WOENSDAG 17 OCTOBER 1900. No. 83. De orde van den dag. f Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. angstig gadegeslagen. Och och De RUSSISCHE politie heeft te Moskou den Keizer, UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM werd bespottelijk gemaakt, waarschijnlijkheid bestond, ook i zou afzetten als lid gemeenen lands op den voorgrond immer zoo geschiedgewis we zouden verder zijn dan tot heden. Talrijke arrestaties van aanzienlijke personen, i enz. ven. J lijke nierziekte lijdt, en daarom klimaat gaat opzoeken. FRANKRIJK. OOSTENRIJK. In de betrekkingen tus- schen Oostenrijk en ’t Vaticaan bestaat zekere van den Paus toegeschre- uitingen betreffende de Oostenrijksche po- Het gerucht wil, dat de Oostenrijksche ’t Vaticaan zal worden ver men dan de binnenlandsche politiek telkens en men met het onderwijs perk) op waardige wijze, om daarna met nog meerdere waardigheid te worden voortgezet H. te betalen. Als men alles te zamen telt, wat van Rijkswege aan openbaar en bijzonder on derwijs betaald wordt, mitsgaders alle bijdragen, thans door particulieren aan bijzonder onderwijs verleend, ook al belasting, dan zoude men een som verkrijgen van belang, die goed besteed met de wet op de leerplicht, der goede gemeente geen cent meer behoeft te kosten, dan tot heden. Wij wenschen leer plicht en kosteloos onderwijs, zoowel voor open bare als bijzondere scholen. Wij wenschen al- geheele gelijkstelling van de laatste met de eerste, ook met betrekking tot het onderwijzend personeel. Wij willen den schoolstrijd geëindigd, over tuigd als we zijn, dat deze de kinderen onzes volks, en daardoor later ons volk benadeeld heeft. En waar we nu weder stemmen hooren, die opwekken om dien onzaligen schoolstrijd op nieuw op te wekken, daar meenen we gerech tigd te zijn, een waarschuwend woord te doen hoorende quaestie van het onderwijs is in goede handen. De leerplicht komt alle kinde ren des lands ten goede en de herziening van de wet op ’t lager onderwijs onder ’t tegen woordig bewind zal naar wij vertrouwen de rest der schoolquaestie voor goed aan kant zetten. Iets, wat zeer te wenschen is. Men denkt nu dat om de zaken af te doen aan lord Prjjs per kwartaal 70 oent franco per postSS cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de pry’s belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Ware ’t ningen op het Trocadero verzameld, zijn blijken van instemming ontvangen. In de groote steden van Frankrijk zijn plaatselijke afdeelin- gen gesticht en met de buitenlandsche comité’s kleine staat in Nederland, België, de Vereenigde Staten, i de buiten- Duitschland, Zweden, Noorwegen, Rusland zijn Zelfs een vriendschappelijke geregelde betrekkingen aangeknoopt. een oudi ENGELAND. Het bericht van faires zijn, een werkkabinet. er dan heelemaal buiten, zou wezen, dat nu juist niet, weg van 1 volk, dat tijdens Jan de Witt het leeuwen- tigd. igcci’ van Europa had, dat willen De Zuidafrikaansche Bond (welke volgens Intusschen met meer eendracht I Cecil Rhodes zijn best moest doen om den binnen straalt meer kracht naar buiten. Hollanders een indruk te geven van zijn goede m te hunnen opzichte), heeft een motie aangenomenhet beleid der Rijksregee- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. aandeel in ’t regeer we ook niet. 1 van 1 H er de zaken in orde en dan praten in wijder bedoelingei kring. Met dit besluit eindige het laatste jaar i der Nederlandsche «olympiade” (vierjarig tijd- ring in Zuid-Afrika «oprechtelijk goedkeurende” j en zijne waardeering uitsprekend van «de schitterende diensten, door sir A. Milner be wezen.” In een tweede motie werden de «zuster- koloniën” geprezen wegens het zenden van troepen om de Rijkstroepen bij te staan, processen wegens i van En de wijze waarop zij gevoerd - spanning tengevolge ven Men zegtNederland is een en kan daarom niet mededoen aan landsche politiek. F daad, eene beleefdheid tegenover een oud, ENGELAND. Het bericht van generaal ongelukkig familielid, president Kruger, wordt Buller’s terugkeer heeft volgens de Daily News angstig gadegeslagen. Och och te Londen zeer verrast, daar men niet twijfelde Maar als dit nu het geval iswaarom wil of hij was bestemd om lord Roberts als