ZATERDAG 16 FEBRUARI 1901. No. 14. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Haar toestand Te Manilla (Fillippijnsche eilanden) c. s. bare bijeenkomsten ten gunste der Boeren te Met Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM bij de Tweede Kamer een ver zoekschrift ingediend, waarin de bezwaren tegen de nader ingediende wijziging der Regeerings- bet Friesche Tijdschrift stand van Keizerin Friedrich. moet zoo bedenkelijk zijn, dat Koning Eduard van Engeland, haar broeder, binnenkort Hamburg zal komen om baar te bezoe- Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. derlandschen Journalistenkring zal zich, op ver zoek van den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam belasten met de uitreiking van de coupe-file’s voor de a. s. feestelijkheden bij gelegenheid van den intocht van H. M. de Koningin Z. K. H. den Prins Gemaal te Am sterdam. Van den 5den tot en met den 9 den Maart s. zal uitsluitend het daarvoor af te geven om de politie-afzettingen De gewone insignes zijn voor en 6 maanden gevangenis- Alexander er bij tegenwoordig zal zijn. i Te Baarsdorf (Z.) had de boerenknecht I Hegenes, die een op stal losgebroken koe wilde vastzetten, het ongeluk door het beest tegen een beschot gedrukt te worden. Hij zakte be wusteloos in een en is een uur later onder vreesehjke pijnen bezweken. De uitslag van de aanbesteding van twee torpedobooten voor de marine is dat de Maat schappij «Fijenoord” te Rotterdam voor inentingen. Een nieuwtje op verkiezingsgebied. Ds. 1 A. v. d. Heide, predikant te Engelum, zal Voordracht worden uiteengezet en, met eene ver- daartoe aangezocht vanwege de S. D. A. P. in hef district Franeker propaganda maken veoi do candidatuur van mr. Troelstra, waarbij hij gebruik wil maken van een sciopticon om lichtbeelden te geven betreffende het «lijden f 306,800 en de Maatschappij «de Schelde” nigen geen district om mee te sollen, gemakkelijk verloren worden. Voor de visschers in onzen hoek HedenVrijdagvoor acht dagen is door visschers uit Den Helder in het Marsdiep de eerste voorjaarsharing gevangen. De visch zal derhalve thans reeds de Zuiderzee zijn binnen- geloopen. Als de ijsgod nu de havens niet langer geblokkeerd houdt, dan er uit, wakkere maats, en een broodje gehaald I Bij de aanbesteding van het maken van de aardebaan, de kunstwerken en het leggen van de spoorbaan en wissels voor het gedeelte van den locaalspoorweg van Ferwerd naar Metslawier was van de 9 inschrijvingsbiljetten ’t laagste dat van de heeren H. G. Brouwer en T. Bijlsma te Leeuwarden voor f 204.748. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. wijzing naar hun eerste request met toelichting, wordt aangedrongen op verwerping der voor dracht. Als rector van den Senaat van het Utrechtsche Studentencorps is geïnstalleerd de heer J. A. A. H. de Beaufort, zoon van onzen minister van buitenlandscbe zaken. De heer IJ. Oosterlo, die sedert 25 jaren onafgebroken zitting heeft gehad als lid van de Provinciale Staten van Friesland voor het district Franeker, zal zich niet weder ver kiesbaar stellen. Op den huwelijksdag werden in den de Koningin 2116 telegrammen Op Het Loo duurde de stroom Alle telegrammen zijn telegrafisch be- M. zal thans aangeboden worden I was een van de getuigen. Briefwisseling met de Boerenrepublieken, Van de zijde der Engelsche postadministratie zijn weder terug ontvangen uit Nederland ver VII naar ken, zonder andere Duitscbe steden aan te doen. is de pest uitgebroken. In Britsch Indië eischt deze vreeselijke ziekte voortdurend meer slachtoffers. Daily Express heerscht de vreeselijke ziekte over het geheele land, behalve in de centrale districten. In Bengalen is de sterfte 2500 per week; in Bombay sterft 94 pet. der aan getasten. Ook eenige Europeanen zijn besmet. Tot overmaat van ramp is er, wegens den oorlog in Afrika, geen voldoende geneeskun- De aanleg van een electrische tram van Maastricht over Valkenburg naar Heerlen schijnt thans verzekerd. Ze zal aangelegd wor den door de Eerste Ned. Electriciteits Mij. te Amsterdam, die ook het leggen en exploiteeren van een electrische tram en de electrische ver