1 I I I 8 s Ralph en Borel over China. WOENSDAG 14 NOVEMBER 1900. No. 91. Hooge titels. J Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van Prins van Oranje. en persoon- zijn neef René van Chalons en dat genoeg om deze lastertaal te herhalen. achttien provincies. was Nadat de minister-president Szell H. H. I lendig land. bevond ik dat er een hoop Europeanen UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM heden kan gerust achterwege blijven. De leuze van het Nederlandsche volk immer vertrouwen. tje op de i te willen zetten. gang gaan. Onze Konninginnen reizen meermalen van t 1 Dat is algemeen bekend, het gezegd en den lande met blijdschap vernomen. I 1 der «Zuidwest-Afrikaansche Compagnie”, aan de algemeene beraadslagingen van den zoon Filips Willem, door Alva de onzijdigde hoogeschool te in ballingschap opgesloten in Bij besluit der Staten Generaal werd onder deze omstandigheden de titel Prins Oranje overgedragen op Maurits, sedert I niet geworden. 1 samenwerken? en derde lezing zullen echter nog wel een paar zittingen in beslag nemen. NOORD-AMERIKA. De beer M’Kinley ia I gelijksch leven omtrent een gewoon huwelijk j zouden kunnen voordoen. Nu is het aan- staande huwelijk onzer Koningin een j huwelijk en daarvoor zorgt de wet en groote brilleglazen verstopt, en vertoont zich alleen voor het open, licht-, lachende oog van den kunstenaar. Zeker, er is veel leelijks in China, vooral veel modder en slijk in de steden, maar er is gelukkig nog véél, véél meer moois ook, en men behoeft niet per se altijd in de steden te reizen, maar mag heusch ook wel het vrije land ingaan. Niemand zal u dat beletten. De verhalen over molestaties en steenigingen zijn schromelijk overdrevenen ik durf met een gerust geweten verklarendat ik nog nooit onaangenaamheden op mijn reizen in China van de zijde der bevolking heb ondervonden. Een Europeaan is in eene Chineesche stad veiliger dan een Cbineesch in een Enropeesche. Ik weet nog wel mijn beimelijken angst toen ik voor het eerst het binnenland inging, heel alleen met een vriend in een Chineesche schuit de Drakenrivier op, van Amoy naar Tsiang Ssio, de groote hoofdstad van de prefectuur Tsiang Tsiu Hoe in de Hokkien provincie. Er was mij, het spijt mij, dat ik het zeggen moet, indertijd in Holland door een geleerd man een vreeselijk verhaal gedaan van eene steeniging toen hij in Tsiang Tsiu aankwam, een dier verhalen, waarvan Ralph zoo terecht zegt dat zij den verteller tot een held maken. En in I stede van scheldwoorden en steeniging vond ik weet, De beste breidel tegenover dien overmoed kunnen de leeken vinden in de toepassing van hun gezond verstand. van Justitie en van Koophandel. De heer Waldeck-Rousseau, zegt het blad eigenaardig, Prys per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 centa. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement ie de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Oranje. Wat nu van de Maatschappij was, volgens en arrogant optreden zich als ’t ware moedwillig de grootste onaangenaamheden grooten voorraad van die «good-nature” bij op den hals gehaald. Maar een kalm reiziger, mij te dragendie den grootsten magischen die niet scheldt op alles wat hij ziet, en zich van digbeid in acht te netter. Hendrik, Hertog-Gemaal of Prins-Gemaal (men sche Rijkscommissaris alles zullen tegengaan zie daaromtrent ons voor- vorig artikel) als wat de Duitsche belangen zou kunnen belem- den Hertog eenvou- meren, zal het ook wel nooit in het bestuur i komt der Maatschappij worden beproefd om dezen aan. Wij weten, dat men Z. H. trek der Boeren te beletten. Een dergelijke zal eeren met.of zonder titel. Zoo verklaring dezer dagen ook weder een on- den kolonialen directeur, wenschelijk. FRANKRIJK De stemmingen in de Kamer van Donderdag, waren niet zeer de Temps oppert zelfs de moge- van eene i Tot zooverre het oordeel der beide reizigers- van het Oranje huis voorloopig nog geen sprake in ’t ministerie als geheel. van door het Engelsch element te worden ge- Destijds laakte Bismarck ten lijk vervelend is, is al dat gebazel over i - - schillende vraagstukjes, die zich zoo in ’t da- Duitsche staatkunde in de Boerenquaestie. Rhodes heeft echter dezer dagen op snoevende wijze verklaard, dat hij een dergelijken trek gewoon zou weten te beletten, doch een paar directeu- 1 ren der «Zuidwest-Afrikaansche Compagnie”, voor ’t gene er buitengewoons bij is, daarvoor die zorgt tevens de wet, of zal die er wel voor Kolonialen