ZATERDAG 2 FEBRUARI 1901. No. 10. Nieuwstijdingen. I Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Zeg, Piet: Natuurlijk, de veepest is in Zuid- koning Eduard tegen tein zullen UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM van van Karlsblad heeft de bronnen in jaren aan de firma vastgesteld het bestek voor de droogmaking herstelling van de Zeesluis. BALK, 31 Jan. plaatsen in en Jan J. de Jong en voor het Heidenschap de heeren IJ. Zandstra, M. Hielkema en O. - staakten de stemmen over een I voorstel van den heer Jansen tot geheele herzie ning van de verordering omtrent de openbare orde en Weths stelden eenige wijzigingen voor;) werd aan Burgem. en Weths. een crediet verleend voor een te houden eene warme spijsbedeeling aan de armen ter gelegenheid van H. M. de Koningin en |eD Naar men vertelt, protesteerde maar besloten tot het aanbrengen van kachels en lampengunstig beschikt op de adressenvan F. B. F. Stroetman om afschrij- j van H. O. over 1900; L. Y. v/d. Valk te Dedgum om vergunning tot bet over kruien van aarde over den weg onder Parrega eene vergoeding van f 10; J. B. te Parrega om wijziging van de De bekende firma Rimmel heeft onlangs aan H. M. een vorstelijk geschenk aangeboden, vervaardigd op haar fabriek te Parijs. Het bestaat uit een doos van zeldzaam hout, over trokken met satijn en voorzien van een gouden slot, waarin zich baccarat flacons met heerlijke odeur bevinden. Het eigenaardige van ’t geval is, dat tusschen de werklieden van de fabriek eerst een wedstrijd heeft plaats gevonden om uit te makenwie mocht meewerken aan ’t geschenk van de in de Fransche hoofdstad Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7{ cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en maakt door zijn ontwikkeling een zeer De consul is doctor in de en rechten en gepromo- teiten daar ter plaatse, welke alle mogelijke maatregelen nemen om d" :J:-~ j- I ^pneumonie plague” tegen te gaan. Het »spu- I turn” van Kleinfontein is vrij af- A. Walta pachters der Gemeentereiniging alhier, het uiterste Oostelijke Om voor het volgende pachtjaar kwijtschelding van de helft der pachtsomvastgesteld een zou het waar zijn dat in het vaal,” Koninklijke humbug. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat bij den Couperus jongsten aanval van de Boeren op de Klein- voor waarden voor het overkruien van aarde fontein-mijn bij Johannesburg voor 200,000 over den weg onder Parrega; A. D. en J. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van schoolverzuimbenoemd tot voor die commission, voor de kom, de machines, naar men gelooft onder leiding van heeren B. Jonkmans, B. Wielinga, Jacob Jansen, ontslagen arbeiders. Stellingen als Kleinfon- Alle L. de Jong, Fonger Galerna, M. Horjus tein zullen voortaan door de mijnwacht wor- den bewaakt. In de Duitsche soc.-democratische Vör- Hospes,, warts, die reeds meermalen staatsgeheimen 1 heeft onthuld, kwam gister het volgende be- - /T> richt voor: »Toen keizer Wilhelm I den en vei''ghei urgem. 9en Maart 1888 stierf, liet hij 56 miljoen schoolfeest en De 24 miljoen, die ont- aan den prins van Wales, die toentertijd in geldelijke ongelegen heid verkeerde. N-1-'* x--.-—□- de minister van het koninklijke huis, graaf Stolberg, tegen het uitleenen van deze som en nam bij zijn ontslag, daar zijn protest vruch teloos bleef. De prins van Wales, zoo voegt men er bij, heeft op het oogenblik waarop hij aan het bewind zou komen, behoefte gevoeld deze nog onafgedane zaak te regelen en daar om den Duitscben Keizer verzocht zoo spoe- schade is aangericht. gezonderd gelegen aan bet uiterste Oostelijke eind van den Rand en was niet in staat van verdediging, toen het werd aangevallen door huishoudelijk reglement voor de commission tot een troep Boeren van tusschen 200 en 300 wering Deze beschadigden stelselmatig de leden naar men gelooft onder leiding van York, is ongesteld. De geneesheeren hebben hem de bijwoning der begrafenis van grootmoeder Victoria verboden. Een nader bericht uit Huil zegt, dat er reeds 7 personen aan de