lichting in Maastricht heeft aangenomen. minder gunstige be- het laatste werk wordt spoedig begonnen. Persinsignes. Het bestuur van den Ne- andere stukken, welke zich onder de terugge- atraf veroordeeld wegens het bezigen van be- zondene mochten bevinden. (St. Ct.) leedigende woorden over wijlen de Koningin Haag voor ontvangen, voort, antwoord. Naar het Hbl. verneemt, zullen de beide spoorwegmaatschappijen, de H. IJ. S. M. en de S. S. aan de Koningin en den Prins Ge maal bij hun verblijf te Amsterdam een luxe- trein als huwelijksgeschenk aanbieden. Deze trein zal bestaan uit 4 waggons, 2 luxe-rij- tuigen voor het echtpaar en gevolg, 2 baga gewagens. Elke waggon zal gemiddeld 17 Vereeniging in ’t district Harlingen en, is dit I M. lang zijn. Aan H. Men kan een portefeuille, bevattende de teekeningen Oranje-Vrijstaat, welke niet konden worden terechtgebracht. Tot 10 Maart kun nen afzenders van brieven voor Transvaal en aan de postkantoren terug bekomen de van hen afkomstige brieven of amendement Bonman c. s. parten speelt, ’t District Harlingen is echter voor de vrijzin- - ’t Kan nare oyeenKomsten ten gunsie uer jjuereu ie verbieden als zij een beleedigend karakter voor Engeland aannemen. F heeft reeds het eerste verbod van dien aard uitgevaardigd. De Daily Mail verneemt uit Pietermaritz burg, dat de justitie in Natal weer een mili tair schandaal ontdekt heeft. Er hebben n.l. groote diefstallen bij de intendance plaats gehad, die de Britsche schatkist op duizenden komen te staan. Verschillende hooggeplaatste perso nen in Natal heeten betrokken te zijn in het complot. In Amerika heeft de Volksvertegenwoor diging de uitbreiding van de vloot aangenomen. Er komen weer io richten uit Berljjn omtrent den gezondheidstoe- j nog bet geval, dan zal de candidatuur-Zeilmaker ongetwijfeld eene voorloopige zijn. M11 alsdan zijn oordeel nog eenigen tijd opschorten, den treinde trein zal eerst binnen een paar Intusschen heeft het den schijn, alsof de be- jaar gereed kunnen zijn --k—1 JJ- aliasing over de vestiging der Zuivelschool Ned. nijverheid worden vervaardigd. Naar uit Berlijn wordt bericht heeft de I Duitscbe minister van binnenlandsche zaken de overheidspersonen aangeschreven om de open- - - r -- zonden brieven en andere stukken voor Trans- vaal en De politie te Dortmund den Oranje-Vrijstaat en geheel door de van Engeland en wegens het misvormen van een barer portretten. De correspondent der Magdenburger Zeitung te Kaapstad geeft verslag van een onderhoud, dat hij daar had met een Engelsch soldaat, die reeds driemaal door de Boeren gevangen genomen was, telkens met ongeveer 50 andere soldaten. Hij vertelde hoe de Boeren hun ge vangenen behandelden. Zij kleeden hen zoo te Vlissingen voor f 297,000 inschreef. De bijl aan de kroeg. In Amerika is een nieuwe soort van kruistocht in gang tegen de drankhuizen. Zij gaat van vrouwen uit, onder leiding van mevr. Carrie Nasson, die in Kansas zich beroepende op een onuitgevoerd gebleven wet, de sluiting dier inrichtingen eischt en aan haar eisch kracht bijzet met de bijl. Zij heeft den gouverneur gesommeerd de wet uit te voeren tegen »de moordenaars en de giftmengers,” zooals zij de drankverkoopers betitelt en heeft een grooten aanhang verworven. Ook te New-York, die «ontaarde stad,” heeft zij haar j komst aangekondigd tegen Juli, om in dat «broeinest van ongerechtigheden.” aan het hoofd eener edele vrouwenschaar «de drankhuizen weg te vagen.” Als dat niet vrijwillig gebeurt, zal zij, «alles met bijslagen vernielen.” Haar voorbeeld heeft ook elders aanstekelijk gewerkt. Te Cambrigde, in Massachusetts, is een over ijverige dame, mevr. Mary Green, gevangen genomen, omdat zij de bijl als middel van over tuiging had gebruikt. Elders heeft men een predikant, den heer Peave, moeten beletten President Loubet het*elfde te. ?oen< n Men mocht mevrouw Carrie wel eens vragen Wat is erger, erfelijke drankzucht of erfelijke krankzinnigheid? «Navolging is de oprechtste vorm der vlei- erij 1” Intusschen zeggen booze tongen dat den heer N asson de bemoeiingen zijner echtge- noote «te machtig” worden en hij echtschei ding heeft