1 WOENSDAG 9 JANUARI 1901. No. 3. Liberale Unie. Buitenlandsch Nieuws. r. :o:_o Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. De Parijsche Studentenvereniging heeft de maar den militair. om, Dan moeten de Libera- wil gaan. Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM sta op den voorgrond waar nomen. de ontwikkeling van land- ■T y handelshuizen, die relaties hebben in de zuide- lijke zeeën, tigd uitvoertarief voor Moskou, Toela, Charkow, «Dan konden”, zegt hij verder, «buiten alle j en gatie Prins Joris meent, dat deze uitkomst kan i worden door een samengaan van Liberaal-Democraten met de Kuyperianen. een zuinig be- van de laatste partij. Toch gelooft de Schrijver, dat zijn wensch in 1901 wel niet vervuld zal worden. Inmiddels wijzen eenige bladen ook op de uitlatingen door Dr. Kuyper in de Tweede i Kamer, dat ’t hem mogelijk zou kunnen wezen mee te werken, dat art. 80 der Grondwet (’t kiesrecht) een blanco-artikel zou worden, indien zijne partij daarvoor kon inruilen art. 192 (’t onderwijs artikel). Wie weet, welke verrassingen nog wachten! H. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ’t Bovenstaand artikel wordt door ons uit De Vaderlander van 29 December j.l. geheel ongewijzigd en zonder eenige toevoeging overge- Omtrent de verschillende punten zul- van dit verkiezingsjaar wel ons oordeel te zeggen. 1901 moet een verkiezingsjaar zijn, dit be palen de wetten des Lands, maar bovendien zul dit jaar een tijdperk worden van allerlei combinatiën en berekeningen. Die voorspelling kan nu reeds met volle gerustheid worden ge waagd. Zoo o. a. geeft Prins Joris in de Enkh. Ct. van 4 dezer een artikel, waarin hij er eerstens op wijst, hoó door woordvoerders van verschil lende partijen hulde werd gebracht aan het tegenwoordige Kabinet wegens zijne groote werkkracht, zaakkennis en degelijkheid. Als het desniettemin nog beneden sommiger ver wachting gebleven is, dan ligt de oorzaak daar van in de zoo zeer gecompliceerde samenstelling 1 van onze langzaam werkende staatsmachine. Jammer is dat de vier-jarige periode van onze Tweede Kamer wel wat kort is, daar eene nieuw ministerie pleegt in ’t leven te roepen. Grondwetsherziening om met ’t oog op ’t be houd van dit kundige en werkzame Ministerie het zittingstijdperk van vier op zeven jaren te brengen (als b.v. in Engeland) is niet noodig. moet staan de verplichting om de onafhanke- nieuwe Tweede Kamer nu eenmaal ook een I lijkheid van den Staat afdoende te verzekeren, anderzijds moet rekening worden gehouden met de internationale verhoudingen, die in redelijk heid kunnen worden voorzien en met de finan- cieele lasten regeling der levende strijdkrachten op den Een ander middel ligt voor de handhet is het stelsel der persoonlijke ver- het daarop aansturen, dat de uitspraak van de den dienstplicht en met opheffing stembus in 1901 van dien aard zij, dat dit Pr\js per kwartaal 70 cent franco per po»t 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze kan noch door de katholieken, noch door de socialisten, noch door de christelijk-histo- i rischen worden behaald er bestaan immers, zegt Prins Joris, geene democratische lieden rrnn zQ r» Innlrdn nn nil’: heer, ter voorkoming van belastingverhooging beginselstrijd om, Liberale Uniemannen Kuyperianen bij eerlijk compromis elkaar weder- niettemin ten behoeve van ingrijpende keerig steunen, om ieders partij wat democra- sociale hervormingen versterking van middelen j tisch op te frisschen. Dan moeten de Libera- l noodzakelijk moet worden geachtbebooren len geen eigen candidaten stellen in de plaatsen, democratische antirevolutionairen, die daarvoor I grondslag van vulling van vorm; [aanblijven, maar zelfs in staat gesteld worde nieuwe regeling van den rechtstoestand van zijn conservatieve staart te kappen. Tegen deze paragraaf zullen wel niet veel verkregen bezwaren zijn. Omtrent do Rijks financiën rakende Newfounland geschikt worden op grondslag van een afstand van Gambia aan Frankrijk geheel onwaar. Bebale samenspre- kingen, waaruit het wederkeerig verlangen naar eene regeling bleek, heeft er niets plaats gehad en is er tusscben de Regeeringen hoe genaamd niet over bijzonderheden van gedach- I ten gewisseld. de schutterijen