li I 11 s 11 ZATERDAG 5 JANUARI 1901. No. 2 Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. i maar navolging wat den vorm r» I f Vele ouders halen bij hun zieke kinderen in den oorlog hebben verloren, zegt de Chro- Doch het verlies van het kanon is samen- Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI a. ook door generaal van Ladysmith werden De commissaris van politie te Groningen - groote scheepskanon gemunt, hetgeen zij ook persoon, zich noemende Stuart Cumberland, ook wel Carel Riel, die, na eerst kamers te van het Liverpool-regiment, en ontberingen van het be* van Ladysmith had verduurd. Wij weten nog niet op welk schip het groote kanon oor spronkelijk heeft thuis gehoord, maar er zal aan boord zijn, vooral warm I en als medicijn toediening waarschuwt op zijne hoede te zijn tegen een persoon, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres aiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prjjs per kwartaal 70 oent franco per poat8S oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oent. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. veroverden. Op het hooren van het geschutvuur zond daarop de bevelvoerende Engelsche officier over den post bij zwartkopjes een patrouille uit, welke de Boeren met kanonnen uit Helvetia verdreef en bewerkte dat zij het veroverde kanon een oogenblik in den steek moesten laten. De Boeren plaatsten daarop listig de door hen gemaakte gevangenen rondom het kanon en voerden bet zoo weg. De bij het kanon behoorende munitie maakten zij echter niet buit. Bij het gevecht werden 4 officieren en 22 man gewond, terwijl 11 man gedood werden. Zooals reeds gemeld is maakten de Boeren mede een 200-tal gevangenen. Uit Macbadodorp werd nog een colonne uitgezonden om het garnizoen te hulp te komen, doch ten gevolge van den slechten toestand der wegen, kwam zij te laat. De Daily Chronicle zoowel als de Morning Leader noemen de ramp bij Helvetia een zwaren slag. Het is het eerste groote kanon dat wij 532/8 en 2907/3 groote verontwaardiging als het een van de kanonnen is van de Power full. De scheepskanonnen van de Powerfull weet men, waren tijdens het beleg binnen La dysmith. Boeren-kalender. Iemand zond aan het Hbld. den volgenden «Zuid-Afrikaansche Perpetuum Ka lender”. ’t Is Zondag, ’k Lees in ’t Ochtendblad Dat Olivier thans is gevat Ook Botha wil zich overgeven En De la Rey verloor het leven. De oorlog zal nu over zijn Alleen De Wet nam nog een trein. Maandag. *t Einde is nu na, De vrede keert in Afrika, De Boeren allen «huis-toe” gaan Met vechten is ’t volmaakt gedaan. Alleen De Wet, *t is lang niet mooi. Nam nog zooeven een convooi. Dinsdag, ’t Heeft «our Bobs” verdroten De troep moet nu maar ingesloten. De overmacht spant thans een net Om ’t dapper troepje van De Wet Doch, hoe kan dat nu moog’lijk zijn, Hij nam daar waarlijk weer een trein. Woensdag. «Nu is ’t heusch gedaan, Want mijn geduld is naar de maan. *k Zend heel het leger over *t land, Soldaten uit naar alle kant; Ik plunder, brandsticht en verstrooi De Wet nam heden een convooi. Donderdag seint Roberts ons: «Aan Buller gaf ik juist den bons; Ik zond naar huis de C. I. V. En bijna heel de Yeomanry.” De krijg is uit naar allen schijn De Wet nam even nog een trein. Vrijdag; ook Oom Paul vlucht Thans, voor de overmacht beducht. De Gelderland nam hem aan boord. «Een Hollandsch schip, *t is ongehoord”, Brombt Bobs, want nu ontsnapt zijn prooi De Wet nam weer eens een convooi. Zaterdag wordt per proclamatie Geannexceerd de Boerennatie, Want proviand en kruit en lood Is op en al de Boeren dood. »’t Is Vrede”, kan lord Roberts seinen Alleen De Wet neemt nog steeds treinen. VERSTROOIDHEID. Hechter (tot een spitsboef)Ben je getrouwd SpitsboefNeen, Edelachtbare. Rechter (na een korte pauze, diepzinnig) Inderdaad, dat is een geluk voor je vrouw. SNEEK. Aan voer aan de Waag alhier in 1900: hebben gehuurd en daarvan eenigen tijd ge bruik te hebben gemaakt, zonder betaling