aangevraagd. Het militaire gerechtshof te Kimberley heeft een koopman tot 12 maanden dwangar beid, 300 pd. st. Ofschoon eene verkiezing voor enkele maan den in ’t district Beverwijk voor het lidmaat schap der Tweede Kamer noodzakelijk ge worden tengevolge van het optreden van Mr. Tak van Poortvliet als lid der Eerste Kamer zoo goed als niet verwacht werd en men door de schier algemeen gebleken opinie der liberalen om dien opengevallen zetel te doen innemen door den heer Cremer, Minister van Koloniën, geene stemming mocht verwachten, I zal ’t daartoe toch komen. I De Tijd meldtdoor de R. K. Centrale Kies- venhage betrekken, vereeniging candidaat gesteld de heer W. C. De commissiën, gevormd uit Bierbrouwers, J. Pasetoors, centraal-voorzitter van den R. K. Distillateurs, Likeurstokers enz., in Nederland Volksbond. De anti-revolutionairen in het ter bestrijding van een door de Regeering district hebben besloten zich van het stellen ingediend ontwerp tot wijziging van de drank- van een candidaat te onthouden en den kiezers i wet, hebben bij de Tweede Kamer een ver- vrij te laten. Deze houding, in verband met wat De Standaard dienaangaande schreef, geeft aan deze tusschentijdsche verkiezing eene groote beteekenis. Het heeft er al den schijn van alsof men, bijwijze van proef voor de aanstaande algemeene verkiezingen, wil zien in hoeverre samenwerking tusschen katholieken en anti revolutionairen mogelijk is. Wij wekken dan ook onze lezers op den loop dezer verkiezing met meer dan gewone aandacht te volgen. Eene nieuwe vacature in de Tweede Kamer is ontstaan door bet haastig overlijden van den heer Mr. A. F. K. Hartogh, naar wij meenen Israëliet, doch in de Kamer behoorende tot de vooruitstrevende liberalen en daar on getwijfeld een der meest kundige en werkzame leden, vooral op rechtsgebied. De heer Har togh bad zitting voor het derde Amsterdamsche district. De candideering van den heer W. P. Zeilmaker als lid der Tweede Kamer door de kiesvereeniging Wonseradeel heeft buitengewone belangstelling verwekt. Algemeen had men verwacht dat de keuze wederom was gevallen op het aftredend lid, den heer A. Bouman. Wij weten niet, hoe de vork thans in den steel zit, maar de bedoelde kiesvereeniging had zich steeds aangesloten aan de Centrale Liberale en strijden der arbeiders.” Amst. Ct. Vroeger gold de spreuk: «Doe wel en zie niet omstel algemeen belang boven eigen eer.” Thans denkt men: «zorg vooral dat iedereen je hoort en ziet, en pas op dat niet een ander, maar je zelf met de eer gaat strijken”. Vertoon en lawaai moet er tegenwoordig bij. Wie vlug wil leeren spreken, herhale 25 maal zoo rap als het maar kan het volgende Daar was eens een man, die drie zonen had. De eene heette Schak, de tweede Schak- schawerak, de derde Schakschaweraksia-gonimi- nimi. Daar was ook een vrouw, die drie dochters had. De eene heette Schrip, de tweede Schrip- sivrolip, de derde Schripsivrolipsipelineminimi. En die drie zonen trouwden met die drie dochters. En Schak nam Schrip, en Schakschawerak nam Schripsivrolip en Schakschaweraksiagoni- minimi nam Schripsivrolipsipelineminimi. Woensdag is de voorzitter van de Fran- INHOUD van nSljucht en Rjucht", de 16 Febrewaerje 1901. Mar-sicht, M. Miedema. Blêdfolling. Fen in rike keapman en in earme stakker, J. Gylstra. De Terhernster katten, fen Willem, Johannes en Th. v. d. Schaaf. Briefwiksel, W. D. Koartswyl, B. For- keard bisoarge (mei plaetsjes.) Miss Saxton Winter, een van de niet- vorstelijke genoodigden, is naar Londen terug gekeerd. De Koningin-Moeder zal met 1 Maart Immers is, naar ^aar paleis >n het Lange Voorhout te ’s Gra- v t rr n n V» r» n n V» tri Ir t i-r» Volgens de insigne recht geven, te passeeren. P~ die dagen niet geldig. Vrijdag a. s. zal het stoffelijk overschot van ex-koning Milan van Servië in het klooster j Kruschedol bij Peterwardein (Hongarije) worden begraven. Men denkt dat zijn zoon, koning dige hulp, met name voor het toepassen der RISO MEIBS- 0 till IIHIAIII mui mini miiKiiiii. UITGEVER! VRD j sche Kamer, Paul Deschanel in het huwelijk getreden met mej. Brice. Pest, 'T?,< a. i

Friso nl | 1901 | | pagina 1