De Ongevallenwet. WOENSDAG 31 OCTOBER 1900. No. 87. I Binnenlandsche Berichten. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. De Kieswet. het eiland zelf- en l Deze dingen werken des te onaangenamer mogendheid zijn eigenlijke mededinger is. Nieuwe electrische tram. De Eerste Kamer komt de volgende week I UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM goed als niets H. A en van verwerping der bedoelde schikking afhangen. De veroordeeling van I eene hernieuwing Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Wij weten ’t niet, maar wagen toch eene opmerking. Zij is dezezullen de wettelijke bepalingen hier gemaakt en elders te maken ook belemmerend kunnen werken tegenover de kleine luiden, die zelve als werkgevers wil len optreden? Zoo zijn er: in ’t kleine vangt men aan, adres de kanonnen-koning Krupp te Essen. Welke kleine aannemer b. v. is op de hoogte zijner wettelijke verplichtingen? En wie is in staat direct voldoende verzeke ringen te sluiten? Die ’t doet, moet ’t weten, zeker- en ieder wordt geacht de wet te ken nen. Toch wil ’t ons voorkomen, dat men met de sociale regelingen wel wat heel veel de «groote” wereld op ’t oog heeft. Moge- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Ad ver ten tién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Te Berlijn was door de studenten een groot met algemeene stemmen tegen feest aangericht, waaraan een schitterend ge- van het tolverbond met Oostenrijk verklaard. TURKIJE. De Porte is ernstig bezorgd van Prins George Deze toch moet niet meer om de wereld in Japan. Ook de van Griekenland is naar Livadië ge- om de plannen van haar zoon te DUITSCHLAND. In het Zaterdag versche nen orderblad voor het leger liet de Keizer het volgende opnemen Heden is het honderd jaar geleden; dat generaal-veldmaarschalk graaf Moltke het eerste levenslicht aanschouwde. Met een hart vol dankbaarheid prijs ik de genade des Almach- tigen, dat Hij aan het vaderland dezen man heeft geschonken. Vervuld van blijde trots, wensch ik mijn leger geluk, dat dezen veldheer zijn eigen mocht noemen. De daden van den ontslapen veldmaarschalkdie in roemvolle oorlogen, van wereldschokkende beteekenis mijn onvergetelijken grootvader als trouw raads man ter zijde heeft gestaan, zijn met vlammen- schrift op de tafelen der geschiedenis opgetee- kend. Voortdurend zal in mijn leger de herin nering aan hem voortleven, aan den man, wien tot den laatsten dag van zijn door God geze gend leven niemand heeft overtroffen in strenge ingetogenheid, trouwe plichtsbetrachting en onveranderlijke vaderlandsliefde. Moge dit toonbeeld van alle krijgsdeugden, tot in de verste tijden een voorbeeld zijn voor het leger, waaruit dit nieuwe kracht kan putten tot alge- heele vervulling van zijn verheven en zware plichten”. Overal in het Duitsche Rijk werd dien dag de groote veldheer herdacht, van Griekenland. dwenen en vermoedelijk buiten staat zijn om de opgelegde schadevergooeding te betalen. De veroordeelde medewerkers zullen wel in hooger beroep komen en de twee jaar slepende gehouden zaak nog beter zal wordendat zeggen de heeren wel eenige maanden langer rekken, tot de beraamde De kieswet ligt daar klaar: Dinsdag, heden dus, is de eindstemming. Wat die zal zijn? Wij vertrouwen aanneming, immers ’t was slechts eene technische herziening, dat wil zeggen eene herziening, die de uitvoering der wet gemakkelijker zou maken, ’t Heeft even wel aan pogingen niet ontbroken, om hier of dan ’t kiezerscorps eenige uitbreiding te geven. Dit nu strookte niet met ’t beginsel der voor dracht, als door dé Regeering werd getuigd, dit ook meende de Kamer, ofschoon over en weder toch wel omtrent de aanvulling der kiezerslijst zoo ’t een en ander werd ten beste gegeven mitsgaders den tijd van stemming. De Kamer kon er in den breede heel kalmpjes over re- deneeren, want nergens in den lande was er eenige gloed, die prijs stelde op de herziening der Kieswet. Nu ’t bewijs is reeds genoen geleverd, dat daaromtrent bij het Nederlandsche volk geen behoefte bestaat. Bij verkiezingeg schitteren duizenden door hunne afwezigheid. Toch blijven de socialen en de democraten nog altijd door het algemeen stemrecht