunne ontevredenheid kenbaar ge maakt, dat zij in plaats van hoogstens twee uren, een half uur langer onder de wapenen zijn gehouden. In een adres aan den schut tersraad zullen de bezwaren worden geformu leerd, terwijl, zoo noodig, van de uitspraak van den schuttersraad in hooger beroep zal worden gegaan. Gelukkig voor die helden dat ze niet onder kommando van generaal De Wet staan. Te Londen wordt een Engelsch journa listen congres gehouden. Sir James Hender son zei in zijn openingsrede te meenen, dat de Duitschers het eerst iets uitgegeven hebben dat een geregeld nieuwsblad mag heeten, nl. het Frankfurter Journal, een weekblad dat in 1615 verschenen is. Nathaniel Butler’s Weekly News, uitgegeven in 1622, was het eerste nieuwsblad dat te Londen werd gedrukt. Er zijn nu in Engeland 77 bladen, die al bij het begin van deze eeuw bestonden. Zoools men weet dateert het oudst bekende nummer van de Amsterdamsche Courant van het jaar 1619, waarin de terechtstelling van Olden barneveldt wordt beschreven. Het Journal des Débats verneemt dat in parlementaire kringen het gerucht gaat dat het kabinet-Waldeck-Rousseau nog vóór het bijeenkomen der Fransche Kamers, zal aftreden. Als reden daarvoor wordt opgegeven dat het slechts gevormd werd met een bepaald doel, n.l. het beëindigen van »de zaak”. De »re- publikeinsche verdediging” was nu voldoende verzekerd en daarmee de taak van het mi nisterie afgeloopen, vooral nu ook de tentoon stelling weldra haar deuren zal sluiten. Russisch aan de Handelschool. Aan de Openbare Handelschool te Amsterdam, zal een proef worden genomen met het geven van onderwijs in het Russisch. Een bericht uit Lourenzo Marques meldt, I dat Kruger Dinsdagavond daar is aangekomen. De berichten omtrent de ramp te Galve ston (Texas), veroorzaakt door een orkaan en daarmee gepaard gaande vloedgolf, zullen wel de grootste is, dat ooit die landstreek gekomen de telegrammen op zijn toestel aflezen. Groot zijn de verwoestingen j 7 j i het Hbld. meedeelt, door de Amsterdamsche brandweer aangeschaft en voldoen daar uit- -j)e coinmanciant kan dus op het Ml IWS- H Illi EII1EI HE IHUI IM Fill LSI. 1 Ml. FRISO.

Friso nl | 1900 | | pagina 1