'I ll ZATERDAG 9 FEBRUARI 1901. No. 12. I Nieuwstijdingen. De Trouwdag. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. I U I T G E V E B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM zijn van aan Dinsdagochtend om een Mme Groetsinger te Parijs haar ontrouwen de verbittering der Hollanders tegen hen ver en de Ko en voor vervoerd muilezels. in snellen wegen en v. Weede zal binnen zeer Lissabon terugkeeren Marsh en zich aan 1 s en ver- Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PB.IJS der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. revolverkogels door ’t hoofd gejaagd, zoodat hij onmiddelijk dood was. De Niagara heeft weder eens een offer geëischt. Twee mannen, Wiser en poogden den stroom boven den waterval over te roeien, maar i beklemd en welke werd medegesleurd. Wiser, die nota- bene niet eens zwemmen kon, een brok ijs had vastgeklemd, volgde dronk Marsh, die te midden van ijsschotsen tegen den stroom op poogde te zwemmen, is door moedige mannen, dio hem te hulp kwa- I men, gered. De kou in 't buitenland. Opper-Italië is sedert 2 dagen veel sneeuw ge vallen en is het vinnig koud. Het spoorweg verkeer en de telegraafdienst zijn op veel dit neergelegd. getende, hartelijk wenschen dat ningin en haar Gemaal alle geluk spoed ten deel zal vallen. De andere bladen bten zich in denzelfden geest uit. Dat mannen hunne ontrouwe vrouwen vermoorden (en dan door de gezworenen »on- schuldig” verklaard worden) is in Frankrijk volkomen alledaagsch. Verlaten minnaressen er gewoon hetzelfde te doen ten aanzien hare gewezen minnaars. Minder vaak bestaan. Java verschijnende couranten. Courant verschijnt reeds sedert 1827. De oudste nieuwsbladen in Indië waren de officieele: de Bataviasche Nouvelles (1744 huiselijk feest dat men in Duitschland geeft den avond voor het huwelijk, en waarop aller lei herinneringen uit het leven van het bruids paar worden opgehaald. Op den Polter-abend ten paleize werden tal van tableaux-vivants uit het leven der Koningin vertoond, door Haar Moeder voorbereid. Grootvorst Wladimir van Rusland beeft eergister het Mauritshuis bezocht, waar hij door den directeur Dr. A. Bredius, werd rond geleid. Hij liet zich zeer waardeerend uit over de rangschikking der verzameling en den goeden staat, waarin de kunstwerken verkee- ren. Het Puttertje van Fabritius vooral wekte zijn bewondering. Denzelfden dag bezochten de Vorst en Vorstin van Schwarzburg en de Hertog van Mecklenburg de broeder van Prins Hendrik het museum. Gister genoot het Mauritshuis de eer, door de Groothertogin van Mecklenburg en de Groot hertogin van Oldenburg te worden bezocht. Prins Albert van Pruisendie eveneens een kort bezoek aan het museum brachtwerd door den directeur rondgeleid. De Heerenveenscbe justitie heeft een bezoek gebracht aan het dorp Houtigehage, bij Drachten. Zij vermoedde, dat daar de daders te vinden waren van de vele diefstallen, dezen winter in Friesland gepleegd, Het dorp werd door politie geheel afgesloten en toen begon huiszoeking. Het bleek, dat de justitie goed gezien bad, want zij vond termen een arbeider aan te houden, die verdacht wordt de heler van de gestolen voorwerpen te zijn. Er wordt gesproken van een dievenbende van wel 20 personen en meerdere arrestaties worden spoedig verwacht. INHOUD van het Friescbe Tijdschrift tSljucht en Rjucht”de 9de Febrewaerje 1901. Mar-sicht, M. Miedema, It wirk is for de dommen, K. de Jong, De Terhernster katten, fen Willem, Johannes en Th. v. d. Schaaf. Swol. Briefwiksel, J. V. For keard bisoarge (mei plaetsjes.) De Portugeesche gezant bij het Nederl. hof, graaf de Sélir, is sedert enkele dagen in den Haag teruggekeerd en heeft zijn func- tiën weder hervat. Ook jhr. mr. H. weinige dagen naar Lissabon terugkeeren zoo dat het incident-Pott schijnt bijgelegd te zijn. De beweeglijkheid der Boeren. Hoe snel de Boeren kunnen voortrukken, blijkt uit een schrijven aan de Times van een Engelsch offi cier, die door De Wet werd krijgsgevangen gemaakt. Dag en nacht, schrijft bij, trekken zij voort, indien dit noodig is. Den 3en December bijvoorbeeld, toen zij reeds eenige dagen op deze wijze waren opgerukt, begonnen zij een marseb, die zeven en twintig