h I Nieuwstijdingen. Vereenigde vergadering van de beide Kamers, op Dinsdag 18 September 1900, tot opening van de gewone zitting der Staten- Generaal. ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1900. No. T6. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. soms en dat men UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM waarvan Enkele daggeld met bet laden Duidelijk en zoo uitdrukkelijk mogelijk, zegt S., dat dit zijn persoonlijk en zelfstandig Alleen voor Ik heb is Maandag een bliksem getroffen en gedood. Aan boord van bet stoomschip Soembing van De heer Van Naamen Van Eemnes,- die den voorzittersstoel inneemt, opent, nadat de leden zich naar de vergaderzaal van Kamer hebben begeven, de vergadering laat door den voorlezen Bij art. 6 der legerorganisatiede vredes- sterkte vaststellendeis een alinea gevoegd, voorschrijvende, dat deze aantallen kunnen wor den overschredenwanneer de uitgaven daar over bij begrootingspost zijn toegestaan. In den loop der maanden October, No vember of December zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers bediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Zwolle. Te Edam worden pogingen in het werk gesteldom een visscherijschool op te richten in het tot die gemeente behoorende dorp Vo lendam. Slagen de pogingendan zou deze school kunnen aansluiten aan de herhalingsschool, die volgens de nieuwe wet op den leerplicht moet worden in het leven geroepen. Pry's per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. de redactie en de singezonden stukken” be staat. De redactie kan met de meeste zorg alle verantwoordelijkheid afwijzen, bij velen harer lezers blijft zij verantwoordelijk. En daarom acht hij het niet zoo geheel verwon derlijk dat men de inzenders met de redactie onder éénen hoed ziet. Voorts acht men het ook aangenamer, prikkelender strijden, wanneer men met een persoonlijken tegenstander te doen heeft. Maar hoe dan ook te verklaren de aange- Deze «Chronica” zullen op ongeregelde tijden verschijnen. In ééne week kan men tweemalen een woord te zeggen hebbenin drie weken kan er zich soms niets belangrijks voordoen. Indien men dan toch iets leveren moet, dan komt er «confectie”, geen werk. En daar ik voor anderen een groote tegen tenrijk en II. N. van Schoonhoven, van Am- stander ben van het «sweating-system zoo een gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Rotterdam is het lijk opgebaald van den 20-jarigen J. S. uit Gouda. Een uur te voren was hij daar in ’t water geraakt en verdron ken. Gelukkig gered. Scheveningen uit Huil bericht ontvangen dat aan niets anders part of deel. 1 leveld, aldaar door een Engelsche boot over varen is. De bom is gezonken, doch de be manning gelukkig gered. Zondag 1.1. werd te Praag een wieler wedstrijd gehouden over een uur met gang making tusschen Nicodem, kampioen van Oos- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. sterdam. De Hollander won de race met 7 i ronden en verbeterde alle Boheemsche records I van 1046 K.M. Te zijner eere werden de Hollandsche en Transvaalsche volksliederen gespeeld. Een persoonlijk orgaan van dr. Schaepman. Verschenen is een eerste nummer van een Chronica over Staatkunde en Letteren, die op ongeregelde tijden verschijnen zal, bestemd een geheel persoonlijk orgaan van te zijn. Hij acht dat noodig. «Ik heb schrijft hij o.a. in wensch ik voor zoover het in mijne macht is het niet op mijzelven toe te passen. Voor zoover het «gedachten” betreft, hoop ik, en zal ik naar mijn beste vermogen trach ten, goede gezonde en ernstige gedachten te geven. Niet alleen over staatkunde, ook over lette ren wensch ik van tijd tot tijd een woord te zeggen. Tusschen staatkunde en letteren be staat altijd eenige wisselwerking. Daarbij, in de jonge beweging, die onzen tijd teekent, stel ik levendig belang. Zelfs meer, naar het schijnt, de bom De vijf gebroeders, reeder A. C. Roe- ik vertrouw de zedelijke en stoffelijke ontwik keling van Indië krachtig zal worden bevor derd. Onder het waakzaam oog van de be zetting en het eskader verbetert de toestand in Noordelijk Sumatra geleidelijk, al moet bij wijlen de kracht onzer wapenen zich nog doen gevoelen. Van de gewichtige wetten, die in staat van voorbereiding zijn, zullen die op het Arbeids contract tot betere voorziening omtrent het Armwezen en tot Staatsexploitatie van steen kolenmijnen in Linburg u weldra bereiken. Mogen uwe beraadslagingen, Mijne Heeren, vruchtbaar zijn en uw ijver en toewijding, onder Gods zegen, veel goeds doen tot stand komen voor het Vaderland en zijn Koloniën. