Hiewjaaimascta a 25 cent, 1 7 II Bericht! ZATERDAG 15 DECEMBER 1900. No. 100. Nieuwstijdingen. I Dertigste Jaargang. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. zake onbevoegd verkoopen Hartzema’s DE UITGEVER. Berichten van I UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Nuttige gratis-verspreiding. Het I afloopep. staan zeer sterk. Toen een oud-minister van oorlog hem zijn compliment had gemaakt en »Ik stel mij geheel en al ter beschikking van den President,” Gelegenheid tot het plaatsen van van 1 Januari, wordt weder in FRIS O aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen eenige uitdrukkingen had gebruikt, die regel- ^oor *^en 8evïer^en recht èn tegen ’s mans gezondheid èn tegen Eranschen zoo dikwijls zigd >1’ héroïque vieillard,” (de dappere grijs aard) op zijn leeftijd eerst op een schip van het Engelsche leger had buitgemaakt en ons verzekerd. Gelukkig echter te Amsterdam. Niemand minder dan sLammer- tje” Zondag zelf, huisvrouw van den herbergier Beus, die zich in deze stad een zekeren i- heeft gemaakt als beschermheilige” van die- van Kina de Vrij. Vijf winkeliers te Haarlem veroordeeld. Uit de mededeelingen van den Geneesk. Raad voor Z. Holland over 1899. Ingezonden: Pieters Zokoro. - De verkoop Voltakruizen gestaakt. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: President Kruger In gewone tijden schrijft prof. Van Hamel is President Kruger niet altijd stil en ernstig. Hij «geselst” graag 1 Jan. 1901 van Vlis- Amsterdam worden verplaatst. demblik is zoo voor gemeenten verpleegde patiënten met 1901 het gesticht zullen moeten verlaten. Het gerechtshof te A msterdam heeft het vonnis, waarbij de leden der firma Bruning en Mühren zijn veroordeeld tot zes maanden i gevangenisstraf, bevestigd. en heeft ook soms >le mot pour rire.” (Een tLammertje" voor de heeren. Donderdag woord) was het een sgroote” dag voor de rechtbank 7" 77"."., - -- - daarbij hoffelijk had gezegd leden. bevond zich de echtgenoote van commandant Samenstelling der middelen Schoeman, den Lijdenburgschen commandant, in 1900 onderzocht. Lord Kitchener ontbood haar dadelijk. Toen ittige gratie-verspreiding. zij bij den generaal kwam, zei hij aan mevr. Kwakzalverij in Limburg. Het Institut Schoeman dat haar echtgenoot veel vee national de la Surdité. Erkenning !~o— ’—2 - kwakzalvers. Tien sNaturarzte” veroordeeld, anderszins groote schade had aangericht. Vreemde toestanden in Duitschland. Institut électrothérapique de Paris. Grootere artikelen: Verbod van sommige gelooven, vooral pelsche vlootbezoe plicht voor de op hen uitgebrachte benoeming |e8proken die van een bondgenootschap met Engeland en van goede diensten aan Engeland waardeerend gewagen, wat neutrali teit uitsluit. Waar Portugal zoo’n grooten bondgenoot achter zich heeft sympathieën de daden schijn van huwelijk door H. M. de Koningin aan een aantal gevangenen en veroordeelden geheele Te Enkhuizen is de oudste ingezetene, de heer J. de Graaf, overleden in den ouder dom van 101 jaar. Te Utrecht is een kind geboren zonder armen en beenen. Het Rijks krankzinnigengesticht te Me- j overbevolkt, dat een aantal rheumatiekmiddel. voortvloeiende, maar geheel in het algemeen advertenties. Sybilles levenselixer. Tarolin- imperatief voorschrijft. imperatief voorschrijft. Worden wij het dus niet eens, dan is een onpartijdige rechtspraak ons verzekerd. De bureaux der Holl. Scheepvaart-Maat- schappij zullen op singen naar Rijksvakzuivelschool te Bolsward. In de Donderdagzitting van de Tweede Kamer is, een door den heer Bouman c.s. voorgesteld amendement om de Rijksvakzuivelschool niet te Leeuwarden, maar te Bolsward te plaatsen, na bestrijding door den heer Pyttersen en den Minister, aangenomen met 75 tegen 12 stemmen. Blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Constantinopel is in Turkije de invoer ver boden van briefkaarten met de namen van God en den Profeet of met teekeningen van de Kaaba of andere Muzelmansche godsdienstige gebouwen of wel met