ver dwijnt. Eveneens handelt hij met door hem gehuurde lokalen om voorstellingen te geven in het gedachtenlezen. De f 500, die De Telegraaf had uitge van goede, loofd voor seen populair volkslied eenvoudige strekking”, om gezongen te worden bij het huwelijk onzer Koningin, is toegekend aan een Amsterdammer. Niet minder dan 254 «dichters” hadden op de lier getokkeld. Het bekroonde lied van den Hol lander is... een betreft van het. bekende Friesche lied «To Bolsert yn’e merke,” zegt Depk.N.A. Om van te watertanden. In een cor respondentie uit Hoogeveen aan de Ass. Ct. lezen we: In de laatste weken heerscht hier en in de omgeving een vrij uitgebreide en ernstige mazelenepidemie. son serve reg. inf. Tegen Donderdag a. s. zijn weer 35 jongelieden tot dienstneming bij het Instructie- Bataljon te Kampen opgeroepen. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nau tilus, onder bevel van den kapt. luit, ter zee B. Brutel de la Rivière, 29 Dec. te Las Pal mas aangekomen. Gratie. De Hooge Raad is in raad kamer bijeen geweest tot behandeling van een groot aantal zaken betreffende het toekennen van gratie, die bij gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk op ruime schaal aan veroordeelden zou verleend worden. In 1901 zal bij de Uitgevers Nijgh Van Ditmar verschijnen eene nieuwe illustratie van algemeene strekkinggetiteld«De 20ste Eeuw.” Van den Consul-Generaal der Nederlan den heeft het Perskantoor van het Algemeen Nederlandscb Verbond bericht ontvangen dat de secretaris van het Identiteits Departement van het Transvaalsche Roode Kruis te Pretoria hem beeft te kennen gegeven dat het thans niet meer mogelijk is met de commando’s der Republikeinen in verbinding te tredenzoodat het Identiteits Departement geen berichten meer kan inwinnen omtrent het sneuvelen of het gewond raken van personen, die bij de Boerenmachten strijden. Het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft dringend behoefte aan betrouwbare gegevens omtrent het bar- baarsche optreden der Engelsche soldaten in de beide Zuid-Afrikaansche Republieken. Ieder in den lande, die dergelijke gegevens in zijn bezit heeft, wordt, ter wille van het bevorderen van een duidelijk inzicht bij onze overzeesche buren, vriendelijk verzocht deze bijzonderheden Boter 6236/, en Fabrieksboter 1904/o Kaas 137902 kilo. Hoogste prijs Boter 24 Dec. f 54.50 Laagste 1 Mei - 39. Kaas. Hoogste prijs 11 Sept, f 45. Laagste 10 April - 33. geen geneesheer, doch behandelen deze op nicle. eigen houtje, warm houden, in het donker gegaan met het gevangen nemen van ongeveer laten liggen en als medicijntoediening van drie compagnieën - - - melk gekookt met versche schapekeutels. j dat al de gevaren Dit volgens de volksoverlevering uitmuntende i leg middel moge misschien eene heilzame wer- 1 king op de kleine patiënten uitoefenen, sma kelijk lijkt het ons niet Bovendien is meermalen gebleken, dat bij een rijkelijke toediening het medicament erger was dan de kwaal. Wij plaatsen bovenstaande als curiosum, niet als waarschuwing zegt de Ass. Ct. want bij herhaling is ons gebleken, dat juist de menschen het spoedigst grijpen naar die mid delen, die door bevoegden in geschrift of woord worden ontraden. Jantje van Amsterdam. Waarschijnlijk I interesseert het den lezer dat een der eerste inlandersdie in Nederland zijn opleiding ge noot was de sedert overleden regent van Sidhoardjo, radhen adipati Tjokro Negoro, bij- I genaamd «Jantje van Amsterdam,” omdat hij op en top Amsterdammer geworden was. zocht niet langer meer het gezelschap van inlanderszelfs niet van zijn mederegenten en logeerde elders liever in een hotel dan bij een collega. Al zijn kinderen en kleinkinderen droegen Hollandsche voornamen; hij die schatrijk had kunnen zijn het was nog in den goeden ouden tijd van de cultuur-procenten en van grove knoeierijen en knevelarijenwaarnaar geen haan kraaide stierf doodarm, omdat hij de gastvrijheid en hulpvaardigheid zelf was, en