begee- ren. De verkiezingsleuze in *t volgende jaar zal dan zijn: Grondwetsherziening om zoo te geraken tot het zoo vurig begeerde. Of ’t dan nietmaar ’t is een rechtdat eiken burger algemeeen amnestie ook hen aan de gevolgen toekomt oordeelen ze en die er geen gebruik van wil maken kan ’t laten. Wij zullen ’t voorloopig evenwel met de wet-Van Houten moeten doen, al of niet gewijzigd. Mocht de Kamer heden de technische herziening verwer pen dan is er nog zoo verloren. lijk, dat we ons bedriegen en dan zullen we ons daarover hartelijk verheugen. De op merking lag ons echter op ’t hart en ze moest er af. Dat is ze nu en die ’t beter weet, mag ’t zeggen. H. hunner schotschriften onttrekt. ENGELAND. Lord Roberts hoopt vol gens een officieel bericht uit Londen om streeks 15 November Zuid-Afrika te verlaten. Lord Wolseley heeft dientengevolge er in bewilligd tot het einde van November opper bevelhebber van het Britsche leger te blijven. Uit die toevoeging blijkt, dat lord Roberts alzoo onmiddelijk na zijn terugkomst in Enge land de taak zal aanvaarden om bet Britsche leger te zuiveren van de gebreken, die hij beter dan iemand in dezen veldtocht heeft leeren kennen. Prof. Max Muller blijft in hoogst zorgelijken toestand verkeeren. De Engelsche bladen melden nu reeds dagen achtereen, dat hij uiterst zwak is en dat is natuurlijk op zijn hoogen leeftijd (de beroemde taalgeleerde is bijna 77 jaren) zeer bedenkelijk. Men ver wacht dus elk oogenblik uit Oxford de doods tijding. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De leider der clericale fractie der Hongaarsche onafhankelijk- Als we reeds berichten, is Donderdag de Ongevallenwet door de Tweede Kamer aange nomen met 88 tegen 3 stemmen. De meer derheid is dus groot, en veel grooter dan bij de aanneming van het eerste ontwerp. Deze omstandigheid heeft eene dubbele redenwat de wet vroeger »te veel” gaf, was thans terug genomen en dit maakte *t den heeren Ver meulen c. s. mogelijk er vóór te stemmen en wat de voordracht te weinig gaf, was met ’t oog op de verwerping van ’t vorige ontwerp door de Eerste Kamer ditmaal bij de ultra- vooruitstrevenden geen voldoende motief om tegen te stemmen, gedachtig aan het bekende gezegde: beter een half ei, dan een ledigen dop 1” Wel waagden de heeren Schaper, Heldt en Kerdijk c. s. eene poging om art. 53 zoo te lezen, dat het ontwerp, wat den vorm van verzekering betrof, gelijk werd aan het oor spronkelijke, doch het meerendeel der leden plaatste zich blijkbaar op ’t standpunt van den werkman-afgevaardigde voor Rotterdamden heer De Klerk, die omtrent dit amendement zeide«Wanneer men wenscht, dat de wet tot stand komen zal, moet men niet stemmen voor eene zaak waardoor de wet onmogelijk wordt gemaakt. Dit is mijn uitgangspunt, en zoo sta ik tegenover ’t amendement Schaper. Het heeft mijne volle sympathie, omdat het de wet brengt in den staat, waarin zij was, maar omdat de wet door de aanneming er van in gevaar zou worden gebracht, en de werkman dientengevolge het kind van de re kening wordt, acht ik mij verplicht er tegen te stemmen”. ’t Amendement Schaper c. s. kon onder deze omstandigheden dan ook slechts 16 stem men erlangen. De Tweede Kamer heeft blijk baar alles vermeden, wat der Eerste zou be letten ’t ontwerp goed te keuren. Zoo voor al de bepaling in art. 53. Hield bet eerste ontwerp in, dat iedere werkgever zijne werk lieden door de Rijksverzekeringsbank zou moeten verzekerenbij dit ontwerp wordt ook verlof tot eigen verzekering gegeven, mits onder deugdelijke waarborgen voor het nakomen der aangewezen verplichtingen. Waar zoo aan de bezwaren der Eerste Kamer is tegemoet gekomen, daar mag men, ook met het oog op de groote meerderheid, waar mede ’t ontwerp door de Tweede werd aan genomen, ditmaal zeker wel de goedkeuring der Eerste verwachten, en alzoo zal er weder iets zijn gewonnen op den weg der sociale rechtvaardigheid. zelschap, bestaande uit Regeeringsambtenaren, mannen van Kunst en Wetenschap en officieren over de eerzuchtige plannen deelnamen. Van Moltke’s familie waren er Z..Z.2. L tegenwoordig de majoor Von Moltke. In de tevreden zijn met zijn tegenwoordige positie prachtig versierde