n r Verkiezing. 1 '1 I DINSDAG 1 JANUARI 1901. No. 1. 1900/1901. I AH !u NYJIER. Nieuwstijdingen. Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. daarom het Vaderland en H. uwe Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGËVEBt Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBUR&H EN ZOON. TE WORKUWI Niet waar? Ook schijnt de zonne bij intrede te weenen en teekenen nog roodere Strooi aan O kamen we nou op nyjier For fêst en goed to witten Dat elke minske hein en fier, Volgens wes naar liefde niet uit en zijne Regeering heil doe de algemeene ver- uwer dagen oprecht en Liefde tot den meer en lever alzoo ook meer Eéne kudde onder éénen Herder Vaarwel anno negentienhonderd 1 Reeds bij uwe geboorte betwist, waart ge twistziek van aard en hebt ge dit uw karakter tot het einde gehandhaafd. Reeds bij uwe geboorte betwist "Welken titel verdiendet ge: het sluitjaar der negentiende of het begin-jaar der twintigste eeuw? Wij en vele anderen met ons hebben BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, brengen'ter kennis van belanghebbenden, dat de vordering^ j laste der Gemeente, over het dienstjaar 1900, vóór den 31 sten dezer, ter Secretarie der Gemeente zullen worden ingewacht. Wokküm, 1 Jan. 1901. T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDE BOON, Secetaris. Wolkom ja wolkom gloed nyjier Elk bringt alwer syn winsken mei Oan aid en jongneiby en fier, For segen op ’e libbenswei. By ’t daegliks wirk gelók nei ’t sin Dêr ’t winst fen komt dy ’t helpe kin. In goed gewaechs op miede en bou Sa dat gjinien om kleijen tinkt Oer al to folie wiette en dou, En alles tige jild opbringt. heiligen geest van waarheid bij de volken. Colvile van vile zou naar Londen te komen. een later bericht, is hij nu echter Londen. Een raar geval. De uitslag der onlangs plaats gehad hebbende verkiezing van een Wethouder te Kampen heeft velen verrast. Bij eerste stemming verkreeg de heer Van der Mijle 7, de heer Kanis 6, de heer Zalsman 1 stem, terwijl een stem in blanco was uitge bracht. Bij eene tweede stemming werden op den heer Kanis 8, op den heer Van der Mijle 6 en op den beer Zalsman 1 stem uit ge bracht, zoodat de heer Kanis werd verkozen. Thans wordt bij geruchte meegedeeld, dat zeven raadsleden zich tot H. M. de Koningin zullen wenden om de verkiezing ongeldig te verklaren, daar zij elk voor zich bereid zijn onder eede te verklarendat zij op den heer Van der Mijle gestemd hebben. In verband met het feit dat de benoe ming van een commissie tot wering van school verzuim nu reeds door sommige gemeenteraden geschiedde, laten wij hier de meening van de Gemeentestem over deze aangelegenheid volgen aVermits de leerplichtwet eerst met 1 Jan. in werking Ireeui, aau üe Raad vóór dat tijd stip geen wettige benoemingals bij art. 22 dier wet gevorderd, doen.” Weer een succes van de Boeren. Lord Kitchener seint: Generaal Lytleton meldt, dat een Britsche post te Helvetia, een sterke stelling aan den weg van Machadodorp naar Leijdenburg, Zater dag door de Boeren werd genomen. Ongeveer 50 Engelschen zijn gesneuveld of gewond en 200 gevangen genomen. Te Leuven is eene 80-jarige weduwe, bijgenaamd ade zwarte madame”, dood in bare kamer gevonden. De ongelukkige lag op een stroozak en moet volgens den geneesheer van gebrek en koude omgekomen zijn. Toen men hare meubels opendevond men daarin eene som van 130,000 francs in goud en bank biljetten. De erfgenamen zijn behoeftige men- schen. De Czaar van Rusland moet nu zoo goed als hersteld zijneerstdaags zal bij, naar ge meld wordtzijn gewone werkzaamheden her vatten en over een veertien dagen Livadia verlaten om zich naar Zarskoje Selo te