I r I WOENSDAG 20 FEBRUARI 1901. No. 15. I Buitenlandsch Nieuws. Bezig een district te verliezen en wellicht nog meerdere. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1 hetzelfde zich verdringen Parijs aangekomen, van het DUITSCHLAND. f I' I i UITGEVER» Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Wij hebben gemeend een hooren. stemmigheid onder de vrijzinnigen zoowel in En toch sommigen in dien geest te moeten nomen, bepalende, dat van de namen der ge huisveste vreemdelingen opgaaf moeten wor- 5 jaar verlies van de loketten hun eigen ge- Pry's per kwartaal 70 oent franco per po»t8B oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. formules welke miljoenen katholieke onderdanen des Konings kwetsen. De Times dit vermeldend, zegt het met het oog op de tijdsomstandigheden noodzakelijk den gedaan aan de politie. Alle vreemdelin gen die zich in Noorwegen willen vestigen, zullen zich daar moeten legitimeeren. Reden voor deze wijziging zal wel wezen de werkloosheid die vooral te Christiania zeer groot is. ’t Heet evenwel dat zij geschied is omdat naar verhouding vier malen zooveel misdaden gepleegd worden door vreemdelingen dan door inlanders. NOORD-AMERIKA. Invoerrechten. In zake Morgan, Rockefeller, Carnegie en de verdere bij bedaard gemeenschappelijk overleg. Dien weg te bewandelen is ongetwijfeld altijd het beste. H. we nog niet. Of ze ook dienzelfden weg zou den willen bewandelen Wij voor ons zouden ’t roijaal vinden, maar we twijfelen. En dan gaat als voorbeen de samenwerking met de anti revolutionairen wederom in vollen gang. Juist daarom hadden de vrijzinnigen eene betere Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. de districtsschoolopziener beijvert j van het wetsontwerp betreffende China, de wijze van oorlogvoeren der Duitsche troepen scherp afgekeurd. De minister van oorlog beantwoordde hem. Hij zeide dat men graaf Waldersee dankbaar mocht zijn voor zijn be reidwilligheid om het opperbevel te aanvaarden. Waldersee had gezegd dat de wijze van oorlogvoeren vooral in het begin, onder den indruk van de gruwelen, door de Chineezen bedreven, wreeder was geweest dan in Europa gebruikelijk is, De gevangen genomen Boxers, die zonder uitzondering roofden, moordden brandschatten werden voor den krijgsraad ge bracht dezen zich overgaven werden zij ontwapend en uiteengejaagd. De Engelsche en T” berichtgevers, zei de minister, erkennen dat onder de Duitsche troepen tucht heerschte en dat zij zich behoorlijk gedroegen. Het wetsontwerp werd daarna in derde lezing aangenomen. Commissaris Thiel, die in het proces-baron Sternberg te Berlijn den baron protegeerde in plaats van hem te vervolgen, is tot 3 jaren dwangarbeid veroordeeld en burgerschapsrechten De ziekte van Keizerin Frederik is volgens j de Rhein. Westf. Ztg. waterzucht gepaard met ongeneselijk nier-lijden. FRANKRIJK. De Fransche vice minister der posterijen Mougeot heeft, naar aanleiding i van talrijke gekomen klachten, eene aanschrij- i ving gericht aan de postdirecteuren over de onhebbelijke wijze waarop ambtenaren en be ambten zich vaak jegens het publiek gedragen, In den Rijksdag heeft Wij lezen in een hoofdartikel der Enkh. Ct. o.a. het volgende: De wet op het lager onderwijs schrijft de vakken voor, waarin onderwijs moet gegeven worden, en f zich om te voldoen aan den wettehjken plicht, om een lijst van werkzaamheden voor eiken schooltijd per week vast te stellen. Daarmee is zeker een gewichtig werk verricht. Onder wijzer, doe thans uw plicht en hang de slijst van werkzaamheden” in uwe school op, om u dagelijks aan dien plicht te herinnerendan I marcheert het onderwijs even regelmatig als een goed geoefend korps soldaten in den looppas. Bij het benoemen van een ^Schoolhoofd” j fungeert de schoolopziener als specialiteit en machthebbende authoriteit en bij eenige voor genomen verandering betrekkelijk het school wezen in eene gemeente, laat hij zich vaak duchtig geldenmaar voor een nauwgezet on derzoek uf de leerlingen der hoogste klasse aanvankelijk voldoend onderwijs hebben genoten en i den tijd. Wat zou ’ter slecht uitzien met het lager onderwijs, indien de onderwijzer, even stipt als koel, maar even koel als stipt gehoorzaamde - - 3 - aan de hem verstrekte