WOENSDAG 24 OCTOBER 1900. No. 85. Belangrijke dagen. Officieel gedeelte. Dertigste Jaargang. a naar I I Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. A H.M. Hr. Ms. positie van ningin niet kon snappen, van grooten in den lande. En nu een kjjkje genomen in het Buitenland in verband met ’t opschrift boven dit artikel. De oorlog in Transvaal is uit! Zoo sprak Engelands opperbevelhebber in Zuid-Afrika en niemand geloofde hem. De troepen zullen belangrijke dagen, ten minste dagen van drukte en spanning. Laten de partijleiders vooral bedenken, dat er bij eenstemmigheid in woor den ook eenstemmigheid in daden behoort te bestaan en dat naast het heil van het Vorsten huis en daarmede in ’t nauwste verband het heil van het Vaderland staat. Immers het een behoort bij het ander. Wij voor ons zijn meer gerust omtrent de aanneming der Ongevallenwet dan van die der technische herziening van het Kiesrecht. En waar de Regeering zich homogeen verklaarde omtrent deze aangelegenheid kunnen zich ver rassingen voordoendie minder verwacht wor den en ook minder wenschelijk zijn. De belangrijkste havenstad van 't grootste groothertogdom (Schwerin dus) is Rostock, bij ons Nederlanders wel bekend als de stad waar de groote banneling, onze beroemde landge noot Hugo Grotius, den laatsten adem uitblies. De taal, die men er spreekt is het plat- Duitsch, dat we ten onzent met eenige inspan ning ook nog al spoedig verstaan, evenals zij daar het Nederlandsch. Bepaaldelijk mag men verwachten dat Z. H. Hertog Hendrik binnen niet te langen tijd onze taal voldoende machtig zal zijn, om er zich in uit te drukken, zoo Z. H. dit reeds thans niet vermag. Ook zelfs het Friesch zal den toekomstigen Prins- Gemaal niet geheel onbekend zijn, ’t Is toch een feit, dat het Friesch op de Duitsche wad- den-eilanden, op de Ilalligen en zelfs op Hel goland (zij ’t dan ook wat anders dan hier) de spreektaal is. De communicatie nu van deze eilanden met de Mecklenburgsche kust doet ons veronderstellen, dat de Friesche taal daar volstrekt geene onbekende is. terugkeeren, ja wel ’t waren invalidenwelke Wij hebben boven nog al meermalen ge sproken van Prins, terwijl de officieele titel Hertog heet. We vonden daartoe aanleiding ook wat de Wereldkroniek schrijft »Het Mecklenburgsche geslacht, de eenige regeerende familie in West-Europa van Sla vonische afkomst, maakt er aanspraak op, het oudste souvereine huis te zijn in de westelijke wereld. De groothertogen noemen zich ook prinsen der Wenden. De stamboom der re geerende groothertogen van Schwerin en Stre- litz begint met Niklot, prins der Obotriten, heer van Schwerin, die in 1160 overleed, en het geslacht telt 25 generation 1 De titel prins van Mecklemburg werd reeds in 1179 aange- die van groothertog in 1815. Om trent de vermaagschapping van de vorsten huizen van Nederland en Mecklenburg spraken we reeds vroeger. ’t Een en ander moge er toe medewerken i om Hertog Hendrik bij onze landgenooten in- teleiden als een reeds bekende. Aan de zijde van H. M. klinke Z. H. dan ook van alle kanten een hartelijk welkom toe! Voorloopig genoeg over dit punt. Omtrent Mecklenburg vindt men mede zoo 't een en ander in ons vorig no. Wij voegen daaraan toe, dat daar ginds ten oosten van ons en ten zuiden der Oostzee twee groothertogdommen Mecklenburg liggen, beide leden van het Duit sche keizerrijk, ’t Een heeft Schwerin tot hoofdstad, ’t ander Strelitz, van daar om te onderscheiden, dat men spreekt van Mecklen burg-Schwerin en van Mecklenburg-Strelitz. ’t Eerste is viermaal zoo groot als Friesland en telt zooveel inwoners als Amsterdam, ’t Laatste is nog kleiner dan ons gewest en heeft eene bevolking van ruim 100,000 zielen. Een groot deel van den bodem is ongunstig: landbouw en veeteelt zijn hoofdzaak, ook doet men aan scheepsbouw en visscherij, alle vak ken, die ook in Nederland worden beoefend. stemmig de aanstaande verbintenis met hun zegel bekrachtigen, zooals ze dit al bij ’t ont vangen der kennisgeving betuigden. Het Ne- derlandsche Volk betoonde reeds bij aanvang zijne vreugde en schitterend zullen ongetwijfeld de feesten zijn, die ons eerlang wachten. Ook van onzen