Il 1 I WOENSDAG 23 JANUARI 1901. No. 7. De ingevallen dooi. I De dood van Engelands Koningin. Buitenlandsch Nieuws. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. De H. Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I ■w oefening in de slotkapel gehouden, waarop een schitterend feestmaal in de witte zaal volgde, Ook de meest barre, de meest strenge vorst moet het tegen een zachtere temperatuur afleg gen. De winter, die de stroomen deed stollen, den grond verharden, de rotsen splijten, die een van zijn sujetten, die hij, dank zij de zwakheid van lord Salisbury, bij de reconstructie van het Britsche Kabinet in het ministerie heeft Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. cie weldra weder geopend worden en dan is het met de veiligheid op ’t ijs geheel ge daan. Een korte terugblik op dezen winter mag den om geblekendat niettegenstaande spoor of tram de Fries in den winter nog altijd liefst zijne j schaatsen gebruikt. Met deze omstandigheid mag en moet reke ning worden gehouden. H. vermeldt, met welk lid van het Kabinet hij - i beeft gesproken. Is het Chamberlain zelf, of I land vast besloten is haar te vernietigen, i sloeg, is verpletterd en op dit oogenblik in diplomaten. Hij stelde een dronk in op de nieuwe en de reeds vroeger benoemde ridders in de orde van den Zwarten Adelaar. Des avonds had er in het Operahaus een gala-voorstelling plaats, die door alle aanwezige vorstelijke personen werd bijgewoondterwijl geheel Berlijn schitterend was geïllumineerd. In alle andere plaatsen van Duitschland werd het feest op meer of minder schitterende wijze gevierd. FRANKRIJK. De geestelijke Orden hebben Vrijdag in de Kamer weder tot twee redevoe ringen over het haar betreffend wetsontwerp der Regeering de stof geleverdzonder dat daarbij nu juist veel nieuwe gezichtspunten of bijzonderheden zich opdeden. De heer Piou bestreed, de rapporteur Trouiliot verdedigde het ontwerp, welke laatste breedvoerig uitweidde over de Jezuïeten. ner aan I in zijn kieschheidsgevoel niet gekwetst worden doch dit verhinderde niet dat e vooral omvatten het kloeke optreden van Frieschen Ijsbond. Zijne vermaningen overal rechts te houden, hebben ongetwijfeld veel goeds gewerkt evenals de model ijs-banen, o. a. die op het Nieuwe kanaal te Leeuwar den aller goedkeuring mochten verwerven. Eene afzonderlijke baan voor de sleden één rechts en één links voor de rijders, zoo be hoort het overal te zijn, waar dit maar iets kande veiligheid op ’t ijs toch is van groote waarde. Ook de handwijzers om den goeden weg te wijzen verdienen aanbeveling. We] is het waar, dat al deze regelingen gansch het aardrijk in onverwrikbare banden de buitenlandsche vorstelijke personen en de ui^ivuia.cu. Hij stelde een dronk in op de meer De er ook en dat ze een woordje mee te spreken, dat hebben ze in zoovele maanden bewezen, niet het minst ook door hun tegenwoordig kloek optreden, toestanden staan scherper dan ooit. Vrienden van den vrede zullen echter thans eene gelegenheid hebben zich dubbel te laten hooren. Het sombere klokgebrom der rouwe treffe het hart van allen, die ook daar ginds in het verre Afrika geliefde panden hebben te be treuren en de beste rouwkrans op de baar van Engelands koningin zal ongetwijfeld deze zijn, die ’t opschrift draagt «Vrede in Zuid- Afrika, Rechtvaardigheid voor de dappere Boeren 1” Bij onze aan vollen aftocht. Er zijn er, die treuren er zijn tevens, die blijde zijn. Een derde groep had gewild, dat nu de wintervorst eenmaal gebood, de tijd van zijn bestuur minstens Louwmaand maar had uitgeduurd, al voegen ze nu hun wensch bij I die der tweede afdeelingals ge dan toch wilt henengaan, dan alsjeblieft maar spoedig en kom dan ook maar niet terug. Intusschen deze winter heeft goed gedaan. I Hij trad onverwacht te voorschijn en had geheel het karakter van een ouderwetsche te willen zijn. En in die kwaliteit heeft hij dan ook ongeveer drie weken lang zijn bedrijf in volle glorie uitgeoefend. De ijsmannen waren overal gereed en de liefhebbers van schaatsenrijden hebben Voor den landbouw van een fatsoenlijken En derhalve mag algemeen dankbaar zijn, al wil men dan j