4 IHi a Bericht! liewjaarsveaschea a 25 cent, I w fi' gM No. 102. ZATERDAG 22 DECEMBER 1900. Meent niet, dat ik gekomen ben. Bericht. Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Geen verovering staat op den voorgrondzijne dwaling onder ’t oog te brengen. en DE UITGEVER. ons land in het Friesch Museum te Leeu- groote menschen, zoo ge- I UITGEVEBj Y. KUIPERS, FIRMA H, BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM een A. I A een nader door B. en W. te bepalen tijdstip. Henri Polak contra Domela Nieuwenhuis. om vrede te brengen, Den Haag, heeft van p opdracht ontvangen Hertog Hendrik de groote waterstaats- H. M. de Koningin de op de Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiên Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Wegens de a. s. Feestdagen zal het Woensdagno. achterwege blijven; het Zaterdagno. zal dan één dag vroeger verschijnen. Het volgend Woensdagno., No. 1 van den nieuwen jaargang, verschijnt één dag Vroeger met de Nieuwjaars-felicitaties. DE UITGEVER. Kaïn trachtte zich er nog af te maken met de vraag »Ben ik mijns broeders hoeder?” Maar Kaïn was geen Christus, zelfs geen christen. Ge draagt u manlijk, weest kloekmoedigDe zoon van het land der witte bergen moet uw vriend wezen en niet waar? «Een vriend, die mij mijn feilen toont, Heeft op mijn hart een groot vermogen.” Toont Engeland dan zijn groote feil, laat Doet het haastig, want het Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PBTJS der AD VEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. over klachten van ontijdig terugnemen van een I 8evat R1J beeft ®en ’lucht van plm. 2 meter, nieuw schip 18 naar ’Art's te Amsterdam opgezonden. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat De tentoonstelling van moderne medaljes «Meent niet, dat ik gekomen ben, om vrede te brengen. Ik breng het zwaard!” Zoo ongeveer staat er in een welbekend, dik Boek, terwijl die uitdrukkingen in den mond gelegd worden van Hem, wiens geboor tefeest door de Christenen staat gevierd te worden, van Hem, bij wiens geboorte de En gelen het «Vrede op Aarde!” lieten hooren, van Hem, Die de vredevorst bij uitnemend heid wordt genoemd. En dan niet gekomen, maar wel het zwaard O, ja, wij gelooven ’t dadelijk. Ziet slechts negentien eeuwen na die geboorte in het rond onder de volgelingen van Jezus. Van liefde, dienende liefde geen sprake. De hebzucht leeftde heerschzucht troontde daemon der verwoesting vernielt en verbrandt, de moordlust is ontketend. Geveinsdheidonoprechtheid huichelarij en tal van andere duivelen doen hun schaterlach hooren Vrede, waar? Het zwaard druipt van bloed Is er één land ter wereld meer vroom, meer christelijk dan Engeland? De Zondagsviering wordt geheiligd, de weldadigheid is groot, tal zijner zonen prediken het Evangelie allen crea turen, enz., enz. En ziet, daar ginds in Afrika dondert het kanon onder een «Eere zij God Oorlog op Aarde, in slaven een welbehagen En de christelijke Europeesche machten knik ken welgevallig, althans zij verzetten zich in geen enkel opzicht tegen dit bedrijf, ofschoon ze nog geen twee jaren geleden zich afsloofden om de mooiste bepalingen uit te denken, die de oorlog van den aardbodem zouden doen verdwijnen en de wederzijdsche geschillen door Scheidsrechters zouden vereffenen. Maar die Vredes-conferentie was onchristelijk Geen vrede op aarde, maar het zwaard En zoo zal dan Engeland in diep gepeins verzonken onder biddend opzien ten tweeden male een heerlijk Kerstfeest vieren Onder biddend opzien Ja, maar niet naar ’t Gouden Kalf. God Mammon wordt begeerd noch te Kimberley, noch te Johannesburg. ontferming over de onmondig gehouden lieden van den Rand. Goed en edel, oprecht gelijk de duivel... God Mars zij de eere! Hij, de held, met zijn duizenden bazuinen Geen vrede, maar het zwaard Zielverheffend christendom. Maar