WIKTER. WOENSDAG 16 JANUARI 1901. No. 5. Buitenlandsch Nieuws. Een woord, dat ook gehoord mag worden voor de aanstaande verkiezingen. Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. met dat en ze moeten zoo ver zijn. oogen H. J na lingen in de natuur. H. I 1 'i Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I gehad. Vier jaren het kabinet Roëll-Van Houten vier jaren dat van Pierson Borgesius. We herinneren ons al de jammerklachten vóór het optreden van die ministeriën. zoo Wij hebben nu liet ijs is Voor de In verband hiermee zij gemeld, dat Duitsch- land pogingen doet om in Engeland en Amerika een leening van 60G miljoen mark te sluiten. Vrijdag heeft te Weimar de bijzetting van den groothertog van Saksen-Weimar in den vorstelijken grafkelder plaats gehad. Reeds des morgens vroeg waren de straten waarlangs de rouwstoet zou trekken, door een dichte, deelnemende menschenmenigte bezet. Op het plein voor de hofkerk verzamelden zich tegen 11 uur de voor de begrafenis aanwezige vorste lijke personen, civiele en militare autoriteiten en vertegenwoordigers van vereenigingen. Even over half twaalf trad de tegenwoor- i ver tegenwoordiger van keizer Wilhelm, generaal Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der Gemeente, over het dienstjaar 1900, vóór den 31sten dezer, ter Secretarie der Gemeente zullen worden ingewacht. Worküm, 1 Jan. 1901. T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secetaris. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 8S cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van Jena en de overige militaire civiele autoriteiten en afgevaardigden. Op het kerkhof aangekomen, werd de kist door vier kamerheeren, vier stafofficieren, zes houtvesters, twaalfhofbedienden en twaalf onder officieren in de kapel gedragen. Dr. Spinner hield hier de grafrede en sprak den zegen uit, waarna het kerkkoor «Een vaste burg is onze God” zong. Onder het zingen werd de kist in den grafkelder neergelaten, terwijl de «Lei- I chenparade” drie salvo’s afgaf en de klokken luidden. In den grafkelder, waar de kist geplaatst is ter linkerzijde van de sarcophaag van I ’s grootbertogs echtgenoote, prinses Sophie der Nederlanden, daalden slechts af groothertog Wilhelm Ernst, generaal Von Wittich, prins t van Pruisen, de hertog-regent van Mecklemburg Schwerin en vorst Ferdinand van Bulgarije. ENGELAND. De Daily Mail verneemt uit Petersburg dat de Engelsche regeering aan En daar kwam bijde winter Erg bescheiden was hij niet. Zonder te kloppen, kwam hij onverwacht binnenstormen, als gold het de intrede van een kassierskan- toor. 31 December 1900, Sylvester, ’s avonds nog regen en wind, toen plotseling sneeuw bij j windverheffing, sneeuwstorm in ’t noorden, 1 Januari, Nieuwjaar, al of niet begin-jaar eener nieuwe eeuw, volop winter en daarmede aan- oogenblik hier of elders geene dringende be vang van de kolossale macht, die wateren en rotsen wederstaat. Welk eene omkeering in de natuur, welk eene in de groote menschen- maatschappij Luie Kees werd zelfs hardrijder van beroep, want de verschillende ijsclubs waren er bij, ’t zij ter hunner eere gezegd, om de bij eengegaarde potjes van eenige jaren aan den man te brengen. Goed zoo, opperbest zei de leek, rijdt op, lustig en welzoo komt het geld onder de menschen. Menig arbeider vindt thans zijn brood Een ander, een weerprofeet, trok evenwel een bedenkelijk gezicht. «Strenge heeren re geeren niet lang”, aldus zijn oordeel en bij scheen voor den nieuw eeuwschen winter dan ook geen cent crediet te willen borgen. Hij werd dik in zijne meening gesteund door een corps van oude varensgezellen»de maan, weet je, de maan. Daarmee hebben we Volle Maan en eerst 12 dezer Laatste Kwartier. En ik zeg maardrie dagen voor of drie dagen na elke maansverduistering moet de wind in zee wezen en dan krijgen we ander weer I” Gelukkige profeet 1 Hij heeft de wijsheid van de dochteren Diana’s te Memphis of Delphi in pacht. Immers in ons zoo veranderlijk klimaat heeft de man de