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Bij Haar vertrek werd algemeen een «Leve de Koninginnen 1” aangeheven, gevolgd door een driewerf hoera. - Bij Kon. besl. is tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd Zijne Excellentie mr. J. G. Gleichman, Minister van Staat, lid dier Kamer. President Kruger komt naar Nederland. Naar wij vernemen is bij onze Regeering telegraphisch antwoord ontvangen van den Nederlandschen consul te Lorenzo Marquez, mededeelende, dat President Kruger het hem namens de Nederlandsche Regeering gedaan aanbod, om met een Nederlandsch oorlogsschip naar Nederland te komen, aanneemt. H. M. de Koningin ontving eergister- middag in bijzonder gehoor graaf Wrangel, nieuwbenoemd gevolmachtigd minister van Zweden en Noorwegen aan het Nederlandsche Hof, die zijn geloofsbrieven aanbood. H. M. de Koningin-Moeder verleende daar na aan den gezant audiëntie. Naar het Dagblad verneemt, zijn twee Nederlanders, kortelings Transvaal uitgezet, zich aan het departement van buitenlandsche zaken komen beklagen over de schandelijke behandeling, die zij door en bij hun uitzetting van Engelsche zijde hebben ondervonden. De stroo-cartonfabriek te Leeuwarden werkt in de laatste dagen met ongeveer 100 werklieden, waarvan 30 van elders. Ongeveer 150 fabrieksarbeiders de meesten gehuwd, loopen rond, hunner verdienen een van beetwortelen. Tot adsistent bij de speciale polikliniek voor oogziekten te Amsterdamis voor het studiejaar 1900/1901 benoemd de heer G. D. Swanenburg de Veye, arts. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht", de 22ste Sept. 1900. Op Müntsepóllefen Jan fen ’e Gaestmar. Wyn en Tryn, Beppe. Foroaring, fen J. v. d. Tol. Koartswyl. Hushimmelers- tiid (mei plaetsjes), D. H. Z. De Minister van Oorlog heeft, naar het Vad. meldtzijn memorie van antwoord be treffende de legerwetten ingediend. Wijzigingen van beteekenis zijn niet aangebracht. Een wetsontwerp op den landstorm zal als sluitsteen komeneerst als deze wetten zijn vastgesteld. De Minister berekent nader, dat de jaarlijksche verhooging van uitgaven de door hem geraamde f 570,000 niet overtreffen zal. i duidde verwarring is niet alleen onaangenaam voor een aldus bejegenden persoon, maar ook voor de redactie, die met hem wordt verward. Hij citeert dan een artikel uit de N.-Brabanter, waarin bij heftig werd aangevallen naar aan leiding van stukken in Het Centrum, die voor 1901 een andere wijze van staatkundige I aIrnn Uft.ilAiInt. Von rl.r. o^nL-lmn I intusschen vóór dat zij onder de oogen der lezers van Het Centrum kwamen geen kennis gedragen. Voor hun verschijning heb ik ze Over hun verschijning ben ik niet geraadpleegd. Met hun verschijning had ik niets uitstaande. «Zóó ben ik dan, zegt bij verder o. a.te de Tweede en griffier van de Eerste Kamer het Koninklijk besluit, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die heden aan vangt. Zeer vele leden der Kamer waren in cos- tuum tegenwoordig, terwijl de tribune als ge woonlijk met een talrijk publiek was bezet. HH. MM. de Koninginnen reden in het staatsienjtuig naar het gebouw der Staten-Ge neraal, door duizenden toegejuicht. De Koningin voorafgegaan door den hof stoet en aangekondigd door den oppercere- moniemeester, boog vriendelijk naar beide zijden, terwijl Zij door den voorzitter der commissie van ontvangst naar den Troon werd geleid. De Koningin-Moeder ging even achter de Koningin. De Koningin las, na met Haar gevolg op den Troon plaats genomen te hebben, duide lijk en met klankrijke stem de volgende Troon rede: Mijne Heeren Het is mij