voorschriften. En toch *e acbten de passage van den eed te wijzigen meenen sommigen in dien geest te moeten ^aar ZÜ verouderd is want zij is ingevoerd na jagen de verdrijving van Jacobus II. ITALIË Het nieuwe ministerie is tot stand gekomen. Minister president is natuur lijk de heer Zanardellieen zijner voorgangers in deze waardigheid, de heer Giolitti, treedt de sociaal-democraat Bebel, bij de derde lezing °P a'8 minister van Binnenlandsche Zakende de lieden geheel noodeloos aan latende wachten, ter wille van I mak loketten gesloten houdende zoodat allerlei menschen voor één en hetzelfde zich verdringen enz. De Koning van Griekenland, uit Londen te en daar incognito vertoe vende, heeft een bezoek aan President Loubet gebracht. Het onderhoud duurde een kwartier het bezoek werd terstond (in het Bristolsch hotel) beantwoord. ENGELAND. De lersche leden van het Engelsche Lagerhuis hebben eenstemmig beslo ten niet deel te nemen aan de feesten ter gelegenheid van Koning Eduard’s kroning, wegens den toestand, waarin zich Ierland be vindt alsook wegens den schandelijken oorlog in Zuid-Afrika, welke gevoerd wordt tegen den wensch van Ierland in, dat niet geraadpleegd is. Dertig katholieke Pairs hebben Donderdag, na het aanhooren van de passage in den eed, waarbij Koning Eduard VH van Engeland de door de wet voorgeschreven verklaring tegen het romanisme, de Maria-aanbidding en de transsubstantiatie aflegt, bij den Lord-kanselier alsnog genieten, ontbreekt hem misschien een protest ingediend tegen deze verouderde Zij zullen nu bepaald verliezen, althans ze be- loopen daartoe groot gevaar. Herinneren wij aan den eersten uitslag van vóór vier jaren. Candidaten waren de beeren Van Asch van Wijk (a.-r. en r.k.) dr. De Visser, (chr. hist.) Bonman, (lib.) en Zeilmaker, (rad.) De eerste erlangde verreweg de meeste stem men, de heer Bonman volgde daarop, maar met slechts een twintigtal boven den heer Dr. De Visser. De heer Zeilmaker erlangde een driehonderdtal. Was dit stemmenaantal tevens op den heer Bouman uitgebracht, zijne ver- kiezing had er eene betere figuur door gemaakt. Bij de herstemming die volgde tusschen de heeren Van Asch van Wijok en Bouman zullen ongetwijfeld vele dezer driehonderd zich op den liberalen candidaat hebben vereenigd (van alle zijn we volstrekt niet zeker) maar den doorslag hebben de christelijk historischen gegeven en zoo is in ’t kort de geschiedenis. Zoo zal het ook bij de aanstaande verkiezing ongeveer net-eender geschapen staan. Intus- schen met een groot onderscheid. En dit onder scheid is gelegen in de onhandigheid van de zich noemende ultra-vrijzinnigen, menschen, die verschrikkelijk liberaal zijn. Hoe jeuken ze de vingers. Reeds maanden te voren wagen ze zich op glad ijs. Of de winter daartoe heeft opgewekt Het staat te voorzien, dat ze voor hunnen zoo vooruitstrevenden liberaal of demo- craat zullen ijveren met al de kracht, die in hun is. En qua beginsel, als het dit is, valt daar niets af te dingen. Alleenlijk dit, dat ijver met verstand gepaard dient te gaan. Dol-ijverig is nimmer eene deugd geweest en zal het ook niet worden. In besloten kring kan men veel, maar dadelijk zijne wijsheid aan de groote klok te hangen, is zooveel als zijne wijsheid aan de groote klok te geven en de vijand doet er winste mee. Wij voorzien, met het oog op de uitkomst van 1897 dat de vrijzinnige candidaten in het district Harlingen in de minderheid zullen blijven en dat er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de candidaten der antirevolu tionairen en der christelijk-historische partijen. In dat geval is het district voor de liberalen verloren en dit door het eigen toedoen van de geestverwanten van meer of minder verre strek king. De ondervinding schijnt niets geleerd te hebben, of liever de geschiedenis, want van ondervinding moet bij velen der jeugdige be drijvers geen sprake zijn. De geschiedenis wijst b.v. op ’t district Den Helder, waar ter vervanging van het liberale lid Land tal van liberale candidaten elkander den zetel bevoch ten, die ten slotte werd ingenomen door den anti-revolutionair-sociaal Staalman. En hoe moeielijk herwinnen valt bewijst hetzelfde heer Prinetti van Buitenlandsche ZakenMorin van MarineGalamberti, PosterijenWollen- borg