9 F WOENSDAG 6 MAART 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 19. Binnenlandsche Berichten. De herhaaldelijk aangevallen Departementen. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. - Dit Blad versohynt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. 1 en de handen slap lieten hangen en zich leger ten behoeve der ver- UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUNI litz voorgesteld, dat voor die streken welke ondanks de overeenkomst van al de mogend- De beide departementen van Oorlog en Ma rine hebben aanspraak op meerdere waardee- ring dan tot heden genoten. i heden, Rusland daarbij, om zijne onschendbaar- heid te eerbiedigen. NOORD-AMERIKA. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post8S oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever» DUITSCHLAND. In de kanaalcommissie van den Pruischen Landdag heeft graaf Zed- AUSTRALIE. De eerste Minister van den Australischen Bond heeft aan den heer Cham berlain de uitnoodigingen geseind, bestemd voor de mogendheden om vertegenwoordigers en oorlogsschepen te zenden bij de opening van het eerste Bondsparlement. Men is te Melbourne zeer verheugd met het aanbod van den Czaar, een kruiser te zenden. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt bekend, dat de verkoopers van sterken drank in ’t klein, die na 1 Mei 1901 hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schrif telijk op ongezegeld papier aan het College van Burgemeester en Wethouders behoores kennis te geven, teneinde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Workum, den 5 Maart 1901. De Burgemeester voomoemd T. M. ten BERGE. land overeenstemmen en ten deele nog verder gaan. Naar de Norddeutsche verneemt is de eerste secretaris van legatie Von Jagow te ’s-Graven- hage tot eersten secretaris te Rome benoemd en wordt hij zelf vervangen door den secretaris bij het gezantschap te Mexico Von Prollius. FRANKRIJK. Onder den titel De degra datie wordt in de door Laborie uitgegeven i Grande Revue het eerste hoofdstuk van een bij de Chineesche Regeering vertoogen inge- i diend tegen de afzonderlijke onderhandelingen te Petersburg; en de berichtgever oordeelt, dat de tijd voor de mogendheden gekomen is, De gelukkige keuze der commissie uit alle standen der hofstad viel bij het voorbijtrekken van den stoet duidelijk in het oog. Men zag er den generaal naast den korporaal, den een »poen”. De zeeofficieren zijn ’t echter met den ad miraal volmaakt eens. Met alle achting voor hun ondergeschikte kameraden, achten zij dezen niet de rechte personen om de zeemacht in de balzaal, op receptiën enz. te vertegenwoordigen. weldra in den boekhandel verschijnend werk Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din.dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. om tusschenbeide te treden, voordat de over eenkomst te Petersburg geteekend zij, en om China te doen begrijpen, dat hangende de vredesonderhandelingen afzonderlijke onderhan delingen met welke mogendheid ook dienen gestaakt te worden. Staat China rechtstreeks of zijdelings eenig deel des Rijks af, dan zou dit, meent de berichtgever, gelijk staan met eene verklaring aan de mogendheden, dat het zelf wil medewerken tot zijn eigen verdeeling, veel voor haar te zeggen. Zij houdt het be’ ginsel invan aanval onzerzijds geen sprake, maar bij aanval algemeene verdedigingHoe verre zijn we daar thans reeds mee, nu we een leger hebben? Zou er nog werkelijk iemand gevonden wordendie inderdaad aan de mogelijkheid gelooft van een optreden van Nederland tot aanval? Zoo ja, dan is die geloovige een dwaas. Sedert tientallen van jaren reeds zijn leger en vloot, mitsgaders ons geheel vestingstelsel op den bazis van verdedi ging geschoeid. En sedert de afschaffing der plaatsvervanging heeft ons leger meer de alge meene sympathie verkregen en vertegenwoordigt het reeds bij aan vang het beginsel van volks weerbaarheid. Intusschen ’t gaat niet op het stelsel geheel op de wijze der Boeren in te richten. De aard van den bodem, de meerdere of mindere uitgestrektheid des landsde gesteldheid der rivieren enz., dat alle zijn factorendie mede een woordje spreken en die het reeds duidelijk makendat de