I h V WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1900. No. 75. Het begin. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. De noodige gelden, de verdere aanschaffing aangedaan, zal opnieuw de openbare meening zijn politiek van geweld De KOEKOEK. H. ENGELAND. De berichten omtrent de nog geen besluit genomen J UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM vervoerd, worden wettelijk geregeld. Verscheidene wetten tot toekenning king tot stand. De aanleg van Soerabaya werd bij de wet voor rekening van den Staat gebracht. In naam der Koningin, en daartoe door Haar gemachtigdverklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. tegen Engeland en zijn politiek van geweld diep verontwaardigd maken. Engeland moet trouwens nog niet erop bouwen, dat het geheel Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. heeft al -van ren- j telooze voorschotten ten behoeve van den aan- i goed einde Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Heden, den derden Dinsdag van de maand September, is de Nederlandsche politieke cam pagne opnieuw begonnen. H.M. onze jeugdige Koningin heeft vergezeld van HDs. Moeder, de Koningin-Weduwe de vergadering op plech tige wijze geopend. Voorzitter dezer samenkomst was de heer Mr. Van Naamen van Eemnes, lid der Eerste Kamer voor de provincie Overijsel, en sedert jhr. mr. F. J. J. van Eysinga zijn ontslag nam, steeds en ook nu weder tot Voorzitter der Eerste Kamer benoemd. De inhoud van rede genaamd, is ons deze regelen schrijven, nog onbekend, groote pers zal zich bepaald haasten hem spoedig mogelijk wereldkundig te maken. het Openingswoord, Troon- op ’t oogenblik dat we zoo En de goede orde van zaken zullen we die Troonrede in ons no. van Zaterdag opnemen, al komen we dan daarmede wel wat laat. Maar een orgaan der kleine pers moet noodwendig achteraan komen en toch dient het volledig te wezen ook, vooral wanneer het eene bepaalde richting in de politiek voorstaat. Intusschen mogen we, ook in verband met hetgeen we reeds vroeger schreven, wel zoo ’t een en ander belangrijks verwachten, ’t Is immers het laatste zittingsjaar der Tweede Kamer en de politieke tinnegieters daarbuiten zijn nu reeds bezig met het maken van allerlei kans berekeningen voor de toekomst. Of ’t zittings jaar daarom vruchtbaar zal zijnkunnen we niet verzekeren. De heeren afgevaardigden, ofschoon ze naar plicht en geweten zonder ruggespraak met hunne kiezers handelen en stemmen, kunnen wel moeielijk anders dan letten op de opiniën, die zich openbaren in het district, dat hen ter Kamer zond. Dit is het groote nadeel van enkelvoudige districten. Onder meervoudige zouden de heeren zich ongetwij feld vrijer kunnen bewegen. Men heeft aan de eerste echter de voorkeur gegeven, ter wille van zoogenaamde plaatselijke grootheden. Hervormingen, hoe noodzakelijk geoordeeld, blijken in den regel slechts half te zijn. De uitbreiding van het kiesrecht heette een drin gende eisch des tijde en ziet, wanneer er ver kiezing wordt gehouden, komt een derde, in ’t beste geval de helft, ja bij hooge uitzonde ring ’t drie-vierde gedeelte der stembevoegden zijn burgerplicht vervullen. En niettegenstaande deze omstandigheid wau welt men al weder van algemeen kiesrecht en voegt daar ’t stemrecht aan toe, zoo is er dan vroeger ook bepaald, dat de leden der Tweede Kamer alle op denzelfden tijd aftreden, dat is onder gewone omstandigheden om de vier jaren. Maar de leden der Eerste Kamer houden er niet minder dan negen zittingsjaren op na, om de drie jaren treedt een derde hunner af. Dat nu is niet met elkander in overeenstemming en de radicale heeren zouden hier een terrein kunnen vinden van aanbelang. Een andere Tweede, dan ook eene andere Eerste Kamer, geheel op zijn Amerikaansch, met verandering van ambtenaren daarbij en wat dies meer zij. Zoo ver is ’t echter ten onzent nog niet en ’t zal ook wel spannen, dat ’t in den eersten tijd zoover komt. Althans in de Troon rede verwachten we dienaangaande niets. Eene herziening der Grondwet, hoezeer door de Li- voor eene koekoek in zou zoo beschamend zijn. De erfgename van koesteren, evenals hare eigene. De eitjes leg van stoomtramwegen in verschillende deelen des