o ZATERDAG 27 OCTOBER 1900. No. 86. N ieu wsti j dingen I Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Sedert weet zijn uitgever geen raad om te Zuid-Afrika dienst doetligt ziek dat de Belgische regeering Nu ja, dat is me ook wat moois? En- U I T G E V E Bt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM soon van wordt De Duitsche keizer heeft een prijs van voor dengene, die de beste automobiel voor oorlogsgebruik fabri- haar verloofde maken dat z;odat yoor den ft g winter zeker wel wat overgelegd zal kunnen worden. 1-- Bi heeft te kennen gegeven, dat een zeggen: shald op, jongens!” 1 Maar Engeland en de Zuid-Afrikaansche Mevrouw. eene oor in en ’t andere weer uit. Kamermeisje. Kan ik ’t helpen, dat ik twee zal koning Leopold weldra naar om aan met Sipido is ontstaan, een einde te maken. Een dubbele kniebuiging voor T LEEUWARDEN, 25 October. De Friesche van den Nederl. Bond van Jongelings- Vereenigingen op Gereformeerden grondslag, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prys per kwartaal 70 oent franco per post8S oent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 centa. Voor eiken regel meer 7| oent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het is aardig om te zien hoe de Hollanders die, in Chicago ten minste, bijna zonder uit zondering republikeinsch waren, nu voor het meerendeel op Bryan willen gaan stemmen; in den korten tijd voor de verkiezingen zijn er reeds 8 Hollandsche Bryan-clubs opgericht hier ter stede. Hun hoofdreden is natuurlijk de Boerenquaestie ofschoon de meesten dat zelfs niet eens willen toegeven, ten minste in eene kassier bij de Eerste Nationale Bank, een van rede over sSchepping en Herschepping”. Na De Tweede Kamer heeft alle ingrijpende amendementen op Art. 1 der Kieswet verwor pen. De Minister voldeed aan den wensch van den heer Rink, om ook kiesgerechtigdheid toe te kennen aan houders van spaarbankboekjes, behalve van erkende particuliere Spaarbanken, ook van stichtingen. Het geheele, thans eenigs- zins gewijzigd Artikel 1 is aangenomen met 69 tegen 13 stemmen. In de zitting van Woensdag werden aange nomen de amendementen-Troelstra c.s. tot ver gemakkelijking van het dienstbetrekking en loonkiezerschap, maar verworpen die om wer keloosheid, werkstaking of uitsluiting, niet te doen medetellen als derving van loon. Genees middelen worden niet als onderstand beschouwd dat van Kiesrecht uitsluit. De Kamer heeft verworpen met 46 tegen 39 stemmen, na leven dige discussie, de door den Minister voorge stelde uitbreiding van het gemeentekiesrecbt door alleen daarvoor te eischen aanslag in de gemeentebelasting met afschaffing van den eisch, dat men tevens huur-, loon- of capaciteiten kiezer zij. De Ongevallenwet is Donderdag aangenomen met 88 tegen 3 stemmen. Men schrijft uit Het Loo Eergister maakte het vorstelijk paar weder een wandelrit, opnieuw opgewacht door een talrijke menigte, waaronder velen van elders, waarbij H. M. het tweespan bestuurde. De Koningin-Moeder deed een wandelrit door het dorp. Voortdurend werden door fotografen kiekjes” genomen. Nader meldt men: De Koningin en gelijks uitstapjes te paard of per rijtuig, me de twee of de vier. Tot heden werd te Apel doorn wegens de heugelijke gebeurtenis nage noeg algemeen gevlagd. Thans zijn de vlag gen weder ingehaald, slechts een enkele ziet men nog hier en daar wapperen. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 13 November, te 9^ uur, zitting houden te Amsterdamin het gebouw der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. In de aanvraag om toegelaten te worden welke den voorzitter voor 5 Nov. portvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat, onder toe zending van eenig authentiek geboorte-bewijs tevens te kennen moeten geven voor welke vaartgroote of kleinevoor welk diploma zeil of stoom en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht hij het exa men volgens een der programma’s B of in dezelfde zitting nog een aanvullings-examen wenschen af te leggen, dan zal hg ook dit moeten vermelden. Verdere inlichtingen geeft de St.-Ct. no. 248. De luit.