omdat hij de bevolking betaalde, en ruim schoots ook, voor ten zijnen behoeve verrichten arbeid of gedane leveringen in dezenalzoo j de eenige witte raaf was in die tijden. (Jnd Centrum). De nederlaag bij Helvetia blijkt een i ernstige ramp voor de Britten te zijn. Het is den Boeren, waarschijnlijk door Louis Botha persoonlijk aangevoerd, daarbij gelukt een 4.7 Nieuwstijdingen. Den 1 Januari was de heer A. Duparc 50 jaren lang verbonden geweest aan de redactie van de Leeuwarder Courant. De sneeuwstorm. Wegens stormweer zijn Maandag verscheidene stoombootdiensten gestaakt. De vrachtbooten Sneek, Noord-Hol- land 3 en Harlingen 1 zijn te Enkhuizen blijven liggen, twee Groninger vrachtbooten bleven op stroom, de postboot Minister Havelaar bleef te Urk, de Vereeniging ging niet naar Amsterdam. Op de stoomtramlijn HeerenveenDrachten moest Maandagavond de dienst gestaakt wor den. De sneeuw had zich soms tot een meter hoog opgehoopt, en de reserve locomotieven waren niet bij machte den weg vrij te houden. Dinsdag was dan ook de dienst vele uren geheel gestremd. Ook op de lijn HeerenveenSneek moest de dienst gestaakt worden. Dinsdag echter word hier weer vrij geregeld dienst gedaan. De stoomtram OldambtPekela en de paardentram Winschoten Bellingwolde moesten eveneens den dienst staken. Te Hoorn is een man door een storm te water geraakt en verdronken. De uit Oost-Indië bij de Kol. Reserve terugkeerende 1e luit. H. C. Clockener Brous- wordt van zijn detacheering bij die re- ontheven en weer ingedeeld bij het 6e aan het Perskantoor van het Alg. Ned. Ver bond te Dordrecht mede te deelen. Vrijgesproken. De burgemeester van ’s-Gravenhage is door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van de aanklacht van beleediging tegen hem gedaan door den oud hoofdcommis- saris van politie van Schermbeek. Blijkens een Laffan telegram uit Peking heeft het gedrag van Engelsche officieren veel ergernis en verbittering onder de Chineezen gewekt. In het heiligdom, dat door de Chi neezen het hoogst vereerd wordt, in den tem pel des Hemels, hebben zij op Kerstfeest een klucht van eigen maaksel vertoond, waarin de Keizerin Regentes, prins Toean en andere aan zienlijke Chineezen op belachelijke wijze werden voorgesteld, en ten slotte die z.g. Chineesche spelers bij opbod werden verkochtde Regentes, «de eer van China”, werd voor 5 dollars toe gewezen aan «prins Toean”, die met haar zou trouwen. De grap wordt echter te ongepaster, daar zij voorviel in den eenigen tempel in China, waar de verdraagzame Keizer cons per jaar eer bewijst aan den God der Christenen. De zwakke sekse. In den Haag is naar het gemeenteziekenhuis overgebracht een man, wien met een bijl een viertal wonden aan het hoofd waren toegebracht door de vrouw van een man, met wien hij aan het vechten was. Nederlanders, die hun land verlaten. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft in 1900 ruim 8000 bewijzen van Nederlander schap afgegeven ten behoeve van naar Duitsch- land vertrokken werklieden. 24-uwrstijd. Op oudejaarsnacht, klok slag 12 uur, is in Spanje door het geheele land heen de Greenwichtijd ingevoerd. Even als in België zal dag en nacht in 24en niet twee keer twaalf, uren worden verdeeld. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is het flottieljevaartuig As sahan, onder bevel van den luit, ter zee le kl. F. E. baron Mulert, 1 dezer te Colombo aangekomen. Brieven en logssebip Gelderland zullen voortaan met elke daartoe bestaande gelegenheid uit Nederland worden verzonden naar Batavia. scheepskanonnen, die o. White tijdens het beleg van uauysmicu weruen gebruikt. Blijkens de nadele bijzonderheden, die lord Kitchener meldt, werd de post Ilel- i vetia des morgens te half drie door de Boeren overvallen. Zij hadden het al dadelijk op bet duims kanon te verovereneen van de groote andere stukken voor het oor- III.III lllllll Fll IliSLI Ml. ui pi' h iiimimiiE- jl UITGËVEB: i FRISO.

Friso nl | 1901 | | pagina 1