4 ZATERDAG 19 JANUARI 1901. No. 6. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. mr. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Hettinga en v aldaar veroordeeld wegens het als apotheker in voorraad hebben van een geneesmiddel (Sanguinose) waarop niet was aangewezen naar welk voorschrift ditniet op de lijst der Pharmacopaea voorkomend middel was bereid. Op 1 Jan. waren in Friesland 126 zuivel fabrieken gevestigdwaarvan 75 op coöpera tieven gtondslag, 35 voor eigen rekening en 16 door een naaml. vennootschap worden ge dreven. De invloed dezer fabrieken doet zich vooral ook gelden op den aanvoer van boter aan de provinciale wagen. De groote hoeveelheden fabrieksboter toch, komen niet aan de wagen. Die te Leeuwarden en Sneek zijn nog slechts eenige beteekenisofschoon ook daar de de zoogenaamde boerenboter, ten- de zuivelfabriekenbelangrijk is Wat intusschen blijft, is, dat de de wagen te Leeuwarden en Palestrinakoor 17 Februari een uitvoering geven te Amsterdam. Te Tripscompagnie, bij Veendam, ont ving het hoofd der school voor den aanvang der lessen van een tienjarigen jongen, het volgende leuke briefje Meester, Meester, goede man Nu het ijs weer houden kan Mogen wij met de heele kluit Er een uurtje vroeger uit? Morgen kan het regenen, sneeuwen, waaien, En dan kunnen wij niet zwaaien. Het verzoek werd toegestaan. Te Neurenberg is de bekende potlooden- fabrikant Jan Faber overleden. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7{ cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiên Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. kan, tenzij hebbe.” Merkwaardig, deze uiting Heeft »De Banier” No. gezonden aan schrijver van Het hoofdbestuur der posterijen en tele graphic heeft bepaald, dat voortaan aan assis ten tot een maximum van 14 dagen en aan boofdbestellers en conducteurs tot een maximum van 10 dagen per jaar verlof kan worden ver leend. Amsterdamsche Ijsclub. Daar van de 8 deelnemers slechts één was opgekomen (Wes- terhoff uit Groningen), zijn de tegen Woensdag middag uitgeschreven wedstrijden uitgesteld tot late? te bepalen datum. Men meldt uit Den Haag President Kruger zal bij gunstig weer Dins dag naar Utrecht gaan om een lichte oog operatie in de kliniek van dr. Snellen te on dergaan, die een tjjd van volslagen rust eischt. Niet onwaarschijnlijk keert hij later hierheen terug. van aanvoer van gevolge van verminderd, prijs', die aan Sneek voor de boerenboter wordt besteed, ook den prijs van de fabrieksboter beheerscht. Wij lezen in De Banier van 16 Januari: Merkwaardig. »Van dag tot dag” in het Handelsblad schrijft als slot van een lange so ciologische beschouwing »Ik voor mij geloof niet, dat een beweging tot hervorming der maatschappij en tot op heffing en veredeling der onterfden ooit slagen ze godsdienst tot beweegkracht Gok de Boerendeputatie gaat naar Utrecht. Aan het Departement van Marine is aanbesteed de bouw en levering van een gou mrnements stoomschip ten dienste der marine in lied.-Indië, type Glatik. Hiervoor werd in geschreven door de Ned. Scheepsbouw-Maat schappij te Amsterdam voor f 232,000de Maat schappij De Maas te Rotterdam voor f 228,000 de Maatschappij voor Scheepsbouw en Werk tuigen te Feijenoord voor f 212,855, en door de Kon. Maatsch. De Schelde te Vlissingen, als minste inschrijfster voor f 210,000. Vrouw Prins te Siddeburen, die eenigen tijd geleden zoo zwaar door haren man, die als milicien in garnizoen te Assen lag en thans tot 15 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, werd verwond en deswege in het ziekenhuis te Groningen moest worden opgenomen, beeft deze inrichting als hersteld weer verlaten. De aandacht van schepelingen die zich doen aanmonsteren voor een reis naar eene Aziatische haven, en wier contract bij aankomst in die haven, ten einde loopt, wordt er op gevestigd, dat blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Hongkong, Henri Sanders, een waardig i het in die, gelijk in de meeste Oost Aziatische ■nu-j:-havens, voor Nederlandsche zeelieden