-kol. J. J. Wierts, directeur van den hoofdcursus te Kampen, die binnenkort tot kolonel wordt bevorderd, blijft ook in dien rang in dezelfde betrekking werkzaam. Na vijf jaar. Op last van de justitie is Maandag het lijk in beslag genomen van een man, verpleegd in het krankzinnigengesticht te ’s Gravenbage, die, vroeger werkzaam zijnde op eene drukkerij daar ter stede, een vijftal ze noemen zich ook geen democraten, maar Bryanisten. Aan den anderen kant is de Hollandsche pers in Amerika over het algemeen getrouw gebleven aan de republikeinsche partij als de hoogst biedende. Persoonlijk geloof ik niet dat Bryan iets voor de Boeren zal doen. Voor zichtigheidshalve heeft hij op dit punt geen belofte gedaan, en alleen zijn sympathie uit gedrukt. Ten slotte geloof ik dat hij niet veel kans heeft. Aan den anderen kant echter vind ik dat de Hollanders kieschheidshalve niet op Mc. Kinley mogen stemmen na alles wat er is voorgevallen en verheugt mij, dat de besten onder de Hollanders, anders zoo conservatief mogelijk en die nooit anders dan republikeinsch gestemd hebben, er evenzoo over denken en hun eigen partij als ’t ware ver loochenen. Eergister is te Parijs vonnis geveld in zake het lasterproces door Picquart tegen Le Jour en haar beide redacteuren Possien en Galli ingesteld, naar aanleiding van het artikel waarin van Picquart gezegd werd dat hij den Duitschen luit.-kol. Von Schwarzkoppen te Karlsruhe ontmoet zou hebben en melding werd gemaakt het portret dat deze ontmoeting bevestigde. Labori was Picquart’s verdediger. Het vonnis luiddedat Le Jour veroor deeld werd tot een boet van 2000 francs, Possien tot 6 maanden gevangenisstraf en Galli tot een maand. Bovendien hebben het blad en de beide redacteuren ieder 30,000 frs. schade loosstelling te betalen. Het vonnis moet in 60 bladen bekend gemaakt worden. De Keizer en de Keizerin van Duitsch- land waren eergistermiddag de gasten van den kanonnen-koning Krupp op zijn villa Hügel het“bekende“ werk“7. “"dat juïst “ter“pérse wa“s“ bij Essen. Het verbod tot verzending van gouden voldoen aan de aanvragen naar dien roman 1 en zilveren werken en kostbaarheden in pa- ketten naar de Nederlandsche koloniën in 100,000 mark uitgeloofd Oost- en West Indië, is ingetrokken. Prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, «eert. Verder heeft hij een subsidie van 50,000 die als majoor bij de King’s Royal Rifles op mark toegezegd voor de wedstrijden in 1901, Zuid-Afrika dienst doet, ligt ziek aan typhus, te organiseeren door de Duitsche automobiel- De Engelsche pers bevat het bericht club. dat de admiraliteit besloten heeft een tweede Kanaal-eskader tot verdediging van de Engel- 1 jaren geleden van een kameraad een slag met het publiek niet een hamer op het hoofd zou hebben gekregen, ten gevolge waarvan hij krankzinnig zou zijn geworden. De man was echter vóór het toe brengen van den slag ook niet geheel normaal. Een onderzoek zal nu ingesteld worden in hoe verre het toebrengen van den slag ootzaak is geweest van 's mans krankzinnigheid. Een Zomer Theater. Eene vereeniging van eenige heerendie te Scheveningen een zomertheater wil bouwen, moet naar men ver neemt, geslaagd zijn terrein daartoe aan te koopen tegenover het Oranje-Hotel, in de na bijheid van de stallen van het Kurhaus, waar het bouwmateriaal opgeborgen wordt. Van schrik gestorven. Dinsdagavond liep te Rotterdam de 7-jarige G. J. G., wonende in de Rottestraat. bij het spelen met andere kinderen tegen een sleeperswagen. Het meisje viel en toen andere kinderen het wilden op tillen, bleek het overleden te zijn. De politie- geneesheer schouwde het lijkje, doch niet het minste letsel was te bespeuren, zoodat het kind vermoedelijk door den schrik op de plaats dood gebleven is. Blijkens bij het Dep. van Marine inge komen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nau tilus, onder bevel van den kapitein ter zee B. Brutel de la Rivière, 23 dezer van Hellevoet- sluis naar zee vertrokken, ter aanvaarding van den oefeningskruistocht in den Atlantiscben Oceaan, en 24 dezer Dungeness gepasseerd. Te Harlingen werden gedurende de laatste veertien dagen niet minder dan 27000 balken aangebracht, ongerekend nog de groote hoeveel heden geschaafd en geploegd hout. Lossers en vlotters hebben dan ook gedurende geruimen tijd volop werk gehad en ruim geld verdiend, Berekent men voor iedere balk 