opper- j bevelhebber op te volgen. telkens weeraan op de groote leest schoeien. de taak om de zaken Zijn we inderdaad klein, laat dan ieder kabi- Kitchener zal worden opgedragen. Zondag is het juist een jaar geleden dat sir Het politiek bedrijf in ons lieve Vaderland is zoo ongeveer in zijn gewone doen. De Ka mers zijn geïnstalleerd. Omtrent de Tweede is ’t uitgekomen, als we wel verwachten. De heer Gleichman presideert en ’t verdere bureau is samengesteld als te voren. Men mag dus ook dit vierde regeeringsjaar van het huidige Kabinet hoopvol tegemoet zien. Trouwens er is werk in overvloed en de Kamers mogen zich wel haasten, om gedaan werk te leveren. Nu ’t staat aan die takken van wetgeving om te doen en te laten, wat ze in ’t belang van ’t gemeenschappelijk Vaderland nuttig en noodig oordeelendaarna aan de kiezers van 1901 of ze hun zegel hechten aan ’t ge wrochte. Met deze opmerking willen we tevens eene veroordeeling uitspreken omtrent de zoo genaamde kuiperijen tegenover de nog hangende verkiezingen. Zij dragen 't karakter van een berekenend overwinningsspel, zonder te letten op de verkregen uitkomsten. Voorbarigheid verdiende nimmer aanbeveling. En daarom vooral meenen we goed te doen, den mannen van het kiesrecht toe te roepen ziet, wat doet het hooge bestuur, wat doen uwe vertegen woordigers? Dit vierde jaar vooral moge ge teld worden, omdat juist daarin veel tot stand gebracht kan worden, wat het algemeen ten goede komt. Ziet toe en oordeelt, o kiezers, en laat U nooit door eene sluwe combinatie verleiden om anders dan onpartijdig te oordeelen. Want men berekent. Daar staan partij-belangen tegenover alge- meene. En alweder begint voorop te stellen. De wet op de leerplicht zal naar men verzekert, met 1 Januari e. k. worden in gevoerd. Is zoo iets niet verschrikkelijk De kinderen van ons volk, de hoop des Vaderlands, nader hand de burgers en burgeressen van het ko ninkrijk behoorlijk ontwikkeld Ware ’t niet beter, dat ze in domheid en onwetendheid daarheen doolden, ten prooi van verstandiger volken in de buurt? Gemoedelijk weg zal elk ouderpaar de ver zekering geven neen, niet alzoo 1 Laat onze kinderen leeren, veel leeren, het is het beste, wat wij ze kunnen geven. Maar ondertusschen en we spreken bij ervaring, kan er niets wezen, of de belangstelling omtrent dit beste is van nul en geener waarde. Van den kant van ’t bijzonder onderwijs vernamen we de zelfde meening. Algemeen zal men juichen, zoo ’t volkje is, waar het wezen moetop school, op de open bare of de bijzondere, dat doet er niet toeop school En nu meenden we, dat na de bekende pa- cificatie-Mackay-Lohman de zaak in ’t reine was, maar we lezen, zeer tot ons leedwezen, dat dit niet het geval is. Wat heeft het mi- nisterie-Mackay c.s. dan toch slecht werk ge leverd 1 Maar mag daarom een verplichtend leeren afgekeurd worden? Men oordeelt, en deze men revolutionairen, van wel. middel zit in geld. noeg om voor de ontwikkeling zijner jongeren ding men zal aannemen met het oog op de beleid der republikeinsche partijvervolgt hij i en 1 is deugdelijk gebleken, een tijd van merkwaar- misscbien in Frankrijk. digen voorspoed is op een tijd van gedrukt- Het lid des Franschen Senaats Pauliat, voor- heid gevolgd en eene verandering van bewind zitter van ’t Parijsche comité voor de onaf- zou een terugkeer beteekenden tot den vroege- hankelijkheid der Boeren, heeft in een langen ren staat van zaken. brief aan de deelnemers rekenschap gegeven Alleen het tegenwoordig Regeeringsbeleid van ’t geen verricht is. Van ruim 125,000 j tegenover Portorico keurt de heer Harrisson personen, ongerekend de 100,000 onderteeke- zeer beslist af. het artikel al had gelezen. F ons Nederlanders nog onbegrijpelijker is, is dat thans een redacteur van een Maagdenburgsch blad tot zes maanden is veroordeeld wegens «waarschijnlijke Majesteitsschennis”. Het is de heer Haupt, een sociaal democraat, die ook lid van den Maagdenburgschen Gemeenteraad is. De officier van justitie kon wel niet wiskunstig zeker bewijzen, dat in het gewraakte door Haupt geschreven artikel, de Duitsche Keizer lastingen uit en wierp hen met steenen. maar de groote moesten onder bescherming der politie dc stad Deze officier