n iX WOENSDAG 30 JANUARI 1901. No. 9. Binnenlandsche Berichten. Een spook, dat dreigt. Voor de aanstaande verkiezingen. 1 Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. nog te doenwat ze zoolang hebben De akte van k U I T G E V E Bi Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM de leuze zijn, waaronder de worden aan- en daarbij hebben we allen Prins Daarom niet inpeiraan on van Hare Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjja belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. voorwaarden, een subsidie te verleenen van f 30,000 voor de stoomtram StavorenSneek. De St. Ct. No. 22 bevat het besluit van 4 Jan. 1901, houdende nadere vaststelling van het alg reglement voor het vervoer op de spoorwegen. De aannemers van de buitenhaven te Scheveningen zijn met het werk begonnen. Koninklijk huwelijk. aangifte luidt aldus Wij Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan Ut adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van Oranje-Nassau, Groot-Hertog Luxemburg enz., enz., enz., en van Majesteits Hoogstdezelfs Gemalin Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Wal deck en Pyrmont. Geven bij deze, ingevolge artikel 105 van het Burgerlijk Wetboek Ons voornemen te kennen met elkander een huwelijk aan te gaan. Schwerin, den 18 Jan. 1901. ’s Gravenhage, den 21 Jan. 1901. (get.) HEINRICH WLADIMIR ALBRECHT ERNST, zu Mecklenburg. Heinrich Wladimir Albrecht Ernst Hertog van en de Landen Rostock van de gezondheidsbelangenop dezelfde begrooting worden dikkedubbel dikke cijfers uitgetrokken om De grond, door stroomen bloede gedrenkt, zal j zijn pest overzenden, ook naar Europa! En dan, ja dan zullen de verschillende Regeeringen zich inspannen, om het kwaad te keeren, dan als het telaat is Moge het dreigende spook alle machthebbers eenige slapelooze nachten bezorgen om zich hunner verantwoordelijkheid te doen gevoelen en nu nog te doenwat ze zoolang hebben nagelaten herstel van den vrede in Zuid Afrika! H. Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van en f Gevallen van builenpest te Singaporeheel, heel ver weg in ’t zuiden van het oostelijk halfrondmaar toch door de ligging in de omgeving onzer koloniën, tamelijk in de buurt, doch ook een geval van dezelfde vreeselijke ziekte reeds te Huil in Engeland. En van Huil varen stoombooten op Nederland, ook op Har lingen. Deze laatste mogen daarom die besmette plaats niet meer aandoen, maar varen tot Goole. Onze Regeering heeft tegen de overbrenging der ziekte de maatregelen voorgeschreven, want we hebben ze vroeger meermalen gehoord. Doch na de verkrijging van het begeerde hebben we ook onverschi'ligheid ontmoet en een thuisblijven gevonden om reden adat het toch niets gaf, wie er zaten Een dringende eisch des tijds is kiesrecht- uitbreiding op dit oogenblik niet. En daarom vervalt met-een die naar Grondwetsherziening Bovendien is zoo’n Grondwetsherziening geen kleintje. Daar gaat een massa tijd mee ver loren. Eene drukte van belangKameront binding en weder Kamerverkiezing, te veel om op te noemen. Eene valsche leuze doet kwaad. Daarom goed toegezien, wat men doet en wien men steunt. De scherpe kanten zijn der partijen wel voor ’t grooter deel ontnomen. Op school gebied is bevrediging gekomen. Zelfs de leer plichtwet kan door allen worden aanvaard. De eenige behoefte van het volk van Neder land is een voortgaan in eenstemmigheid; in de bevordering van de maatregelen tot verster king van het onderling verkeer, de opheffing van den werkmansstand, de voorziening in wat men noemtsociale behoeften en nooden. En dan wachten daar wetsontwerpen aangaande het woning vraagstukde pensioneering van ouden van dagen, mitsgaders koloniale regelin gen, enz. enz. Dan nog is de school bij lange na niet, wat ze wezen moetde lagere school wel te ver staan. Het gaat met haar als met de derde klasse waggons der spoorwegen, zoo voor als na wordt er iets aan gedaan. En toch is het hoofdza kelijk deze klasse, die het grootste aandeel tot de kosten betaalt. Zoo ook de lagere school, openbare of bijzondere, dat doet er niet meer toe. Daar komen