I M ZATERDAG 8 DECEMBER 1900. No. 98. 1 Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. aantal dienstplichtigen aan de eischen te kun- Portugal gevraagde ophelderingen omtrent zijn bij haar huwelijk 21 plekken meer dan een millioen gevonden, alleen reeds van zoeken in welken tijd behoorlijk in de gyma- rijtuigen nastiekverbond kunnen in de toekomst een UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. zou St. Nicolaasuit Sneek zou hij arri- Volgens Fransche en Belgische bladen aan Koningin Wilhelmina Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post8S cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. aan Deze rijtuigen zien er keurig uit, van maar om en gouden voor- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. nen doen beantwoorden. In de maand November werden bij het voor den Ind. dienst aangeno- 72 Nederlanders9 Duitschers, 2 Zwit- 1 Luxemburger en 1 Noor, totaal 85. van het leger werden over- door het zenden pathie betuigen, rijke dépêches leerden, van vereenigingen uit München uit andere plaatsen. Het Domhótel is nog voortdurend door een talrijke menigte omringd. Gisteravond te 8 uur brachten duizenden onder geestdriftige ïhochs” den president een grootsche ovatie. Men was van plan geweest hem een sérénade te brengen, doch dit was spolizeilich” ver boden. Men vond er nu echter iets op. Een muziekkapel werd geplaatst in het Palast-hótel, tegenover het Domhótel en zoo kreeg Kruger toch zijn sérénade. Kruger verscheen natuur lijk op het balkon en bedankte voor de hulde. - - Als men zijn vermogen bij millioenen kan tellen, dan behoeft men niet angstvallig op de kleintjes te letten, gelde, diamanten schaft te worden sdaar het niet aan de ver- 1 en den overmatigen aan de hoogescholen eer in de hand Statistiek. X. Raad eens, hoeveel sigaren er jaarlijks in ons land verbruikt worden?... Vijfhonderd miljoen Y. Och komHeb je bijgeval ook één van die vijfhonderd miljoen bij je? WORKUM. Voor de acte vrije- en orde- oefeningen gymnastiek is te Haarlem geslaagd onze stadgenoot de heer A. Reitsma. BOLSWARD, 5 December. >Lest heugt maar we gelooven een slechts tot wederoppzeggens toe. bovenlijf. Naar aanleiding van de door den mi- nieter van oorlog bevolen proef om te onder- j I afgeleverd stiek onderlegde dienstplichtigen tot bruikbare soldaten, c. q. tot kaderleden, te vormen zijnj heeft het Nederl. Gymn. Verbond tegen 9 dezer te Amsterdam een buitengewone bijeen- I komst belegd, ten eindelo. de als eischen gestelde oefeningen te doen uitvoeren en toe te lichten2o. wenken te geven, die bij het oefenen in acht te nemen zijn, en 3o. de maatregelen te bespreken, die door het Gym- genomen worden, om zoo groot mogelijk zilveren geldstukken van het jaar 1786. Te Eindhoven heeft in een koffiehuis een hevige gasontploffing plaats gehad. De oorzaak was, dat de loodgieter bij het herstel len van iets een lucifer aanstak. De ruiten werden aan stukken geslagen, paneelen uit de deuren gerukt en meer. De man zelf bekwam aantal brandwonden in gezicht en aan moet bij de indeeling meer gelet worden op van de leerlingen, door de van behoorlijke rustpoozen en de van lichaamsoefeningen. Het een zinrijk geschenk aan bieden en wel een vingerhoed, die der Koningin echter waardig zal zijn, want hij is ontworpen door den vermaarden graveur Vernon. Hij heeft in de versiering een groep van jonge meisjes aan den arbeid voorgesteld, de Fransche zusteren van Koningin Wilhelmina, zegt de Petit Bleu. Hierdoor wordt op de meest be vallige wijze de vredesidee voorgesteld, die, gedragen op den adem der toejuichingen van het volk, misschien in de teedere stem der jeudige vorstin weldra uiting zal vinden. President Kruger beeft de reproductie van dezen vingerhoed niet verboden, opdat hij als ’t ware een zinnebeeld van den vrede zij aan de vingers van Fransche en Hollandsche jonge meisjes. De reis van President Kruger van Keulen naar den Haag. De rijtuigen met president Kruger en zijn gevolg verlieten ongeveer kwart voor tienen het Dom hótel en reden langs het Zuiderportaal van den Dom naar het station. De omliggen de straten waren afgezet. Duizenden