meeste kansen om volkomen gelijk te krijgen. Bedenk het welhij legt met zijne profetie beslag niet op de maan, maar op de geheele maand. Drie dagen vóór en drie dagen na elke maansverandering is zoo ongeveer een geheele week. En wijl de maan nu de goed heid heeft zoo viermalen per maand eene an dere gestalte aan te nemen, klinkt zijne pro fetie als eene klok, afgescheiden nog van de veranderlijke luchtstreek, waarin wij wonen. Al die profeten nu kunnen nog meer gelijk hebben, de winter is tot heden gebleven. Hij had vreemde allures, dat is waar. Zjjne aan vankelijke strengheid, buitengewoon als die ook was, temperde bij genadig, zelfs scheen het eene wijle of hij alleen zijn machtsvertoon bad willen botvieren, maar hij kwam weder, niet zoo gestreng, maar toch met mannenmoed, die karakter toont en zegt, waar 't op staat. DUITSCHLAND. Naar verluidt zal de Al zou de kiezer per schaats zijn burgerplicht Pruisische regeering een crediet van 390 mil- kunnen vervullen, hij snelt naar hardrijderij- I joen mark aanvragen voor de nieuwe kanaal- partijen en laat het kiesrecht, welke drin- wetten, gende eisch des tijde dit ook moge wezen, in den steek. Of hij bezoekt familie in den vreemde, of hij ontvangt bezuek. allen man te wijs, ook den kiezer, samenkomst der Liberale Unie zou eene on tijdige dooi wellicht gewenscht zijn, voor het huwelijk onzer Koningin evenwel niet. Van H. M. vernemen we zoo voor als van rijtoertjes op ’t ijs. Goed zoo, het jonge bloed stroomt bij koude het best. En het oude? Het verheugt zich als de jongeren pleizier hebben. Zoo moet het zijn, onder alle eeuwen, zoo moet het zijn bij winter en zomer, zoo moet bet altijd zijnharmonie bij alle wisse- dige groothertog Wilhelm Ernst met den Von Wittich, gevolgd door de overige vorste- 1 lijke personen, de hofkerk binnen, onder het luiden van alle klokken der stad. Na een kort gebed werd de kist naar buiten gedragen en geplaatst op den met acht paarden bespannen lijkwagen waarna de stoet zich in beweging stelde, terwijl de voor de begrafenis ongeveer gedurende acht gecommandeerde troepen het geweer presen teerden. In den stoet, die geopend werd door gendarmen, liepen voor den lijkwagen de geeste lijkheid en de hofbeambtenachter den wagen volgden de groothertog met generaal Von Wit tich en de aanwezige vorstelijke personen. ’t Zou, Daaraan sloten zich aan bet corps diplomatique, werd verzekerdmet ’s lands financiën de ministers, de vertegenwoordigers der Uni- geheel in de war loopen. Te korten, bankroet! versiteit van Jena en de overige militaire en wie huiverde niet? i En nu de uitkomst na dit achtjarig bestuur. De inkomsten toegenomen niettegenstaande hoogere uitgaven. Letten we slechts op die van bet afgeloopen jaar. De ontvangsten over 1900 hebben bedragen meer dan een honderd en acht en dertig mil- lioen gulden, dat is bijna zeven en een kwart millioen meer dan over 1899 en ruim negen en een half millioen meer dan de raming. Waar is nu het tekort? Waar de boel- goedstafel van het failliet? Men bemerkt hettijdens de verkiezingen worden zoovele zaken te berde gebracht, die lang geen licht kunnen verdragen. Men moet zich dan ook dikwijls verwonderen over de brutale driestheid waarmede sommige candi-1 Albrecht daten durven op te treden, meer nog over de groote onkunde van velen uit het kiezerscorps, die hunne stem aan zulken onzin durven te geven, ’s Lands financiën worden voor ieder- De winter heeft alzoo goede voornemens of schijnt die althans te hebben. Hoe staan wij evenwel tegenover deze mach tige majesteit? De luiden met volle zolders, volle kelders, volle kisten hebben zich dienaang ande weinig aan te trekken. Zij sluiten den winter gerust daar buiten, hoe gestreng bij ook moge wezen. De hulpbehoevenden echter? Zullen zij ver geten worden? Toch niet. Wij meenen te mogen aannemen, dat de armoede wel niet van dien omvang is, als vroeger. Maar niettemin zal het goed zijn hier en daar een kijkje te nemen. Vrees voor afwijzing of snoode on dankbaarheid behoeft