ook nog niet voldaan beeten. N i, de ingevallen dooi kan ook van korten duur’ zijn. Haar optreden in zachtheid even krachtig als dat van den wintervorst, is daar om niet minder grillig. Het weder teekent den menech in zijne verschillende nukken en luimen. Een enkele nachtvorst kan onmidde- lijk de wateren weer in banden slaan en voor al de groote plassen zullen nog eenige weken behoeven eer ze zonder bezwaren door de scheepvaart kunnen gebruikt worden. Bij het voortduren van den dooi staat het evenwel te vreezen, dat de sluizen der provin- Voor het heden gelde alleen de vraagZal het overlijden van Engelands Koningin (altijd gesteld, dat dit werkelijk het geval is) ook verandering brengen in den oorlog met Zuid- Afrika En dan meenen we reeds dadelijk op deze vraag een ontkennend antwoord te mogen geven. Zal dan die oorlog met nog grootere woede worden voortgezet? Ook hier mogen we een sneen” plaatsen. Naar onze bescheiden meening zal de prins van Wales, optredende als Koning van Enge- 1 hebben als wijlen zijne Doorluchte Moeder. Daar is veel over dezen oorlog gezegd ook in verband met den persoon van den kroonprins en, wat daarvan zij, zal moeten blijken. Toch zullen er kloeke mannen in Engeland worden gevonden, die zich nog gebonden achtende aan de oude Koningintegenover den nieuwen Koning een vrijer standpunt meenen te moeten innemen. In den laatsten tijd reeds namen de Engelsche stemmen tegen het voortzetten van den onzaligen krijg verbazend toe. Daarbij ge rekend tevens het minder gunstig verloop der jongste bedrijven. Doch de oorlog hangt niet uitsluitend van de genade van Engeland alleen af. Boeren zijn hebben eigen land dierbare betrekkingen betreuren en de financiëele draagkracht op hooger proef wordt gesteld. Een heengaan onder zulke om standigheden is treurig, dubbel treurig. En al maken wij daarvan der overleden Majesteit geen direct verwijt, zij vooral mogen zich be denken, die Haar tot een zoo smartelijk op treden hebben geadviseerd. Ook hunner zal het oordeel der geschiedenis zijn. twijfel want slechts iemand uit de onmiddellijke omgeving van den machtigen vriend van Cecil Rhodes zou na zooveel rampen, zooveel neder lagen en zooveel verlies aan goed en bloed onder de tegenwoordige omstandigheden durven verklaren, dat Engeland elk voorstel tot arbi trage zal afwijzen. Elke bemiddeling zou trouwens, volgens dezen ministeronmogelijk zijn, daar de Republieken niets meer of minder Volgens de jongste berichten is de toestand van de hoogbejaarde Koningin van Engeland zeer bedenkelijk en moeten de naaste familie betrekkingen zich gehaast hebben H. M. nog een laatst bezoek te brengen. Zoo is o.a. de Duitsche Keizer per expres trein naar Vlissingen gereden, om zich vandaar naar zijne stervende grootmoeder te begeven. Als Wilhelm II zullen tal van anderen zich gehaast hebben tot de reize met een zelfde doel, want Victoria’s familie is zeer talrijk en over geheel de wereld verspreid. Op dit oogen blik weten we nog niets van een werkelijk overlijden, maar alleen dat er groot gevaar bestaat en dat zegt op een 82-jarigen leeftijd zoo goed als alles. Veronderstellen we, dat dit overlijden inder daad heeft plaats gehad, dan geeft dit tot vele opmerkingen aanleiding. Eene koningin is een menseb van gelijke beweging als elke andere vrouw ter wereld. Ook voor haar geldt een begin, een min- of meerder langen tijdsduur en een einde. Hoe ook hoog verheven en gebiedende over millioenen »De dood ziet niemand aan, Den sebepter noch de spade De werkman of de vorst: Geen vindt bij hem genade”, dit is nu eenmaal zoo zeker als tweemaal twee vier is en dit weten allen. Jammer maar, dat er in den regel zoo wei nig aan gedacht wordt en dat er na bet einde geen herstel van begane fouten mogelijk is. Ook in dit opzicht zullen alle menschen, vrou- j wen en mannen wel gelijk zijn. De geschiedenis richt bij ’t einde. Wat hoopvol was bij ’t begin, toont droefheid ten slotte «Daar staat zoo menig boom te prijk, Die in den hof der menschbeid Frissche loten en takken heeft gespreid, Aan meer dan éénen stamverwant gelijk”, ’t zij deze dan vruchten heeft gedragen of voor de maatschappij