t ZATERDAG 23 FEBRUARI 1901. No. 16. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohynt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. thans sedert een paar klasse nadat de afgevaardigden in het adres van ant- zoo groot is als Rusland’s uitvoer naar Amerika. - UITGEVER» Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM om het slot Friedrichshof bij Homburg te bezoe ken. hij ook mige bladen meldden, dat hij niet uitslag deze hulpmiddelen bad toegepast. standjes zooals van uds reeds weer begonnen, de K. v. K., de cargadoors en gebr. Scheuer woord op de troonrede nog plechtig beloofd Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIEN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Daarmee laat hij opgewerkte afbeeldin gen van eenzelfde voorwerp aan verschillende kanten door blinden betasten, om hun aldus een begrip bij te brengen van het geheel. daar zijn diensten als loods te bewijzen. Evenzoo heeft hij voor ongeneeslijke dooven een middel uitgedacht om hen door een elec- trisch triltoestel muziekstukken te doen gevoe len en een ander om aan hardboorigen te hulp te komen. Hij deelde tevens mee, dat hij reeds bij ongeveer 300 misdeelden met goeden De Australische kolonies Victoria en Nieuw-Zeeland hebben ook geprotesteerd tegen de werving daar van leden der Zuid-Afrikaan- sche politie. De Australiërs krijgen dus reeds genoeg van den oorlog. Li-Hung-Tsjang en prins Tsjing hebben aan de gezanten doen weten, dat het Chineesche hof bereid is, de geëischte straffen toe te passen. De voorgenomen verbooging der invoer rechten in Duitschland heeft in verschillende landen met name in Oostenrijk-Hongarije en Rusland ontstemming verwekt. De te St. Peters burg verschijnende Handels- und Industrie Zt. laat zich daar als volgt over uit: »Als Duitschland meent dat het voordeelig is voor zijn nijverheid om voor zijn werklieden het graan veel duurder te maken dan bet in concurreerende landen is, en als de rijkskanse- lier de productieve krachten des lands enkel door een nieuwe verbooging van den graanprijs weet te beschermen, mag daaruit nog niet de slotsom getrokken worden dat de rijkskanselier, die bekend moet zijn met den internationalen economischen toestand, iemand zou willen diets maken dat Rusland in een tractaat zou treden waarbij zijn landbouwvoortbrengselen nog zwaar der belast worden. Rusland zou in Engeland, België, Nederland, Zwitserland en andere tol- i na de verbooging van de Duitsche j invoerrechten enkel nog grooteren omzet voor zijn graan vinden. Rusland biedt aan de volken de noodzakelijkste levensbehoeftedaarom heeft het altoos de vrije keus waar het gunstige handelsbetrekkingen geldt.” Sprinkhanen doen op de Phlippijnen ge droogd als voedsel opgeld ze kosten in de voornaamste steden zes gulden het schepel. Een sprinkbaanpastei is een fijne schotel voor het verhemelte der inboorlingen, wel te weten, en gemalen sprinkhanen worden onder allerlei spijs en drank gemengd. Ook gebakken bergmotjes en een gedeelte der vleer muis wordt gegeten. Valsche telegrammen. Te Middelburg is hadden, dat zij zouden werken. De Voorzitter deelt mee, dat niet-Duitsche interpellaties wel zouden worden aangenomen, vaartlijn doch dat zij zouden worden vertaald en dan slechts in het Duitsch voorgelezen en geproto colleerd. Deze mededeeling lokte een groot tumult uit. De Tsjechen wierpen met proppen papier naar den zetel des Voorzitters. Te midden dezen strijd trekt Amerika aan bet kortste eind, van groot rumoer moest de zitting opgeheven daar Amerika’s uitvoer naar Rusland tweemaal worden. een vernuftig toestel ver- voor de rechtbank behandeld de zaak van een rivierloods, die beschuldigd was in de maand Juni 11. te Ostende valschelijk twee telegram men te hebben gezonden aan een loods om dezen te weerhouden naar Ostende te gaan en Het O. M. eischte in deze zaak 18 maanden ge vangenisstraf en beklaagdes onmiddellijke aan houding. Dit laatste wees de rechtbank niet toe. Te Delfzijl heeft een samenkomst plaats gehad van den hoofdingenieur van *s rijks In de Öostenrijksche Kamer zijn de waterstaat, den Jngenieur, het gemeentebestuur van