1 - A' I ZATERDAG 3 NOVEMBER 1900. No. 88. r I Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. voor bare toegenegenheid deelt, Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGSVXRt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM - s Yorkzeven Bremen Chrysanthemum club. In het land der i en Chrysanthemums zijn bloem- van den dag. Het vijfde President, op in zijn plaats, volgens wet. S. W. BURGER, Vice-President. F. W. REITZ, Staatssecretaris. j gedeelte van het van H. M. de Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiftn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. onzen l vooruitgaande. De gezant ondervindt nog last van een kogelwonde in het been, door hem opgedaan tijdens het beleg van het gezantschaps- gebouw. Alle bezittingen van den gezant zijn vernield of gestolen. Uit Padang wordt onder meer aan de Sum. Ct. geschreven: Bij de overgave van Anhalt en prinses Louise van Sleeswijk-Holstein, een zus ter van prins Victor, die in Zuid-Afrika stierf en dus een kleindochter van koningin Victoria. Het paar was in 1891 te Windsor gehuwd het huwelijk bleef kinderloos. President Loubet heeft gister een be sluit geteekend waarbij de Parijscbe tentoon stelling op 12 November zal worden gesloten, terwijl op 7 November de toegang gratis zal zijn. De gezanten der mogendheden te Peking eischen als zoenoffer wegens de onlusten de doodstraf voor prins Toean en vier andere Maptsjoe-prinsen, een prins van lageren rang, drie ministers, generaal Toeng-foe-hsiang en den gouverneur van Shansi. Als tegenvoorstel heeft de Chineesche re- geering bekend doen maken, dat zij bereid is prins Toean levenslang gevangen te zetten. Volgens een gerucht te Pretoria, rukt Botha met een sterke macht naar Kenhardt (in ’t N.W. van de Kaapkolonie) waar veel onverzoenlijke Boeren een nieuwen trek willen beginnen. Heel waarschijnlijk klinkt dit niet of het moest zijn, dat er een Boerenmacht been ging om er opnieuw den opstand te organiseeren. Van zijn medewerker, die ambtenaar was aan de Transvaalsche Staatsdrukkerij ont ving Het Laatste Nieuws te Brussel een brief uit Komatipoortd.d. 14 Sept, waarin de of- ficieele tekst van de proclamatie, waarbij Kru- i naar wostock halven dag i Kieswet. Voor de eindstemming in de Tweede Kamer werden van Regeeringswege eenige wijzigingen in het ontwerp voorgedragen. Na artikel 3 wordt nog een nieuw artikel ingevoegd, luidende als volgt: In artikel 7 worden in plaats van de woorden »van het volle laatstverloopen dienstjaar,” gelezen de woorden «over het laatst verloopen dienstjaar.” Aan dat artikel wordt een nieuwe alinea toegevoegd, aldus luidende «Aanslag in eene plaatselijke directe belasting geeft geene aan spraak op het kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdende aan gifte.” In artikel 2 is op voorstel van den heer Lohman opgenomen, dat ook verdichte opgaaf van aanslag in de personeele belasting het kiesrecht doet verliezen. De overige wijzigingen zijn grootendeels van zuiver redactionneelen aard. Het wetsontwerp is vervolgens zonder hoof- delijke stemming aangenomen. De Kamer is daarna tot 14 November uit eengegaan. Aan de Eerste Kamer thans het oordeel over de Ongevallenwet en die betreffende de technische herziening der Kieswet. Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennisdatgedurende Hr. Ms. verblijf in het buitenland, de aan Hoogstdezelve gerichte brieven, in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan H. M., moeten gezonden worden aan het Kabinet der Koningin te *s Gravenhagealwaar voor een geregelde opzending dier brieven aan H. M. zal worden zorg gedragen. Ged. Staten van Friesland hebben aan de Prov. Staten eene wijziging der begrooting voor 1901 voorgesteld. De voornaamste wijzigingen zijn, dat daarop eene tijdelijke geldleening van f 200.000 en eene van f 35.000 worden aangebracht. De eerste moet dienen, om eventueel aan de Noord- Friesche lokaal-spoorwegmaatschappij het in uitzicht gestelde renteloos voorschot te kunnen