onvruchtbaar is gebleken. Het doen en laten van Koningin Victoria zal van verschillende zijden geboekstaafd wor den, voor zooverre dit nog niet heeft plaats gehad. Een later licht evenwel is dikwerf niet het minst heldere. Regeerende personen vooral zijn publiek domein, niet slechts voor het heden, maar ook voor de toekomst. En met een zoo buitengewoon lang regeer achter den rug als deze Koningin, die geheerscht beeft over mil lioenen onderdanen in al de werelddeelen der aarde en onder zoovele en verschillende om standigheden, zal er ongetwijfeld w’t te be- oordeelen vallen, boekdeelen vol. Het is eene dikke bladzijde in de geschiedenis van het Engelsche volk 1 Al het voorgaande echter daargelaten, be treuren we het heengaan der machtige Vorstin onder de omstandigheden, als waaronder het heeft plaats gehad. Het einde van een overi gens vrij wel beroemd bewind afgelegd te mid den van een broedermoord op groote schaal, waar christenen tegen christenen kampen en vrouwen en kinderen moeten lijden verre van de verbrande of verwoeste hoeven, waar zoo vele ouders of echtgenooten en kinderen in ’t DUITSCHLAND. Het eigenlijke feest ter herdenking van het 200jarig bestaan van weten te krijgen? Dit lijdt zoo goed als geen Pruisen, is Vrijdagmorgen begonnen. De Kei zer legde in den voormiddag op het gedenk- teeken van Koning Friedrich I in ’t Charlot- tenburgsche museum, kransen neer en ontving j daarna de gelukwenschen van de bijzondere en j gewone gezanten, de vorstelijke personen uit het buitenlandde deputaties, en de Duitsche vorsten. Vervolgens werd een plechtige godsdienst- I verlangen dan hun onafhankelijkheid en Enge- scumereuu iccsnuaai m ue wme zaai voigue, j land vast besloten is haar te vernietigen, waarbij de Keizer zich levendig onderhield met of in welken vorm ook, zou aan- welgemeende deelnemings betui ging aan het stamverwante volk van Enge land, voegen we den bovenstaanden hartelijken wenschom dat we innig overtuigd zijndat zoowel de grootste machten der aarde als de meest kleine man het hoogste belang hebben bij een leven in vriendschap en onderlinge welwillendheid. Welke slagen dan ook het noodlot moge toebrengen, in eendracht ligt kracht en alleen door kracht is beweging en voortuitgang mogelijk. Zoo beschouwd kan j ook uit en door dit verlies een groote winste worden geboren. Worde het zoo! H. Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. op zijn vraag dienaangaande, dat Hij haalde sommige hun voorschriften betreffende den biechtstoel en wel in het Latijn, opdat het publiek t zou worden, doch dit verhinderde niet dat eenige dames de tribune verlieten zeker om te doen gelooven dat zij Latijn verstondenzegt een onhoffelijk berichtgever. Belangwekkender zijn de opgaven, vanwege den minister-president verstrekt omtrent het aantal Orden en (bij benadering) dat barer leden, den len dezer in Frankrijk en Algerie bestaande. Diensvolgens waren er op dien datum 3216 Orden van mannen, waaronder 2748 voor onderwijs, 52 voor ziekenverpleging, 416 voor zending, prediking, noviciaten enz., te zamen tellende 30,136 leden. Succursalen zijn hierbij niet gerekend In 1877 waren er in Frankrijk, Algiers, de koloniën en bui tenslands 3713 van deze stichtingen met 30,287 leden. De Vrouwenvereenigingen zijn 16,298 in aantal, waaronder slechts 2870 erkende, met 129,492 leden. In 1877 waren de cijfers 20,276 en 127,783. ENGELAND. Het gerucht werd vermeld dat er weldra tot Engeland een voorstel (door Nederland) zou worden gedaan om arbitrage te aanvaarden ten opzichte van den oorlog in de Z.-Afrikaansche republieken. De Londen- I sche correspondent van de Matin heeft naar aanleiding van dit gerucht een lid van het van zeer Britsche kabinet geïnterviewd en tot antwoord wispelturigen aard zijnmaar toch is mede bekomen Engeland geen enkel voorstel tot arbitrage van wie nemen. Het is jammer, dat de correspondent niet de liefhebbers van hun hart kunnen ophalen, heeft hij gewerkt, als men winter mag verwachten, men r'-- land over geene andere krachten te beschikken NIEUWS- El tuil lil Hl li: iiliii limn Fiiimnii. r UITGEVER: -OOO

Friso nl | 1901 | | pagina 1