pest zijn gestorven. Er liggen nog 4 patiënten ziek en 10 personen zijn in observatie. Naar Het Vad. verneemt, heeft het bestuur krasse grijsaard van 108 jaar terugkeeren. bericht omtrent het denkbeeld tot het weder- hij instandbrengen van een stoomvaartlijn tusschen Indië en China. De nieuw benoemde Turksche consul Salig Belig Bey is, zoo lezen wij in de J, B. te Batavia aangekomen uitgebreide kennis en gunstigen indruk, staatswetenschappen veerd te Genéve. Van Amsterdam wordt aan de Frank/. Zeitung geseind, dat in Indië een nieuwe pe- troleum-onderneming in aantocht is, wier ar beidsveld in de nabijheid der Moeara Enim ligt. De naam der nieuwe onderneming is Moesillier; op haar terreinen zijn reeds negen, naar men zegt productieve, bronnen aange boord. Door den directeur-generaal der Maat schappij tot expl. van S. S. is bepaald dat de van de N. Z.-A. S. M, overgenomen amb tenaren, voor zoover zij vroeger bij de 8. 8. in dienst waren, ook bij weder aanstelling nd. 1 October jl. tot het examen voor aspirant- adjunt commies, in de maand Augustus te houden, kunnen worden toegelaten. Met ingang van 1 Febr. wordt in de I positie van conducteur der brievenmalen een aanmerkelijke verbetering gebracht. Zij die 15 jaren conducteur zijn, zijn allen bevorderd tot conducteur ie kl., en zij, die 10 jaren die betrekking hebben vervuld, krijgen een salarisverhooging van f 100. Omtrent den gala-avond in den Haag op 5 Febr. wordt nog gemeld, dat mej. Tilly Coenen een feestlied van B. Zweers zingen en Johannes Wolf de polonaise van Vieuxtemps uitvoeren zal. Dons, van de Fransche Opera, geeft zijn proloog uit de Paljas en mile. Sylva, j de diva van den opera, treedt met het Air de la clochette uis Lakmé op. Tot slot een epiloog, verzinnebeeld door een apotheose, gedicht van dr. Schaepman, voor te dragen door den heer Clous, van het Ned. Tooneel. Het geopereerde oog van pres. Kruger is weer onderzocht en de toestand zeer goed bevonden. De dag, waarop het rechteroog man sterk, zal geopereerd worden, is nog niet bepaald. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSjuchl en Rjucht”, de 2de Febrewaerje 1901. Mar-sicht, M. Miedema. Stom fen skrik. T. J. B. Foar en tsjin, J. Gylstra. Us tiidskrift, Sj. de Zee. It wirk is for de dommen, K. de Jong. Koartswyl. Ut Alkmaer, D. Wartena. Ut Arnhem, G. R. Evenals op vele andere plaatsen in ons land wil men ook hier den 7en Febr. e. k. niet ongemerkt laten voorbij gaan. Op initiatief van geachte ingezetenen worden n.l. pogingen aangewend, om een schoolfeest te organiseeren en eene uitdeeling aan de armen te kunnen doen. Als nu de burgerij de beurs maar eens goed wil ontsluiten (er zal eene inzameling gehouden worden) zal EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag. De begrooting van Binnenlandsche Zaken is aangenomen nadat de Minister aan den heer Fransen van de Puttedie aandrong op re- geeringstusschenkomst in de nog steeds be staande quaestie tusschen Delfland en Schie- land in zake waterverontreiniging, bad geant woord, dat het rapport der Staatscommissie dezer zake binnenkort zal verschijnen en hij goede hoop heeft dat de quaestie in de aan staande zomervergadering der staten van Zuid- Holland tot bevredigende oplossing zal komen. Zoo niet dan is het stadium voor regeerings- tusschenkomst gekomen. Bij het marine debat betreurde de heer Van Alphen uitstel van den bouw van een pant- serschip en de reorganisatie van het bureau van het stoomwezen en wenschte de vlag- of hoofdofficier als chef van het materieel. In verband met ons eerste hoofdartikel van Woensdag en wat we daaromtrent schreven in ons no. van heden voor acht dagen moeten we hier melding maken van het feit, al is het misschien reeds overal bekend, dat de Liberale Unie het voorstel tot urgent (dringend) ver klaring van Grondwetsherziening ten behoeve van de kiesrechtuitbreiding met 44 tegen 33 stemmen heeft verworpen, De liberale partij zal dus onder die leuze niet ter stembus gaan en zich daarmee den steun zoomin van de anti revolutionairen als die der