hoe? Levert de vijgeboom nog zijne bladeren om naaktheid te bedekken? Schieten de overige Europeesche machten niet toe, om den oorlogsgod mee te huldigen Zijn het dan geene christenen ook, maar christe nen soms met vreeze? Vieren zij het Kerstfeest op eene andere wijze en jubelen ze een andren psalm Wat is er, dat er aan hapert, want blijkbaar is ’t koor niet volledig, niet eenstemmig. Geven ze soms eene andere lezing aan de woorden van den grooten Meester? ling van de Groote plechtigheid van nr. lvib. nuweiyK. jaren bij den President, ontving daar eergister Hertog Hendrik. De inspecteur van I Rijkswaterstaaatde heer W. F. Leemans in i en naar de afdeelingen verzonden worden. Koninklijk huwelijk. Naar Het Vad. meedeelt, zal de Tweede Kamer in den loop van de maand Januari voor korten tijd bij een komen voor de behandeling der wetsont- i werpen, die verband houden met het huwe lijk der Koningin, welk huwelijk waarschijnlijk eerst in den loop der maand Februari zal wor- den voltrokken. De H.H. baron van Pallandt en Neerijnen, opperceremoniemeester jhr. Hoeufft van Vel- sen, intendant der kon. paleizen, en graaf van Randwijck, kamerheer ceremoniemeester van H. M. de Koningin, zijn belast met de rege- I het ceremonieel en de inrichting van Kerk te ’s Gravenhage, bij de Hr. Ms. huwelijk. De inspecteur TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Bij het algemeen debat over de marine be- grcoting wenscbte de heer Groen van Waarder da* met verderen aanbouw van schepen werd gewacht totdat een welomschreven plan voor de marine vaststaat. De heer Staalman klaagde over ernstige gebreken aan de nieuwste schepen, die als ’t ware drijvende moordholen en doodkisten zijn. De beer Van Kol bestreed de Marine-uit- gaven, daar zijns inziens de vloot nutteloos is voor de verdediging van Nederland en zijn koloniën. De heer Brummelkamp wenschte Zondagsrust bij het loodswezen. De heer Verheij bestreed de beweringen van den heer Van Kol. De heer Mees verdedigde den Minister tegen- ten geleide vana. een wetsontwerp houdende goedkeuring van 1 Koningin en de regeling voltrekking en van huwelijkb. een naturalisatie van Z. H. Hertog van Mecklem- burg en de regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie c. een wetsontwerp tot toekenning I van een jaarlijksch inkomen uit ’s lands kas aan Z. H. Hertog Hendrik zijn eventueele weduwnaarstaatd. een wetsontwerp tot ver- hooging van Heden zullen deze wetsontwerpen rondgedeeld Op 5 Juli is door den heer Domela Nieu wenhuis in de Vrije Socialist een artikel ge schreven, waarin aan den heer Henri Polak, voorzitter van den A. N. D. B. verweten wordt te knoeien met de patroons. Door Polak is daarop een eisch tot schadevergoeding ingesteld van f 1000. De civiele Kamer bij de rechtbank te Am sterdam heeft eergister uitspraak gedaan en I nam aan dat hier van eenvoudige beleediging sprake was en veroordeelde Domela Nieuwen huis tot het betalen van f 100 schadevergoe ding en in de kosten van het geding. Kruger's kamerdienaar. De kamerdie naar van president Kruger, Happe genaamd, een Amsterdammer van geboorte en sedert 6 van uitgezette ambtenaren het minder aange name bericht, dat sedert zijn afwezigheid uit niet van hem af. Kerstfeest wacht. Met hem kunt ge dan opgaan ter feest vreugde en de Engelenzang, uit volle borst aangeheven, is dan geen leugen meer in uwen mond. H. hoogte te stellen van werken in ons land. Gezantschap Z. A. R. Men zegt, dat het gezantschap der Z. overplaatsing van het gezantschap der Z. R., tot dusver te Brussel, naar ’s-Graven- hage in overweging is genomen. Dr. Leijds zou dan voor goed te ’s-Graven- hage komen wonen in een gezantschapsge- bouw. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn thans bijeengeroepen tegen Donderdag 27 December a. s., des namiddags te twee uur. