1 IJ ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1900. No. 78. Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van Totaal. 566,649 Terwijl deze dames daarna haar ver- Zij zijn onverzettelijk, zeide ik in het UITGEVER: Y. KUIPERS, firma h. brandenburgh en zoon, te workum. ervan trof mij dadelijk. Een jong meisje, met zwarte en vurige oogen; zij sprak een onverzoenlijken toon met een gebroken been, terwijl een der con ducteurs een lichte hersenschudding kreeg. Tengevolge van treinen veel vertraging. correspondent van de Matin het een en ander. In het laatst van Augustus was hij te Pre toria en bracht toen een bezoek aan mevrouw Botha. sMevrouw Botha”, zegt hij, sdroeg een paarse japon van fraaien snit met een ruikertje anjelieren van dezelfde soort als overal in de De andere dames waren zeker Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. 281,075 592,331 1,144,401 500,026 109,365 127,577 170,526 164,027 151,513 70,640 139,252 was, verloren had. Allen hadden bovendien een hooghartige houding die weinig j een spoedige bevrediging. Ik ben zeer trotsch op mijn man, zei en gij kunt zeker zijn dat hij Een soldaat beval haar het er af te nemen. Zij weigerde. Toen wilde de soldaat haar te lijf. Liever dan zich te laten aanraken, rukte mijn dochter het er En zij zijn allen eender. Als gij wilt zullen wij naar mevrouw Van Warmeloo gaan. Zeehonden-plaag. Schelde en aan honden zoo brutaal, Vlissingen de waterlijn tot op niet meer dan rjDg vier a vijf pas naderen, ofschoon er F"- scheidene personen baden en nog veel mee- op het strand langs het water wandelden. De Arnemuidsche visschers klagen zeer over het nadeel, dat deze zeehonden aan hun bedrijf toebrengen. Een had hare dienstbode i dienst opgezegd, omdat zij onze vlag te dragen. Mevrouw, zeide de officier eenigszins ge ërgerd, de oorlog is geen ding om te lachen Dat is mogelijk mijnheer, antwoordde ik, maar toch zult gij niet gedaan krijgen dat wij huilen Die Boerenvrouwen hebben een hart en Hoe flink de geest onder de Boerenvrouwen spreken als Romeinsche vrouwen. Dat be- is, daarvan vertelt Jean Carrere, de 1 van Schalk Burger, en onder bevel van gene raal Viljoen, schijnt zich te concentreeren op een punt oostelijk van Pietersburg. De laffe houding van de Portugeezen ten opzichte van de Boeren wordt door den cor- i respondent der Daily Telegraph ten zeerste ge- De Boeren hadden na de ontruiming had dochter dit lint met de vier. Komatipoort, dne-duizend man sterk, met den hoed - -- - - - Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg Bovendien vrouwen oen waarin zij woonden, is kunnen worden opge- spoord. Moordaanslag. Een liefdeshistorie is Dinsdagmorgen te Amsterdam aanleiding ge weest tot een moordaanslag. Een bootwerker was tot de ontdekking gekomen dat zijn vrouw op zeer intiemen voet stond met haar neef. Toen hij haar nu op heeterdaad op ontrouw betrapte en in gezelschap van haar minnaar op straat ontmoette, trok hij onmiddelijk een revolver en loste op beiden een viertal schoten. De neef werd getroffen in hoofd en schouder, de vrouw kreeg twee schoten in den rug. Beiden werden naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar de kogels werden verwijderd en hun toestand, hoewel ernstig, niet direct levensgevaarlijk bleek. De dader trachtte na zijn moordaanslag te ontvluchten, doch werd door de politie achter haald en in arrest genomen. De universiteit te Groningen wacht een zwaar verlies. Prof. dr. Kooijker wenscht ont slag te nemen wegens gezondheidsredenen. Reeds nam hij van zijn medische studenten afscheid. Op twee geldleeningen ten laste der ge meente Winschoten, groot f 25000 en f 18000, a 4 pct., is ingeschreven f 109.000. De hoogste inschrijving was tegen 9913/1C pet. De toewijzing geschiedde tegen koersen wisse lende tusschen 99'/I099*3/|0 pet. Spoorwegongeluk bij Utrecht. Woensdag avond omstreeks kwart voor negen, is de trein 182 van ’s-Hertogenbosch naar Utrecht, in botsing gekomen met den lokaaltrein 793, van Utrecht naar Zeist-Driebergen. De botsing de brunette, met den droefgeestigen J een de Parijsche Expositie dat uit Franschen naam droeg en van Fransche afkomst Hoe