kant brengen we het ver loofde Vorstelijke paar onze diepe hulde en onze beste wenschen. Prins Hendrik van Mecklenburg zal de liefde van ons volk verwerven als Hij onze Koningin blijft liefhebben, zoo is gezegd en zoo is het ook. Dan is Z. H. onmiddellijk burger van het diepgevoelende Nederland, evenals Zs. Hs. aanstaande Schoonmoeder door Haar bestuur, Hare minzaamheid en Hare toewijding al lange reeds als burgeres begroet is. Ook H. M. de Koninginne-Moeder onze hartelijke felicitatie deze »eer” te beurt viel. Er werden parle mentsverkiezingen in Engeland gehouden, bui tengewoon, dat wil zeggen buiten den gewonen I tijd, ’t Tegenwoordige Parlement had nog een jaar zitting kunnen houden. Doch ’t werd ontbonden, omdat bet regeerende Kabinet er belang bij had zijne staatkunde goedgekeurd te zien. Natuurlijk in dagen van oorlog, in dagen van enthousiasme, schreeuwt ieder bijna ieder althans om wraak enz. De besturende Brit stelde zijne zaak voor het volk. En ziet dat volk schenkt der winnende partij geen’ enkelen zetel meer, hoe zeer ook op dat aambeeld werd getimmerd. Het Engelsche volk staat dus vrijwel op ’t kal- meerend standpuntwellicht dat de politieke barometer eerstdaags overslaat tot recht en gerechtigheid en den Boeren-republieken ten goede komt. Die Boeren weten wat. Nog altijd zijn ze in verzet. Zij willen zich niet overgeven, prat op hunne rechten. En elk fatsoenlijk mensch moet hen gelijk geven. Dit snappen de Brit ten ook wel. ’t Zijn geene Chineezenwaar tegen ze vechten, ’t zijn beschaafde lieden, compagnons in de firmadie ze doodschieten en wier bezittingen ze op de scbandelijkste wijze verwoestende kwellingen tegenover vrouwen en kinderen nog onbesproken gelaten, ’t Fiere Albion zal zich later moeten schamen over zijn ellendig bedrijf in Zuid-Afrika. Maar belangrijke dagen wachten ons. ’t Engelsche leger daar in den vreemde, saam- getrokken uit zoovele verschillende bestand- deelenis tamelijk uitgeput’t trekt terug. En ’t verminderd Boerental, strijdende voor hof en haard, treedt meer stoutmoedig te voor schijn. Er loopen geruchten van interventie, van tusschenkomst. Nu. na den grooten moord van meer dan een jaar, is deze waarachtig niet voorbarig. President Kruger reist op onze Gelderland naar Marseille en tijdens zijne reis zelfs hopen we op belangrijke dagen. China moet gestraft, maar hoe? De Euro- peesche bazen zijn er, maar kunnen ’t niet eens worden. Ofschoon er eenstemmig een opperbevelhebber is benoemd en men dezen zijn gang moest laten gaan, komen de mogend heden zoo voor als na met plannetjes aandra gen, zoo dezer dagen Duitschland en Engeland, waarbij zij verklaren geen stuk Chineeschen grond te bedoelen, hoe geheel anders dan Belangrijke dagen zijn ook de huidige dagen voor de politiek, zoowel hier als elders. De Tweede Kamer heeft ’t tweede ontwerp Ongevallenwet afgehandeld. Zij het ook met enkele wijzigingen is toch het hoofddenkbeeld der Regeering gehandhaafd. De eindstem ming volgt bij tweede lezing in den loop dezer week. Thans heeft deze tak der Wetgeving de technische herziening der kieswet onder han den en daarbij zijn nog al eenige harde noten gekraakt, vooral ten aanzien van de onder linge verhouding der leden van het Kabinet. Een deel der Kamerleden maakt zich de ge legenheid ten nutte om uitbreiding van het kiezers korps, zooal niet de verklaring ten be hoeve van het algemeen stemrecht te ver krijgen. En toch bij verkiezingen schittert minstens de helft der tegenwoordige kiezers reeds door hare afwezigheid. In de Kamer schijnt men er minder op te lettenwant immers tegen ’t volgende jaar staan de algemeene verkiezingen reeds voor de deur. En dan moet men zich opmaken om klaar te zijn en zijner partij voordeel te bezorgen. Ook in dit opzicht wachten ons En wordt nu die nieuwe Hertog zoo maar dadelijk Koning van Nederland? vroeg een kleine dreumes, die ook de blijmare der ver loving hoorde, want oud en jong stelde belang in de mededeeling. Geen wonder, dat hij de een Prins-Gemaal naast eene Ko- En zoo zijn er tal Zij oordeelen naar eigen omgeving»de man is ’t hoofd van het Van het gezin, ja, dat kan waar zijn, daarom