ZATERDAG 12 JANUARI 1901. No. 4. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. een uit een interview anderen willen dat ook dat in aanvaring is geweest met de Gelderland. De Duitsche Reichs-Anzeiger wijdt zeer UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM bijgewoond met de onderzeesche torpedo-booten Narval en Morse; de ministers gingen aan boord en maakten een De proefnemingen slaagden goed. Boeren humor. deld worden de zaak tegen A. de Jong, wegens moord op zijn echtgenoote gepleegd. 7 zaak worden 15 getuigen gedagvaard. Holland Amerika lijn. Naar men Nadere bijzonderheden worden over de zaak verwacht. Een hond op hel ijs. Met het ijs kwam een hond den Rijn afzakken, ijsschotsmidden in de rivier, hulpe- van de innige en onveranderlijke vriendschap tusschen Frankrijk en Rusland. Onze taal buiten de grenzen van het rijk. De Figaro maakt melding van een conflict tusschen het Fransche gouvernement en het aartsbisdom van Cambrai over het onder wijs van den catechismus in de Vlaamsche taal, in ’t N. van Frankrijk. Een pastoor in het schots af. Met veel inspanning slaagde men er in het verkleumde dier binnen boord te Prys per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de pry’s belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. hertog van Saksen-Weimar. Na in herinnering te hebben gebrachtdat hij voor keizer Wil helm een vaderlijk vriend is geweest, besluit het blad Met hem gaat weer een edel bondsvorst heen uit den steeds kleineren, eerwaardigen kring van getuigen en helpers bij de stichting des rijks. Moge het den jeugdigen opvolger van Karel Alexander gegeven zijn, op den weg van zijn onvergetelijken grootvader met dezelfde trouw en op even eervolle wijze werkzaam te zijn voor zijn land, den Keizer en het rijk. De Fransche Kamer is Maandag voor de opening van het nieuwe zittingjaar bijeen gekomen, in de eerste plaats ter verkiezing van een voorzitter. Hoewel de groepen van de linkerzijde de hoofden bij elkaar hadden gestoken om te trachten Brisson verkozen te krijgen, is dat niet gelukt. Deschanel is met 296 stemmen tegen 217 stemmen op Brisson, tot voorzitter herkozen, Men verwachtte dat De Wet waarschijn lijk :ou pogen om in de Kaapkolonie door te dringen en daar den opstand te leiden. De Daily Mail schrijft nu dat er geen twijfel aan is, dat De Wet eerst de Kaapsche invallers j heeft willen aanvoeren, terwijl hij er nu waar schijnlijk in geslaagd is zich heimelijk bij hen i te voegen, hetgeen de Kaapsche rebellen als ’t ware electriseert, die nu in massa zullen overloopen naar zijn zijde. In elk geval, blijkt nu van den eergister te Marseille aangekomen Transvaler Hagedoorn, dat het plan tot den inval door generaal De Wet, bijgestaan door schen naar genoemde havenplaats eenige hon derden Boeren-vrouwen hebben gedeporteerd, die zij als gevangenen in een kamp bewaken. De vorige maand liet de commandant de wacht verdubbelen. Hij had van een der ge vangen vrouwen een brief ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat een Boer er in geslaagd was in het kamp te dringen, zonder twijfel met het doel de vrouwen te helpen ontsnappen. Na de wacht verdubbeld te hebben, liet de commandant in het kamp een streng ouderzoek doen naar den bewusten Boer. Men vond hem in het bed van een der vrouwen. Het was een Boer van drie uren, door der gevangenen ter wereld gebracht. Voor de paarden. Men verzuime toch vooral niet nu het zoo vriest de bitten der paarden een weinig te verwarmen vóór men ze hen in den mond legt, wanneer ze tenminste gehangen hebben op eene plaats, waar het vroor. Doet men dit niet, dan veroorzaken ze den paarden een onverdragelijke pijn, daar de tong aan het gebit vriest, wat zich laat be grijpen. Wie hieraan twijfelt, legge zelf eens zijn tong tegen een stuk ijskoud ijzer, of pro- beere bet met de handenhij zal dan gewaar worden welk een aantrekkingskracht er van het ijzer uitgaat. Door nu de bitten even in warm water te leggen, wanneer ze bevroren zijn, of ze te hangen op eene plaats, waar de worst” zich niet kan doen gelden, kan men zich aan de paarden verplichten. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, heeft aan zijn nieuw benoem den Russischen collega graaf Lamsdorf een van gelukwensching met zijn benoe ming gezonden. Graaf Lamsdorf zond een dankbetuiging, waaraan hij het volgende toe voegde Uwe Excellentie weet hoezeer ik prijs stel Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. [resultaten in het jaar 1900 gewerkt, zoodat waardeerende woorden aan den overleden groot- een dividend van circa 10 pCt. zal kunnen worden uitgekeerd. De Groothertog van Saksen-Weimar. f Het lijk van den overleden Groothertog is Maandagavond, onder veel blijken van belang stelling, van het Groothertogelijk Slot naar de Garnizoenskerk overgebracht. Omfloerste lan taarns, lichtstandaards en fakkels verlichtten onderzeesch tochtje mee. Bterk vermagerd uit. Wat men ook moge beweren, de Transvalere en Vrijstaters zijn beeft merkten de veerlieden den vreemden rei ziger op. Hun goed hart sprak en fluks werd gronden 5 beklaagden, die in prima waren vrijgesproken of van rechtsvervolging ontslagen, werden schuldig verklaard en veroordeeld 11 die in prima veroordeeld waren, werden vrij gesproken of ontslagen van alle rechtsvervol ging ten aanzien van 8 werd de straf ver zwaard, ten aanzien van 19 verlicht; ten aan zien van 4 beklaagden werden de vonnissen wegens informaliteit vernietigd. Van de 6 verzoeken om gratie, waarop ’s Hofs advies werd gevraagd, zijn 4 afgewezen en 2 nog aanhangig gebleven. In hooger beroep in burgerlijke zaken wer den 5 arresten van incidenteelen, interlocutoiren of preparatoiren aard en 31 eindarresten ge wezen. Bij 19 dezer eindarresten werden de vonnissen des eersten rechters bevestigd, bij 10 de vonnissen geheel of gedeeltelijk vernietigd terwijl 2 arresten de nietontvankelijksverkla- ring van het hooger beroep inhielden; 20 ar resten werden gewezen na gehouden pleidooi en 3 na gehouden getuigenverhoor. Ds. B., van Siddeburen, kwam Maandag j.l. op schaatsen van Groningen. Nabij zijn dorp viel hij neer. De baanveger H. bracht hem met behulp van een paar anderen in eene brugwachterswoning, waar hij weder tot bewust zijn gebracht werdzijne vingers en ooren waren bevroren. De predikant leed hevige pijnen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht”, de 10de Jannewaerje 1901. It Frysk dyalekt! D. Keatsergeasters, Nautulus. De boer en de pest, W. P. Ut it Amerikaensk, C. H. Ik ken in man, D. H. Z. In aide fabel, J. v. d. Tol. Selskip Halbersma Grins, G. R. Veendorp. Koartswyl, Huygens. Slim, (mei plaetsjes) D. H. Z. Haringvisscherij. Het grootste vaartuig, dat men dit seizoen onder Nederlandsche vlag aan de haringvisscherij hoopt te doen deel nemen, is een gewezen Fransche logger, dezer dagen door den heer C. M. de Jong, van Vlaardingen, te Boulogne sur Mer aangekocht. Deze logger kan 900 ton haring bergen en wordt geheel op Fransche wijze ter haring visscherij toegerust. Hij zal met 150 a 200 netten visschen, terwijl de bemanning uit 19 koppen zal bestaan. Aan den eigenaar van een bovenhuis, tegenover de Groote Kerk te ’s-Gravenhage, waar de huwelijksstoet van de Koningin zal afstappen, moet f 1600 geboden zijn voor het R. verhuren van die woning bij die gelegenheid. Op 25 Januari zal ter openbare terecht zitting van de rechtbank te Dordrecht behan- In deze Bij het Gerechtshof te Leeuwarden wer den in 1900 in hooger beroep behandeld 137 strafzaken, waarin uitspraak plaats had tegen 155 beklaagden, van welke 14 zich in ver zekerde bewaring .bevonden. Ten aanzien van 96 beklaagden werden de vonnissen in hun geheel bekrachtigd, waarvan 12 echter onder verbetering of aanvulling der Weg waarlangs de rouwstoet ging. Voor de lijkkist gingen de bedienden, de Hofbeambten en deputaties van Vereenigingen. Achter het lijk volgden de Groothertog, de Groothertog- Regent van Mecklemburg, twee Prinsen van Reusz, het praesidium van den Landdag, de ministers en deputaties van militaire Ver eenigingen met vaandels. Aan den ingang van de kerk nam de op- perhofprediker de lijkkist in ontvangst, die daarna op een katafalk in het schip der kerk werd geplaatst. Aan beide zijden werden eere- wachten geplaatst. Na een kort gebed van den predikant verlieten de Groothertog, de andere Prinsen en ook de overige deelnemers aan de plechtigheid de kerk. Groothertog Wilhelm Ernst heeft de regee- ring aanvaard met eene proclamatie, waarin hij trouw belooft