10 ets. onkosten voor lossen, opvlotten enz., dan komt men tot de som van f 2700 aan werkloon als het hout in de gracht is geborgen. Men ziet dus, dat aan die havens nog al wat omgaat en er kolossale sommen aan de bootwerkers worden uitbetaald. Hier bij komen nog de vaste booten, die geregeld wekelijks die haven bezoeken, zoowel ’s winters als ’s zomers. De arbeiders hebben daar dus zeker nog niet te klagen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht," de 27ste October 1900. Sankjes, as de bjerst komt, Th. v. d. S. Akkrommer grienmank, S. Koartswyl. Ut Gaesterlan en de kriten dêrombinne, Sj. de Zee. Hjerst, J. v. d. Tol. Koartwyl. De Friezen to Amsterdam, Jan van Kammen. Ho ’t in faem boaskje kin, (mei plaetsje) D. H. Z. Uit het schrijven van een bekend per- uit Chicago, gericht aan den secretaris het Algemeen Nederlandsch Verbond, aan de Amst. Ct. het volgende ter pu blicatie gezonden de grootste banken te New-York, zich uit de voeten gemaakt. De verduisteringen bedragen, naar het heet, 700,000 dollar. Het kapitaal van de bank is ruim 50,000,000 dollar. Uit Nieuw Zuid Wales zullen 300,000 pondsblikken jam voor de Engelsche troepen in Zuid-Afrika verzonden worden, ’t Is de vraag of zij er meer pleizier van zullen hebben den van de beroemde chocolade, het Kerstgeschenk van verleden jaar. De Wet is er nog om de gelei te onderscheppen De hongersnood in Engelsch-Indië. De onderkoning van dit uitgestrekte land, Lord Curzon, schat het aantal menschen, dat daar van honger is omgekomen op een half millioen en zeide, dat omstreeks een vierde van de be volking van den hongersnood te lijden had gehad. Op den oogst waren 50 millioen pond ster ling (600 millioen gulden) verloren en vele millioenen stuks vee waren omgekomen. Op het eind van September bedroegen de uitgaven, die de hongersnood had veroorzaakt, 8,500,000 pond sterling, dat is 102 millioen gulden, maar hij rekende nu nog op een uitgaaf van 1| millioen p. st. of 18 millioen gulden. Och, of de millioenen aan de verdelging in Zuid- Afrika besteed, hier slechts ten deele waren aangewend, hoeveel leeds zou er niet voorko men zijn Een slimmerd. Een jong Duitsch schrij ver, die zijn werken in den kelder van zijn uitgever op groote hoopen gestapeld zag, deed in een der meestgelezen Berlijnsche bladen een huwelijks-advertentie plaatsen, waarin hij voor gaf zeer rijk te zijn en waarin hij verklaarde van zijn toekomstige vrouw te eischen, dat zij groote overeenkomst had met de heldin van Uit een gesprek: - -o._o o_. Zeg, wanneer b. v. Rumenië, of Servië sche wateren te vormen. of Bulgarije elkander eens bij de haren pakten, Een telegraaf-agentschap heeft bet be- wie zou ’t dan winnen richt verspreid, dat de Belgische regeering Geen van alle, de groote mogendheden confidentieel aan het Transvaalsche gezantschap zouden onmiddelijk tusschenbeide komen en te Brussel heeft te kennen gegeven, dat een zeggen: shald op, jongens!” lang verblijf van Kruger te Brussel misschien Maar Engeland en de Zuid-Afrikaansche aanleiding zou kunnen geven tot anti-Engelsche republieken dan manifestaties en dat de Belgische regeering Nu ja, dat is me ook wat moois? En- dat niet kon dulden. geland is immers eene groote mogendheid. De inlichtingen door de Petit Bleu dienaan- nnirrA AT mrï? gaande ingewonnen, doen haar denken, zegt BRU1AAL1JE. zij, dat dit bericht helaas juist is. Mevrouw. Bij jou gaat al wat ik zeg t Indien het inderdaad waar blijkt, zegt het een® oor 10 en andere weer uit. Brusselsche blad, dan kan men niet anders Kamermeisje» Kan ik t helpen, dat ik twee zeggen dan dat het onze regeering ontbreekt ooren heb? aan hart en aan tact, waarvoor zij rekenschap L. zal hebben af te leggen tegenover de open- Afd. bare meening. Naar de Münchener Zt. uit Brussel verneemt, hield in de Noorderkerk heden eene provinciale Windsor gaan meeting, welke door ongeveer 600 personen de verwijdering die door het geval uit alle deelen der provincie werd bijgewoond. Na opening met een toespraak door den Engeland dus. Voorzitter, Ds. S. van Andel te Heerenveen, Te New-York heeft een zekere Alvord, hield Prof. Dr. H. Bavinck, te Kampen, MB- 11 tin i ii 11 i it linn i mm iiiii.'inn. ij»; tl - ■-

Friso nl | 1900 | | pagina 1