al de kinderen onzes volks. En voor onze kinderen is het beste niet te goed Met al de beschuldigingen van vroege- ren datum van schoolpaleizen en wat dies meer zij, is het met de inrichting van vele gebouwen nog sober gesteld en zijn de jaarwedden der verschillende onderwijzers hoegenaamd niet in overeenstemming met den eisch van een mensch- waardig bestaan, ongerekend nog de onverzorgd heid van weduwen en weezen Men kan hard van stapel loopen en het voornaamste vergeten. Daarbij de schuld laden op de schouderen der Staten-Generaal, wegens den gedwongen langzamen aard van het werken dezer heerenterwijl men den lof bezingt van een vol-ijverig Kabinet. En niettemin gaat men voort met al weder werk op te hoopen niettegenstaande het vele onafgedane. Eene leuze voor de aanstaande verkiezingen Laat die ditmaal dan eens conservatief zijn »Het belang van het gemeenschappelijk Vader land 1” En onder die leuze zal men wel doen het tegenwoordig Kabinet te bestendigen. Ge prezen als het is, wegens zijn veelvuldigen arbeidlate men het den tijd dien verder uit te werken. Al die wisselingen geven zoo bit ter weinig, Waar we nu op den goeden weg zijndoe ieder Vaderlander zijn best deze richting te bestendigen. Men herkieze de af tredende leden der Tweede Kamer, voorzoo- verre zij zich weder beschikbaar stellen en waar dit niet het geval is, zoeke men gemeen schappelijk naar waardige en derzake kundige plaatsvervangers. Er valt nog veel te doen. Bij eene voort zetting van den arbeid als door ons bedoeld en door velen voorgestaan, kan er heel wat Herzog (get.) WILHELMINA. De woning van den Duitscben gezant te ’s Gravenhage was het eerste gebouw van de vreemde legatiën, dat na de aangifte met een keurige versiering prijkteDuitsche vlaggen flankeeren het met veelkleurige bloemen ver sierde balkon. Oranjebloemen, oranje en witte pluimen vormen voornamelijk de versiering. De ingang van het huis is versierd met dennen- De versieringen van de particuliere woningen, vooral van die in de straten de omgeving van het paleis, wordt nu met ijver ondernomen. De Koningin, die tegen half-twaalf te paard was uitgereden, werd bij haar terugkomst om balf-drie door een buitengewoon groote menigte afgewacht en gehuldigd. Ter eere van hertog Hendrik had Maandag 28 Januari met het oog op zijn aanstaand definitief vertrek uit Mecklemburg in het groothertogelijk slot te Schwerin een gala-diner plaats. Woensdag daarop daarop vertrekt Z. H. Mr. J. P. Roetert Tak van Poortvliet is door de Staten der provincie Noord-Holland gekozen tot lid der Eerste Kamer. De heer Tak onder dezen naam is de van Wenden, Schwerin van Schwerin, Heer van en Stargard enz., enz en van Hare Koninklijke Hoogheid, Hoogstdezelfs Gemalin Marie Caroline Auguste Prinses van Scbwarzburg, en Wilhelmina Helena Pauline Maria, bij de Gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau enz., enzenz., oud 20 jaren, wonende te ’s Gravenhage, dochter van wijlen Zijne Majesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, Koning der Nederlanden waartoe de wet haar de bevoegdheid geeft niet alleen, maar zelfs verplicht. Een spookdat I dreigt Voorwaar geen wonder, er kan nog wel groen en Oranje. gro-Mwr spook dreigen. Welk eene vernieling is daar niet gepleegd in Zuid-Afrika Hoevele duizenden zijn daar niet om ’t leven gebracht, ter wille van den gouddorst. En waar, en hoe zijn ze allen begraven? De knoken der avijan- den” rammelen wellicht nog heden tegen elkaar, terwijl lijders en lijderessen hunnen jammer daar boven verheffen. Het Roode Kruis moge zich erbarmen en doenwat het kanhet monsterdat oorlog heetwondt en doodt verwoest en vernielt in dolzinnige woede. Geleerde heeren mogen zich inspannen om 1 allerlei maatregelen te nemen tot bevordering te moorden op groote schaal. I oud-minister het best bekend, is thans lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Beverwijk. Alhoewel ’t geen twijfel lijdt of de gekozene zal het mandaat als Eerste Kamerlid aannemen, is daarmede volstrekt geen haast. Deed hij dit dadelijk, dan zou er nog voor enkele maanden iemand anders