Amsterdam ter bespreking der plannen van de uitbreiding der haven Delfzijl en den daarmee in verband staanden kade-aanleg; dit met het oog op het tot stand brengen van een stoom* i van Delfzijl op Engeland. Er is een tariefoorlog tusscben Rusland en Amerika. Amerika legde groote lasten op de Ruisische suiker, welke daad Rusland be- I antwoordde met een gelijke handeling ten op zichte van de Amerikaansche producten. Bij Welke brieven autoriteiten somtijds ont vangen kan blijken uit het onderstaande: Mijnheer? Zoo goed als ik ben ingelicht heeft U een brief geschrefen voor den houtdief Naar mijn inziens een brief vol leugens en bedrog. Misschien voor U ontweetent. U kund wel begrijpen die ’t hem niet schaamt om te stelen schaamt hem ook niet om wat te lieggen. ik kan U verklaren dat er nog wel dood hout was te vinden dat beter waremte geeft dan mijn groen hout, en dan dit in aanmer king neemende dan moest er noch een hoop gekapt hout voorbij van zijn vader dat geschiter was te branden dan de mijne, dan naar mijn inziens moet U uwe schrijfen weer terug roep- pen, tenminste ik heeft noch niet gehoord dat de wet het stelen toelaat, ik moet wel denken als het van de mijn is van wel ik kom u vragen moet of mag ik mijn eiggen rechter wezen? als mij weer zoo iets geschied mag ik dan zoo iemand de kop inslaan? ot kan ik de reekening bij U inleeferen dat mij ontstolen word wil U mij dat uitbetalen? of boven dat alles, kunt U dat zoo beharti gen of klaar spelen. U kunt wel begrijpen het kweld mij vel dat ik geen recht heb doch het in beslag genomen hout zal door mij be waard worden, daar het mij ook is bevolen ,vrÜe landen van de Pelitie want het proces dat de Offecier onder de oogen heeft gekregen is de zuifere waarheid daar doe ik een eed voor. Hierop verwacht ik bericht terug hoe U er onderstaat, in afwachting zoo teeken ik mij Zwitserland heeft een prijsvraag uitge- schreven voor een nieuwen postzegel. Er zijn meer dan 300 ontwerpen ingekomen. De jury bestaat uit twee schilderseen afgevaardigde, twee heeren van de postden directeur van de munt en een notaris. Als het nu maar beter uitvalt dan de laatste jubileum-postzegel want die was foei leelijk. Een Fransch hoogleeraar heeft in voordracht te Parijs een zich opgebouden, en dagen is nummer twee aldaar ook verschenen. Heel kalm vliegen en loopen beide vogels daar rond en zoeken hun voedsel. Zou het voor jaar spoedig in aantocht zijn I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht" de 23ste Febrewaerje 1901. Mar-sicht, M. Miedema. In Sigarepuntsje- foriening, W. D. sFriso” to Alkmaer. Koartswyl. Foar de kroade riden (mei plaetsjes). Liberale Unie. Professor G. A. van Hamel te Amsterdam heeft de benoeming tot lid van het bestuur der L. U. niet aangenomen evenmin de heer mr. H. P. Marchant te De venter. Een Belgische afvaardiging komt, naar het N. v. d. D. meedeelt, 4 Maart aan presi dent Kruger een nationaal album overhandigen, benevens wenschen, door 370 Belgische ge meenteraden uitgebracht ten gunste van een scheidsgerecht. De 5 te Ceylon ontsnapte Vrijstaters zijn uit Petersburg in den Haag aangeko men, waar zij den consul-generaal van hun land, dr. Muller bezochten. In den middag legden zij een bezoek af bij President Kruger te Utrecht en ’s avonds zijn ze in Amsterdam aangekomen. Eergister werd uit Peking gemeld, dat Tsjing en Li-hung-tsjang een telegram van het hof ontvangen hebben, hierop neerkomende dat het hof alle eiscben der mogendheden in willigt, hoewel het nog inlichtingen vraagt over eenige zaken van belang. De gezanten zijn nu vast overtuigd dat de Chineesche re- geering uiterlijk heden het hoofd in den schoot gelegd zal hebben. Mag men den correspondent van de limes gelooven, dan is dat inderdaad reeds geschied. Naar men uit Londen seint, bericht deze toch, dat het hof heeft berust in de toepassing der straffen, nadat op baar beurt de mogendheden hebben toegestaan dat de straf van Chao-Chou- Chao en van Yuen-Yen niet in onthoofding, maar in worging zal bestaan. De quaestie schijnt dus nu geheel geregeld, en daardoor vervalt dan ook de aanleiding toondeen soort van cinematograaf voor blin- tot de geprojecteerde expeditie naar Singanfoe. 