nog niet van den lande, en na huwelijk is Hertog Hendrik nog geen Koning. En dat wordt Z. H. ook niet. Zoo is het be paald bij de Grondwet. Wij hebben zulke toe standen nog nimmer beleefd en vandaar onze algemeene onkunde. In Engeland weet men er alles van. Daar was Victoria Koningin en Prins Albert Prins-Gemaal. Wat dit beteekent te zijn en hoe zulk een Gemaal zijne taak kan opvatten, kan belangstellenden duidelijk blijken nomen, uit het werk van professor Jorissen dienaan gaande. Het is te uitvoerig om er hier iets uit te melden, doch ongetwijfeld nog wel bij eiken boekhandelaar te bestellen. De Prins- Gemaal is in korte woorden kan ik ’t zeg gen, zegt de scherpzinnige jurist mr. J. A. Levy»Hr. Ms. eerste onderdaan.” Neen, zegt het IlandélsbladOnze Grond wet kent dien titel toe aan den eerstgeboren zoon uit het Vorstelijk huwelijk. Beide hebben ze gelijk, want mr. Lely kent dit grondwettig artikel ook wel, maar hij sprak ongetwijfeld van den eersten tijd en dan wellicht van een tijd, die nog wel wat langer duurt. Een Prins Gemaal kan zich eene belangrijke positie ver werven, men leze prof. Jorissen. De herfst van ’t jaar negentien-honderd onzer christelijke jaartelling levert belangrijke dagen. Niet alleen, dat het weder zich bijzonder gun stig onderscheidt bij den herfst van het vorige jaar, maar ’t is ook, of er in de menschen een gunstiger geest is gevaren. Wat ons Vader land aangaat is deze omstandigheid niet bet minst te wijten aan de betrekkelijk onverwachte proclamatie van H. M., waarbij zij Haar volk Hare verloving bericht met Z. H. Hertog Hen drik van Mecklenburg Schwerin. In ons vorig no. is dienaangaande reeds ’t een en ander meegedeeld. Wij willen voor heden dan ook slechts aanvullen. Nederland heeft zijne jonge Koningin lief. Zij, gesproten uit een edel, aloud geslacht, is het voorwerp van bewondering, is één met de kinderen onzes Volks. Een waardig gevolg van een waardig verleden: een samengaan in lief en leed! Terecht sprak H. M. dan ook de diepe over tuiging uit van de levendige belangstelling van dat volk in Haar en Haar huis. Onmiddellijk na ’t verschijnen der proclamatie was ’t één gloed, één gejubel in den lande. De dichter van »’s Lands wijs, lands eer” kon zijne woor den bewaarheid zien: »Wij schijnen mooglijk niet te branden, Maar doen het toch, als ’t wezen moet1” Niemand zou ’t durven wagen, om te spre ken van het koude Nederland. Zelfs de buiten- landsche pers gewaagt algemeen van het vaste verbond tusschen Oranje en Nederland, van de liefde, die het historisch bekende vrijheidlieven de volk zijner Vorstin toedraagt. Benijdens- waardige verhouding voor vele andere gekroonde hoofden, benijdenswaardige gezindheid van de vele onderdanen, zoo hier te lande als in de koloniën. »Ai ziet, hoe goed, hoe lieflijk ’t is, dat zonen Van ’t zelfde huis, als broeders samen wonen, Waar ’t liefdevuur niet wordt verdoofd.” Ziet, die liefde is een kracht, waartegen ’t zwaarst kanon, ’t scherpste zwaard niets ver mag, die liefde is sterker dan de dood I En algemeen zoowel in ’t binnen- als in ’t buitenland is men ’t er over eens, dat ’t toekomstig echtverbond onzer jeugdige Koninginne is gegrond op den eenenden waarachtig steekhoudenden bazis der onderlinge liefde. Van politieke berekening geen sprake, verwikkelingen zijn derhalve niet te vreezen en de Staten-Generaal zullen ongetwijfeld een- FRISO mms- m mi inn\i n linn mini bibsuiii. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. UITGEVER: gezin.” maar Wilhelmina blijft Koningin Pry’s per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7, cent. Bij abonnement is de prjjs belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Donderdag den 25 October 1900, ’s namiddags te 7| ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Adres van J. Couperus te Parrega, om vergunning tot het overkruien van aarde over den weg aldaar. IV. Adres van H. van der Heide e. a. alhier, om kosteloos onderwijs in het bouwkundig teeke- nen voor hunne zonen. V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener nieuwe vetordening tot voor koming en blussching van brand.

Friso nl | 1900 | | pagina 1