uitkeeren. De directeur van die maatschappij toch heeft bericht, dat in den loop van het jaar 1901 vermoedelijk 2/3 van de totaal lengte van dien lokaalspoorweg, gerekend op 80 K.M. gereed zal kunnen zijn. De andere tijdelijke geldleening is voorgesteld om den post ad f 40.000 voor het gewoon onderhoud van provinciale vaarwaters, met f 35.000 te kunnen verhoogen. In Friesland hebben zich in bet geheel 449 jongelieden aangegeven voor ’t voorberei dend militair onderricht. Eene Engelscbe Maatschappij is voor nemens Vlissingen tot eene groote badplaats te verbeffen. Ook de leerlingen van de Trompscbool te ’s Gravenhage zullen een linnengoed van het uitzet Koningin maken. Tot lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland is te Rotterdam gekozen mr. D. Fock (lib.) met 931 stemmen tegen 540 op mr. Ma- scheck (katb.) uitgebracht. Blijkens hier te lande ontvangen bericht, zegt bet Nederl. Dagblad, is de toestand van Gouvernementskantoor, Nelspruit, 10 September 1900. De democratische candidaat voor den presidentszetel in de Vereenigde Staten, Bryan, heeft Maandag te New-York 31 redevoeringen gehouden. Daarmee maakte hij record. Zondagmiddag beeft in het Transvaalsche paviljoen op de Parijsche tentoonstelling een ergerlijk schandaal plaats gehad. Een talrijke menigte stond bijeen rond het borstbeeld van president Kruger en gaf in geestdriftige be woordingen uiting aan I voor den grooten overwonnenne. Een troepje Engelsche toeristen scheen zich daaraan te er geren, want op eens drong een meid, zekere juffer Clara Liveline uit Londen, door de menigte en spuwde onder een vloed van scheld- en de Vereenigde Staten woorden het borstbeeld in het gelaat. Eerst bijna hun geheele zeemacht heeft gekost, welke stond de menigte ontsteld, maar op eens greep voor een gedeelte vernietigd werd bij Cavite ger zes maanden verlof wordt toegestaan, voor komt. Zij luidt als volgt PROCLAMATIE. Nademaal de hooggevorderde leeftijd van den inventaris der drukkerij van wijlen den heer Chatelin Sr. aan de tegenwoordige bezitters daarvan, werd onder de massa papieren en documenten gevonden een door Prins Maurits eigenhandig geschreven stuk op perkament aan den sultan van Atjeh. De gemeenteraad te Leeuwarden besloot tot het aangaan van een 4 pCts. leening, groot f 100.000, ten behoeve van den bouw eener nieuwe hoogere burgerschool. INHOUD van het Friesche Tijdschrift sSjlucht en Bjucht”, de 3de Novimber 1900. Ut Gaesterlan en de kriten dêromhinne Sj. de Zee. In Rydwiele, in Kou, in boer en in Stêdman C. H. Durk-oms erfpoarsje Piet fen Friesian. Ho ’t in faem boaskje kin (mei plaetsje) D. H. Z. De Engelschen helpen de Boeren. In bet gedrang, Maandag, bij de ontvangst der City Volunteers, de vrijwilligers uit Londen, zijn 4 personen gedood en 140 gekwetst. Aan het feestmaal koud maal van Zaterdag werden verscheidene vrijwilligers onwel, wegens het doorgestane tijdens den marsch. Ja, ja, van zijne vrienden moet men ’t hebben The Chicago Sundy Tribune. Van bevriende zijde ontvangen wij heden uit Amerika een Zondagsblad onder boven- staanden titel. Het bestaat uit 68 bladzijden 45 X 60 centimeter groot, vele bladzijden heb ben zeven kolom druks. Verschillende afbeeldingen vindt men er in waarbij eenigen in kleurendruk bovendien wordt er nog eene oleographie bij gegeven, en dat alles kost vijf Amerikaansche centen. Natuurlijk moeten de advertentiekosten de on kosten van het boekdeel goedmaken, in één kolom telden wij 56 advertentiën en dan zeven kolommen naast elkaar, daar kan Friso niet tegen uit! De uitingen van vreugde bij de ont vangst van de vrijwilligers in Londen hebben tot laat in den nacht geduurd en volgens de Daily Mail hadden ruwheid, dronkenschap en baldadigheid de overhand. Naar dit blad ver der verneemt hebben de ambulances 4600 ge vallen van lichte verwondingen behandeld. Naar gemeld wordt, ligt Cecil Rhodes te Kaapstad ernstig ziek. Volgens de jongste volkstelling bedroeg de bevolking van de Vereenigde Staten 76,295,200 