,k No. 84. ZATERDAG 20 OCTOBER 1900. Nieuwstijdingen. Ingezonden. er Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. het vorstelijk ge- Uitslag van de heden al- BALK, 18 Oct. UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM. I in, maar er zit in de melancholieke, eigenaardig enstige, wat oudere gelaatsuitdrukking toch zeer veel waars en juist gegrepens. Pander gewezen vonnis is de gewezen secretaris en noemen wij met dien eener Hooge De verloving der Koningin. H.M. Koningin Wilhelmina heeft Dinsdagavond de volgende proclamatie uitgevaardigd Den Haag, 16 Oct. 1900. Aan mijn Volk. Het is mij eene behoefte aan het Nederland- sche Volk, van welks levendige belangstelling in het geluk van mij en mijn huis Ik zoo diep ben overtuigd, persoonlijk mededeeling te doen van mijne verloving met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburgh Schwerin. Moge deze gebeurtenis onder Gods zegen be vorderlijk zijn aan het welzijn van ons land en van zijne bezittingen en koloniën in Oost en West. Gedaan, op liet Loo, heden den 16 October 1900. vooral wat de voorzijde aangaat. 1 i vertoont niet het gewone type van de Koning- d. Goot te Harich, de le premie f 10 aan van A. H. de Vries te id. de 2e premie aan dat van B. H. v. d. Goot te id. aan dat van K. Boersma al- laten gezeggen, hetzij dat bijzonder dieet 7 KG. lichter gewordende Koningin van Nederland weegt 75 KG. en de kleine Koning van Spanje 45 KG. Carmen Sylva en President Loubet zijn even zwaar; beiden wegen 82 KG. Volgens de Oprechte Haarl. Ct. een onverdachte bron heeft een zetter te Halifax een huwelijksbericht en een kruideniersadver- tentie als volgt dooreen gehaspeldJohan Brown en Ida Gray zijn in ’t huwelijk getre den r-x -J De heer Brown is een welbekende jonge schel- visch voor 10 dollarcent het pond, de bruid, mej. Gray, heeft overheerlijke varkenspootjes tegen concurreerende prijzen.” WORKUM. Door den visscher Gerke Visser is Woensdag een flesch uit zee opgevischt waarin een kaart was gestoken. Daarop leest men. Am Bord des Postdampfers Valtavia 8 Sept. 1900. Alles wohl. Den ehrlicben Einder wird ge beten in der Zeitung zu veröffentlichen Grusz 3 Komp. Pioniere. Aan den voorkant leest men 3 Ostasiatische Pioniere Kompagnie. Auf der Reise. De schrijver van deze kaart had beter ge daan een adres op te geven waaraan men zijn groet konden overzenden. LEEUWARDEN. Onmiddelijk na het be- Zweden weegt 80 KG. wiens gewicht nog al eens voorkomende advertentie omtrent het leeren van als kenner van verschillende hondenrassen er goed aan te doen, U het volgende middel aan de hand te geven. De honden wier gehoor zich in normalen toe stand bevindt, zullen zich bij een verbieden direct t ze blaffen, hetzy dat ze zich onhebbelijk gedragen. De honden die aan een commando echter niet direct, of geheel niet voldoen, lijden aan doofheid, en aan hen moet men zich even als by doove menschen, verstaanbaar maken door ze voor bet rechter- of linker oor te roepen. Het veelvuldig geblaf der honden is dus niet altijd de schuld der eigenaars, waarom ik wel in overweging zou willen geven, om het voorhands eens te probeeren met een hoorntje. U brengt hen dit, even als dat ook wel bij men schen geschiedt, in het oor voor en aleer ge hen u 1U uuweuja )Mtj van hun b)affen onder het 00g brengt met zuurkool bij t vierde van een vat. Ik tWyfei niet> of u zal daar by baat vinden. Opdat ook anderen van dit middel gebruik kun* het Koninkrijk Saksen is voorgekomen. In 1883 werd een remmer aan het hoofd gewondhij was een langen tijd bewusteloos, herstelde eenigszins om kort daarna weder 16 jaren half- tend worden van Hr. Ms. verloving met her tog Hendrik van Mecklemburg Schwerin wap perden hier van alle openbare en van tal van particuliere gebouwen zoowel de nationale als de oranjevlaggen en wimpels. Op ’t Wilhel- minaplein paradeerden de soldaten en huzaren alle in hun beste pakjes. De proclamatie werd met luider stem voorgelezen en met een hersenaandoening. Onlangs echter is het gelukt driewerf Leve de Koningin, Leve hertog Hen- hem te betrappen, terwijl hij zonder hulp het drikbegroet. bed verliet en huiselijke bezigheden verrichtte. BALK, 18 Oct. Uitslag van de heden al* Zoo^ had