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht" de 22de Decimber 1900. Frede op lerde, 8j. de Zee. Ut Gaester- lan en de kriten dêromhinne, Sj. de Zee. Wopke de JongW. D. Koart en goed W. P. Gjin ïintkommen oan (mei plaetsjes) D. H. Z. De krijgsraad te Leeuwarden heeft den 20-jarigen milicien Heerke Prins van het le regiment infanterie te Assenwegens poging tot moord op zijn vrouw Harmke Dontje te Siddebuursterveengemeente Slochterenver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, met ver vallenverklaring van den militairen stand. Een Arend gevangen. Te Lippenhuizen (Opsterland) is eenige dagen geleden door Gebr. van der Meulen in het jachtveld in een daarvoor geplaatsten slag of kiem een buiten gewoon groote arend gevangen. Hij was reeds met den aan een stuk bout vastgemaakten klem en ketting weggevlogendoch geraakte in de heide verward zoodat hij levend kon worden gevat Daar trekken duizenden tempelwaarts stemmen vol geestdrift in met het lied: Eere zij God in den Hoogen Vrede op Aarde, In menschen welbehagen Dat klinkt anders dan wat we uit Afrika hoorden. En heel wat liefelijker ook. Maar het zwaard dan? Jezus was geen vriend van een werkelijk zwaard. Hoort slechts de berisping aan Petrus toegediend, toen hij om zijn Meester te beschermen, een dienstkneht een oor afhieuw. Jezus bedoelde het geeste lijke zwaard. Strijd tegen al het lage, het valsche, het onoprechte, strijd tegen den leugen, den roof, den moordLiefde tot den naaste en zijn vijand overwinnen door hem wel te doen. Och, ’t Evangelie is zoo eenvoudig, het juk is zoo zacht en de last is zoo licht iedereen kan het begrijpende blijde bood schap kan metterdaad al den volke wezen. Waarom dan, o l heel tegenstrijding gehandeld? Waarom dan den broeder gehaat en hem en de zijnen van het hunne beroofd, verdreven van huis? O Engeland is dat uw Christendom? Gij weet beter. En ook wij. Er gebeurt veel in uw naam, dat uwe goedkeuring niet wegdraagt. Maar gij wordt misleid, gij zijt onkundig met veel, I wat geschied. En nu wordt u diets gemaakt, dat uwe nationaliteit werd beleedigd, en ziet dan komt daar het duiveltje van den natio- nalen trots, anders gezegd de hoogmoed u rten speien. Werpt weg die vijgebladen en luistert naar Gelegenheid tot het plaatsen van in FRISO van 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen parten spelen. de stem van zoovele edelen in uw midden, die ronduit den broedermoord daar ginds af keuren. Steekt het zwaard in de schede en ge zult werkelijk groot zijn, ’t Kost u wel licht eenige zelfverlooching, doch gij kent de waarheid van bet gezegdeDie zich zelven overwint, is sterker dan bij, die zeven steden verovert Bekeert’ u haastig, het Kerstfeest wacht, het Christenfeest van edeler gehalte dan dat van Mars en Mammon. En gij andere Europeesche machtenHet christendom wil geen lafheid. Dat hebben de ridders uit de middeleeuwen u anders be wezen, zij het dan ook nog met het werke lijke zwaard. Maar gij, het is uw plicht, als daar een broeder dwaalt, hem rond en eerlijk De tentoonstelling zijn ingekomen vier Koninklijke boodschappen en plaquetten de eerste van dien aard in ccn wetsontwerp houdende 008 land ,n het FneBch Mu8eum te Leeu- het huwelijk van H. M. de warden is g,8teren geopend. van de wijze van Directeur gemeentelijk bouw- en woning eenige gevolgen van dit toezicht. B. en W. van Amsterdam stellen wetsontwerp betreffende de den Raad v00r te benoemen een directeur van -- - - het gemeenteljjk bouw- en woningtoezicht en voor dezen hoofdambtenaar vast te stellen een salaris van f 4000 f 6000 en voor de eerste maal daartoe te benoemen, op het maximum der bezoldiging, plus f 2000 per soonlijke toelage den heer J. W. C. Tellegen, de’ Marine-“begróotrng ~voor"i 9()idirecteur der gemeentewerken te Arnhem, op FRISO \l11ffl Illi till EVI IE- ttiii I min uni\i. mi.

Friso nl | 1900 | | pagina 1