brachten den President hun hulde en wuifden hem het afscheid toe. Op het Station Dusseldorf werd Kruger met een toespraak een prachtig bloemstuk aange boden dr. Leyds bedankte. Te Duisburg werd hij verwelkomd door een muziekkapel, die het Transvaasche Volkslied speelde. Duizenden juichten allerwege langs den spoorweg den President toe en wuifden met zakdoeken en hoeden. Te Oberhausen werden hem twee groote kransen aangeboden, de politie hield overal met zachtheid de volksmenigte tegen. Te Duisleben bedankte prof. Dubois namens Kruger voor de gebrachte ovaties. Op het Station Wesel hield Kruger zelf een toespraak, die gevolgd werd door een donderend gejuich. Bij de nadering der Hollandsche grens was de President welgemoed. Te Zevenaar sprak bij de deputaties toe. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, wel ker afdeelingen gister bijeen kwamen tot onder zoek der Indische begrooting en daarmede verband houdende koloniale wetsontwerpen, was voornemens Donderdag voormiddag de Kieswet in openbare behandeling te nemen en daarna tot na Kerstmis uiteen te gaan. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Indische be grooting voor 1901 en den spoorweg Poeda- larang—Krawang de heeren Roëll, Geertsema, Van Boneval Faure, Van Asch van Wijck en Pynacker Hordijk. Voor de wijziging van de Indische begrooting voor 1901 en de ontbinding van het hoog gerechtshof in Nederl. Indië en de wijziging der regeeringsreglementen voor Suriname en Curasao zijn aangenomen de heeren Rabusen, Geertsema, van Boneval Faure, Van Asch van Wijck en van Zinnicq Bergmann. De Ongevallenwet is door de Eerste Kamer aangenomen met 35 tegen 8 stemmen. Heden is de Kieswet aan de orde, j De minister van oorlog heeft algemeene regelen vastgesteld voor het verleenen van vergunning tot het gebruik van militaire schietbanen door niet tot het leger behoorende lichamen en personen. Vergunningen tot het gebruik maken van militaire schietbanen wor den verleend door den minister van oorlog en kol. werfdepot men sers, Van de korpsen genomen 2, zoodat het totaal der werving 87 bedroeg. Aan deze personen werd aan hand geld uitbetaald de som van f 17,600. Naar O.-Indië werden 2 detachementen ge zonden, samen sterk 4 onderofficieren en 85 minderen. Uit’ O.-Indië keerden terug 26 militairen, hiervan werden daags na terugkomst met groot verlof gezonden, de overigen naar hun korpsen. Naar West-Indië werden geen troepen ge zonden en van daar keerden ook geen militai ren terug. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht", de 8ste Decimber 1900. Ut Gaesterlan en de kriten dêromhinne, Sj. de Zee. Wopke de Jong, W. D. Dy earme slokker, C. H. Selskip »Dr. Eeltsje Halbertsma” to Arnhem, G. R. Veendorp. Selskip »Friso” to Alkmaer, D. Wartena. Fen Wikje en tuz’nen oare fammen (mei plaet- sjes), D. H. Z. Het geheele getal rijwielen, aan de be lasting onderworpen, bedroeg in 1899: 94,370. De Min. heeft geen reden om te twijfelen, of op de toepassing der wet in dezen naar be- hooren wordt toegezien. Kruger in Nederland. Aan de ingezetenen van Den Haag is door de afdeeling ’s Gra- venbage der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging een oproeping gericht, waarin wordt aangedrongen op een ontvangst van den president, uitblakende door waardigheid, ernst en bovenal eerbiedige hartelijkheid. Innige deelneming en warme sympathie moet de hoofdtoon zijn en daarom worden allen uitge- noodigd, door het uitsteken van vlaggen als anderszins, van sympathie en deelneming blijk te geven. Bij Geldrop hebben eenige werklieden, die bezig waren met het opruimen van puin eener afgebrande boerderij, een ijzeren kistje opgegraven, bevattende ruim 200 stuks gouden en a hoc in een waarin de zonderling bij voorkeur leefde. Daar hadden dieven de lucht eens van moeten krijgen. Op advies van den Pruisischen Minister van Onderwijs zijn door den Duitscben Keizer een aantal wijzigingen afgekondigd in het on- derwijsprogram van gymnasia, reaal-gymnasia en reaal-schulen. Wij achten bet, ook in verband met de onderwijstoestanden ten onzent, van belang hiervan een resumé te geven. Aan de gymnasia en