1 den. Waarschijnlijk zal die nu ook wel achterwege bljjven. Het is nu vastgesteld, dat koning Edu ard VII Zaterdag naar Duitschland vertrekt zijn zieke zuster, keizerin Friedrich, op Het is nog niet definitief vastgesteld of naar Berlijn zal komen. Terwijl som- naar Berlijn gaat, weten andere mee te deelen dat het re giment garde-dragonders te Berlijn welks eere- kolonel koning Eduard geworden is, reeds bevel ontving om te Berlijn een parada voor hem te houden. Met het oog op de weinige sympathie, die het Duitsche volk voor koning Eduard koe stert, zal de ontvangst van die zijde wel niet erg enthousiast zijn. De Staatsburger Zt. ver gelijkt het afwijzen van president Kruger’s be zoek met de hoofsche praal waarmede nu naar alle waarschijnlijkheid Engeland’s koning in de hoofstad van bet neutrale” Duitsche rijk ontvangen zal worden, en zegt, dat zulk een bezoek als een beleediging van het Duit- TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling der Leger- wetten in de zitting van Woensdag, wenschte de heer Verhey de mogelijkheid geopend te zien om met minder dan den normalen oefenings- tijd te volstaanhij kondigde een amendement aan om de oefeningen buiten het leger te doen plaats hebben en bereden corpsen in te deelen bij landweer. Ten aanzien van de voorgestelde organisatie achtte hij meer zekerheid noodig omtrent de verdedigingsstellingen, in ’t algemeen bestreed bij het denkbeeld reeds bij den aan vang van den strijd alles te veel bij de liniën te voerende zeemiliciens wil hij ook bij de landweer indeelen. Hij beschouwt de voorstel len als een compromis en is niet enthousiast daarvoor, maar hoopt op wijzigingen. De heer Seret juichte de oplossing van de quaestie der levende strijdkrachten zeer toe en de antirevolutionairen zouden daartoe steeds medewerken in het wezenlijk volksbelang. Met het regeeringstelsel kon hij zich vereenigende persoonlijke en financiëele lasten zijn niet te zwaar, maar groot bezwaar heeft hij tegen een korteren oefeningstijd, onvoldoende regeling van de kadervorming en de geringe sterkte der infanterie in actieven dienst. De heer Tydeman wenschte algemeene re geling der defensiequaestie, doch hij zou toch deze partiëele organisatie bespreken. Het personeel der Ned. Marine bestaat thans uit: 2 vice-admiraals, 3 schouten bij nacht, 25 kapiteins ter zee, 36 kapitein-luite- nants ter zee, 121 luitenants ter zee der le 230 luitenants ter zee 2e klasse, 62 adelborsten le kl,. 1 inspecteur van den ge- neesk. dienst, 2 dirigeerende officieren van ge- zondheid der le kl. arts, 3 dirig. officieren van gezondh. 2e kl. arts, 44 officieren van gezondheid, le kl. arts, 22 offi. van gez. 2e kl. arts, 2 apothekers le kl., 2 apotb. 2e kl., 1 boofdinsp. van administratie, 3 insp. v. adm., 24 off. v. adm. le kl., 45 off. v. adm. 2e kl., 4 adjunct-adm., 9 off.-machinist le kl., 24 off.-mach. 2e kl., 33 boofdmacb. le kl., 37 hoofdmach. 2e kl., 82 mach, le kl., 65 mach. 2e kl., 32 aspirant-machinisten. De marine-reserve bestaat uit: 7 buitenge wone luits. ter zee le kl., 21 luits. ter zee 2e kl. 22 adelborsten le kl., 42 buitengewone adelb., 1 mach, le kl., 11 mach. 2e kl., 40 asp.-machinisten. Het korps mariniers bestaat uit1 kol -com mandant, 4 luit.-kolonels, 12 kapiteins 16 le luits., 10 2e luits., 1 luit, kolonel-intendant, 2 kapt, kwatierm., 3 le luit.-kwartiermeesters. Onder de leden van het Kon. Huis is ver meld Z. K. H. de Prins-Gemaal, schout bij nacht la suite. Ten einde de personen, die zich voor den Indischen dienst wenschen te verbinden aan te sporen bun handgeld goed te besteden, heeft de commandant van het kol. werfdepot circulaires verzonden aan de gemeentebesturen. Daaruit blijkt o.a. dat door de zorg van het korps 18,595 gulden werden verzonden aan familieleden en crediteuren, zoodat door dezen maatregel ruim 10| pot. van het handgeld nuttig werd aangewend. Lentebode. Op de Kom, gemeente Alm- kerk, heeft dezen winter steeds een ooievaar sche volksgevoel opgevat zou worden. JIMS- [J HUI II11III HUI IIIBFIIIESLHI).

Friso nl | 1901 | | pagina 1