zaal waren 18 groote tafels van speciaal-gedelegeerde voor Creta. De Porte aangerecht. De feestrede werd uitgesproken j vreest dat hij de souvereiniteit van Turkije wil door generaal-majoor Zepelin en Felix Dahn afschudden en zichzelven en het eiland zelf- droeg een gedicht voor. standig maken, of het nauwer aan zijn vader- FRANKRIJK. Tegenover eene terechtwij- land, Griekenland, wil verbinden, zing van Daarom is de Temps houdt de berichtgever der hij naar Livadië gegaan, naar den Tsaar, van Kölnische Zeitung te Parjjs vol, dat Maandag wie hij de vervulling zijner wenschen hoopt te aldaar eene overeenkomst geteekend is op de verkrijgen. De Tsaar toch is hem nog altijd volgende grondslagenAfschaffing van de dankbaar dat hij hem het leven heeft gered directe en vermindering der indirecte premiën op zijn reis op de suiker met 50 pet. door Frankrijk en Koningin daartegenover afschaffing der directe premiën trokken door Duitschland en Oostenrijk, wat Oostenrijk ondersteunen, betreft behouden Ruslands toestemming, welke I op de Porte, omdat zij tegelijkertijd weer be- Tot de volgende conferentie zullen België, richten heeft ontvangen omtrent het uitbreiden Engeland, Italië en Rusland worden genoodigd der gisting in Macedonië en van woelingen van haar zal de definitieve aanneming of het bewuste Macedonisch revolutionair comité, dat alle middelen goed dunkt om zijn doel te de Jour, schijnt voor I bereiken. overste Picquart louter zedelijke beteekenis te hebben. Genoemd blad, zoo meldt men uit Parijs, bestaat niet meer, de directeur is ver- j als men hem vinden kon, zou hij boofdzakelgk byeen tot onderzoek in de af- deelingen van de ouderlijke wetten, de Onge vallenwet en de Kieswet, en ter afdoening in openbare vergadering van de Waterstaatswet en enkele andere ontwerpen, die inmiddels door de Tweede Kamer zullen zijn aange nomen. Graaf van Limburg Styrum, tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Rome, heeft van den minister van buitenlandsche zaken te Rome, den heer Visconti-Venosta, een nota ontvangen, naar aanleiding van de woorden door de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal gewijd aan de nagedachtenis van Koning Humbert I, waarin de Italiaan- sche regeering den zaakgelastigde verzoekt, de betuiging harer groote erkentelijkheid aan heeren presidenten der beide Kamers over te brengen. Naar De Bode uit goede bron verneemt, is Woensdag een begin gemaakt met het re- geeringsonderzoek naar de beweerde examen- knoeierijen. Het wordt geleid door den heer Fabius, inspecteur in de 2e inspectie, bijgestaan door den school opziener in het district Amster dam. Reeds werden o. a. verhoord mej. De Haar en de heeren Van Strien, Lohr, Raven- steijn en Faber. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te beidspartij Gabriel Ugron heeft bekend ge- Brussel is sedert 27 dezer de invoer van Ne- maakt, dat hij zich uit het politieke leven zal derlands melkvee langs de Clinge (station) weder terugtrekken. De onmiddelijke aanleiding tot geoorloofd. dit besluit is gelegen in het verschil van mee- Nieuwe electrische tram. Naar het Hbld. ning tusschen Ugron en de overige leden der verneemt is te Bussum opgericht een naam- partij inzake het huwelijk van den troonopvolger, looze vennootschap met het doel op de terrei- Dit is echter niet alleen de reden. Ugron nen van de renbaan aldaar een groot villapark schijnt ook te hebben ingezien, dat hij veel aan te leggen. Ook zal aangelegd worden van zijn aanzien en invloed heeft verloren na een electrische tram van Bussum naar Amster- de aanvallen, die hij heeft te verduren gehad dam met eindpunt aan de Weesperpoort. De naar aanleiding van zijn haverleverantie aan plannen voor een en ander zijn reeds ver ge bet leger in het afgeloopen voorjaar. Zooals vorderd en men hoopt zelfs dat de tram reeds bekend is was de heer Ugron een der weinige binnen een jaar in exploitatie zal kunnen wor- tegenstanders in den Hongaarschen Rijksdag den gebracht. van het Drievoudig Verbond. Die zal dus de «Gooische” naar de kroon De Gemeenteraad van Boedapest heeft zich steken. iii.iii imiii i'iHi'i.nii 1IEIHS-IIIIEIflEVIIE- FRISO.

Friso nl | 1900 | | pagina 1