aangenaam, bij het begin van dit zittingjaar, u bijeen te zien tot hervatting uwer werkzaamheden. Zij zullen ook ditmaal belangrijk zijn, want vele gewichtige wetsont werpen zijn aanhangig. Tot deze behoort de voorgedragen Ongeval lenwet, die in talrijke en dringende behoeften moet voorzien. Ik doe een beroep op uwe medewerking om haar binnen korten tijd tot stand te kunnen brengen. In de vriendschappelijke betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden kwam geen verandering. De binnenlandsche onlusten van ernstigen aard, die in China zijn uitgebroken, hebben echter in het verkeer met dat rijk stremming veroorzaakt. De ter Vredesconferentie gesloten verdragen zijn thans door bijna al de mogendheden be krachtigd. Ik hoop, dat het eerlang hier te vestigen internationaal bureau van het Hof van Arbitrage aan zijn bestemming zal vol doen door bevorderlijk te zijn aan het niet boog genoeg te schatten belang der vreedzame oplossing van geschillen tusschen de volken. Twee betreurenswaardige gebeurtenissen, de oorlog in Zuid-Afrika en de onlusten in China, maakten het wenschelijk, dat de zeemacht zich in de aangrenzende wateren vertoonde, teneinde aan landgenooten zoodanige hulp of bescherming te verleenen als noodig zou blij ken. Dank zij de ruimere opbrengst van ver schillende middelen is de financieele toestand gunstig te noemen. Versterking der inkomsten blijft echter onmisbaar tot dekking van nieuwe uitgaven, allereerst in verband met de wet op den Leerplicht. Gunstig is evenzeer de toestand der Indische geldmiddelen. Het is Mij mogelijk u ver schillende voorstellen te doen, waardoor, naar dr. Schaepman i een inleidend dan ik mij bewust ben. Een eminent criticus, ik woord namelijk de ondervinding opgedaan, bedoelX. heeft mij ergens er op gewezen niet kan ontkomen aan het gevaar dat ik al iets van de «modernen’ heb geleerd, van met het blad, waarin men van tijd tot tijd Welnu, ik zal trachten nog meer te leeren en zijn meening openbaart, vereenzelvigd te wor- de uitkomsten van mijn studiën zal ik somtijds den. Het baat niet of men daartegen door mededeelen. Op bescheiden wijze, zooals het onderteekening van zijn stukken tracht te waken. ouderen voegt. Het heeft geen nut uitdrukkelijk te verklaren, ’t Meest eert zich de oude dag door van de dat men voor niets, maar voor niets dan voor jeugd te leeren.” hetgeen men als persoonlijk gewaarmerkt heeft, Duidelijk en zoo uitdrukkelijk mogelijk, zegt Neenjdr. S., dat dit zijn persoonlijk en zelfstandig en optreden geen partijkiezen tegen Het Centrum gastvrijheid verleent, is uw beteekent. Ook geen afkeuring, ook geen verantwoordelijk wil worden gesteld. men wordt aan zijn omgeving vastgehouden het orgaan, dat u gastvrijheid verleent, is uw beteekent. Ook geen afkeuring, ook geen orgaan. veroordeeling. Zoo staat het geschapen. Ten onzent. Ook vliet Centrum'schrijft hij, heeft zijn ge in de katholieke en in de anti-revolutionaire breken, het is soms wat overijverig in zijne Pers.” sluitredenen en besluiten, maar het heeft toch Hij ziet hierin op de allereerste plaats veel een waarneming van de teekenen des tijde en luchthartigheid en lichtvaardigheid. Boven- een kloeke opvatting, die my niet anders dan dien over bet geheel genomen hebben wij Ne- welgevallig kunnen zijn. Ik wensch dan ook derianders z.i. geen volledig en daarom geen alleen èn Het Centrum èn mijzelven los te juist begrip van de verhouding, die tusschen maken uit een verwarring, die wel niet door samen- f werking bepleiten. Van die stukken heeft hij Ongelukken. Te Wijchen bij Nijmegen 16-jarige jongen door den niet gekend. de Rott. Lloyd is in de Middellandsche Zee matroos uit den mast gevallen, met het j rade geworden om hetgeen ik te zeggen heb over de dingen van den dag, te zeggen op mijne wijze en in een eigen orgaan. Ik wensch I niemand ten last te zijn en ik wensch ook door niemand belast te worden. Dinsdag werd te hetgeen bier geschreven staat, sta ik. mill lllllll I'll IESI.I III. \l! IM' I.' IIIVIKinilli i| I -i «-i s-'t r\i v» 11

Friso nl | 1900 | | pagina 1