reaal-gymnasia moet, volgens de nieuwe beschikking het onderwijs in het Latijn en het Engelscb, het laatste in enkele gevallen ten koste van het Fransch, worden uitgebreidbij het onderwijs in het Grieksch aan de gymnasia moet meer gewicht worden gehecht aan het begrijpen van Grieksche schrijvers en den Helleenschen geest dan aan grammaticale oefeningenbij de nieuwe talen dient vooral de vaardigheid in het spreken van de vreemde taal en het begrijpen van bekende schrijvers bevorderd te wordenbij -o- j het onderwijs in de natuurwetenschappen moeten De firma J. J. Beijnes, te Haarlem, aanschouwelijke voorstellingen en proeven een i en over van de het onderwijs in de natuurwetenschappen moeten heeft wederom acht nieuwe 3e-klasse-rijtuigen grootere plaats dan totnutoe innemen de Staatsspoorweg-Maatschappij. bet algemeen L ge-i den schooltijd vernist Amerikaansch grenenhout, en zijn voor- i gezondheid zien van privaten en gangen. Dinsdag zijn de invoering rijtuigen in twee gedeelten naar Utrecht ver- aanmoediging van lichaamsoefeningen. voerd. eind-examen dient zoo spoedig mogelijk afge- Lit Lissabon wordt aan de Daily Mail c- -- - - geseind dat de Portugeesche regeering toch het "achtingen beantwoord I exequatur aan den Nederlandschen consul te toeloop Lourenzo Marques, den heer Pott, zal onttrek- gewerkt dan verminderd heeft, ken, wijl de Nederlandsche regeering blijft weigeren rekening te houden met de door zal president Kruger gedrag. De Standard bevestigt een en ander. President Kruger in Europa. President Kruger wordt te Keulen nog voortdurend ge huldigd, zoowel door de Keulsche bevolking als door invloedrijke personen van elders, die van telegrammen hun sym- Zoo ontving Kruger tal- van bekende Duitsche ge en groote sommen werpen overal in huis en op de zonderlingste j plekken maar neer te gooien, is toch al te best” zegt het spreekwoord, dwaas. Een Rotterdammer deed dat en bij toeval zelden of nooit zooveel menschen bij elkaar te het uitgekomen. Deze millionair weigerde een hebben gezien als gisteren middag. Hij som van f 1500 te betalen, zoodat beslag op komen, P' zijn eigendom werd gelegd en toen werd voor veeren met den tram van 4.30per telegram meer dan een millioen gevonden, alleen reeds was men van zijne komst verwittigd. Was ’t open en bloot in de gang, in de badkamer en wonder, dat de gansche jeugd op de been was? klein vertrekje achter het kantoor, Was ’t wonder dat vele anderen door zorg voor hun kroost gedreven of door belangstelling j en nieuwsgierigheid geprikkeld, mede van de partij waren ’t Was letterlek zwart van menschen. Op tijd arriveerde hij; door ’t Hoofd der gemeente werd bij verwelkomdeen keurig rijtuig stond reeds voor hem en zijn zwarten knecht gereed en oorverdoovend was ’t gejuich toen St. Nicolaas uit- en instapte. Eerst ging de tocht naar »De Wijnberg” waar St. Nicolaas een poosje afsteeg, daarna werd het magazijn van huishoudelijke en luxe artikelen van den heer Tb. H. v/d Meulen bezocht, na deze werden nog onderscheidene andere etalages bezichtigd en overal inkoopen gedaan. En daarna? St. Nicolaas zette zijn rijtoer door de stad voort al door gevolgd en omstuwd door een joelende en juichende menigte om kennis te maken met de vlijtigste en braafste leerlingen der laagste klassen van de verschillende scholen. In hunne woningen werden ze opgezocht en door den goeden Sint beloond. Heden middag trok St. Nicolaas op dezelfde wijze door de stad en bezocht de bewaarschool en het R. K. gesticht. Ook daar werden de kleinen beloond. Voorzeker zij zullen dezen dag nimmer vergeten en St. Nicolaas hartelijk dankbaar zijn. BOLSWARD. De agent van politie 2e. klas, S. Kramer alhier, is door den Burgemeester van Kampen benoemd tot agent van politie le. klas in die gemeente, met ingang van 15 December a.s. WITMARSUM. ’t Was in de laatste jaren bier gewoonte geworden dat den morgen na Sint. Nicolaas tal van kinders bij de buizen der burgers langs gingen om wat taai op te balen, ’t Klonk dan: Het Sinteklaes bjir ek spoke \n i a iiniiaiAiii min i mm iiiirinii. f -y-y, “V 1 Vi 1 T~\ -7 II '7 mnurtnyy n Z-.

Friso nl | 1900 | | pagina 1