portretten van Muzel mansche vrouwen. H. M. de Koningin-Moeder bezocht eer- gister haar paleis aan het Korte Voorhout en liet zich daarbij rondleiden door den kamer heer jhr. mr. Van Weede, die zal optreden als hofmaarschalk van Hr. Ms. Huis. Consulaat te Lourenzo Marques. Op verzoek van onze regeering heeft de Duitsche regeering aan haar consul te Lourenzo Marques telegrafisch opgedragen de Nederlandsche con sulaire belangen tijdelijk waar te nemen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Blijkens de stemming in de departementen gehouden, zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren prof. dr. M. Straub te Amsterdam en dr. D. Boe te Winschoten, en mevr. M. G. MullerLulofs te Utrecht. Het hoofdbestuur ontving van dr. D. Bos te Win schoten bericht van de aanneming zijner be noeming. Dr. Straub en mevr. MullerLulofs daarentegen zien zich tot hun leedwezen ver- I Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ’s mans zieleheil waren gericht. Te dezer zake werd tegen sLammertje” een gevangenisstraf van drie weken geëischt. Onnoodig te zeggen, dat een groot aantal van de «jongens” op de tribune aanwezig was om te zien, hoe «moeder” zich hield. «Moeder” hield zich zeer kalm. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den eigenbouwer W. J. Vlaanderen, die beschuldigd wordtdat aan zijn schuld en zijn onsoliede wijze van bouwen waardoor op 18 Januari 1900 vier in aanbouw zijnde huizen in de Willebrordusstraat zijn ingestort te wijten is de dood van den werkman Jacobus van Gerven en de verwonding van 17 werklieden. Deze zaak is in Mei j.I. voor de rechtbank aldaar behandeld, waarbij bekl., tegen wien door het O. M. een gevangenisstraf van 3 maanden was geëischt, werd vrijgesproken. Met dit vonnis waartegen door de officier van justitie hooger beroep was aangeteekendver- eenigde eergister de procureur-generaal zich. INHOUD van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging Tegen de Kwakzalverij. Bericht aan de leden. Hoofdartïkél1 zeer goede j te bedanken, wegens tijdsgebrek. Nederlandsche slachtoffers in China Pater Henri Raymakers schrijft in de M. en Rb.: Hoe meer de tijdingen uit het verre Noorden van China en Mongolië tot ons komen, des te grooter wordt het getal van hen, die als slacht offer vielen van hun toewijding. Ik ontving weder een bericht, mij meldende, dat twee onzer landgenooten door de soldaten en de Boxers vermoord zijn: de pater Jos. Dobbe, uit ’s Hertogenbosch en de pater Andr. Zijlmans, uit Midden-Mongolië. Hun residentie en kerk in Heou-pa werden den 22en Augus tus verbrand en verwoest. Men stelde hen voor hun Christenen te verlaten, maar zij bleven met hen en stierven met hen. Gratie. Naar De Tijd, uit bron verneemt, zal ter gelegenheid van Haar naam i ze* ^9 lachend tot mij terwijl de bezoeker heen - ging: genen, die onzen rechters onophoudelijk werk verschaffen, verscheen Donderdag in hoogsteigen persoon in de bank der beklaagden om zich te verantwoorden wegens beleediging van een ambtenaar in functie. Met een viertal van haar protégé’s in de nachtelijke ure door de Warmoesstraat wandelende en haar vreugde luchtgevende in luid gezang, werd ze door den agent van politie I. Spaanstra tot kalmte aan gemaand, waarna zij tegen dezen ambtenaar en waar onze voor Engeland’s vijand ook op van onze ambtenaren licht den partijdigheid werpen, is er voor twijfel, oe net geschil te onzen gunste zal alleszins plaats. C ij in éen opzicht tegenover Portugal Portugal toch is het eenige land, waarmee wij een tractaat hebben (nl. de han- delsconventie van 1894), dat arbitrage voor alle geschillen, niet alleen de uit dat tractaat capsules. De middelen van Vincent te Grénoble. Rechtszaken of gedeeltelijke kwijtschelding van straf worden verleend. Reeds is bevel gegeven om lijsten op te maken van veroordeelden en gevangenen, die voor gratie in aanmerking kunnen komen. Onderlinge chocoladefabriek. Woensdag is op aanstichting van de Haagsche afd. der Ned. Banketbakkersvereeniging besloten dat door de gezamelijke banketbakkers in Neder land een onderlinge chocoladefabriek zal worden opgericht. Kunstledematen. De verminkten van de granaten ontploffing in Den Helder zijn thans, door tusschenkomst van het bestuur van het Visschersfonds, door de Vereeniging «De Stuers” van kunstledematen voorzien. In het Dbld. komt een ingezonden stuk voor van den heer Eduard Calisch, Alexander Boersstr. 