Op, voor onzen stam! BEKENDMAKING. 4 WOENSDAG 10 OCTOBER 1900. No. 81. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG, f taal. UITGEVER: Y. KUIPERS, firma h. brandenburgh en zoon, te workum. wikkelen, welke taak Nederland nog te vullen kan hebben «Na te Oxford te hebben afgestudeerd ging de heer Rankin op reis. Hij heeft op wilde De Burgemeester, H. M. TROMP. Koudum, 8 October 1900. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat eerstdaags een onderoffi cier van het le. Regt. Veld-Artillerie deze Gemeente zal bezoekenten einde hen die als Vrijwilliger bij een bereden Korps wenschen dienst te nemen of zoo danige personen kunnen aanbrengen, zich bij dien onderofficier kunnen aanmelden. De Burgemeester voornoemd T. M. ten BERGE. Workum, 9 October 1900. 1. 2. en den stijl der marktschreeu- eigen weten te maken als de «De taal is de ziel der natie zij is werken uit te geven van een resident-generaal. Daar bestaat eene vereeniging van en vrou iven doen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van een onder de reuzen in ’t woud, dan is het mis schien wat hard gezegd en wat hard om aan te hooren Holland’s eigen schuld. En moge het al waar zijn, dat het vooralsnog een leugen is, dat wij zijn, wat de Franschen noemen eene «nation éteinte”, een verloopen volk, een leu gen ook, dat wij rijp worden voor de annexa tie, geen leugen is, dat wij een harden strijd zullen hebben te strijden om het hoofd boven te houden. Wie gordt meê de wapens aan? Een van de ons ten dienste staande wape nen is onze Taal. En ’t woord wil mij haast niet uit de pen dat wapen steekt voor een goed deel verroest in de scheede. Stel u eens voor In de Engelsche koloniën spreekt ieder Neger, zelfs iedere Indiaan En- gelach in de Nederlandsche koloniën is de de natie zelve.” Laat mij U ten slotte herinneren mogen, wat Matth. de Vries ter inleiding van zijn Woordenboek schreef«Wie zal zeggen, hoe «ons volksbestaan zich nog eenmaal kan ont- en ver- Maar dan moet het zijn «kracht zoeken daar, waar die gelegen is, in «zijne TaalBovenal handhave het hare rech- «ten, want een volk, dat zijn taal niet in eere «houdt, verloochent zijn volksaard, verspeelt zijn vrijheiden is den ondergang nabij.” Verhoede God, dat dit woord zou kunnen gelden van bet Volk van Nederland! Oct. 1900. F. W. DRIJVER. «De taal is de ziel der natie «Zij is de natie zelve.” Als een sprookje klonk hetde Keizer aller Russen heeft gewild, dat daar «vrede zij op aarde”! Ons vaderland zou de eer genieten binnen zijn hofstad de vredesacten te zien tee- kenen. Geen enkle staat van Europa zou achterblijven, geroepen deel te nemen aan zulk een grootschen arbeidden edlen strijd tegen den oorlog Een zekere opwinding maakte zich meester van de besten onzerZoo zou in den Kerstnacht dan toch niet tevergeefs door En gelen zijn gezongen 1 Edochook hiervan kan gelden«es war zu schön gewesenHet duurde maar kort of daar stonden ze gewapend tegenover elkan der, de legerscharen der Britten en de com mando’s der Boeren in even ongelijken als onedlen strijd. Op de machthebbers van Euro pa richtten wij ons oog en bouwden wij onze verwachting. Wat zou nu de Vrede-Keizer doen? Lang hebben wij naar ’t antwoord hunkrend uitgezienvan Rusland naar Duitschlandvan Duitschland naar Amerika zwierf onze hoop, en nogwij blijven hopen tot het laatste En inmiddels gaat Roberts voort met af te houwen een tak van dien ouden edlen stam eens een reusen nu Ja, als Holland’s Stam niet meer behoort van het schoolgeldkobier over en werd bij een om de wereld op de buffeljacht in den Maleischen Archipel deerlijk door bloedzuigers gehavend. Niet waar? Zóó toonden de vaderlanders te Rome weleer in hun witte toga’s den be wonderenden kiezers hunne litteekenen De walgelijke Chamberlain-manieren worden hoe langer hoe meer verspreid. SPANJE. Een tegen heden te Madrid schers te onderwijzen in stede van de eigen Daardoor wordt eerst een volk voor goed geannexeerdNiemand beter dan de Vlamin gen voelen, welke de waarde en de beteekenis der