bege ven. Volgens het Petit Journal zal de Czaar daarna waarschijnlijk nog eenigen tijd in het zuiden van Frankrijk, in Mentone, doorbrengen, waar Kruger dan een poging zou doen hem te spreken. Dr. Rijkens. sedert eenige maanden krijgsgevangen op Ceylon, is door een ern stige ongesteldheid aangetast. Blijkens in den Haag ontvangen berichten moet zijn toestand zelfs zorgelijk zijn. Te Londen wekt een bericht opzien, volgens hetwelk het legerbestuur generaal Colvile, die op het ogenblik het bevel voert te Gilbraltar, gesommeerd heeft zijn ontslag to nemen, omdat het hem verantwoordelijk stelt voor de ramp, Lindley overkomen. aan de Yeomanry bij De zaak baart te meer opschudding, omdat Wolseley en Landdowne schuld hebben vrijgepleit. Col- weigeren zijn ontslag te nemen en rookende puinhoopen van moedwillige verniel zucht werden door u aanschouwd en zullen we al de jammerklachten vermelden, door u van dag tot dag gehoord? ’t Zou een on begonnen werk zijn, en onnoodig ook. Daar ligt een gedenkboek voor Gods aangezicht, staat er ergens beschreven en zeker de historie zal u recht doenook na uw verdwijnen van het wereldtooneel. Met zwarte kleuren zal ze al het lagehet gemeenehet gehuichelde teekenen en al zou men naderhand duizenden malen wenschen die vlekken te doen verdwij nen, het zal niet mogen baten. Al de krijtrot sen van Albion zijn daartoe niet in staat. De historie zal u recht doen. En daarom zal ze er ook op wijzen, hoe uw bestaan niet te vergeefs is. Ofschoon de regeeringen der sbeschaafde” landen den moed niet hadden het onrecht openlijk af te keuren, zijn de volkeren ontwaakt en toonen deze, dat het hart op de rechte plaats zit. Zij gevoelen het onrecht en spreken het luide uit, hoe de macht van den sterkste nimmer het beginsel van het volksregeer mag wezen. De rnensch- uei'l aio ZuvJaüig wOlu Oük dooi u êcüv SO^.cdv nader op den weg der onderlinge verstandhou- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Een algemeene Volkswensch (Wijze Och, muisje daar 1) O, Engeland O,’ Engeland Waartoe je vingers dus gebrand In Afrika daar staat een val Daar deugt het voor je niemendal O, Engeland, O, Engeland I Waartoe toch die ellende? Victoria, Victoria Laat nu dat oorlogvoeren na; Uw leeftijd past een Vredekroon, Als meerder waardig, waar en schoon Victoria Victoria 1 Maak aan dien krijg een ende I O, Salisbuur, O, Salisbuur Wat is die oorlog lang van duur! Waartoe de Zoons van Albion Geofferd aan den God Mammon O, Salisbuur, O, Salisbuur, Of men u beter kende O, Chamberlain, O, Chamberlain Wil eindelijk eens rechtvaardig zijn Wat doen die Boeren u voor kwaad Dat gij den heelen volks-stam haat? O, Chamberlain, O, Chamberlain, Heul met geen rooversbende O, Conferenc I O, Conferenc 1 Voldoe aan aller volken-wensch Stuit ’t bloedbad, roof en moord en brand Daar ginds in ’t Afrikaansche land O, Conferenc, O, Conferenc De Tijd schrijft geen legende I H. ding gebracht. De leuze der oude Nederland- sche geuzen erlangt meer en meer gestalte: »Want het volk k -’et ten behoeve der vorsten (of hunne regeeringen), deze zjjn ten behoeve van het volk”. In dit opzicht is er winste behaald, groote winste zelfs. »De vloed zet op!” zegt een der organen der Nederlandsche pers. En het blad spreekt waarheid. Laat dit u, scheidend jaar, althans ten troost zijn bij uw vertrek. En thans, vaarwel met al uw lief en leed! Uw opvolger wacht reeds met ongeduld. Vaar wel Die opvolger komt. Negentienhonderd en een staat aan de deur. Binnen! Wees welkom, gij kleine, in welke hoedanigheid gij dan ook komt. Ook gij zijt een zendeling van den eeuwigen Tijd en moet alszoodanig de erfenis van al uwe voorgangeren