hij en zijn gezin jaren achtereen de hier vanwege de afdeeling »Gaasterland” der Friesche Mij. van Landbouw gehouden keuring van stierkalveren: aangebracht 13 stuks. De prijs f 15 werd toegekend aan dat van B. H. v. stig de vordering van het Openbaar Ministerie, <jat Wilhelmina. Hertog Hendrik Wladimir Albert Ernst kwam Dinsdagavond op het Loo aan. Hij is den 19 April 1876 te Schwerin geboren, luite nant van een bataljon jagers van de Pruisische garde en a la suite van een regiment fuseliers van Mecklenburg en de jongste zoon uit het derde huwelijk van den groothertog Friedrich Franz II. Zijne moeder is de groothertogin- weduwe Maria, geboren Prinses von Schwarz- burg Rudolfstadt. Door zijne grootmoeder, de moeder zijns vaders, Prinses Alexandrine van Pruisen, is de Hertog aan het Pruisische koningshuis verwant en door eene andere Prinses Alexandrine van Pruisen, met wie de broeder zijns vaders gehuwd was, is hij ver maagschapt aan ons Vorstenhuis, want deze Prinses Alexandrine was een dochter van onze Prinses Marianne (gehuwd geweest met Prins Albrecht van Pruisen). Het Mecklenburgsche Huis behoort tot de oudste Vorstenhuizen van Duitschland. Pribislaw, de stamvader van het nog regeerend hertogelijk dat honderd-duizenden een stille, maar dank bare hulde brengen aan de vorstelijke Moeder, die haar doorluchtige dochter zóo opvoedde, dat zij waardig werd Haar hooge plaats in den lande en waardig de liefde van ons volk. Die liefde, het deelde die met de Moeder. Kon het anders, waar deze zóo den weg wist te vinden naar het hart van Nederland? Wij willen onzen lezers een en ander meedeelen omtrent het vaderland van den aanstaanden prinsgemaal, dat onder de 25 staten, die met het Rijkstand het Duitscbe Rijk vormen den 7en rang inneemt. Het rijk wordt begrensd ten Oosten door Mecklemburg-Strelitz, ten Z.O. en Z. door Pruisen, ten ZW. door de provinciën Sleeswijk Holstein, M. Strelitz en Lubeck en ten Noorden door de Oostzee, Mecklemburg- Schwerin, dat door twee leden in den Bonds raad, door zes leden in den Rijksdag vertegen woordigd wordt, komt naar de grootte in de 6e plaats, met 13,162 KM2., naar het aan tal inwoners (597,436 op 2 December 1895) in de 8e plaats. Van de bevolking woonden (in 1895) 86,300 in de groote steden en 80,257 in de kleinere stedende voornaamste steden zijn Rostock, 50,000 inwoners, met een universiteit; Schwerin, de hoofdstad 36,000 inwoners; Wismar, 18,000 inwoners. Bijna de helft der bevolking leeft van landbouw en veeteelt. De emigratie is in den laatsten tijd gesta- dig verminderd; in 1891 nog 1536 personen, bedroeg ze slechts 153 in 1898. Nage noeg de geheele bevolking is protestant, er woonden in 1890 in het groothertogdom slechts 5034 Roomsch-Katholieken en 2182 Joden. Een gedeelte van de wetgevende macht berust, voor de beide groothertogdommen Mecklem- burg-Schwerin en Mecklemburg-Strelitz geza menlijk. bij den Landdag, uit vertegenwoor digers van de ridderschap en de steden be staande, welke, als bij geen zitting houdt, vertegenwoordigd wordt door een commissie Huis, regeerde reeds in de 12e eeuw over de van negen leden. Een gelukkige maatregel is door de di rectie van de H. IJ. S. M. getroffen, ter voor koming van de veelvuldige onaangenaamheden, die veroorzaakt werden, doordat de kaarten voor het buurtverkeer slechts op enkele treinen geldig waren. Voortaan zullen deze buurt- kaarten op alle treinen geldig zijn, met uitzon dering van de expressetreinen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift yiSljueht en rjucht” de 20ste October 1900. Ut Gaesterlan en de kriten dêromhinne, Sj. de Zee. Yn ’e pet litsen, C. H. In evenals deze bestemd de eerste plaats naast boask, Ut Isjalbert. Dolce far niente, hen x-i-- Madzy. Koartswyl. Ho ’t in faem boaskje kin (mei plaetsjes), D. H. Z. Uit Batavia wordt gemeld dat besloten is ook het volgend jaar met de quinine-vei- lingen voort te gaan. Er zijn nu 40,000 kilo’s ingeschreven. Van onze nieuwe guldens, volgens het ontwerp van den Frieschen beeldhouwer Pier Pander, welke weldra »in de wandeling” zul len komen, zegt de N. R. Ct.: >Er zal bin nenkort een mooie munt in omloop komen, Het kopje mindering brenging van hechtenis doorgebracht. Te