uiterst moeielijk is aldaar een nieuwe huur te ver krijgen. Het is hun aan te bevelen om bij het sluiten van huurovereenkomsten b.v. voor het overbrengen van een schip naar een Aziatische haven hiermede rekening te houden. (Stct.) Door de H. IJ. S. M. is thans straf be dreigd tegen conducteurs, die bij het sluiten der portieren de noodige voorzichtigheid niet in acht nemen, om letsel aan reizigers te voor komen. Uitvoering Utrechtsch Palestrinakoor. Naar het U. D. verneemt, zal het Utrechtsch boer de stichter van Davos als herstellingsoord voor longlijders was. Zooals men weet, hebben prins Tsjing en Li-Hung-Tsjang de eischen der mogendheden te Peking onderteekenddie onderteekening is echter van geen waarde zonder het keizerlijk zegel. En nu heeft prins Tsjing verklaard, dat het nog wel een tijdje kon duren voor dat dit zegel, met het oog op de moeilijke communi catie met het hof, aanwezig was. Alweer uitstel dus. Aan de Daily Express wordt uit New- York geseind, dat een Amerikaansche miijoe- nair, Mill-Holland genaamd, een vorstelijk ver- Op de door de commissie uit Gedepu teerde Staten onzer provincie, belast met het beheer over het door wijlen dr. L. A. Buma aan de provincie, ten dienste der landbouw kunde vermaakt legaat, uitgeschreven prijs vraag, waarbij wordt verlangd seen beknopte, door afbeeldingen toegelichte gezondheidsleer van het vee, ten dienste van ontwikkelde Nederlandsche veehouders” (prijs f 500), zijn vijf antwoorden ingekomen. Beoordeelaars zijn de heeren H. van Staa, districts veearts te Leeuwarden, D. F. van Esveld, leeraar aan ’s Rijks veeartsenijschool te Utrechten J. Mesdag, zuivelconsulent van Friesland, te Leeuwarden. De heer Van Ketwich Verschuer heeft ontslag gevraagd als schoolopziener in het Ar rondissement Harlingen. Zijn heengaan wordt in de schoolwereld algemeen betreurd omdat gedurende de 19 jaren, welke hij met de meeste toewijding en ijver zijne betrekking als schoolopziener vervulde, zich door zijne humani teit en vriendelijkheid zeer bemind heeft ge maakt bij allen, die met hem in aanraking kwamen. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden is een hooger beroep behandeldingesteld door Gerrit B., 28 jaar, gemeente veldwachter te Bakhuizenvan een vonnis der Rechtbank te Heerenveenwaarbij hij wegens mishandeling is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Uit de behandeling dezer zaak bleek, dat Zondagavond 7 October 1.1. de rijks-veldwachter R. Visser met beklaagde te Bakhuizen sur- velleerde, omdat daar toen veel drukte was. Toen beklaagde om 10 uur de herbergen gesloten had, liep een troepje jongelui van 30 a 40 personen zingende en tierende door het dorp, waarom de beambten hen aanmaan den rustig naar huis te gaan. De meesten voldeden hieraan door naar hunne dorpen terug te keeren, maar de agenten gingen bui ten het dorp in de nabijheid van een kruis punt van wegen om een oog in ’t zeil te houden. Nu beweert Lammert 8j. v. d. Wal, dat bekl. hem daar 3 slagen met een stok gegeven en hem aan zijn kaak en hoofd ver wond heeft. Beklaagde ontkent dit en Visser zegt, dat bekl. den geheelen avond kalm was, kalmer dan hij zelf zou geweest zijn, zij geloo- ven veeleer dat v. d. Wal gevallen is. Na het hooren van nog 4 getuigen acht de Adv.-Gen. mr. baron d’ Yvey de schuld van beklaagde bewezen en vordert bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. J. M. van Tromp, bestreed het overtuigend bewijs vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. In Friesland zijn in de laatste dagen een groot aantal wilde ganzen, die hoofdzakelijk aan de winterrogge en het gras veel nadeel toebrengende grasplanten trekken ze met wortel en al uit den grond. Nu hebben on derscheiden landbouwers vergunning gevraagd, om jacht te mogen maken op schadelijk ge dierte. Die ganzen zijn over ’t algemeen ech ter zeer mager en brengen niet meer op dan 50 cents per stuk. Voor den Hoogen Raad werd verworpen het cassatieberoep van den chef-apotheker van de Ooievaar, centraalapotheek te ’s Graven- hage, in hooger beroep door de rechtbank van verschillende aardDe van het Maandblad. Samenstellingen der middelen in 1900 onder zocht. Verbod van sommige advertenties. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: Pastill’s Pon- celet. Keating’s borstpastilles. INHOUD van het Friesche Tijdschrift nSljucht en Rjucht”, de 17de Jannewaerje 1901. De wize Skoenmakker W. P. Om ’t sin to forsetten M. G. S. Koartgüd Sa muel van Rusting. ’n teltsje üt ’e fügel- wrald Jan fen ’e GaestmarHwer it jild to finen is T. J. B. Koartswyl. Boekbiskóginge Jan fen ’e Gaestmar. Slim (mei plaetsjes D. H. Z. Kranige oudjes. Te Hallum is de 80- jarige J. Gorter op schaatsen gereden naar Kollum en van Xdaar over de Nieuwe Zijlen naar Dokkum. Te Gorredijk kwam de 85- jarige J. Hazenwindus uit Lippenhuizen op schaatsen aanrijden. Bij de hardrijderij te Akkerwoude zag men de bijna 82-jarige Sjoukje Halbertsma nog schaatsenrijden. Te Workum reed de 84-jarige heer R. J. Dykstra nog op de bjj banen naast de hardrijdersbaan. van liberale zijde, ook een Ex. van dat den heer Charles Boissevain Van dag tot dag” hoofdredac- teur van het Algemeen Handelsblad? - INHOUD van No. 1 van het Maand blad uitgegeven door de \ereeniging tegen de Kwakzalverij. Bericht omtrent de gratis-verspreiding. Hoofdartikel: Na twintig jaar. Berichten: Verandering in het Bestuur der Vereeniging. Uit den geneesk. Raad van Zuid-Holland. P. van Bijsterveld en de z.g. Dr. Reteau veroordeeld. apotheker. Eigenaardige manieren in de pers. Hubert Ullrich, een kwakzalver die weet vol te houden. Middelen tegen ver koudheid. Mededeelingen gratisverspreiding Het ontvolkingssysteem van Roberts en Kitchener wordt nog voortdurend toegepast. Uit Bloemfontein wordt gemelddat groote kampen voor Boerengezinnen onder Britsche bescherming te Brandfort en Kroonstad gevormd zijn. Te Pretoria zijn een aantal gezinnen in het stadhuis onder dak gebracht, zoo lang ze nog niet naar Irene gezonden kunnen worden. Het district Rustenburg schijnt nu ook geheel ontvolkt te worden. Naar gemeld wordt, hebben 5 Boeren gevangenen van Colombo (op Ceylon), waar onder een Duitscher, weten te ontsnappen op een Russisch vaartuig, dat daarop de haven verliet. Koorts en dysenterie richten tegenwoor dig weer groote verwoestingen aan in het Engelsche leger in Zuid-Afrika. De officieele verliezenlijst wijst aan, dat er op 12, 13 en 14 Januari 37 officieren en manschappen ge storven zijn aan ziekte terwijl op 12 Januari alleen 211 zieken in de hospitalen werden binnengebracht. Dat de Engelschen woedend zijn over bet doen fusilleeren van een Engelschman door De Wet is wel begrijpelijk ofschoon hij als generaal volkomen in zijn recht is een spion, die in zijn lager komt om zijn manschappen over te halen de wapenen neer te leggen, den kogel te geven. Niet anders handelde Washington in den Amerikaanschen onafhankelijkheidsoorlog toen de Engelsche majoor André binnen de Ameri kaansche liniën kwam om de capitulatie van generaal Benedict Arnold te bewerken. Was hington liet den majoor zonder vorm van proces opknoopen. Dit feit heeft aan Washington’s roem niets tekort gedaan. - Volgens de Magdeb. Zt. is er aan het Engelsche ministerie van oorlog te Londen een crisis op handen. Roberts zou gedreigd hebben met ontslag, indien hem bij de tot standbrenging van de legerhervorming niet vol komen de vrije hand wordt gelaten, wat in tusschen de hooge raad van oorlog niet wil toestaan. Het heet dat er een complot is ontdekt onder de Boerenvluchtelingen te Lourenzo Mar ques, om weg te loopen en zich weder aan te sluiten bij de te velde staande Boeren. Zij, die vroeger geneigd waren zich over te geven, weigeren nu. De ex-auditeur-generaal Marais, zoude deze beweging leiden en een plaatselijke firma zoude er f 720,000 voor beschikbaar hebben gesteld. Deze firma is, naar beweerd wordt, Wilcken, Ackermann en Co. Te Davos is overleden dr. Alexander van Spengler, die met wijlen den heer Hols- iims- ei tini r.11i ii m ui muil iuii m imi.

Friso nl | 1901 | | pagina 1