aan de Grondwet van het Groothertogdom, en zegt de nagedachtenis van zijnen grootvader te zullen eeren door in diens geest te werken en de tradities van zijn Huis als een dierbare erfenis te zullen bewaren. Alle door zijn grootvader benoemde ambtenaren worden door den nieuwen Vorst in hunne be trekkingen behouden. De proclamatie eindigt met een beroep op alle onderdanen, om van hunne zijde de nagedachtenis van den over leden Groothertog te eeren door den kleinzoon en opvolger dezelfde toegenegenheid en ge hoorzaamheid te bewijzen. School verzuim wegens godsdienstplichten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van de arrondissements schoolopzieners gebracht, dat verzuim van Israëlietische kinde ren op Zaterdag niet telkens in den week staat vermeld behoeft te worden, indien slechte zorg wordt gedragen, dat de Hoofden der scholen in de jaarlijksche lijsten vermelden, welke Is- raëlietsche kinderen des Zaterdags wegens godsdienstplichten verzuimen. Ook bij de vermelding der verzuimen wegens godsdienstplichten op andere dagen, welke buiten vacantie vallen, door kinderen van welke gezindte dan ook, zal eene bekorting kunnen plaats vinden. Het Hoofd der school zal daarbij kunnen volstaan met opgave te doen enkel van de nummers der kinderen, nevens de aanwijzing van het verzuim in de desbetreffende kolom. Nu mr. Tak van Poortvliet te kennen heeft gegeven, dat bij geen candidatuur voor de Tweede Kamer meer wenscht te aanvaarden, bestaat in het district Beverwijk, volgens de Ct., het voornemen te trachten den heer J. T. Cremer, minister van koloniënin zijn plaats gekozen te krijgen. De aanvaring van de Gelderland. Vol gens bericht uit Port Said aan de Parijsche Herald is, op verzoek van de Nederlandsche i Regeering, door de gemengde rechtbank beslag ver- zekert heeft de Ned. Am. Stoomvaartmij. (Hol land Amerika-lijn)met zeer goede flnancieele humoristen en hebben hun humor bewaard te ziger op Hun goed bart 8prak en fluks werd -L - midden van de verschrikkingen van hun langen de v]i door het ijs gestuurd recht op de gelegd op het Bntsche stoomschip Peterson, worstelstrijd. t, --- Een brief uit Port Elizabeth bevat daarvan er een nieuw bewijs. Men weet, dat de Engel- I baien telegram zijn staf, is ontworpen. De heer Hagedoorn deelde verder mee, dat de invallers over vol- doenden schietvoorraad beschikken en dat zij Maxims op paarden meevoeren. ,".7_ ",'"7 t'-v- r r op onze persoonlijke betrekkingen, en kan er Hoe grenzenloos het optimisme of liever njef aan twijfelen, dat het mijn wensch is mede de zelfverblinding der Engelsche pers nog te Werken tot de bevestiging steeds is ten aanzien van den inval in de - - - - - Kaapkolonie, kan blijken uit het geschrijf van de Times. Dit groote blad zegt, dat de Boe ren de Kaapkolonie zijn binnengevallen, wijl zij geen raad meer wisten en daarom deze laatste kaart hebben uitgespeeld, natuurlijk te vergeefs. Niet velen der invallers, verzekert het blad dan verder, zullen ooit weder benoorden de arrondis8ement Duinkerken had geweigerd den Oranjerivier komen, en anderen willen dat ook catechismus in het Fransch te onderwijzen aan niet, want zij vielen eenvoudig Kaapland bin- den z00n van een onderwijzer. Toen deze nen, ten einde te nontsnappen aan een krijgs- ]aatste zich bij den bisschop beklaagde werd dienst welke, »zij erkennen het hopeloos bg jn Ongelijk gesteld, waarna hij zich met is, om een poosje zich te verschuilen ergens de kjacht tot den Minister van Eeredienst heeft in het Noorden der kolonie, wachtende op gewend. een gunstige gelegenheid, om weer naar huis de zaak te gaan”- K.. Te Courbevoie bij Parijs zijn drie straten eergj8ter ook gedoopt naar Kruger, De Wet en Botha. Qp een De Fransche ministers van marine en j00B) bibberend van koude en angstig blaffend, oorlog hebben te Cherbourg de proefnemingen jjep bej djer voortdurend op zijn broze schots klif» AtTrAAnri An rl AWAAAoO rin f nrnüd A. nfHTrOtl I TT?' i II 1 heen en weer. Wie weet welk een reis de hond al achter den rug had hij zag er althans Dicht bij de plaats waar de schipbrug in gewone omstandigheden ligt en waar thans de overtocht per pont plaats FRISO NIEUWS- [I tillIIII IAI li: llltll Ml rilllSIlM). t. i er

Friso nl | 1901 | | pagina 1