socialisten verzekeren. Dit hindert niet. De liberale partij ga door op eigen kracht te houwenkundige en degelijke afge vaardigden te kiezen en dezen vrijheid van handelen te laten, als dit behoort. Het recht ter beoordeeling, desnoods ueroordeeling, j verblijft toch immer aan de kiezers. Mr. Tak van Poortvliet heeft zijne be noeming tot lid der Eerste Kamer nu reeds aangenomen, wat tegen onze verwachting is, uitgesproken in ons vorig no. Voor ’t district Beverwijk moet alzoo eene Tweede Kamer-verkiezing voor enkele maanden plaats hebben. Die verkiezing is reeds uitge- schreven en zal weldra plaats hebben. Benoemd tot rechter in de Rechtbank te Zutphen de heer mr. T. 8. Tromp, thans rechter te Heerenveen. Te Huil (Engeland) heeft zich een tweede geval van pest voorgedaan. De Prins van Wales, vroeger Hertog van zijne Veendorp. De gemeenteraad het recht tot exploitatie die stad weer voor 15 Schottlander verpacht tegen een som van 512.000 kronen per jaar. De eerste pachters van de bronnen betaalden in 1844 slechts 1000 kronen der Liberale Unie besloten zijn ontslag te nemen voor dit recht. en zal eerlang eene algemeene vergadering Zeventig jaar geleden werd een Russisch i om een verbannen. Hij mark na, die voor den 15en Juni 1888, den sterfdag van keizer Friedrich, tot 32 miljoen verminderd waren. braken, waren uitgeleend was reeds lang dood, zijn fortuin had toe geëigend. De arme man, ook nog door de politie overal gehinderd, is toen doorgeloopen van Moskou naar Kief, een afstand van 54 K.M. Daar is de verstooteliog opgenomen in in een gesticht van liefdadigheid. Pest te Huil, Het verschijnen van de pest te Huil schrijft de Londensche correspon dent van het Hdbld. trekt natuurlijk steeds de aandacht, want men koestert daar ter plaatse klaarblijkelijk de groote vrees, dat het voor beeld der Nederlandsche regeering, om strenge zoo populaire Koningin, maatregelen te nemen, door andere gouverne- menten zal worden gevolgd. Dat het voorbeeld 1 Do aankondiging dat Koningin Victoria van Nederland van zulk een grooten invloed met Jolle krijgseer zal worden begraven, wekt zal wezen, volgt uit de overweging, dat de *D ingeland opzien en vindt in de pers lang handel van Nederland op Huil een zeer voor- niet algemeene instemming. De Times keurt name plaats inneemt. Van 54 havens, waar- het Plan zelfs onvoorwaardekjk af. Sommigen mede Huil in handelsverbinding staat, neemt meenen- dat men hier te maken heeft met Rotterdam de eerste plaats in met 150,805 een wanhopige poging, om de verflauwende ton, Amsterdam staat met 58,577 op de der- krijgsgeestdrift der Engelschen weer te prik- tiende plaats, dus boven Antwerpen, terwijl kelen en op te monteren. Harlingen met 40,706 ton de twintigste plaats inneemt op de lijst. Met het oog hierop is de activiteit- van den heer Ringrosse volkomen begrijpelijk, evenals die van de andere autori- Engelsche leger de pest heerscht? de verbreiding van de Afrika inheemseb. Het »spu- I de verschillende patiënten is door, 5— het Yorkshire College bacteriologisch onder- vergadering zochtdoch de rapporten daaromtrent luiden Werd niet WORKUM. In de j.l Dinsdag gehouden van den Raad dezer gemeente aangenomen het voorstel van den gunstig. heer j jan8en tot verbetering van het Zieken- In de proclamatie van koning Eduard kuis, VII, die te Pretoria is voorgelezen wordt Zijne Majesteit naast zijn andere titels nog j genoemdOpperste Heer van en over Trans- v'n" algemeene vergadering worden bijeengeroepen ter verkiezing van een koopman om een politiek vergrijp naar Siberië nieuw bestuur. verbannen. Hij was toen 38 jaar oud. Krach- Stoomvaartlijn op China. De regeering tens de oekas van Czaar Nicolaas II, waarbij heeft, volgens het Bat. Nbl., den chefs der deportatie is afgeschaft, mocht hij als een nog departementen opgedragen om na overleg met stooten, daar zij zich, niet anders denkend, of de zaak in orde te brengen”. de Kon, Paketvaartmaatschappjj te dienen van FRISO VIIII' LI Uli III HATH m ui mini Fiiiffliin. u -1;:/'.'- Jan

Friso nl | 1901 | | pagina 1