taal is eere hun streven blad opgedischt «Vhirv on i heer Rankin eens de neus bij een bokspartij, Bij den Bondsraad is in ontwerp van wet op de invoer- mannen die zich ten doel stelt alles te wat in haar vermogen isonze Taal te doen herleven en gelukt hetdan herleeft onze Stam zoowel hier als in den vreemde. En immers het Nederlandsche volk is niet be perkt binnen Neêrland’s grenzenAlleen in Grand Rapids wonen 30.000 Hollanders. Over Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIEN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prys belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. bezig. De minister van Financiën weigert het budget te verhoogen. De Correspondencia zegt, dat, naar men vreest, de minister van Onderwijs een crisis wil uitlokken. De houding van den moedertaal soms geheel verdwenenzooals op Curasao, waar het Papiemento (ratjetoe van allerlei talen) zoo wat de taal is. Op het Ne derlandsche St. Martin schrijven de ambtenaren schrik niet in het Engelsch In Suri name is het Neger-Engelsch de meest verbreide taalin de Nederlandsche kolonie Saba wordt recht gesproken in ’t Engelsch, zóó, dat een Nederlander, wiens zaak bepleit wordt, nota bene, vertalingskosten moet betalen En wij zelf achhoevelen onzer doen hun best om zoo weinig mogelijk Hollandsch te spreken en te schrijvenWat kan ons onze taal schelen, als het deftiger staat wat vreemde-woorden-kennis te luchten«Dejeu- neeren” is toch deftiger dan «ontbijten” en de wereld verspreidbereikt de Hollandsch sprekende bevolking het eerbiedwaardig cijfer van 10 millioenen. De verdiensten van Dr. Kieviet de Jonge, vader van het Algemeen Nederlandsch Verbond, de werkzaamheid van Dr. A. Kuyper en and- ren zijn boven allen lof verheven. Wat Dr. Kuyper in Amerika heeft gedaan, geeft hem aanspraak op de dankbaarheid van heel het Nederlandsche volk. Verblijdend verschijnseldat het Algemeen Nederlandsch Verbond, dat alles doen wil, wat onzen volksstam verheffenuitbreiden kan steeds toeneemt in ledental. Op verscheiden plaatsen in ons Vaderland werden Afdeelingen van dit Verbond opgericht de jaarlijksche prijs van ’t Lidmaatschap is minstens f 1.50, voor welk bedrag men o.a. het Maandschrift «Neerlandia” ontvangt. In Workum is nog geen Afdeeling Wie helpt haar tot stand komen? Mannen en vooral ook vrouwen, de opvoed sters onzer kindren, dienen ’t groote belang te begrijpen, dat niet het minst geldt het opkomend geslacht, d.i. de Nederlandsche Stam der Toe komst een vinger bij ’t polospelen, een been bij ’t houden, waarin volgens de Vorwdrts besloten is geen telegram van gelukwensch te zenden aan de Duiteche Keizerin bij gelegenheid van haren geboortedag. Zonder twijfel is dit het gevolg van het antwoord, dat de Keizerin door den hofmaarschalk Von Mirbach op den gelukwensch van het vorig- jaar heeft laten geven. De Keizerin heeft bij die gelegenheid de Berlijnsche Gemeenteraadsleden berispt wegens hunne geringe offervaardigheid en medewer king in het bouwen van kerken. Ook had zij met smart vernomen, dat een der leden, een professor in eene Gemeenteraadszitting op spottende wijze woorden uit den Bijbel had aangehaald, zonder daarover door den voor zitter tot de orde te zijn geroepen. ENGELAND. Aan politieke kwakzalvers ontbreekt het bij algemeene verkiezingen zel den, maar nooit, wellicht, heeft één hunner j zich den geest en den stijl der marktschreeu- wers zoozeer heer Arnot Reid, een journalist die de kiezers van Merthyr Tydvil op het volgende proza ont haald heeft: «Ik heb geleefd met Koningen en potenta ten, Sultans, ambassadeurs, Onderkoningen, ad- Een weldaad voor velen zal dit Verbond miraals, generaals. Stemt op Roberts, Kitchener, Buller, Rhodes en Chamberlain, door te stemmen op mij. «Ik heb geleefdbemind, eene vrouw ge nomen, ik heb kinderen gehad en huizen ik ken het levenhet vleesch, den ganschen weêrgascben boêl. Ik heb de schrikkelijke eenzaamheid doorkruist der groote woestijn van Gobi, ik ben in Rusland geweest, ik heb ge reisd met de veroordeelden van Siberië. Ik heb eene literatuur gesticht in Azië door de VERGADERING van den RAAD der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag, den 13 October 1900. Mededeelingen. Adres van W. T. de Jong en K. J. Lange- raap om verbetering van een opslag te Elahuizen. 