in haar tegenwoordigen Kabinet kan aanbkjven, en niet alleen kan inschrijvingen op het adres om de tusschen- komst van den Czaar in te roepen in den Zuid Afrikaanschen oorlog, gesloten. Zelfs uit Engeland en Schotland zijn, even goed als uit Ierland, blijken van instemming van de Universiteiten ontvangen. Het verzoek- schrift zal prachtig gebonden door eene dele- ‘i van Parijsche studenten aan den Czaar i worden overgebracht. De onderofficieren, korporaals en manschap pen bij de Fransche krijgsmacht te land en ter zee in werkelijken dienst zullen voortaan twee brieven in de maand mogen verzenden vrij van port. Er zal een bijzondere postzegel voor hen gegraveerd worden. ENGELAND. Geruchten, die den zenuw- acbtigen toestand in Engeland teekenen en die hun oorzaak vinden in het uitblijven van officieele berichten van het oorlogsterrein, doen in Londen de ronde. Zoo werd Vrijdag op de Londensche beurs bijna een paniek veroorzaakt door een bericht dat Pretoria door de Boeren hernomen was en denzelfden avond liep het gerucht, dat de Engelschen een ernstige nederlaag in de Kaap kolonie bij Fraserburg hadden geleden. De beschrijvingen over lord Robert’s intocht in Londen vullen vele kolommen in de Eogel- sche bladen. Er waren langs den geheelen j weg van Paddington tot Buckinghampalace weliswaar groote menschenmassa’s op de been, die Roberts hartelijk toejuichten, doch de me- i nigte was niet zoo groot als b.v. bij den in tocht van de Londensche vrijwilligers. Het ontbrak ook niet aan critici die van meening waren, dat de feestelijke intocht wel wat voor barig was en best verschoven had kunnen worden tot Roberts aan het hoofd van het zegevierend uit Zuid-Afrika terugkeerende leger Londen had kunnen binnenrijden. Over het geheel heerschte er onder de menigte een vriendelijkegoedgeluimde doch eenigszins nuchtere stemming, RUSLAND. De bladen te St. Petersburg maken eene officieuse nota openbaar, volgens welke de minister van Financiën v. Witte een vergadering heeft bijeengeroepen van chefs van van geestelijke belangen en bevordering van geestelijke ont wikkeling is nog niet hetzelfde. Met belangstelling zien wij de beslissing der vergadering van om te raadplegen over een gema- waren uit St. Petersburg, Kiew, Warschau, Sosnowice en Lodz over Odessa naar de Per zische havens Bender Abbas, Boeschir en Mo- hemmerah. Deze vergadering heeft tot resul- taat gehad dat er van den eersten Januari af een zeer verlaagd tarief in werking is getreden. De Russische kooplieden hebben besloten een Russische boot te bevrachten, die in het begin dezer maand van Odessa naar de Perzische Golf zal vertrekken. Deze nieuwe tariefregeling die terstond na het oprichten van een Russisch consulaat te Bombay is getroffen, bewijst dat Rusland op bet punt staat een actieve rol in de streken van den Indiscben Oceaan te gaan spelen. SPANJE. Uit Pampelona wordt officieel Men begint langzamerhand te gevoelen, dat een jaar met algemeene verkiezingen nadert. Naar bondgenootschappen wordt gepolst, pro gramma’s worden voorzichtig ontrold, verkiezings leuzen, eerst als proef, dan al sterker aange heven. Ook de Liberale Unie roept hare getrouwen bijeen tegen 26 Januari a.s., om den toon voor hare verkiezingsmuziek te vatten. Zal zij unie blijken of weder desunie? Het bestuur stelt voor, dat het Unie schip met volle zeilen stevene in de koers, door mr. Troelstra gewezen. Het plaatste toch op den beschrijvingsbrief het voorstel tot het nemen van het volgende besluit «De Liberale Unie in hare algemeene ver gadering van 26 Januari 1901, spreekt den wensch uit, dat bij de algemeene verkiezingen van 1901 op den voorgrond trede de Grond wetsherziening in 1 van haar Hervormings programma” genoemd en dat van de te stellen candidaten worde verlangd, niet enkel dat zij instemming betuigen met de strekking van het geheele «Hervormings-programma”, maar ook dat zij met volle overtuiging de urgentie van den in 1 genoemden maatregel erkennen. En die 1 van het Hervormingsprogramma luidt «De Liberale Unie, handhavende haar her haaldelijk uitgesproken meening ten gunste eener regeling van de kiesbevoegdheid, los van eiken band met belastingen, is van oordeel, dat ter verkrijging daarvan wijziging der