van FinanciënDi Broglio van de Schat kist, enz. Behalve de eerstgenoemde zijn het meest minder bekende of geheel onbekende namen. Zoodra nadere bijzonderheden ontvangen zijn, komen wij op het Kabinet terug, waarover men in één opzicht het reeds eens schijnt te zijndat het niet lang leven kan. Nu, dit voorspelde men ook met de grootste en stelligheid van dat des heeren Waldeck Rous seau te Parijs, hetwelk echter langer staande wat de geregelde troepen betreft, als is gebleven dan verre de meeste in Frankrijk. - ZWEDEN. De Zweedsche Bondsraad houdt Fransche z’°b tegenwoordig bezig met een wetsontwerp, waarbij het aan vreemdelingen eenigszins ge makkelijker zal worden gemaakt, in Zweden I het burgerrecht te verkrijgen. Ook in Noorwegen is een vreemdelingen- quaestie aan de orde. De Vertegenwoordiging daar te lande heeft een wetsontwerp aange- een en ander nog als woord van waarschuwing te moeten doen Voor alles dringen we aan op een- pid onder de vriizinnieen zoowel in wagen met een eigen candidaat Wat de vele t district Harlingen als in elk ander. De katholieken in het district zullen doen, weten liberale partij beleeft oogenblikken van betee- kenis. Laat ze niet dol worden en baar hoofd verliezen, ze staat tegenover te groote machten dan dat enkele doordrijvers den weg zouden aanwijzen. Ook zij zullen leeren, dat dit niet anders dan met schade en schande kan gebeu ren. En zonder dit laatste kan het althans Het district, waarop we ’t oog hebben, is het district Harlingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. De partij die zal ver liezen is de liberale partij. Dit is onom wonden het terrein verkend. En er zullen ongetwijfeld meerdere districten onder dezelfde conditie verkeeren. Bepalen we ons voor heden alleen tot het bij name genoemde. Als we reeds in ons vorig nommer hebben gemeld, heeft de liberale kies- vereeniging Wonseradeel den liberalen afge vaardigde, den heer A. Bouman, die het district nu zoo ongeveer acht jaren vertegenwoordigde, laten vallen. Zijn we welingelicht, dan heeft deze uitgebreide vereeniging vooral door toedoen van een zeer invloedrijk lid met groote meerderheid hare wellicht voorloopige keuze bepaald op den heer W. P. Zeilmaker. Ook de Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging te Hindeloopen heeft diens candidatuur omhelsd, als in de bladen gemeld wordt, bij acclamatie. Men is in den regel gewend stemmingen over personen bij gesloten briefjes te doen plaats hebben, zoodat we hier dan ook maar liever willen lezen met algemeene stemmen. Dit ver wondert ons niet. Immers reeds vóór vier jaren vestigde de toen pas geboren vereeniging hare keuze op denzelfden heer. En ’t zal haar nu ongetwijfeld welkom zijn geweest, dat Wonse radeel voorging. Nu stellen we voorop, dat we tegen den persoon van den heer Zeilmaker evenmin iets hebben aan te merken als tegen den persoon van den heer Bouman. Wanneer we deze quaestie te berde brengen is het louter, omdat we een woord ten beste willen geven omtrent het gevaarlijke van het spel, dat men weder om gereed staat te spelen en waarbij men groote kans beloopt, het district te verspelen. Wellicht zal zich het verschijnsel in andere districten mede voordoen en dan wordt het verschijnsel voor de vrijzinnigen van des te meer beteekenis. Bij voorbaat durven we te spreken van gewaagd spel. Immers ’t ligt voor de hand dat vele vrien den van den beer Bouman diens candidatuur niet zullen loslaten. Wij, die het district, het district onzer vroe gere inwoning, meenen te kennen, weten dat vroegere tegenstanders thans zijn veranderd in voorstanders, omdat ze het werk en het streven van den afgevaardigde hebben leeren waardee- ren. Ongetwijfeld zullen deze nieuwe, mits gaders de oude vrienden hunnen steun blijven verleenen, om den heer Bouman zijn zetel in de Tweede Kamer te doen behouden. Maar wat nu verder volgt. ’t Is ons thans reeds bekend, dat van eene district, samenwerking van de anti-revolutionaire en de christelijk-historische partijen in het district Harlingen althans voorloopig niets zal komen. Beide partijen zijn voornemens de kans te FRISO JIMS- El IlliBTE1TIE- IILIII lllllll III II'.I. III). I -uj__ ...i-ii-ii.Lx en

Friso nl | 1901 | | pagina 1