Rijks, mochten uwe goedkeuring verwerven. Wetten, strekkende tot opheffing van vrij havens en tot heffing van uitvoerrecht van boschproducten in de buitenbezittingen van Nederlandsch Indië kwamen met uwe medewer- bracht eene drinkwaterleiding voor gezamenlijk met de National City Bank DUITSCHLAND, 1 zich over de uitwijking van F met groote meewarigheid uit. Natuurlijk het nemen verwachten zij van zijne aangekondigde reis buitmaken naar Europa niets. De Vossische en de Neueste Nachrichten doen het onedelmoedige uitkomen laatste officieele berichten, kan men zich niet van de wijze waarop de Engelsche Pers zich onttrekken aan den indruk, dat nu langzaam over hem uitlaat. Kruger, zegt laatstgenoemd maar zeker der Boeren noodlot wordt bezegeld, blad, wordt in de gansche beschaafde wereld Het schijnt dat ten slotte de schandelijke aan oprecht geëerd, en elke smaad, hem persoonlijk slag op de vrijheid van een dapper volk, in- zoo vaak verrassingen gebaard. De National Zeitung acht het vertrek des Presidents een bewijs, dat de Boeren de hoop op een van den strijd en daarmee den strijd zelf hebben opgegeven. Dat het een eind met eere is stelt de Börsencourier evenals andere organen in het licht. De directie van het Disconto-Gesellschaft heeft het volgende ter algemeene kennis ge- Met medewerking van de Rijksbank en door bemiddeling van het Disconto-Gesell- schaft, de Norddeutsche Bank te Hamburg en de heeren M. M. Warburg Co. te Hamburg, hebben de heeren Kuhn Loeb Co. te N.-York, i o -- ~~~j van N.-York, tachtig miilioen mark 4 pCt. schat kistbiljetten van het Duitsche Rijk, vervallende in 1904 en 1905, overgenomen, die met toe stemming van de Rijksbank in de Vereenigde Staten aan de markt gebracht zullen worden. FRANKRIJK. Generaal Baldisserachef der buitengewone zending, welke President Loubet de troonsbestijging van Koning Victor Emanuel Hl komt aanzeggen, is naar Ram bouillet gaan om zich van zijne opdracht te kwijten. weer dat dat de Al deze 1 het van het langzame verloop van den berale Unie op den voorgrond gesteld, zal voor 1901 ongetwijfeld niet gelden. Niettemin wachten ons belangrijke dagen. Als gewoonlijk zal de Eerste Kamer weder vlug met de voorbereidende werkzaamheden gereed zijn, ’t Adres van antwoord op de Troonrede, een zuivere weerklank daarvan, is spoedig vastgesteld en daarna vervolgt deze tak van wetgeving heel geregeld zijn staatkun digen arbeid. De Tweede Kamer is echter niet zoo spoedig gereed. Haar eerste werk is ’t opmaken eener candidatenlijst van drie per sonen voor ’t Voorzitterschap, ’t Zou ons zeer bevreemden zoo de heer Gleichman niet weder met zoo ongeveer algemeene stemmen tot eer sten candidaat werd geproclameerd. Dien eersten candidaat wordt gewoonlijk door H.M. tot Voorzitter benoemd. In de keuze echter van den tweeden en derden candidaat zit poli tiek. En daarom verzoeken we onze lezers daarop te letten. Voorts zal de behandeling van het adres van antwoord een dag twee, drie in beslag nemen, ’t Is zoo de mode, dat de politieke partijen elkander bij dit debat ontmoeten. Dan wordt er over en weer tegen elkander uitgehaald, alles natuurlijk in ’t belang van het lieve Vaderland. Nu, het begin is er en wat volgen zal, zullen we zien. Wachten we derhalve met goeden moed. ’t Is een bijzonder soort vogel, die koekoek Hij houdt van de eenzaamheid. Een vrouwtje kan hij naast zich dulden, dit moet wel, maar voor ’t overige geene familie in de buurt. Heerschzuchtig is hij van top tot teen. Heb ben andere vogels een drietal teenen naar voren en slechts één naar achter geplaatst, de koekoek doet het twee om twee. Hij is dan ook een klimvogelaltijd hooger, altijd meer en meer. Zijn geroep geldt bij de weerprofe- ten als de aankondiging van somber, donker weer. Regen zeggen ze. De koekoek maalt er niet om en zijn wijfje nog minder. Vindt de juffrouw dat ’t tijd wordt een eitje te leg gen ze zoekt ’t nest van een’ anderen vogel alsof ze te lui is, niet alleen zelve een woning t eieren uit te broeden. van draagbare vuurwapenen werden bij de wet toegestaan. De dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt gewonnen spel heeftde oorlog in Zuid-Afrika kinderen zit ook de jonge koekoek, zich welbehagelijk in het vreemde nest hij er behoort en niemand anders. 