Raad hebben deelgenomen, hebben zorgen. Wij kunnen dit een en ander gerust meegedeeld, dat Rhodes volstrekt geen die in deze meer ijverig dan ijverig is, mag en dat zijn gezegde, hierboven vermeld, waar- j was. Daar de Duitsche directeuren er zijn er zeven en maar drie Engelsche en de Duit- DUITSCHLAND. T~’ is de begrooting voor Duitsch Zuid west-Afrika land en ook in Oostenrijk met verlichting ver- behandeld en daarbij is ook ter sprake gekomen nomenbet onderwerp was eenigzins pijnlijk, de trek der Boeren naar het grondgebied der De tweede «Zuidwest-Afrikaansche Compagnie”. De Duitsche bladen hadden zich reeds eeni- gen tijd met dit vraagstruk bezig gehouden. Donderdag van Canton in Ohio naar Washing- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I meest leugenachtige voorstellingen van China te verspreiden. Wie b. v. in Amoy de luxueusche huizen, neen paleizen heeft gezien, waarin de zendelingen een allerbehagelijkst leven tje leiden, even veilig als in een villa bij Arnhem, denkt daar het zijne van”. Even verder luidt het vervolg «Er zijn wel geleerden in China geweest, die natuurlijk heel veel nuttigs en wetenswaardigs van China hebben verteld, maar het mooie verrukkelijke heerlijk aandoenlijke, het hoog ons voor- :t er bij legt, noemen we dig «Man der Koningin”, op den naam het niet aan. Wij weten, dat men 1 evenzeer hebben we verkwikkelijken strijd vernomen over den titel van Prins van Oranje. De menschen, de ge- in de zitting leerden vooral schijnen te dezer zake het pun- duidelijk Laten ze hun lijkheid, dat zij den heeren Afgevaaardigden Een titel alleen zegt nog weinig, zelven niet al te helder zullen zijn. onder kapitale feiten echter, oordeelt zij, staan vast: den titel van Gravin van Buren en zulks vol vooreerst de schitterende maar zuiver p- gens oud rechten de Duitsche Keizer voert lijke overwinning des minister-presidentsten bij de vele andere ook den titel van Prins van tweede de tweevoudige nederlaag der ministers dezen laatsten titel aangaat, men dat de Vader des Vaderlands, Stadhou- «blijft het zeer sterke hoofd van een zeer zwak Deze zwakheid schuilt in zijne tegenstrijdige samenstelling en beteekende wel licht niet veel, zoolang het alleen eene verde- digingspolitiek gold, maar wordt een onover komelijk bezwaar nu ’t op handelen aankomt. De heer Millerand heeft zich in eene te Lens gehouden rede onbewimpeld collectivist verklaard, de beer Waldeck Rousseau is dit nog altijd van Uranje overgedragen op Maurits, sedert I niet geworden. Hoe kunnen zij op den duur op Frederik Hendrik, enz. samenwerken De stemming waarmee de Waarom zouden nu de Staten-Generaal het I Katper des eersten politiek veroordeelde, of recht niet hebben wat hunne voorgangeren liever haar zedelijke beteekenis, is door niets vroeger bezaten I te niet te doen, meent de Temps, al heeft de ’t Komt ons voor, dat van eene uitsterving Kamer ook nog zoo haar vertrouwen betuigd De heer Millerand schrijvers. Het verschilt hemelsbreed met dat, I kan zijn en dat, wat te hopen is, in den loop moge zijne portefeuille verkiezen te behouden, wat we van andere zijden vernamen. Maar der tijden, de aloude titel met recht en zedelijk is zijne leer buitengesloten van ’t Ka- zeker ook met waardigheid zal en mag gedra- binet. gen worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De beraad- De angstvalligheid over zoogenaamde kleinig- slagingen over het wetsontwerp inzake het re- gistreeren der verklaring van Aartshertog Frans Ferdinand met betrekking tot zijn morganatisch huwelijk, zijn in bet Hongaarsche Volkshuis gesloten. nogmaals er cp energieke wijze de bezwaren der oppositie had bestreden, werd het ontwerp met vijf-en-twintig stemmen tegen aangenomen. In den Kolonialen Raad Het eindigen der discussies is in het geheele De Hamburger Nachrichten wslb er voor en haalde een gezegde van Bismarck aandie zich in 1893 sterk voor een Boerentrek daar- Onze Koningin zal in t huwelijk treden, heen heeft verklaard, èn om het kolonisatie- H. M. zelve heeft talent der Boeren, èn omdat zij met de Duit- die aanzegging is alomme in sobers het Zuid-Afrikaansche gevaar deelden van fl Maar wat nu minder aardig, ja wat eigen- absorbeerd. ver- sterkste wat hij noemde de Englanderei der Wij kunnen dit een en ander gerust meegedeeld, dat Rhodes volstrekt geen over- de Regeering overlaten. De groote pers, heerschenden invloed in de Maatschappij had, de kleine leeren een weinig meer beza-1 deloos nemen. Dit staat ook