3. Idem van K. Deinum en 11 anderen ver zoekende aanleg van een verbindingsweg van ’t Heidenschap met Koudum. 4. Idem van de Afdeeling Koudum derFriesche Maatschappij van Landbouw om gebruik van de openbare lagere school te Koudum, tot bet houden van eene landbouw-wintercursus. 5. Benoeming van Onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen te Koudum en Warns. 6 Behandeling der Gemeente- en Armvoogdij- begroetingen voor 1901. 7. Vaststelling het 3e kwartaal. kunnen zijndat samenbrengen en vereenigen wilwat door al te laakbare onverschilligheid op ’t punt stond, voor goed van elkander te vervreemden. Sluiten wij nog bijtijds de gele deren, knoopen wij opnieuw den gouden band, die zonen en doehteren van een zelfde huis, al wonen zij niet meer onder één dak, noch- «lunchen” dan «koffiedrinken” en «afternoon- ^ans samenbindtgedachtig aan het schoone thea-en” dan «theedrinken” en «dineeren” dan woord «eten" enz. enz. Nu, ik voor mij heb weinig met die deftig heid op, ik ben ’t eens met zekere Mevrouw Marenstein, die ergens zegt«Spreekt toch «alsjeblieft gewoon Hollandsch, jelui went je «dat vreemde spreken zoo aan, dat er op ’t «laatst geen fatsoenlijk woord meer uitkomt”. Maar daar is nog iets anders. De taal is «de band onzer eenheid en het pand van ons y>volksbestaanhare kennis en waardeering is «het machtigste middel om het volksbewustzijn «te voeden en te versterken”. Op, voor die Taal, die heel het Volk is, de grondslag, waarop het gebouwd is gaat die grondslag wankelendan stort straks heel ’t gebouw ineenDat weten de Engelschen o, zoo goedde regeering besloot reeds de toelage voor ’t onderwijs in de Hollandsche taal in de kolonie Natal te schrappen. «Leer mar Engels, dit maak salig 1” zou de Boer zeggen. En nog altijd heeft een overwinnaar het overwonnen volk (denk aan Duitschland in Elzas-Lotharingenaan Rusland in Finland) opgelegd in de scholen de taal des overheer- DUITSCHLAND. gediend een ontwerp van wet op de invoer- voetbalspel stuk geslagen, rechten. In dit ontwerp wordt voorgesteld, dat die rechten voortaan zullen worden geheven ue neer nauiuu up rem. mj uccu up wuuc van het netto-gewicht der goederen, terwijl de geiten en gazellen, op zwarte en grijze beren emballage afzonderlijk zal worden belast. Vrij in ’t Rotsgebergte geschoten, van rechten zullen zijn de producten der Duitsche j reis zeevisscherij, voor zoover die binnen het ge bied der oeverstaten zijn gevangen, vreemde 1 Ordeteekenen, wapenschilden, lijkkisten die een lijk bevatten, bloemen en grafkransen. Niet meer vrij zijn gebruikte, niet voor verkoop be- I stemde kleedingstukken, behalve die welke passagiers zelf dragen antiquiteiten en voor werpen van Kunst. Scheepsbouwmaterialen, met uitzondering van kajuit- en keukenbe-1 bijeengeroepen zitting van den ministerraad hoeften, blijven vrij. houdt in politieke kringen levendig de aandacht Na de j.l. Woensdag gehouden zitting van k--:~ w:—:x- den Berlijnschen Gemeenteraadwaarin do nieuw benoemde burgemeester Brinkmann werd geïnstalleerd, is ook eene geheime zitting ge- Stemt voor Reid en de welvaart, voor Reid en macht voor Reid en het leger, voor Reid de marine, Stemt voor Reid, den handel en goed leven, verzekerde loonen, volle pro- visiekosten, voor een gelukkigen huiselijken haard met vrouw en kind Zou men niet wanen meer dan zestig jaar terug gezet te zijn, te midden van de kiezers van Eet-en-zwelgstad, waarvan Dickens in zijn «Pickwick” verhaalde? En zie hier eene levensschets van een anderen conservatieven candidaat in het lieflijke Tor- quay, zekeren Rankin, door een plaatselijk 1 blad opgedischt «Vlug en ondernemend sportsman is den FRISO null mini rii ii:sl i\D. mins- b uiiffliviiE- I e r aelïA.”

Friso nl | 1900 | | pagina 1