1 voedsef, hij is de eerste" die den bek~opent. I °P de beide kleine Boerenrepublieken behaald, De groote slok-op kan alles verorberen en als z9n slotzitting houden, de troonrede moet een fanfare zijn en beantwoord worden met het Rule Britannia terwijl de opening van hef nieuwe Parlement moet samenvallen met den triomf tocht van het zegevierend terugkeerende leger in Londen Maar thans meent men is de dappere tegenstand der Boeren gebrokenpresident Kruger is gevlucht en al moge het aftreden van Louis Botba als opperbevelhebber ook slechts tijdelijk zijn, al blijven ook ettelijke - kleinere commando’s nog hier en daar hun De Duitsche bladen laten aanvallen voortzetten, al mogen zij ook voort- President Kruger gaan met het verbreken der verbindingslijnen, Natuurlijk het nemen en vernielen van treinen en het 3 i van convooien, de oorlog is nu uit! Eu inderdaad, onder den indruk van de In verband met het bovenstaande laten we hier de sluitingsrede der zitting 1899/1900, uitgesproken door den Minister van Binnenland- sche Zaken, mr. H. Goeman Borgesius, volgen Mijne Heeren Voldoende aan de opdracht van de Koningin, betuig ik U Harer Majesteits dank voor de behartiging van ’s lands belangen gedurende dit zittingsjaar, waarin eenige belangrijke wet ten zijn tot stand gekomen en de beslissing over velerlei gewichtige onderwerpen werd voorbereid. Uwe medewerking werd verleend tot goed keuring van de in de Vredes Conferentie te ’s Gravenhage gesloten overeenkomsten voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen voor de toepassing op den zeeoorlog van de beginselen van de Conventie van Génève en betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog te land. Ook mocht een verdrag van handel en scheep vaart tusschen Nederland en Rumenië uwe goedkeuring verwerven. Eene wet op den Leerplicht kwam tot stand. Sommige bepalingen der wet tot regeling van bet Hooger Onderwijs, betrekking hebbende op de toelating tot universitaire examens, wer den gewijzigd, terwijl tevens een doctoraat in het Hedendaags Romeinsch-Hollandsch recht in de wet werd opgenomen. De wettelijke bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel zijn uitgebreid en verscherpt. De wet tot afschaffing van de rijkstollen op vaarten en wegen trad op 1 Mei 1.1. tegelijk met het verhoogde zegelrecht op effecten in werking. Tot tegemoetkoming aan eenige bezwaren waartoe de wet op de Personeele Belasting aanleiding gaf, is deze wet op enkele punten herzien en de daaraan toegevoegde tabel ge wijzigd. Generaal Brugère, ter eere der beginnende manoeuvres te Chartres den buitenlandschen officieren (waaronder ditmaal ook Duitschers) en den Franschen korps-commandant een dejeu ner aanbiedende, heeft een dronk ingesteld op »al de kameraden in China”. Als de oudste der aanwezige buitenlanders antwoordde de Russische generaal Van Liarliarsky met een dronk op President Loubet, den Franschen te maken, maar ook nog bovendien hare eigene minister van Oorlog, enz. F F Heel bedaard laat de ENGELAND. De berichten omtrent de dame dat werk over aan gewone vogelsfoei ontbinding van het Engelsche Parlement zijn iets 00k a] te in den laatsten tijd afwisselend en tegenstrijdig geweest. Nu eens werd beweerd dat ontbinding het ei gaat het met liefde onmiddellijk voor de deur stond, dan wor- er n°g geen be8Iuü genomen was den uitgebroed en ja te midden barer ministers het niet eens waren enz. kinderen zit ook de jonge koekoek. Hij vlijt verschillende min positieve berichten zijn uCDt, alsof1 gevolg - Komen de oorlog- Want het Parlement moet natuurlijk verheugde ouders aanvliegen met het noodige onder den indruk van de volkomen overwinning a]g zijn slotzitting houden, de troonrede moet ’t hem behaagt, dringt hij die andere, kleine, nietige dingen ’t nest uit. Marsch pardoes naar beneden, wat raakt ’t hem ’t Is immers zijn nest en die pleegouders doen immers niets anders dan hun plicht met hem te verzorgen. Zij moeten, omdat hij een koekoek is! Zegt, goede vrienden, zijn er odk Engelsche koekoeken H. MMS- H IIIIEIITfATIE- BLIII 111(18 FIIIESUUI. z FRISO voor De

Friso nl | 1900 | | pagina 1