u in de laatste kwaliteit begroet, maar duizen- op uwe nu nog jeugdige schouderen laden, den anderen weigerden u de eerdie u o. i. i Doe het blijmoedig, dat is reeds half gewonnen rechtmatig toekwam. Parijs zelfs, de modestad spel. a, -r o uwe het twintigste honderdtal huldi- bloedvlekken en pulverdampen den gezichtsein den dan bij de geboorte van uwen voorganger. Maar is het waar, dat nieuwe bezems schoon vegen, gebruik gij dan die bezem zonder dralen om den Angius-stal te reinigen. Want dat is zaak, de eerste zaak. Maak de menschen wijzer, zoodanig dat de zwaarden tot sikkelen worden versmeed, want bij onderlinge welwil- I lendheid zal er veel vallen te oogsten en eene groote oogst is voor allen bepaald noodzakelijk. Daar is zooveel opzettelijk verwoest. Werk voort in de richting van den goeden, den van broederzin en broedermin en waardigheid en oprechtheid Versterk de banden, die allen moeten verbinden en lever alzoo ook uwe bijdrage tot het meer nabij komen van het ideaalEéne kudde onder éénen Herder van den eersten rang, zal uw opvolger als de aanvanger van I gen. Zoo gaat het in de wereldpaarden, die de haver verdienen, krijgen die niet altijd en ondank is ’s werelds loon i In al do driehon derd en vijf-en-zestig dagen van uw bestaan hebt ge die waarheden moeten ondervinden hoe hoopvol ge ook te voorschijn kwaamt en met welk een blijdschap ge ook werd begroet. En goede bedoelingen hadt ge zeker en veel hebt ge bewerkt, waarop thans minder wordt gelet. Als ge straks als een afgeleefde grijs aard verdwijnt, zal daar weinig rouwe zijn. In de laatste ure van uw zijnzal men uwer en uwe geschiedenis nog even gedenken en dan vaarwelDe vreugdeschoten in het middernachtelijk uur gelden niet u, maar uwen opvolger. Nieuwe bezems vegen schoon Een bloedvlek aan den horizon teekende reeds den morgen uwer geboorte. Dat was niet uwe schuldhet was de erfenis u door uwen voorganger nagelaten. En hoe ge u ook hebt beijverd om de menschen tot betere Wees welkom negentienhonderd en een ook in ons zoo zeer gezegend Nederland bloemen in den OranjetuinBreng heil De BURGEMEESTER der gemeente TFORKUM maakt bekend dat bij hem op Dinsdag den 15 Januari 1901, van des voormiddags UPgCU tot des namiddags vier UUF, ten Gemeentehuize aldaar, opgaven van CANDIDATES kunnen worden ingeleverd voor de stem ming van ÉÉN LID van den Raad dier gemeente. De tot invulling bestemde formulieren voor die opgaven zijn ter Secretarie der Gemeente in de gewone kantooruren, ge durende véórtien dagen vóór en op den dag der verkiezing, kosteloos verkrijgbaar. Workum, den 17 December 1900. De Burgemeester voornoemd T. M. ten BERGE lam Zegen de Koninginne-MoederZegen alle in hoogheid of in laagheid gezeten. Schenk wijsheid en vroomheid in goeden zin. Breng welvaart allerwegen en kiei-iogen bij ’t wassen eerlijk plaats hebben. onmiddelijk naaste sluit de algemeene menschen- Frenge ’t nieuwe jaar ook u in ’t bijzonder, waarde lezers van dit blad, ruimschoots heil en zegen Bij het vele om u heen, hebben we slechts dit bescheiden verzoekVergeet ons niet! Wij treden met dit nummer den een-en-dertigsten jaargang van ons bestaan in. Sch-nkt ons verder uw vertrouwen en ook uw» j steun. Door onderlinge samenwerking kan veel goeds geboren worden ’t heeft u niet mogen baten. Kanon-gedonder werd door u al de dagen van uw zijn gehoord, In Galicië houdt de overheid er eigen aardige verkiezings manoeuvres op na, om Kaem fredieb yn syn went to sitten. W. J. A. huwelijksband omstrengeld. Laat die band zacht zijn en ten zegen van het lieve Vader- FRISO Vll'.|' El tuil liHAIII mtn iiiiHi iiiiiAi.nh. t' 1

Friso nl | 1901 | | pagina 1