uur duurde, over een zeer lastig terrein en onder een voort- durenden stortregen. Aan het eind van den tocht moesten zij over de Caledon-rivier, die tot bijna manshoogte was gewassen. De Boeren, zegt de schrijver verder, schijnen goed slag van te hebben de ossen hard te doen loopen, docr middel van hun lange zweep, maar bet grootste deel van hun transport wordt op lichte karren, bespannen met Maar alles, licht of zwaar, ging pas voorwaarts over de hobbelige door de wassende rivieren, waarbij plaatsen gestremd. In Milaan was het Zater dag erg gevaarlijk op straat, daar de telephoon- draden op verschillende plaatsen afgebroken en in aanraking gekomen waren met de kabels van de electrische tram. Twist tusschen Duitsche officieren. Een treurige gebeurtenis had op Keizer’s verjaar dag in het garnizoensplaatsje Mörcbingen half- verwege Avricourt en Metz plaats. Dr. Rüger, een officier van gezondheid, was met andere officieren bezig met krachtproeven en wierp daarbij kapitein Adams van zijn stoel. De kapitein werd daarop boos en sloeg dr. Rüger in het gezicht. Toen kapitein Adams naar zijn kamer was gegaan, kwam daar eenigen tijd later luitenant Rüger, een broer van dr. Rüger, binnen, trok een pistool en schoot Adams neer. Daarna gaf hij zijn sabel over aan twee kameraden en zeide dat hij zich had opgeofferd voor zijn broeder, die een huis- en zeker zou neergeschoten zijn Het burgerlijk huwelijk werd ten Paleize geheel overeenkomstig de vastgestelde regeling in de Witte zaal door den Minister van Justi tie, mr. Cort van der Linden, als ambtenaar van den burgerlijken stand, gesloten, bijgestaan door den gemeente secretarisden heer Evers. In tegenwoordigheid van getuigen en familie leden verzocht en verkreeg hij de toestemming tot het huwelijk van de Moeders der Bruid en van den Bruidegom. Daarna vroeg de ambtenaar één woord van het Bruidspaar, niet alleen voor henzelven maar ook voor ons geliefd Vaderland van zoo onschatbaar gewicht. Hij verzocht hen daarna op te staan en elkander de rechterhand te geven en te ant woorden op de vraag, of zij verklaren elkander aan te nemen tot echtgenooten en getrouwelijk alle plichten te vervullenwelke door de wet aan den huwelijken staat zijn verbonden. Na een plechtig »ja” verklaarde hij hen in naam der wet door het huwelijk verbonden. Toen werd de huwelijksakte voorgelezen en onderteekend door den Hertogde Koningin Moeder van den Hertog, Moeder van de Koningin, door de zes getuigen en door den Minister als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Hierna wenschte de Minister van Justitie de Hooge Echtgenooten van harte geluk met de voltrekking van hun huwelijkin de eerste plaats den Vorstelijken Echtgenoot, die, uit liefde voor zijne koninklijke Bruidzijn dier baar Mecklenburg, eeuwen aan zijn geslacht verknocht, heeft verlaten en thans de plechtige gelofte heeft afgelegd haar hou en trouw te zijn. De dankbaarheid en de aanhankelijkheid van haar volk zijn hem gewaarborgd. Ook H. M. de Koningin, haar bovenal gold deze gelukwensch. Van het wiegje af heeft het Nederlandsche volk het lieve Koningskind zien opgroeien onder de hoede van haren ge ëerbiedigde en beminde Moeder, blijde, als Koningin gehuldigd bij de bevestiging van het aloud verbond tusschen Nederland en Oranje en thans viert het met haar het hoogetijde van haar leven. De Minister wenschte het Bruidspaar toe alles wat een menschenpaar gelukkig kan makenhet geluk, door lief en leed vereend, straalt u ver buiten de echtelijke woning tegen. God geve dat uw echt ten zegen zij voor u zelven, tot vreugde voor uwe hooge verwanten en tot heil van ons dierbaar Vaderland De tocht van het paleis naar de kerk was prachtig, de orde voorbeeldeloos. Onder plechtige stilte hield dr. van der Flier een toespraak naar aanleiding van de woorden uit Psalm 4 1b »Verhef Gij over ons het licht uws aanschijns, o Heer!” Op den terugkeer werd het Bruidspaar be groet met het Wilhelmus door alle muziek corpsen van den Haag, langs den Bruidsweg. Aanhoudend was het gejuich gedurende den terugweg. Hertog Hendrik is benoemd tot Prins er der Nederlanden, met den titel Zijne Koninklijke Hoogheidzitting hebbende met raadgevende stem in