niet meer te bestaan. De harde noten zijn vrij-wel gekraakt. Ieder doe zijn plicht, afgescheiden ook van vroegere ervaringen. Men helpe, waar hulp noodig is. De winter kan nog lang regeeren. En dan komt ’t er op aan. De kleine man heeft zijne zorgen, eiken dag. Maar toch is hij kloek en weet tegen den winter iets in voorraad te heb ben. December gaat het, Januari desnoods, j Maar als Februari in ’t land komt, is zijn voor raad bepaald geheel uitgeput. Dan rekende bij op verdienste. Daarom, al is daar op ’t bepaald is geschied, maar van ’t district1 een Sneek o.a. kunnen we meespreken. Daar werd Algemeene Rekenkamer, die tot zelfs op al te veel gereglementeerd voor de scholen, halven cent let. Men kon b.v. precies in zijn studeer-cel gezeten en op t horloge af zeggennu zijn ze (de onder haaldelijk voorkomend verschijnsel wijzers nl.) een uur met dit vak bezig, daarna dus volkomen gerust zijn. Het »li -I J-X---p. ..I bij t onderwijs, waaraan we nimmer onze goed- een beheer dat den laster onder de durft zien. In één jaar tijde over de zeven millioen meer dan vroeger in de schatkist het Vaderland kan gerust zijn en de kiezers kunnen hunne stemmen in volle vertrouwen namiddag schaatsen- schenken aan de vertegenwoordigers van dit Of denkt men dat ge- «liberale wanbeheer”! behoefte, zij komt men kan er gerust op aan, eer dan verwacht wordt. En die be hoefte schuilt. Zij ligt in den regel niet aan den weg, zij heerscht daar, waar men ze min der zou verwachten. En van de slechtste soort is zij nietzij draagt den stempel van eerlijke armoede. En hare leniging is in de eerste plaats het werk van den meer-gezeten Christen. Geven kan goed zijn, doelmatig geven is in- tusschen oneindig beter. En nu heeft de winter ook nog eene politieke zijde. Daar is de leerplichtwet. Hoe drommels kan ’t geval treffen. Naar school, naar schoolroept de wet en ’t ijs loktkomt hier, komt allen hier. Dat lokken wordt sterk geheeten in Friesland, wij meenen evenwel dat met deze provincialische meening gebroken dient i te worden. Scbaatsen-liefhebbers vindt men thans reeds in alle oorden van ons land. En rijden, rijden 1 onze kinderen kunnen die kunst jaren weder een liberaal regeer aan de hand toch warempel in de Hondsdagen niet leeren, fietsrijden, jawel, maar dat is niet je ware: scbaatsrijdendat is het echte. En dat kan j plaats hebben alleen in de korte winterdagen, liefst op den namiddag, als wanneer er school is. Vreemd genoeg, dat juist de invoering van de leerplichtwet met de intrede van den winter vorst gepaard gaat. Onder bijgeloovige lieden zou men verzekeren: »’t heeft zoo moeten wezen 1” Maar ook vreemd, dat is het dan een uitsluitend Friesche zaak geen enkele der Friesche afgevaardigden ter Tweede Kamer op deze mogelijke omstandigheid gewezen heeft. Men kent ons gewest daar ginds, naar ’t schijnt, minder goed. Maar de kinderen moeten rijden leeren, schaatsenrijden wel te verstaan. De oefening op ’t ijs haalt tal van uren uit in vak j, (vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek). En dan de frissche lucht, werkelijk er kunnen ook nog wel eenige gezondheidslessen missen. Hartelijk hebben we ons verheugd in de tot standkoming der leerplichtwet. Dat hebben we reeds meermalen gezegd. Doch we zijn niet blind voor de omstandigheden. In den laatsten tijd wij weten niet of ’t elders zoo bloot gelegd en bovendien waakt daar een een Met de genoemde uitkomsten, de toename der inkomsten is een her- 1kan men Het «liberale wan- Slavernij beheer” blijkt een uitnemend beheer te zijn keuring konden hechten. De onderwijzer moet zelve een beetje meer baas wezen. Dan kan hij b.v. zeggen nu jongelui, van morgen een uurtje langer, als je allen komt, (met een kwartiertje pauze b.v.) en rijden naar hartelust. C dwongen schoolgaan onder alle omstandigheden rente kweekt? Schoolplicht is nog geen schooldwang. En wijders De winter beeft meer connectiën. urns- El mi uni\m IILIII lllllll FIIIÏSH1II. 1 I UITGEVER: FRISO.

Friso nl | 1901 | | pagina 1