wat Wat hindert b. v. een titel voor prins Henri Borel heeft zoo voor als na in »De Gids” en «Nederland” en in Indische Couran ten geschreven. Verschillende daar gepubli ceerde artikelen heeft hij tot een bundel ver- eenigd en deze onder den titel «Opstellen” uitgegeven bij L. J. Veen te Amsterdam. Borel is blijkbaar iemand, die veel van de wereld heeft gezien het schoone overal waar- deerend en zoo bevoegd een oordeel uit te beminnelijke van China, dat heeft zich voor hun spreken over verschillende werken omtrent den vreemde. Nu is er te Londen een boek ver schenen van Julian Ralph, een boek over China en in Borels aankondiging en beoordeeling daarvan lezen we o.a. ’t volgende, dat we mee nen, dat in onze dagen nu zooveel over China wordt gezegd, ook wel gelezen mag worden. Lettende op de schoonheid noemt Borel China een heerlijk wonderenlanddat terecht het Hemelsche Rijk heet, en dan vervolgt hij «Toen ik naar China ging had ik, door de lectuur van allerlei boeken over land en volk, geen al te hooge verwachting van wat ik daar zou te zien krijgen. Zeer terecht zegt Julian Ralph: «Na alles van vijfentwintig schrijvers over China te hebben gelezen, veronderstelde ik dat weinig reizigers daar heen gaanom de vuile stedende vreeselijke slechte logementen en de vijandelijkheden van het volk tegen vreem delingen. Ik dacht dat als iemand daar heen ging, hij zeker zou uitgejouwd en nageschreeuwd wordenals bij niet gesteenigd werdzooals zoo menigeen der heldhaftige auteurs zeiden dat ze geweest warenik dacht dat hij gevaar zou loopen de cholera, de pokken, of de zwarte pest te krijgenen dat bij zich zou moeten in ’t leven houden n et een dieet van ratten en kattente midden van een viesdoor ar moede geteisterd volk, zwermende op een el- I overal in het binnenland beleefdheid en harte- der Willem I, dien reeds op elfjarigen leeftijd ministerie", lendig land. Zelfs nadat ik in China kwam lijkheid, en de nieuwsgierigheid, die wij opwek- erfde van zijn neef René van Chalons en dat waren ten ontaardde nooit in baldadigheid, zooals een deze titel had behooren over te gaan op Wil in de treaty ports die niets meer wisten van Chinees in Holland zou hebben ondervonden. lems oudsten het land op den rand waarvan zij leefden, dan Laat ik er bij zeggen dat ik het noodig vond opgelicht genoeg om deze lastertaal te herhalen. Niet- j overal dadelijk te vertellen dat ik géén zende I Mechelen, tegenstaande dit alles reisde ik door twee der Ung was De zendelingen hebben door hun Spanje. En door het beste ge- ondoordacht deelte van het Keizerrijk te kiezen door een ja a die «good-nature” bij op den hals gehaald. in o.nnfofcn marvianViAn rlir. miné ..n invloed heeft op de Chineezen, en door goeden schikt in de zeden en wetten des lands, is in raad te hebben gekregengenoot ik de heer- het binnenland van China volkomen veilig”, lijkste van al mijn reizeneen zoo volko men genotvolle reis dat ik niet aarzel ze aan te bevelen aan het groote leger van globe trotters, zelfs aan de meest kieskeurige dames en de teederste kinderen onder hen.” Ik heb (zegt Borel nu) het precies zoo onder vonden als Ralph. En ik heb geprobeerd mijn emoties van het wijze en mooie, dat ik in China vond, in mijne werken zuiver te bewaren. Maar ik stond vrijwel alleen in mijn oordeel over de Chineezen, en ik weet heel goed, hoe ik van overdrijving en fantasie en overspannen enthoesiasme ben verdacht, zelfs door de heeren recensenten, die het aangenaamste over mijn werk schreven. China was nu een smerig, goor land en de chineezen een pak goddeloos, heidensch tuig. De missionarissen, die er belang bij hadden China zoo afschrikwekkend mogelijk af te schilderen als een onherbergzaam oord vol ge varen, droegen er het hunne toe bij, om de UMS- II MtHTBffi mui mini iiiii'inii. Twee - -V en l FRISO. J wav wc vau uuuctü ayuüii vciuumvu. lunat het hoor en wederhoor mag ook op China worden toegepast. Voor ’t heden zouden we niemand raden, daar heen te reizen. Doch wat daaromtrent de zendelingen gezegd wordt (’t werd door ons onderstreept) heeft zich helaas bewaarheid door de woede der Boksers. Een volk laat zich op ’t gebied van den gods dienst niet dwingen en al die hard van-stapel- loopenden met bekeerzucht van top tot teen, waarachter ze hunne heerschzucht verbergen, hebben zoowel in China, als ook elders, ja ook in ons land en in onzen hoek meer kwaad gedaan dan goed. I. I 'k I- - 11. - 1 J A 11 J 1 J - aan - --

Friso nl | 1900 | | pagina 1