groote quaestie der opoffering van «goed en bloed”, zoo maar niet met een paar woorden is uit te maken. Wat in 't door en door bergachtige Zuid Afrika, met zijne vele rotsklooven mogelijk is, is dit daarom nog niet dadelijk in het vlakke Nederlanddit zal wel spoedig worden ingezien. En voortselke soldaat zijn eigen generaal de Boeren hebben ’t denkbeeld al lang laten vallen. Gebrek aan krijgstucht heeft hunne zaak in den aanvang groote schade toegebracht. Juist bij de kranige leiding van een Botha en een De Wet is het vertrouwen wedergekeerd. Hoe men ook dweept met eene algemeene volkswapening om daarmee te komen tot alge meen verweer, er zal immer behoefte aan kader blijven bestaan. Niet ieder kan van de zaak der leiding studie maken er valt gelukkig in onze maatschappij wel wat anders te doen. En noodig is ’t evenmin dat iedre volksweer- baarheidsman de knapheid van een generaal bezit. Als hij vooreerst vertrouwen kan stellen in de geschiktheid daartoe van de aangewezen leiders en ten tweede volkomen gezind is huis en haard tegen vreemde indringers te bescher men, dan is het wel. Nu wil het ons toescbijnen, dat we met de verbetering van ons leger wel aardig den be geerden weg opgaan. Bij onderling overleg komt men verder. Niet door persé te zeggen geen man en geen centen evenmin door als anti-militairist stijf en strak telkens weeraan zijn tegen te doen hooren. Dat heeft zoo iets van koppige werkstaking ten nadeele van ge heel het land. Het is dan ook geene fout van de Kamerleden, dat ze de oorloge- en marine- begrootingen met ernst onderzoekendaarin die verbeteringen trachten aan ze wenscbelijk oordeelen en ten slotte aan het geheel hunne goedkeuring hechten. Maar het is wel eene fout door maar klakkeloos te wei geren. Men lette er op bij de aanstaande verkiezingen Zoo moet ons dediging over de beste wapenen kunnen be schikken, die er zijn. Met oude, b.v. vuur steengeweren, offert men zijne manschappen zonder eenig nut geheel op. Een afgevaardigde die den moed had vóór de nieuwe geweren te stemmendaarvan een verwijt te makenis dwaas en teekent weinig kennis omtrent de ware behoeften. Die afgevaardigde deed goed. Hel betrekken van het paleis in het Lange Voorhout. Vrijdagmiddag heeft de Ko- van de uitbreiding van het kanalennet geen I voordeel zullen trekken maar integendeel door verscherpte mededinging nadeel zullen onder- 1 vinden, schadeloos gesteld zullen worden door een verlaging der spoorwegtarieven voor hunne voortbrengselen. Volgens bericht uit vertrouwbare diploma tieke bron heeft Duitschland der Chineesche Regeering door Li-Hoeng-tsjang doen weten, dat het niet aangaat, dat China kostbare ge-1 deelfen van het nationaal vermogen en bron nen van inkomst weggeeft bij afzonderlijke I overeenkomst met enkele mogendheden of maatschappijen, zoolang niet de verplichtingen van China tegenover de vereenigde mogend heden duidelijk gemaakt en in het reine ge- bracht zijn. Met zekerheid verneemt men, dat door de meerderheid der mogendheden verklaringen j zijn gedaan die met het vertoog van Duitsch- zich niet ontzien den heer Sampson in den I Senaat uit te maken voor een «dubbel over- gehaalden lafaard”, een «verwaanden ezel” «Verwaande Ezel” is een der lieflijke benamingen, welke de Ameri- kaansche admiraal Sampson, uit den oorlog met Spanje welbekend, thans van zijne vijanden te hooren krijgt en die vijanden zijn in en buiten het Congres talrijk. De admiraal heeft namelijk onlangs den Minister van Marine Long een brief geschreven, opkomende tegen de bevordering van zekere dekofficieren tot luite nants ter zee, aangezien zij de opvoeding, ma nieren en maatschappelijke distinctie misten, in zeeofficieren gewenscht. De brief was voor openbaarmaking geenszins bestemd, maar is door toedoen van een of anderen ambtenaar in de couranten gekomen en een geweldige beweging tegen den admiraal-«aristocraat” is het gevolg. De democratische Senator Allen Nebraska heeft dat zij bijna 22 jaar had bewoond, verwisseld met dat in het Lange Voorhout. Het getuigde van gevoel dat de Hagenaars dit oogenblik niet onopgemerkt deden voorbij gaan. Zoo werd de Koningin-Moeder door een keur van bloemen en gewassen verrast, toen zij haar nieuwe paleis betrad. In den avond vond de aangeboden serenade Duizenden bevonden zich in het Voor hout. De 70 ingezetenen hadden zich verza meld in de Oranje-kazerne, vanwaar zij zich onder leiding van bet regelingscomité, bestaande uit den burgemeester, den gep. luit.