i No. 82. ZATERDAG 13 OCTOBER'1900. Nieuwstijdingen. Advertentie n. Marktberichten. Kerk- en Schoolnieuws. Dertigste Jaargang. Op het Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Ceylon naar I onzej) De beraadslagingen over de nieuwe On gevallenwet zijn gister in de Tweede Kamer aangevangen met het uitbrengen van rapport, door den Voorzitter der Commissie van Rap porteurs, de heer Heldt, omtrent talrijke nopens dit ontwerp ingekomen adressen. De Residentiebode verneemt uit goede Den 18 October as. hopen geliefde Ouders JOUW VAN DEN AKKER en ANKE KUPEERUS hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Worküm, October 1900. Namens hunne Kinderen. GEVOWDEK VOORWERPEI. Een Broche en een Tabakspijp. Rechthebbenden vervoegen zich ter terug- bekoming ter Secretarie. Zijn tocht is nog niet geëindigd hij moet nog verschillende steden bezoeken en heeft dan 15000 mijl gereisd in 47 dagen. Fr. ZUIDWESTHOEK, 11 Oct. drietal voor Leeraar bij de Doopsgezinde Ge meente te Enkhuizen komen voor Ds. Bakels te Warns en Ds. Siemelink te Workum. Engeland moet dan zijn leger Voor velen, die op ’t oogenblik geen andere aanvullen met huurlingen. Nieuwe contingen- bronnen ten moeten weer acclimatiseeren, wat gepaard treurig aanzienlijk zijn. De verlamming van het Engelsche leger is nu reeds merkbaar, de tochten van Preto ria naar Wonderfontein, die van Standerton naar Caroline en Belfast geven er al de be wijzen van. Zij hebben te lang geduurd in een land met goede wegen en in den winter wanneer dus de ontzenuwende invloed der zon bron, dTt brheï\ntmnati7naUaCr hof van^rbb rich niet doet geldende redenen moeten ge- trage in den Haag ook een adjunct-secretans zal worden aangesteld op een traktement van f 4000 en dat daarvoor zeer in aanmerking zou komen jhr. mr. W. Röell, hoofdambte naar ter gemeente-secretarie te ’s Gravenhage. derland blijkbaar een beter bestaan vinden, blijft aan houden. Alleen de commissaris der Koningin in Gelderland gaf reeds aan 7000 werklieden bewijzen van Nederlanderschap af. De Maasbode verneemt, dat het bekende en nu gestaakte Dompertje van den ouden Valentijn” eerlang weder zal worden uitgege ven door een geacht uitgever hier te lande. De rijwielbelasting in ons land over het eerste jaar dat ze geheven werd, bracht op f 128.571, terwijl de Regeering slechts f 75,000 had geraamd. Dinsdag jl. werd door een pfdeeling van de hoogste klasse der Handelsschool onder lei ding van den directeur een bezoek gebracht aan de glasfabriek te Leerdam. Een der heeren directeuren en een ambtenaar, oud-leerling der Handelschool leidden het gezelschap rond en verklaarden in verschillende procédés vooreerst van de eigenlijke glasbereiding, het blazen en het persen van het glas, verder de verschil lende bewerkingen, welke het glas naderhand nog ondergaat, als b.v. slijpen en polijsten, graveeren, etsen enz. Naderhand werd nog een bezoek gebracht aan de stoomzaagmolen der heeren Schouwenberg Co. Zeer voldaan over het geleerde en ook over de genoten gastvrijheid keerde het gezelschap bij prachtig weder ’s avonds huiswaarts. De minister van binnenlandsch zaken heeft een begin gemaakt met de voorberei dende maatregelen tot invoering van de leer plichtwet. Daartoe heeft hij, door tusschen- komst van Gedep. Staten der provinciën, aan de gemeentebesturen verzonden het noodige aantal van de door hem vastgestelde modellen van; lo. de lijst, bedoeld in artikel 18, eerste lid; 2o. de mededeeling bedoeld in art. 18, vierde lid; 3o. de lijst bedoeld in art. 19, eerste lid; 4o. de mededeeling bedoeld in art. 19, vierde lid der wet. Een exemplaar van elk der modellen, ge noemd onder 3o. en 4o., is bestemd voor ieder der gemeentebesturen en voor ieder der hoof den van de openbare en bijzondere lagere scholen, de scholen, genoemd in art. 25, voor laatste lid der wet, hieronder begrepen. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht” de 13de October 1900. Op MüntsepólleJan fen ’e Gaestmar. In leske for ’t libben, F. P. Ut Gaesterlan en de kriten dêromhinne, Sj. de Zee. Gealtsje en Roaske, Madzy. Minsken en Lilsjefêrs, F. P. Koartswyl. Het telegram van hulde, door het Comité pour l’indépendance des Boers, te Parijs, aan president Kruger gezonden, ter gelegenheid van zijn verjaardag, telt 102,180 bandteeke- ningen. In onze ge- met de lijstervangst tot Reeds ruim anderhalve week hangen de strikken in het bosch en nog is er zoo goed als niets gevangen. Alle hoop is gevestigd op een’ O. of Z.-O. wind, eerst later moeten de z. g. >Noormannetjes” komen. Doch de beste tijd gaat zoo zachtjes aan voorbij. Het bericht uit HINDELOOPEN betreffende de intrede van Ds. F. J. de Holl aldaar op j Zondag 14 dezer des voormiddags en te1 Koudum dienzelfden dag ’s namiddags is onjuist. I Die intrede is te Hindeloopen wel op 14 dezer, doch des avonds. Voor Koudum moet dit nog bepaald worden. STAVOREN, 11 Oct. Alhier is een reci- teer-college opgericht, dat om de 14 dagen zal vergaderen en door het houden van lezin gen, voordrachten, improvisaties enz. nuttige en aangename verpoozing beoogt. Tot bestuursleden zijn gekozen de h.h. Ds. Wuite, Hoogland en Bijkersma. GAASTERLAND, 11 Oct. meente staat het er nu toe treurig voor. van inkomsten hebben is dit recht daar de gemaakte onkosten mede In tegenstelling met vorige jaren gaan de vangers thans niet op neigen houtje” verzenden de goede prijs (11| cent per stuk) die de poeliers betalen, heeft hen hiervan doen afzien. Heden morgen zijn enkele houtsnippen gevangen. zocht worden in de geringe physieke krachten van man en paard. Wij ondervinden het hier hoe ontmoedigd de personen terugkomen van het hooge veld, waar geen vijand is te zien, terwijl zoovelen gedood en gewond worden. Zij zijn voortdurend in angstige spanning, De stroom van werklieden, die uit Ne- omdat de goer overal uitkomt of uit kan Hand naar Duitschland vertrekken en daar komen Onder de vrijwiHigers gaan vele klachten op. De yeomanry en de militie willen naar huis, en de ondervinding opgedaan, zal waarschijnlijk de geestdrift voor het dienstnemen als vrijwilliger bekoelen, als die al niet reeds bekoeld is, en Per T e 1 e r a ti f. gaat met ontzettend veel ziekte. Redenen te over zijn er dus om te veronderstellen, dat Engeland niet dan met inspanning een leger als hier is eenige jaren voltallig zal houden. En ds. Broekhuizen, een Transvaalsch pre dikant die voor de keus werd gesteld om naar 1 i te worden gezonden of ^vrijwillig” Europa te gaan, wat hij heeft gedaan, heeft nu in de Figaro een artikel geschreven, waarin hij o. m. zegt: »De oorlog zal ten minste nog zes maanden duren, maar als En geland dan niet toestemt in de onafhankelijk- van de twee republieken, zal het niet alleen moeten rekenen met de burgers van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, maar met de geheele Afrikaander-bevolking van Zuid-Afrika. Het zal een ontzaglijke opstand en oorlog worden tot het uiterste en tegen de rooversnatie.” Verwoestingen op Ijsland. Op Ijsland is door een orkaan groote schade aangericht. Meer dan 20 schepen, waaronder verscheidene groote stoombooten, zijn gestrand, een groot aantal menschen zijn daarbij om het leven ge komen. Vooral een aardbeving, die tegelijker tijd met de losbarsting van den orkaan woed de, heeft verschrikkelijkke verwoestingen ver oorzaakt. Velen werden onder de puinhoopen der instortende huizen begraven, heele kudden vee werden in de lucht geslingerd en gedood. De orkaan duurde drie dagen en had den eersten dag eene snelheid van 120 mijlen in het uur. De grootte der aangerichte schade is nog niet te berekenen. De gouverneur van New-York Roosevelt, de republikeinsche candidaat voor het vice- presidentschap, overtreft den buitengewoon actieven democratischen president candidaat Bryan in diens verkiezingsrecords. In de laatste weken heeft hij 32 dagen achter elkaar ge speecht op een rondreis in het westen, daarbij 12,650 mijl sporende door veertien staten, 283 toespraken en toespraakjes houdende, soms 19 per dag en 32,000 sshake hands” uitdeelende. mms-iviiiimni: mui iiiiiii mii'i.nii Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 14 Oct. Nam. balftwee Ds. Jac. Eringa, van en Aanvoer BOTER. k’ Makküm Voorm. 