Brooklyn (Nieuw-York) heeft men met uitstekend gevolg eene boekerij geopend, waar bezoekers van het park lectuur kunnen verkrijgen om onder ’t geboomte en op het gras te genieten. De aftrek is zoo groot ge weest, dat het denkbeeld op ruimer schaal zal worden toegepast. Ook kinderen maken er druk gebruik van en de houding en ’t gedrag der parkbezoekers is veel verbeterd. Hoeveel wegen de Vorsten van Europa? I Op deze indiscrete vraag weet de Parijsche Cri du Peuple het volgende antwoord te geven. Van de Europeesche heerschers slaat Don Carlos van Portugal het record met 92 KG.op hem volgt Ferdinand van Bulgarije met 87| KG., Koning Oscar van Keizer Wilhelm, afwisselt, is gemiddeld 80 KG. zwaar; Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I heeft eene uitdrukking van laat naar zijne individueele opvatting gegrepen en voortreffelijk op de munt in beeld gebracht. Uit het oogpunt van smaak is ook de keer-1 zijde geslaagd te noemen.” De najaarsveemarkten te Witmarsum I zullen gehouden worden op 29 October en 5 November. De storm. Tengevolge van den Noord wester is het zeewater voor Monnikendam zoo danig gestegen, dat het eiland Marken onder water staat. Misleiding, In verband met de behande-1 ling der ongevallen wet door de Tweede Kamer, kan het volgende van belang zijn. Het is een i merkwaardig geval van simulatie, hetwelk in Mecklenburgsche landen. In 1348 verhief keizer Karel IV den toen regeerenden vorst dezer landen tot hertog en kort daarop werden de hertogen van Mecklenburg als volgerechtigde rijksvorsten erkend. Aan de buitenlandsche Vorstenhuizen is van de gebeurtenis kennis gegeven door tusscben- komst van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken. Bij deze gelegenheid de Amst. Ct. een naam, Vrouwe, voor ruim 21 jaar tot ons gekomen, ons even onbekend als nu hertog Hendrik, en den troon in te nemen. Prinses Emma van Waldeck en Pyrmont, hoe spoedig heeft zij, die zeker niet onder de gunstigste omstandigheden herwaarts kwam, haar nieuw vaderland voor zich weten te win nen, hoe spoedig werd zij ons een geliefde Koningin. Maar er is nog een reden, waarom wij haar heden moeten noemen. Het grootsche, het verheven doel harer levenstaak is heden vol tooid. Zij beeft een deel van haar schat af te staanwij behouden geheel wat ons was. De gevoelens van koningin Emma kun nen op een dag als heden niet onverdeeld zijn. Maar met die van ons volk is het anders. Want wij zijn van niets meer overtuigd, dan verdere omgeving en de sfaculteit” misleid. I Bij door de rechtbank te Middelburg gewezen vonnis is de gewezen secretaris en I ontvanger der gemeente Kappelle, overeenkom- i st;g de vordering van het Openbaar Ministerie, j uat veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf met in f 5 den tijd in praeventieve Bovendien werd daar eene eervolle vermelding toegekend. GAASTERLAND, 17 Oct. Voor onze lijstervangers zijn gelukkig betere dagen aan gebroken. Maandagavond j.l. werd en bleef windrichting gunstig en gistermorgen, evenals heden was het, zonder overdrijving, volop wild. Groote getallen zijn deze beide dagen dan ook weer buitgemaakt; velen vingen per dag 100 stuks enkelen ongeveer 200 stuksHet ge tal gevangen houtsnippen was mede naar wensch. Deze brengen thans f 1,90 per stuk op. Ge lukkig heeft men tot nog toe geen noemens- waardig last van de muizen. Naar aanleiding van de telkens in Uw blad 1 Keizer tucht en dressuur aan blaffende honden, meen ik Frans Jozef weegt 70 KG.; Victor Emanuel 66, Koning Leopold van België haalt slechts 65, maar nog lichter is de Czaar, die maar 55 KG. weegt. Koningin Victoria, die twee jaren geleden nog 95 KG. woog, is na een Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der AD VEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. maar in te storten. Zoo heeft hij nu dood voortgeleefd in het genot van een uit- keering. Hij kon niet zien, niet hooren, niet spreken en moest als een klein kind worden verpleegd. Ongeveer 10 jaren geleden kreeg men verdenking, maar een nieuw onderzoek door drie geneeskundigen leidde tot de uitspraak dat de man schijndood was, tengevolge van een FRISO inins- ej tini i!H.\iii: nun limn numiiii. I

Friso nl | 1900 | | pagina 1