den Raad van State. Ten paleize had Woensdagavond een Polterabend plaats, geregeld door H. M. de Koningin-Moeder, Een Polter-abend is een j stituut, kapt, ter toespraak vriendelijke woorden, gewijd aan het heil van ®an bet doorluchtige paar en de goede verstand houding van het Duitsche en het Nederlandsche volk. Verschillende het huwelijk en avondbladen hebben zeer vriendelijke artikelen over het huwelijk van I het water over de kanonnen heenstroomde maar zij kwamen er door. De trekdieren hebben hierbij het meeste te lijden. De mannen hebben voldoende losse paarden. Iedere man heeft er bijna steeds twee of drie, behalve het rijdier, dat hem draagt. En op zijn weg naar het Zuiden had De Wet zelfs vijf a zes paarden per man. Als het paard moe wordt, bestijgt de ruiter een ander en wanneer het paard zelfs te af- gen at is, om aan de hand te worden mede gevoerd, wordt het achtergelaten. In de meeste gevallen wordt het paard later door een ander commando weer opgepikt, als het volcoende uitgerust is. Een Amsterdammer, op het balkon van den tram naar huis gereden, kwam thuis tot de ontdekking dat hem zijn portefeuille met f 2600 was ontvreemd. Hij wist zich bijna zeker te herinneren dat bij, toen bij op de tram stapte, nog in het bezit van het geld houden’ had t 1’ was en aanstonds viel het hem op dat drie in een tweegevecht met zoo’n'goeden"’8c’hut”ter heei en, die met hem op bet balkon gestaan aj8 ^dam8 had Jen, voortdurend tegen hem aan gedrongen hadden, iets waar bij gedurende den rit niet bijzonder op gelet bad, maar wat nu zijn arg waan gaande maakte. Hij beeft aan de politie zijn vermoeden dat deze nheeren” den diefstal gepleegd hebben, kenbaar gemaakt. De Duitsche Reichs-Anzeiger bevat eenige De 70e herinneringsdag van de held haftige daad van Jan Carel Joseph van Speijck is op plechtige wijze op bet Kon. Instituut te Nieuwediep gevierd. De comdt. van het In- zee De Bruyne, hield een en een adelborst hechtte een krans i den historischen mast op het voorplein. De plechtigheid was indrukwekkend. De Javabode, het bekende Indische dag- blad, herdacht op den 5en Januari zijn 50 jarig Duitsche bladen berdenken bestaan. Zij is evenwel niet de oudste der op ook de meeste Engelsche Java verschijnende couranten. De Soerabaja i - - - - - koningin Wilhelmina. De St. James Gazette zegt dat alle Engelschen 1746) het Vendu Nieuws, de Bataviasche Ko loniale Courant, de Java Governement Gazette en de Javasche Courant. Te Petersburg heeft men onlangs op zeer toevallige wijze de draden van een nihi listisch complot in handen gekregen. Een zoon van een agent der geheime politie werd in het gasthuis opgenomen met typhus. In zijn ijlen sprak hij voortdurend van zijn eed, die hem voorschreef den Czaar te vermoorden, dat het hem onmogelijk was te schieten op I iemand, die hem geen kwaad had gedaan, enz. komt het voor, dat eene gehuwde vrouw zich x Eerst hechtte men geen waarde aan zijn uit- aan iets dergelnks schuldig maakt. I latmgen, doch toen de mende verschillende zeven uur ec er ee namen ging noemen, meenden de geneesheeren C7- ve x-arijs naar omrouwen en lee ter8 dat het hun plicht Was de echtgenoot, terwijl hij nog te bed lag, drie i r» l J J politie te waarschuwen. Deze begon een on derzoek in het buis van den zieke; men vond daar werkelijk zeer compromittante stukken, zoodat men de hand kon leggen op een com- plot van vier samenzweerders. Het verdelgen van ratten. De vele pogingen, thans allerwege aangewend, ook met het oog op ’t dreigend pestgevaar, om de ratten uit te roeien, brengen een inzender van de N. R. Ct. ertoe een middel aan de band te doen. Voor eenige jaren deelde een land bouwer in den Noordpolder (gemeente Baflo) hem mede, hoe hij zijn groote boerderij had gezuiverd van dat ongedierte. In een vijzel In geheel had hij glas heel fijn gestampt en dit geroerd door varkensvoer uit den trog. Op verschillende plaatsen, waar geen huisdieren kwamen werd Binnen enkele dagen was er Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. FRISO mns- h tm i 11 i n: ia ui mini mihi.nii. I •i j... vvwu uvu nee .al OVer raakten tusschen ijsschotsen gaven eindelijk hun boot prijs, -j-ATT--

Friso nl | 1901 | | pagina 1