9 uur Ds. Cornwerd Gaast Ferwoudk UITGEVER: KAAS. 830 k.g. •a. f 3.80 - 2.85 - 2.70 - 4.20 - 5 l 3 95 - 2.95 - 2.80 - 4.65 5.95 naar Wijngaarden naar Hekelingen naar Amsterdam naar Rotterdam Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. FR IS O. ----- Voorm. balftien Ds. T. H. Siemelink. 14 Oct. AVONDS 7 UUB Ds. de Wol (Intree-rede). naar Oldeboorn G. J. D. Aalders te Apel- Holysloot H. G. ’s Hertogenbosch voor Pikaar, cand. te Rhenen; 8. Ronner te Woudsend; Kollum H. Ph Rogaar te Wildervank; FRANEKER, 8 Oct. N. Winter Garst 60 kilo f 4.15 a f 4.50 60 kilo - 0.a - 0. 50 kilo f 3.20 a f 3 30 50 kilo - 3.15 a - 3.25 BI. bl. Lijnzaad 75 kilo f 11.50 a f 12. - 11.25 a - 12.— - 9 00 a - 11.50 f 4 50 a f 5 25 - 5.25 a 5.50 VER. GER. KERKEN. Beroepen naar Halfweg A. Doorn te Frane- ker naar Oldeboorn G. J. D. Aalders te Apel doorn. Aangenomennaar ’s Gravenmoer J. Jansen, cand. te Varseveldnaar Boskoop J L. Jaspers, cand. te Voorburg. Bedanktvoor Nnnspeet W. Mulder te Giessen- Oudkerkvoor Blokzijl J- Gispen te Overschie. ONDERWIJS. Bij kon. besluit zijn pensioenen verleend ten laste van den Staat o.a. aan H. T. van Warners, gewezen hoofd der school te Arum f 585, F. Beet- sma, id. te Hiaure f 550, C. van Belkum, onder wijzeres, hoofd eener school te Harlingen f 778 en aan H. H. Dam, gewezen onderwijzer te Rot- stergaast f 156. Benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Marum, in Groningen, F- de Boer te Sneek. Bevorderd te Leiden tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. Sickenga, geboren te Wol- vega. Benoemd tot onderwijzers (bjjz. school) te Gerkesklooster J. Scholten te Wildervank en te Makkum (openb. school) W. Dyk te Bergum tot onderwijzeres te Burgward mej. H. v. d. Broek te Haule. Z. Garst Witte Haver Prob. pi LI Ti*. Wit bl. Slaglijnzaad Platte Boonen Amel. Erwten, Schokkers f 7.00 a f 11.75 kleine - 8.— a - 9. GRONINGEN, 9 Oct. 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 48 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD, 11 Oct. Boterprijs f 47 00. Totale aanvoer 12 en vaten. Nagel f 42.— a f 43.50. WOL. Aanvoer kg. WORKUM, 12 Oct. Marktprys f 47.00 a LEEUWARDEN, 12 Oct. BOTER. Markt 47.00 a f Aanvoer 85 30 J en TJ vaten. Worküm (Herv.) Zondag 14 Oct. Voorm. 9 uur Ds Jac. Eringa. Avonds VIJF UUR de heer R. R. Posthuma, Godsdienstonderw. te Hoorn (Collecte voor de Evangelisatie aldaar). 14 Oct. Voorm. 9 uur Ds. Janzen, van Exmorra. Avonds 5 uur Ds. de Puy. 14 Oct. VZ.. de Puy. 14 Oct. Voorm. 9 uur Ds W. M. van der Schans (Avond maal) 14 Oct. Nam. halhwee Ds. W. M. van der Schans (Dank zegging). Workum (Doopsgez.) 14 Oct. Hindeloopen Molkwfrum 14 Oct. Geen dienst. Workum (Geref. Kerk) 14 Oct. Voorm. 9 uur en Avonds 5 uur Ds. P. A. Veenhuizen. Heidenschap (Herv. lokaal). Zondag 14 October. Nam. halftwee Ds. Jac. Eringa, van Workum. NED. HERV. KERK. Beroepen naar Purmerland N. van Schouwen burg, cand. te ’s Gravenhage i G. A. Slagmolen te Herkingen H. de Groot, cand. te Havelte; C* B. Oorthuijs te Rotterdam dr. J. R Callenbach te Doorn. Aangenomen naar Bolsward F. C. A. Pante- koek te Tiel naar De Meern N. van Schou wenburg, cand. te ’s Gravenhagenaar Op- en Neder-Andel Y. Doornveld te Ouddorpnaar ’a Gravenpolder D. Gerritsen te Colmachate naar Waalwijk J. A. Schültz te Aardenburg. Bedanktvoor Heiloo C. Kunst te Ouwerkerk; voor Holysloot H. G. van der Flier, cand. te Eist bij Rhenen P. N. voor Rijnsaterswoude voor Goor en voor voor Se- baldaburen G. W? C. Vunderink, cand. te Gro ningen.

Friso nl | 1900 | | pagina 1