wilde verlaten. nog, dat de rechtbank den aangeklaagde van den Gemeenteraad, een geheime drukkerij ontdekt, waar totnu toe doch hiertoe waren de rechters niet te bewegen, al de revolutionnaire manifesten werden gedrukt. Keizerin Frederik de moeder van den Keizer, r~ zal binnenkort naar het Griekscbe Hof vertrek- onder wie journalisten, schrijvers, doktoren ken, om den winter in Athene door te brengen, hadden plaats ook te Odessa, Kieuw en Char- In het voorjaar zal zij zich naar Nizza bege- I kow. Men zegt, dat de Keizerin aan een pijn- NOORD AMERIKA. De oud-President Har- i een zachter risson heeft een manifest uitgevaardigd betref- «.vu. fende den verkiezingsstrijd in de Vereenigde Het Fransche «Comité voor Staten, waarin hij verklaart, dat eene overwin de' onaf hankelijkbeid der Boeren heeft voorge- ning Maar nu zijn er nog andere sociale aange legenheden. De Ongevallenwet, b.v. Eene tweede editie is heden bij de Tweede Kamer in behandeling en zij is er reeds een eind mee op weg. Als men zich herinnert, is het eerste ontwerp door deze Kamer met groote meerderheid aangenomen, welke meerderheid gevormd werd uit alle partijen, maar werd de voordracht door de Eerste Kamer verworpen. Aan ’t adres dezer Kamer werden daaromtrent harde woorden gewijd. Men zag er in het gewone bezwaar der kapitalistender groote werkgevers, enz. Er is geen Eerste Kamer meer noodig, zei den de socialisten. Duidelijk ziet men nu welk eene belemmering zij is voor de tot-stand- koming van dringend noodzakelijke wetten. En ook de Regeering kreeg er van langs, in de Tweede Kamer bij de algemeene beraadsla gingen allereerst en scherp bij monde van den heer Kerdijk. ’t Kwam op ’t correcte der handeling aan. Een aftreden of een beroep op de Kroon en de kiezers, een van beide. De Regeeringvooropstellende het belang des lands, rechtvaardigde zich bij monde van mi- j nister Pierson. Een ontijdig aftreden zou de zaak op de lange baan schuiven, de Eerste Kamer had niet verworpen omdat ze tegen ’t beginsel der wet was, maar wel om den vorm der voordracht. Welnu, aan dat bezwaar was tegemoet gekomen door de nieuwe voor dracht en wanneer de Tweede Kamer er zich mede vereenigde, dan mocht men verwachten, dat ook de Eerste dit zou doen en zoo zou dan de door zoo velen begeerde zaak op de beste wijze haar beslag erlangen. Van verder verzet hebben we tot heden niet gehoord. Is het niet, of men hier, zonder te denken aan tekortkoming ten aanzien der politieke waardigheidhet zoozeer begeerde onderling is de eeuwig pruttelende partij der anti- overleg tusschen Regeering en Volksvertegen- En het genees- woordiging hoort spreken? Zonder de zaak Nederland is rijk ge- op een accoordje te gooientoch ook geen zweem van lichtgeraaktheidhet belang des DUITSCHLAND. De p—--- Majesteitsschennis zijn in Duitschland niet de lucht. F worden, mag veelal vreemd worden genoemd. Een paar dagen geleden is Maximilian Harden litiek. wegens een artikel in de Zukunft, veroordeeld ambassadeur bij tot zes maanden vestingstraf. Dit proces werd vangen, met gesloten deuren behandeld, hoewel iedereen In SPANJE is het gevaar voor een opstand Doch wat voor der Carlisten nog niet geheel voorbij. Zij t blijven steeds in ’t geheim werken. Te Lerida is voor eenige dagen een bewaarplaats en een geheime wapenfabriek van de Carlisten ontdekt. De wapens werden in beslag genomen en verscheiden Carlisten gearresteerd. Ook in Barcelona verzet men zich nog steeds tegen het innen der belasting. De bevolking jouwde de daar gekomen controleurs der be- Zij net eenvoudig een zoogenaamd cabinet d’af- j De politiek kan R. Buller met de Dunottar Castle naar Zuid- Of ’t er minder om Afrika vertrok. Maar heelemaal Het ontwerp betreffende de «verraders” is het wereldtooneelen dat voor een door den gouverneur der Kaapkolonie bekrach- de-onaf hankelijkbeid der Boeren heeft voorge- ning van den candidaat der democraten Bryan steld den 16en October eene vergadering te hou- j eene verwarring in het bestuur van ’s lands den, waarin beraadslaagd zal worden, welke hou- zaken ten gevolge zou hebbenhet economisch aankomst van President Kruger in Europa FRI BLAD lllllll K IBl HU. Mins- b mi r.i: 11 11! 1

Friso nl | 1900 | | pagina 1