-kol. Mougaat en den gep. kapt. J. J. A. Driessen, in gelederen van vier, gevolgd door de kon. mil. kapel, met fakkeldragers en het escorte cavalerie naar het breede voorplein van het Wij hebben een Departement van Oorlog en een van Marine. Beide hebben ’t telken jare zwaar te verantwoorden. De ultra-voor- uitstrevende zijn bepaalde anti-militairisten en stemmen alszoodanig ook getrouw tegen elke begrooting. Tot de laatsten behoorde vroeger ook de afgevaardigde van ’t district Franeker, de heer F. Lieftinck. Bij de vorige begrooting evenwel veranderde hij van houding en stemde hij vóór. Daarvoor had hij zijne redenen, die hij in duidelijke woorden meedeelde. Hij mo tiveerde zijne stem, als men dit noemt. Wij hebben des heeren Lieftincks rede indertijd in haar geheel opgenomen en wat later, nu on langs geschiedde, tevens vermeld. De heer Troelstra nl. bracht verband tusschen het ver krijgen van een ridderkruis en «den politieken ommezwaai.” Terecht wees de Voorzitter er op, dat zulke verdachtmakingen in de Kamer niet te pas komen en den aanvaller zelven ’t meeste treffen. De heer Lieftinck bleeft ’t antwoord dan ook niet schuldig en constateerde, als ook nog eenige andere sprekers, juist bij. de heeren Troelstra c.s. verandering van hou ding; alleen de heer Van der Zwaag bleef consequent met zijn paroolgeen man en geen cent.” Wat ons aangaat, wij hebben ver schrikkelijk veel, ja alles tegen den oorlog en zouden van harte wenschen, dat alle afgevaar digden in alle parlementen stemden als de heer Van der Zwaag. De oorlog was dan in eens van de aarde verdwenen. Wat zou het dan heerlijk zijn als mensch te levenMaar zoover zijn we voor heden nog niet. Precies onze dagen geven van het tegendeel blijk. De aanval van de grooten tegenover de bezittingen van de kleinen, wie weet er niet van te vertellen? En hoe verheugt men zich ten onzent als men ver neemt, dat de Boeren zich dapper gedragen. Wat zou het eene algemeene droefheid geven, zoo ze de banden slap lieten hangen en zich aan den vijand overgaven Het is vooral deze strijd, die in Nederland met belangstelling wordt gevolgd. Ja, wordt gezegd, als de Boeren doen, zouden ook wij het kunnen. Geen leger, geene kazernes, enz. enz., ieder soldaat zijn eigen generaalDe theorie van «geen man en geen cent” onder ging door die opflikkering van krijgshaftigheid reeds eene groote wijziging. Volksweerbaarheid werd nu de leuze. Kwaad klinkt ze niet en er is ontzettend over Dreyfus gepubliceerd. De schrijver is Jos. Reinach. Het zal talrijke persoonlijke herinneringen en indrukken van Dreyfus zelf bevatten. De schildering van den zielstoestand van Dreyfus van zijn veroordeeling tot de de- gradatie moet meesterlijk zijn. ENGELAND. Zooals wij hebben meege-1 deeld, heeft de Engelsche minister van oorlog, Brodrick voor eenige dagen in het Lagerhuis I erkend, dat die vrouwen en kinderen der Boeren, wier mannen nog in het veld staan, slechter door de Engelschen worden gevoed en ningin-Moeder het paleis aan het Noordeinde, behandeld, dat de vrouwen en kinderen wier echtgenooten zich reeds hebben overgegeven. Een medewerker van de Westminister Ga zette zegt daar aanleiding daarvan«Ik kan mij niet voorstellen dat er een meer verne derende erkenning aan een Britschen minister van oorlog ontlokt kon worden, noch kan ik mij een grootere ontaarding van het politiek te brengen, die geweten voorstellen dan die bleek, toen zulk plaats, een vernederende bekentenis met bijval door ’s ministers politieke vrienden werd begroet.” RUSLAND. De Russen, zoo seint de be richtgever der Times te Peking van 27 dezer, oefenen grooten drang op Li-Hoeng-Tsjang, ten einde de overeenkomst rakende Mantsjoe- rije onverwijld haar beslag te doen krijgen. Meer dan ééne mogendheid buiten Japan en Engeland, vervolgt bij, hebben reeds vroeger paleis begaven. inns- b tin ui 11:\i ii linn num i nii:sl 1 \n. h

Friso nl | 1901 | | pagina 1