komt het toch dat gij in Europa zoo bangt zijt voor de Engelschen, terwijl een handvol boeren hun het hoofd biedt? Al onze mannen zijn aan het front, zeide een ander, en als zij thuis kwamen, zouden menten, firma M. J. H. Kessels te Tilburg, En ontving dezer dagen het minder aangename blik, gaf mij, nadat zij gezegd had dat zij bericht van - haar vitrine een aantal instrumenten is gesto-1 was, dezen steek 968,083 216,293 251,034 340,263 333,337 299,033 148,542 281,951 verklaarden 130 mannen en 28 werkelijke woonplaats te hebben bin- het rijk, zonder dat evenwel de gemeente, TWEEDE KAMER. Woensdag hield de Tweede Kamer slechts een korte zitting, waarin de Voorzitter mee deelde dat de centrale afdeeling besloten had, om Dinsdag 2 October in de secties een aantal wetsontwerpen te doen onderzoeken en daarna de Staatsbegrooting met de daarmee verband houdende ontwerpen. Verder werd voorgesteld de verhooging van de marinebegrooting, betreffende de aanschaf fing van een pantserschip nu reeds te onder zoeken. De heer Kerdijk verzocht daarvan uitstel, wijl het hier geldt de aanvraag van een eersten termijn voor een aanbouw naar een uitgebreid plan voor de binnenlandsche defensie. Verleden jaar was de aanvraag op aandrang der Kamer teruggenomen om haar gelegenheid te geven de zaak met meer aandacht te behandelen. Doch voor die aandacht heeft ook nu de ge legenheid ontbroken. Spr. vroeg dus of ’t niet beter was ’t ontwerp nu van de agenda voor- loopig af te voeren. Dit voorstel werd door de heeren Mackay en Verhey bestreden, wijl er dan gevaar zou bestaan, dat het ontwerp dit jaar in ’t geheel niet in behandeling zoude komen. In stemming gebracht werd het voorstel- Kerdijk met 42 tegen 26 stemmen verworpen. De Voorzitter kondigde daarna tegen Woens dag 11 uur een openbare vergadering aan tot regeling van de werkzaamheden in openbare zitting en wel in overleg met de Regee- ring om in de eerste plaats de Ongevallen wet, daarna de Kieswet te behandelen. De zitting werd daarna gesloten. Naar het Bat. Hbl. meldt, is de overste Meijer, commandant van het 3e depot bataljon te Malang en vóór dien, gewestelijke militaire commandant van Lombok, aangewezen om den luitenant-kolonel van Loenen te Atjeh te gaan vervangen. Ook de luit.-kolonel P. H. van der Wedden zal wellicht het voorbeeld van zijn collega van Loenen volgen en in Juni van het volgende jaar, als hij twee jaren zijn tegen- woordigen rang zal hebben bekleed, óf met pensioen óf met buitenlandsch verlof gaan. Overste van der Wedden is een der beste en koenste troepenaanvoerders, die generaal van Heutsz bij de volvoering van zijn moeielijke taak te zijner beschikking heeft. In de vraagbus der le Afdeeling van de Fr. Mij. van Landbouw zijn de volgende vragen gevondenle. Kan de tuberculose (zoogenaamde gortigheid) door besmetting van het eene beest op het andere overgaan 2e. Verdient het ook aanbeveling, dat de le Afdeeling der Fr. Mij. van Landbouw po gingen aanwendt, om een proefboerderij te verkrijgen in de provincie Friesland? Beide vragen zijn gesteld in handen van het Bestuur, om ze in de volgende vergadering aan de orde te stellen. Ter terechtzitting van het Gerechtshof te Leeuwarden is, bij de behandeling van een hooger beroep van den arbeider Jan Sch. te Coevorden die door de Rechtbank te Assen wegens mishandeling was veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, eene getuige a de charge verdacht geworden van het afleggen van eene valsche verklaring. Zij werd ten ernstigste op de gevolgen gewezende bekl. prezen, van geschut sterke en goede stellingen ingenomen tusschen de Lebombobergen en de rivier, waar zij zich krachtig verdedigen konden. Maar de Portugeesche gouverneur, aangezet door den ze|ye Engelschen consul, zond hun een boodschap en zei dat verdere tegenstand nutteloos was. Hij j bood aan de shuurlingen” kosteloos terug te brengen naar hun vaderland. 2500 namen het voorstel aan, maar Coetzé weigerde en trok met 250 man noordwaarts. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7y oent. Bij abonnement is de prjjs belangrjjk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en opdat zij vrij zou zijn van eiken invloed van een ander zij hield hare verklaring vol. Toen is van hare verklaring proces-verbaal opgemaakt, eene instructie tegen haar gelast en zij zelve in hechtenis gesteld. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht", de 29ste September 1900. Óp Muntsepólle, fen Jan fen ’e Gaestmar. In lilk forsinM. Miedema. Ut Gaes- terlan en de kriten dêromhinne, Sj. de Zee. Koartswyl. Twa smokkelers (mei plaetsjes), D. H. Z. Bevolkingsstatistiek. In de St.-Courant zijn opgenomen de door het Centraal Bureau voor de statistiek bewerkte voorloopige uitkom sten der op 31 December 1899 gehouden 8ste algemeene volkstelling, met betrekking tot de gemeenten, de provinciën en het rijk. Daaruit blijkt, dat op genoemd tijdstip de bevolking van ons land bestond uit 2,520,157 mannen en 2,583,274 vrouwen: totaal 5,103,431 zielen verdeeld over de provincies als volgt: Mannen. Vrouwen. 276,903 276,942 553,845 285,574 552,070 468,057 106,928 123,457 169,737 169,310 147,520 77,902 142,699 de andere getuigen moesten de zaal verlaten had plaats bij de Jeremibrug, bij Utrecht, waar de treinen genoodzaakt zijn een eind ver over enkel spoor te loopenin verband met de vernieuwing dier brug. De schok was geweldig. Beide locomotie ven ontspoorden. De locomotief van de locaal- trein werd beschadigd, terwijl een der rijtui gen van laatstgenoemde trein gedeeltelijk werd j kamer stonden, ingedrukt. in den rouw want zij droegen geen bloemen. Het aantal gekwetsten is gelukkig gering. Een Een zestal personen werden naar het zieken- bruin, huis vervoerd, doch hunne kwetsuren zijn, naar van de invallers op men meldt, niet van ernstigen aard. De die mij deed vermoeden dat zij iemand die machinist van den locaaltrein werd opgenomen haar lief I - hoop liet op de botsing hadden andere '2- mevrouw Botha, De Kon. Ned. fabriek van muziekinstru- tegenstand zal bieden tot het einde toe. menten, firma M. J. H. Kessels te Tilburg, En Maar den volgenden dag klaagde ik bij den officier van politie en zei hem dat Transvaal, daar het nog niet veroverd was, officieel de Zuid-Afrikaansche Republiek bleef en dat wij bijgevolg het recht hadden, de kleuren van De correspondent bevestigt, dat Kruger’s persoonlijke interventie de brug te Komatipoort redde. Kruger zond een boodschap aan den commandant van de Boeren, hem verzoekende de brug te sparen. Engeland en de Boerenrepublieken. oorlogs- ,ooft wat voor de komende geslachten.” len tot een bedrag van ruim 1200 francs. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is het pantserdekschip Friesland, dat sedert het uitbreken van den oorlog in I Zuid-Afrika te Lourenzo Marques gestationeerd was, 26 dezer te Tandjong-Priok aangekomen. W1J en wegjagen. J Terwijl deze dames daarna over plaatselijke In den mond der djngen Spraken, bekeek ik op den schoorsteen de Noordzeekust zijn de zee- een groote fotogrofie, die den beer en mevrouw talrijk en daardoor zoo ongewoon Botha voorstelde. Zij waren in de bloem van dat ze op en naast het badterrein te jjUn jeugd het was ongetwijfeld een herinne- hun trouweD( en de heid, die etraal- nog verr de van vreugde, had reeds dien helderen en flinken oogopslag die allen getroffen heeft die hem hebben gezien. Wij stonden op om afscheid te nemen en ik beloofde terug te komen om mevrouw Botha opnieuw mijn hulde te bewijzenhaar ver- oude Engelsche dame te Brussel zoekende mijn groeten te doen aan den ge- met de veertien dagen de neraal. -L ~j een grenadier in de j keuken ontving. Om zich te wreken heeft de heengaan tegen mejuffrouw Aubert; als de meid den papegaai dier dame »Leve de Boeren 1” Boeren ooit toegeven, zal dit niet zijn onder loeren roepen. den invloed van hun vrouwen De hoofdmacht der Boeren, vergezeld I Haar beide zoons zijn op commando. Bij mevrouw van Warmeloo dezelfde ont vangst als in de vorige huizen. Zij was al leen met haar dochter, die om haar hoed een lint in de Transvaalsche kleuren droeg. Verbeeld u, zeide zij onder meer, dezer FRISO f JIMS- H IIIWITFffl- HUH lllllll I II ILS). 1 \l). 1 I mf- cfovl/n on rroorla af-ollmcvan iriffOnAmPTl Ia». 4.x 4 •xrxwx Mn.rv, A 5-

Friso nl | 1900 | | pagina 1