zielen, hetgeen sedert 1890 een toename van 13,225,464 zielen beteekent. Naar verluidt, zal het Engelscbe mini sterie voorstellen koningin Victoria voortaan keizerin van Groot-Brittanje te doen noemen. Thans heet zij koningin van Engeland en kei zerin van Indië. In Australië werkt men er voor, dat de koningin behalve keizerin van Brittanje ook nog koningin van Australië zal heeten, als mede koningin van Canada. Een echtscheiding in hooge Duitscbe kringen baart opzien. Stappen daartoe wor- van Zijn HoogEdele Staatspresident het onmogelijk - verder met Iris feesten aan de orde bloemenfeest is ter eere der koningin van den herfst, de Chrysanthemum, dat gevierd wordt door oud en jong, arm en rijk. Bloeiende Kiku’s staan dan zoowel in de keizerlijke tui nen als in de schamele woning van den ar- j beider. Ja zelfs worden in ieder Japansch huisgezin tijdens dit feest bij den morgenmaal- tijd Chrysanthemum-bloemen in de met thee deren, en treedt de heer S. W. Burger, Vice- gevulde kopjes gestrooid, wijl de aldus toebe- leven te verlengen. De Keizer houdt in zijn tuinen eene jaar- lijksche tentoonstelling en daarbij worden uit- genoodigd de leden van het Kabinet, de bui- tenlandsche diplomaten en andere hoogge plaatste personen. Wanneer daar een Chrysanthemum-club was, waarvoor men voor twee gulden lid kon wor den, zooals hier te lande het geval is, dan sloten zich ongetwijfeld alle groote en kleine Japanners aan. De Times en de Daily Telegraph weten mee te deelen, dat lord Salisbury premier van het Kabinet zal blijven, doch dat lord Lans downe hem zal opvolgen als Minister van Buitenlandsche Zaken. Een reusachtige bestelling. De Fransche industrie zal eerstdaags, naar de Matin mede- een belangrijke opdracht ontvangen, die alle andere orders in de schaduw stelt. Men weetdat de oorlog tusschen Spanje aan Frankrijk’s buren men de helleveeg beet en als de politie haar niet in tijde ontzet had, zou men haar de kleeren van het lijf hebben getrokken en haar eene bestraffing hebben toegediend als ondeu gende kinderen wel eens krijgen. Onder sterk politie geleide werd zij in een rijtuig naar het politiebureau op het Marsveld gebracht, uit vrees dat de verontwaardigde menigte haar op nieuw te lijf ging. De stijging van koop- en pachtprijzen van bouwgronden in onze provincie is thans in tal van courantenberichten aan de orde. O.a. verhaalt men dat in Haskerland eene greid- plaats te huur werd aangeboden, welke in de laatste jaren geregeld f 1600 huur per jaar deed. Tal van liefhebbers kwamen opdagen en de plaats is nu verpacht voor ruim f1000 meer per jaar. Nu de prijzen zoo oploopen, hoort men er weinig van, dat de tusschenkomst der Friesche pachtcommissie ingeroepen wordt. En deze zou nu vooral gewenscht zijn. De enorme opbrengst in 1900 is toch geen maat staf voor de volgende 5 of 10 jaren, zoodat wordt het gewin weer minder, menig boer, die nu huurde, met verlies zal boeren. De reis om de wereld. De heer Chil- koff, Russisch minister, heeft verklaard, dat zoodra de Trans Siberische Spoorweg voltooid zal zijn, het mogelijk is, om in drie-en-dertig dagen een reis om Je wereld te maken. Hij rekent, dat men anderbalven dag noodig zal hebben om te reizen van Bremen naar St. Petersburgtien dagen van St. Petersburg Wladiwostocktien dagenvan Wladi- naar San Franciscovier en een van San Fransisco naar New- dagen van New-York naar gezant te Peking, den heer Knobel, den gedaan door prins Aribert kogelwonde in het been, door hem maakt voor Zijn HoogEdele om de commando’s mee te trekken; en nademaal de Uitvoerende Raad overtuigd is, dat de hooggewaardeerde diensten van Zijn HoogEdele nog nuttig besteed kunnen worden in ’t belang van land en volk besluit de Uitvoerende Raad hiermede om Zijn HoogEdele verlof van aanwezigheid naar Europa te verleenen voor den tijd van zes maandenom onze zaak aldaar nog te bevor- reide drank het vermogen moet hebben het FRI iii tn mini nu lsi. imi. HUIS- El lllllllllAIII

Friso nl | 1900 | | pagina 1