arti kelen 80, 127 en 143 der Grondwet noodza- keljjk gebleken is, en dat deze wijziging be hoort te geschieden in dien zin, dat invoering I van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk wordt.” Hieraan wil het bestuur toegevoegd zien «Indien en voor zooverre algemeen kiesrecht wordt ingevoerd, acht zij evenredige vertegen woordiging door de rechtvaardigheid geboden.” De algemeen-kiesrechl-vlag moet dus in top geheschen worden naar bestuur. Voorts volgen herziening van de bepalingen der Grondwet op de verkiezing van leden van de Eerste Kamerverbetering van de opleiding voor beroepen en bedrijven, practischer richting in het onderwijs. Tegen beschermende rechten wordt opnieuw partij gekozen. 6 van het program wil men herzien als volgt: Behartiging van en tuinbouw, veeteelt, visscherij, handel en nijverheid, niet door beschermende rechten, maar door andere maatregelen, o.a. door ver betering van verkeers- en gemeenschapmiddelen, ook tusschen afgelegen streken en de centra van bevolkingdoor bevordering van de afzet van Nederlandsche producten naar het buiten land en, wat in het bijzonder den land- en tuinbouw aangaat o.a.door verbreiding van land- en tuinbouw-onderwijs, door bevordering van ontginning van heidegronden en verbetering van andere minder waardige gronden, door aanvulling der wettelijke maatregelen tot be strijding van veeziektendoor herziening van de bepalingen op het stuk van de jacht. Omtrent de landsverdediging wordt het vol gende voorgesteld Ten aanzien van het defensiewezen, bij welke inrichting eenerzijds op den voorgrond len, met name: debietrechten en soortgelijke indirecte heffin gen op voorwerpen of verteringen van weelde; herziening der regeling van het successierecht en belasting op goederen in de doode hand hervorming in het samenstel der belastingen worde voortgezet, door, met verlichting van den druk der minder gegoeden, het beginsel van progressie, ook bij de successiebelasting, ruimer in toepassing te brengen. Het is maar de vraag, hoever men En ten slotte wil men in 11 een tweede alinea in voegen «behartiging van de geeste lijke en stoffelijke ontwikkeling der bevolking.” Hoe komt men tot die invoeging? Is zij een antwoord op de menigmaal uitgesproken klacht dat de liberale partij wèl de stoffelijke maar niet de geestelijke belangen, des volks behartigde? Maar behartiging de meening van het vergadering van 26 Januari a.s. tegemoet. Het voornaamste vraagpunt zal wel zijn, of de al gemeen kiesrecht-vlag werkelijk in top geheschen zal worden. En zal op dit punt de Unie niet desunie blijken? DUITSCHLAND. Te Parijs en Londen heeft het gerucht geloopen dat graaf Walder- see, de opperbevelhebber der verbonden troepen in China door een officier gedood zou zijn. Dit bericht, dat wel onwaarschijnlijk klinkt, is niet bevestigd. De luitenant-generaal Lessel meldt uit Tien tsin, dat bij het lossen van saluutschoten ter gelegenheid van het Nieuwejaar in het fort te Pei-tang zes Duitsche soldaten omgekomen en vijftien gekwetst zijn. Ter eere der verjaring van den dag, waar op Koningin Victoria tot Keizerin van Indië werd uitgeroepen en der afkondiging van het Australisch gemeenebest, is Dinsdag te Peking eene groote parade van de Britsche troepen gehouden, onder bevel van graaf Von Wal dersee, die ook het sein gaf tot een driewerf herhaald hoera ter eere van de Koningin. Het trok de aandacht dat de Franschen aan dit eerebetoon geen deel namen. FRANKRIJK. Naar Reuters Agentschap verneemt is het gerucht, als zou de quaestie len we in den loop gelegenheid hebben hiervoor in aanmerking te komen, niet accijnzen waaivoor Lohmannianen zitting hebben, maar op eerste levensbehoeften, maar andere midde- in die districten hunne stemmen geven aan de in oe plaats zullen worden gesteld.” «Van hunnen kant zouden de anti revolutio nairen dan geen eigen candidaat moeten stel len in plaatsen, waarvoor conservatief liberalen genre-Gleichman, of nog erger, genre-Karnebeek zitting hebben.” Alzoo dus een soort van democratische handje- plakkerij met uitzicht op eene meerderheid. 111LI Illi III 11AIII mtn iiiiiii ui nsi.nn. I UITGEVER: FRISO. -- -UU van i’ I luuiiuir. jl xiud aa l.Aw am.1 A w. n w. wan

Friso nl | 1901 | | pagina 1