r ZATERDAG 26 JANUARI 1901. No. 8. Nieuwstijdingen. Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. bijna 64 jaar aan het bewind te zijn 11 te De Koninklijk huwelijk, heeft Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Als reeds zooveel Engelsche generaals is nu ook generaal Clements, die bij Nooitge- een if' 4| De Italiaansche geleerde een studie heeft ge- berg bij Napels, heeft daarover aan de Fransche 2J van wetenschappen uitvoerige mede* Van Juli 1895 tot Sep- Zij genoot een werd bij den Willem IV op 20 Juni 1837 tot 28 Juni 1838 als- 7 le luitenants. - INHOUD vSljucht en Leed en en Zee. leden te oordeelen en deswege boeten op te leggen. De kantonrechter heeft nu beslist dat het verleenen dier bevoegdheid is in strijd met de grondwet, die bepaalt, dat twistgedingen over een zoodanige schuldvordening, tot onderwerp hebbende een burgerlijk recht, bij uitsluiting behoort tot de kennisneming der rechterlijke macht. Op dien grond ontzegde hij aan de eischende partij de coöperatieve vereeniging den eisch tot betaling eener boete, een barer leden 1 Januari 1901 in gebruik worden genomen. maand aanhield. Het nieuwe seinboek verschilt van het oude thans algemeen in gebruik zijnde hoofd- pen. zakelijk dat door toevoeging van enkele nieuwe j 12 vlaggen het aantal seinmiddelen grooter en de wijze van seinen gemakkelijker en van ballen, cylinders en kegels gebruik wordt gemaakt. Het thans in gebruik zijnde oude seinboek mag nog tot en met 31 December 1901 wor den gebezigd; na dien dag zal echter uit sluitend volgens het nieuwe seinboek moeten worden geseind. Ter vermijding van verwarring gedurende dat overgangstijdperk wordt het gebruik van het nieuwe seinboek aangeduid door den ge- heschen onderscheidingswimpel waarvan het uiteinde benedenwaarts aan dezelfde vlaggelijn kapiteins, 34 le luitenants, 10 2e luitenants. Bij het wapen der kon. marechaussee 2 2e luitenant-kolonels2 majoors8 kapiteins en jaren, na geweest. Victoria, Koningin van Groot Brittanje en Ierland en Keizerin van Britsch Indië werd den 24en Mei 1819 geboren en was het eenig kind van den in 1820 overleden hertog Van Kent en van prinses Louise Victoria van Saksen- Koburg (f 16 Maart 1861. zeer vrijzinnige opvoeding en dood van koningin uitgeroepen om zoodanig te worden gekroond. In 1887 vierde Koningin Victoria baar 50- jarig en in 1897 baar 60 jarig regeerings- jubileum het laatste vooral waarvan de her innering bij velen ongetwijfeld nog levendig is, werd met groote praal gevierd. Het laatste jaar van de eeuw is voor Ko ningin Victoria een van de somberste uit haar leven geweest. De dood van haar kleinzoon Christiaan Victor van Sleeswijk-Holstein, welke te Pretoria aan typhus overleed, die van den hertog van Saksen-Koburg, die van Lady Chur chill, voor wie de' Koningin een oude hechte genegenheid koesterde, waren slagen, die haar zwaar getroffen hebben. Ook maakte zij zich erg bezorgd over de ernstige ziekte van haar liefste dochter, Keizerin Friedrich, en dan, in weerwil van de voorzorgen die haar omgeving genomen heeft om zooveel mogelijk de droevige waarheid van de Zuid-Afrikaansche zaken voor haar te verbergen, het feit alleen reeds dat die oorlog nog voortduurt, heeft haar toch den last van haar jaren en van haar verantwoordelijk heid te zwaarder doen gevoelenja, verschei den Engelsche bladen zeggen zelfs, dat haar toestand omiddellijk is verergerd nadat graaf Roberts, die haar Maandag voor een week op Osborne den waren stand van zaken in Zuid- Afrika heeft uiteengezet, was vertrokken. Koningin Victoria heeft overigens als een volkomen constitutioneele vorstin geregeerd, het geen wel het meest blijkt uit dezen noodlot- tigen oorlog, die door baar Raadslieden, ge steund door het Engelsche volk, is ontketend en waartegen zij, naar men was De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Maandag, 28 Januari 1901, des avonds te half negen uur. Heden, Vrijdag 25 Jan. ’s voorm. elf uur, heeft de aanteekening plaats gehad van het voorgenomen huwelijk van H. M. de Koningin der Nederlanden met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin. H. M. is dus de Bruid en Z. H. de Brui degom. Van harte wenschen we het Hooge Bruids