voor Beverwijk in de Tweede Kamer zitting moeten nemen. Eene aanhouding der beslissing kan de drukte en de kosten eener verkiezing uitsparen en wij verwachten wel, dat het dien weg zal opgaan. De heer Tak had reeds verklaard, geen mandaat als Tweede Kamerlid meer te wen- schen. Van andere collega’s wordt hetzelfde gemeld, o. a. van de heeren Kerdijk, Tijdens, Meesters en anderen. Aan den heer A. Alberts is bij kon. besluit op zijne daartoe strekkende aanvrage eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stavoren, onder dankbetuiging van de diensten in die betrekking bewezen. Met ingang van 1 Februari is herbe noemd als burgemeester der gemeente Opster- land de heer A. G. Smijter. De Raad der gemeente Sneek heeft met tot stand komen het hoogste belang. Daarom niet ingegaan op gezochte leuzen, maar afgegaan op die, welke de behoefte heeft aangewezen: bestendiging der tegenwoordige werkkrachten H. De Liberale Unie is Zaterdag te Amsterdam in het welbekende lokaal Eensgezindheid op het Spui vergaderd geweest. Een gedeelte lijk verslag daarvan hebben we gelezen, ’t ge heel echter niet. Daarom kunnen we nog niet met volle kennis oordeelen. Maar geheel afgescheiden daarvan spreken we eene eigen meening uit. ’t Heeft er in den laatsten tijd veel van bij al de verschillende partyen alsof men wil zeg gen hola! de verkiezingen naderen weer, mannetjes. Laat ons even samenkomen, om té zien wat ons te doen staat. Hoe zullen we ’t best onzen slag kunnen slaan. Wie uwer weet de beste leuze? En zoo hebben we dan gehadVolks onderwijs, de Bijzondere School, Kiesrechtuit- breiding, Sociale Vraagstukken en nog al meer. Wat nu? Algemeen stemrecht! Warem pel, dat hebben we nog niet gehad. Maar algemeen stemrecht is onmogelijk in te voeren met de bestaande bepalingen der Grondwet, ’t Is waar, maar wat nood, dan Grondwets herziening. En zoo is er dan althans eene leuze gevonden, die zelfs de meest vrijzinnige democraten kan bevredigen Grondwetsher ziening I Zal dit nu aanstaande verkiezingsstrijd zal vaard Wij doen er niet aan mede. Niet, dat we er op tegen hebben, dat het kiesrecht worde losgemaakt van eiken finan- cieelen band, niet, dat we eiken burger, die dit toont waardig te zijn, het kiesrecht zouden willen onthouden en evenmin, dat we ’t on billijk zouden vinden, dat aan eene weduwe, wier man dat kiesrecht altijd behoorde en die (de weduwe n.l.) in dezelfde zaak blijft, dat kiesrecht bij voortduring zou worden verleend, in het geheel niet. Maar wij hebben er op tegen, dat er een zoogenaamd zoeken naar leuzen plaats heeft. Eene verkiezingsleuze moet niet gezocht worden, zij moet door de behoefte als van zelve ontstaan. Als daar hooggeleerde professoren vergaderen om hun slag te slaan, dan mag dat aardig heeten bij wijze van spiegelgevecht. Doch die heeren kennen in hunne wijsheid de behoeften van het algemeen minder goed, hoe edel hun stre ven dan ook moge wezen. Laat een dr. Schaepman, een dr. Kuyper, mitsgaders een paar liberale professoren gerust leden der Kamer, der Wetgevende Macht zijn. Zij kun nen daar hun licht laten schijnen en van raad en advies dienen. Maar aan zoogenaamde voorparlementen hebben we altijd een hekel gehad. De professoren geven te veel den door slag, ook in de Liberale Unie en dat is het wat we er op tegen hebben. Zijdie het volk kennendie letten op de verkregen uitkomsten, kunnen niet anders dan de vraag naar Grondwetsherziening ten behoeve van het kiesrechteenvoudig afwijzen. De behoefte daaraan heeft zich in ’t geheel niet geopenbaard. Bij onderscheidene gelegenheden bleef meer dan de helft der tegenwoordige kiezers van de stembus verwijderd. Dat is nu wel bun schuld en niet die van het volk achter de kiezers. Wij kennen deze tegenwerping, Stargard enz., enz., oud 24 jaren, wonende te Schwerin, zoon van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Friedrich I Franz. II, Groothertog van Mecklenburg, Vorst j en RatzeburgGraaf j de landen Rostock tien tegen drie stemmen besloten op eenige aV-' FRISO \ll lilEl IIIVEIITEUIE- iiitn mini rii iLsi.nii. -fc. I

Friso nl | 1901 | | pagina 1