25 Amsterdam, dat de reizigers, die zich bevonden in den trein No. 45 S. S. naar Amsterdam (2,05 en 3,05 resp. van Arnhem en Utrecht vertrokken) Vrijdag 7 Dec. jl. aan een groot gevaar ontsnapt zijn, door de acti viteit van den machinist Timmermans, wonende in den Haag, gehuwd en vader van een tal rijk gezin. De heer Calisch wil dien beambte een bewijs van erkentelijkheid geven, in een nader overeen te komen vorm, en verzoekt daartoe medewerking. Onveiligheid aan den Bezuidenhout. Het «Dagbl. voor Z.-H. en ’s-Gr.” vermeldt een brutale aanranding van een z. g. «Boschnimf” op een dienstmeisje, van wie ze onder be dreiging met moord het geld wou hebben. De dienstbode verdedigde zich met een siphon. De nadering van twee dames verdreef de aan randster. INHOUD van het Friesche Tijdschrift y>Sljucht en Rjucht”, de 15de Decimber 1900. Ut Gaesterlan en de kriten dêromhinne, Sj. de Zee. Dy earme slokker, C. H. Sa gyng it net goed, J. P. A. Wopke de Jong, W. D. Fen Wikje en tilz’nen oare fammen (mei plaetsjes), D. H. Z. Het geschil met Portugal. Naar aan leiding van de interpellatie in de Tweede Kamer betreffende het geschil met Portugal schrijft het Vad. A priori zullen weinigen genegen zijn aan de volkomen onpartijdigheid van Portugal te 1 na het beteekenisvolle En gelsche vlootbezoek, waarbij te Lissabon woorden Zoo’n oud-minister van oorlogDien moest ik dan maar naar Afrika stuur om te vecht.” Het vroolijk rijden door Parijs beviel hem bijzonder en toen in de Ecole des Beaux Arts allerlei menschen aan hem werden voorgesteld, riep hij mij toe: »Zoo is ’t genoeg; ik wil wat van die dorp zien I” »Die dorp” was Parijs. Zoo ziju er allerlei, ook vroolijke en vermakelij ke, herinneringen mij bijgebleven van President Kruger’s zegetocht. Maar de hoofdindruk, man bij mij achtergelaten, ligt toch wel opgesloten in dat woord dat de van hem hebben gebe- van ook Nu hadden de Engelschen echter al zijn vee en al zijn bezittingen in handen, zoowel als zijn vast eigendom. Dit alles zou hem ontnomen worden als schadevergoeding, daar hij verant woordelijk was voor al wat zijn commando had i gedaan. Zij kon echter, uit naam van den De directeur van de Centraal- generaalden heer Schoeman gaan aanzeggen apotheek te ’s Gravenhage in hooger beroep dat, indien hij de wapens zou neerleggen en veroordeeld. P. van Bijsterveld voor ’t ge- I zich overgeven, dan zou hij al zijne bezittingen recht. Vonnis van den Hoogen Raad in terugkrijgen. Lord Kitchener trachtte nog Pr\js per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. naar Europa te reizendan zich te laten voeren heel Frankrijk door, van het ééne hotel naar i het anderealtijd maar weer bezoeken afleg gend bij Staatshoofden Ministersvoorzitters van Senaten, Kamers en Gemeenteraden rede voeringen houdend zoo dik .rijls als het geboden en audientiën gevend zoo dikwijls als het ge vraagd wordt; van Frankrijk naar België, naar Duitschland, misschien nog verder, altijd maar verder, nooit klagend en morrend, onver moeid, »als mijn broeders vechten, heb ik het recht niet moê te zijn I” allen bejege nend met een grenzelooze goedheid, aldoor vertrouwend op «die rechtvaardige zaak’ en op »God, die rechtvaardigheid liefheeft,” zulk een werk, enkel en alleen ondernomen om de vrijheid van zijn land, zoo mogelijk, nog te redden, eischt warme bewondering, diepen eerbied en boezemt iets meer, iets hoogers in dan ijdele hoop. Een kranige vrouw. Onder de vrouwen in Lijdenburg door de Boeren achtergelaten. 1IM8- o inii.i;i i:\ in mui i min fiiiesl nn. l I L'H

Friso nl | 1900 | | pagina 1