paar, evenals de wederzijdsche Betrekkingen, daarmede geluk! Ook het Vaderland heil! Waar men in Nederland zich beijvert al de festiviteiten bij ge- de jongste ranglijst: bij het wapen der infan- F terie 1 luitenant-generaal, 6 generaal-majoors, seinboek zal eerlang bij den uitgever J. H. 13 kolonels, 28 luiténant-kolonels, 36 majoors, de Bussy te Amsterdam verschijnen en alsdan 269 kapiteins, 469 le luitenants en 244 2e direct in gebruik kunnen worden genomen. Op Britsche en Belgische schepen is het nieuwe bereids facultatief in gebruik genomen, om streeks het midden van 1901 geschieden. (Stct.) De stoomtramlijn JoureLemmer zal 15 Mei geopend worden, in aansluiting met een nieuwen stoombootdienst LemmerAm- geledendoor den vader onder geneeskundige op grooten afstand behandeling is gesteld en een natuurlijken dood is gestorven, volgens de verklaring van twee doctorendie het knaapje hebben behandeld en daaraan toevoegen dat de ouders brave fatsoenlijke lieden zijn. Datzelfde verklaart ook de Burgemeester van Leeuwarderadeel die deze zaak heeft onderzocht. Men meldt uit Utrecht De gister plaats gehad hebbende operatie aan Kruger’s linkeroog door de proff. Snellen, senior en junior, en dr. Heymans is uitstekend gealaagd. is vastgemaakt, met daarboven een zwarten Het Nederlandscbe leger teltblijkens bal of daarop gelijkend voorwerp. de jongste ranglijstbij het wapen der infan- Een Nederlandsche bewerking van het nieuwe luitenant-kolonels, 18 majoors, 122 kapiteins, 189 le luitenants, 80 2e luitenants. 2 kolonels, 5 luitenant-kolonels, 5 majoors, 42 vorsten heeft geregeerd, ook het langst heeft geleefd. Morgen, Zaterdag, vergadert de Liberale i Unie te Amsterdam. Naar we vertrouwen, zal de voorgestelde urgentverklaring van Grond wetswijziging ter zake het kiesrecht, worden van 200 meter gekregen, maar zich weder 1 een j een Zware steenen en slakken werden soms meer dan 500 meter opgewor- Het grootste blok had een omvang van kub. meter en woog ongeveer 60 cente naars. De geleerde berekent dat ruim vlugger 600,00 paardekracht noodig zijn geweest om zijn geworden, terwijl daarbij voor het seinen zulk een gevaarte zoo hoog op te werpen. luitenants en aan reserve-ofiicieren 1 kapitein, 4 le luitenants en 53 2e luitenants. Bij bet wapen der cavalerie 1 generaal- op Duitscbe schepen zal dit vermoedelijk majoor, 2 kolonels6 luitenant-kolonels6 majoors, 33 ritmeesters, 56 le luitenants, 33 2e luitenants, 2 reserve-2e luitenants. Bij het wapen der artillerie 1 luitenant- generaal, 3 generaal-majoors, 7 kolonels. 14 sterdam v.v. Volgens de reeds vastgestelde dienstregeling zal de laatste boot ’s avonds - -1 uur van Amsterdam vertrekken en te Bij het wapen der genie 1 generaal-majoor, 1 Joure aansluiten op de eerste morgentrammen in de richtingen Sneek en Heerenveen. zeereis zal vier en een half uur duren. Het Duitsche Rijksgerechtshof heeft thans, in hoogsten aanleg, de beslissing van het Landgericht te Hamburg, waarbij een be zending Transvaalsch goud in beslag genomen werd, vernietigd. Een gewichtig vonnis. De kantonrechter de Boer, H. Oan ’e Suder-ich, Sj. de te Bergum heeft een vonnis gewezen van de talrijke coöpera- i onze In de meeste statuten en regle- Koartswyl. In liepe frijer, (mei plaetsjes) menten dier vereeniging is aan het bestuur D. H. Z. Ynhald 1900. en de algemeene vergadering der cooperation Te Nievelstein (L.) is de arbeider W. de bevoegdheid toegekend overtredingen der Pelzen in een zegt, persoonlijk zand bedolven geworden. gekant, doch als constitutioneele vorstin been en i v haar veto niet heeft willen verheffeneen oor- lozen toestand log die naar alle waarschijnlijkheid haar leven nog heeft verkort Als een bijzonderheid zij nog vermeld, dat de Koningin 81 jaar en 243 dagen oud is ge worden, d. i. 5 dagen ouder dan haar groot-1 vader George III, hetgeen wil zeggen dat zij, behalve dat zij bet langst van alle Engelsche Naar wij uit betrouwbare bron vernemen j bewerkt, ingevoerd en kan dit te rekenen van I hevige uitbarsting volgde, die ongeveer onder Leeuwarden zijn 7-jarig kind heeft vermoord waarvan met bedreiginghem bij de begrafenis met Uit een ingesteld onderzoek is geblekendat het kind een tijd lang aan eene bijzonder vreeselijke ziekte heeft I zandgroeve door afscbuivend Met een gebroken ingedrukten borstkas werd hij in hope- J naar zijn woning gebracht. Dinsdag waren te Lisse (N. H.) 3 werk lieden van den dr. Zegers bezig boomstammen te rooien door middel van buskruit, Een der werklieden, zekere P. Wijers, be vond zich er te dicht bij en kreeg een der stukken hout met zulk een kracht tegen het hoofd, dat het letterlijk uiteen spatte. Te Hunsel (L.) is de arbeider P. L., die rustig uit een café huiswaarts keerde, door opgelegd, den landbouwer J. H. achtervolgd, en zoo met De een mes gesneden en men met de regeling van legenheid van een men in Engeland de banden vol met de rege ling eener koninklijke begrafenis. verworpen. Hier eene Koningin aan het begin van een schoon leven, naar wij hopen, daar eene Ko ningin aan het einde Harer taak. "“V De tijding van het overlijden van Victoria Alexandra, Koningin van Oroot-Brilianje en E“6<’l“<1 Ierland, Keizerin van Britsch-Indië was voor niemand een verrassing meer. De berichten der laatste dagen aangaande haar toestand lieten geen twijfel meer of de uren der Koningin waren geteld. Een laatstste opflikkering der levensvlam werd eergister nog gemeld doch steenen te zullen werpen. Een laatstste opflikkering der daarna kwam de reactie en dien avond te half zeven stierf zij in den ouderdom van bijna 82 van het Friesche Tijdschrift Bjucht.” de 24de Jannewaerje 1901. i Wille, J. Gylstra De Bakker i. De kening en de earme jongfaem, zeer groot gewicht voor de talrijke coc It keatsen bjir en dêr jinsen, Ut Tjalbert. tieve vereenigingen (zuivelfabrieken) in As min net de bril op het, T. J. B. provincie. De Vesuvius. gestoken, dat hij in ster- Matteucci, die jarenlang venden toestand huiswaarts werd gebracht. j maakt van de uitbarstingen op den vulcanischen De dader is gearresteerd. Io ‘_a 17 Invoering van een nieuw Internationaal j Academie seinboek. In overleg met de Britsche regeering, deelingen gezonden, waarbij zich de regeeringen der voornaamste tember 1899 stroomde bijna onophoudelijk ernstige nederlaag leed naar zeevarende staten hebben aangesloten, wordt lava uit de spleten. De krater had een diepte 6 8 een nieuw internationaal seinboek, naar den o----o daarvoor vastgestelden Engelschen grondtekst tot 80 meter gevuld, toen in April 1900 dat een vader in de Schrans - buren hem beschuldigden FRISO JIMS- F.l till 1.1111 III lll tll Mil IIIIIISI,III). <4 UITGEVER: H. Prjjs per kwartaal 70 oent franco per poet 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels <0 cents. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. gx/u.v gcuvi aar uiujuvr, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. id het ODWaar °°n vuiIai* in rlö Rnhrano 4 .Tannavï 4 QA4 in rmRimilr wAU/inn rvnnAmnn maand aamliizilrl 7rrarfl afonnan an oio VERGADERING van den RAAD der gemeente WOBKUM, op Dinsdag den 29 Januari 1901, ’s namiddags te 5 ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Voorstel van den heer J. Jansen, tot ver betering van het ziekenhuis. IV. Adres om afschrijving van Hoofdelijken omslag over 1900. V. Alsvoren van L. Y, v. d. Valk te Dedgum, om vergunning tot het overkruien van aarde over den trekweg onder Parrega. VI. Alsvoren van J. B. Couperus te Parrega, om wijziging van de voorwaarden, voor het over kruien van aarde over den trekweg onder Parrega. VII. Alsvoren van A. D. en J. A. Walta, pachters der gemeente-reiniging alhier, om voor het volgende pachtjaar kwijtschelding van de helft der pachtsom. VIII. Vaststelling van een huishoudelijk regle ment voor de Commission tot wering van school verzuim. IX. Benoeming van leden voor de Commissiën tot wering van schoolverzuim. X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening omtrent de openbare orde en veiligheid in deze gemeente. XI. Alsvoren tot het verleenen van een crediet voor een te houden schoolfeest bij gelegenheid van hel huwelijk van H. M. de Koningin. XII. Reclame in beroep tegen een aanslag in het 1ste suppletoir kohier van Hoofdeljjken omslag over 1900. XIII. Vaststelling van het kohier van school gelden over het 4de kwartaal 1900. m-m Ir-irkrl

Friso nl | 1901 | | pagina 1