In 11 ZATERDAG 9 MAART 1901. No. 20. ■HMMMI Een en Dertigste Jaargang. i Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Nieuwstijdingen. Aankomst de officieren in Door de groote koude U. een zuigfiesch. Naar gemeld wordt heerschen in hevige UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Een tiental hoogst aristocratische officieren, ze bier noemt »of the haw-haw konden, de dames rijdende en vertrokken ook hun arrangeeren. een t.~ Terwijl ze Het vermogen van de stad Berlijn (zonder stichtingen) is in het laatste begrootingsjaar met ruim 3 miljoen mark gestegen, zoodat bet tbans rond 293 miljoen mark bedraagt. De activa bedroegen op ’t einde van 1900 Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. buitenland vertrekken. Generaal van Heutsz. Koloniën is ontvangen het volgende telegram van »van Heutsz vooruitgaande." Te Utrecht viert het gezelschap Utrecht’s Vele cadetten brandweer zijn 50-jarig jubileum. Als eigen aardige hulde heeft het van 21 brandwaar- borgmaatschappijen, waaronder ook buitenland-1 vrouw oorkonde ontvangen in den vorm beurspolis, terwijl verder geschonken i ging met niemand om met baar katten. 7" IJ weerwil van haar mager inkomen, trouw ver- zorgde. Sedert veertien dagen hoorde of zag men van de vrouw en de buren zouden er op hebben gelet, wanneer niet een klein meisje, dat wel eens met de katten speelde, er over had gesproken. Men brak de deur en vond op een stoel, half over de tafel geleund, het lijk van de oude vrouw, gedeeltelijk Na de feesten keert H. M. de Koningin met den Prins der Nederlanden naar Het Loo terug, om daar, naar het Vad. verneemt, tot 1 April te vertoevendan gaat het vorstelijk echtpaar naar Schwerin, vanwaar H. M. en Z. K. H. 12 April op Het Loo worden terug- rond 582 miljoen en de passiva 289 miljoen verwacht. Eerst in het laatst van Juni of mark. 7’ begin Juli zal, wanneer aan de voorloopig H. gemaakte plannen gevolg kan worden gegeven, va: het koninklijk paar voor eenigen tijd naar het I In het ontwerp tot wijziging van den Spoordienst met 1 Mei a. s. welk ontwerp nog de goedkeuring behoeft van den Minister van Waterstaat komen wat de lijn Leeu wardenStavoren betreft de volgende veran deringen voor: De eerste trein, die nu 5.30 van Leeuwarden vertrekt wordt verlaat tot 6.58, de tweede trein van Leeuwarden, die nu te 8.35 van daar afgaat, zal dan vertrekken te 8.03, op beide treinen is één aansluiting naar Enk- huizen, zoodat men te 11.33 in Amsterdam kan zijn. De volgende trein van Leeuwarden (die van daar vertrekt te 11.45) krijgt voortaan te Stavoren bootaansluiting. Aankomst te Amsterdam alsdan te 4.43 met aansluiting naar Den Haag enz. In omgekeerde richting is alleen de eerste trein van Stavoren vervroegd, zoodat men reeds te 8 uur Leeuwarden zal kunnen bereiken. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Lemmer is benoemd de Heer P. Reitsma, thans te Weert. Naar wordt medegedeeld is de lieer Melchers door het soc.-democr. districtscomité definitief tot candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer in het district Leeuwarden. In de te Sexbierum gehouden vergadering van de lib. kiesvereeniging sEendracht” zijn tot voorloopige candidaten gesteld voor de 2de Kamer, de heer Bouman aftr. lidvoor de Prov. Staten, de heeren Peereboom Han- nema en Draisma de Vries (aftr. leden) en de heeren S. Brandsma, secret, van het Bilt en H. de Koe, notaris te Sexbierum. Tot binnenvader en -moeder in het Old Burger Weeshuis te Sneek zijn benoemd D. Bethlehem en T. Laurens te Harlingen. De Tweede Kamer, die thans het ontwerp op den militairen dienstplicht behandelt, heeft ter zake een paar belangrijke besluiten genomen. Eenige zoons zullen n. 1. niet meer vrij zijn. Behouden blijft echter, dat miliciens, die als kostwinnaar onmisbaar zijn voor een gezin, vrijstelling van dienst kunnen krijgen. Een tweede wijziging is, dat vervolgens niet de kleinste helft van een oneven aantal zoons dienstplichtig is, maar de grootste helft. Tot nog toe was hetzijn er drie jongens, dan wordt één soldaat, zijn er vijf, dan moeten er twee »weg”, en zijn er zeven, dan drie. Vervolgens zal bet zijn: van de drie gaan er twee, van de vijf gaan er drie, en van de zeven gaan er vier. Te Numansdorp circuleert reeds een adres aan de Eerste Kamer om met het oog op deze besluiten, het ontwerp niet aan te nemen. Subsidiën voor lager onderwijs. De Stand. deelt mee, dat het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het lager onderwijswetje een verrassenden inhoud zal hebben. Er zal nl. uit blijkendat bij nagenoeg alle partijen gezindheid bestaatvan staatswege grootere offers te brengen om het openbaar en het bijzonder onderwijs op beter voet van gelijk heid te brengen. En wel door niet enkel alle verhoogingen, maar alle traktementen, zoo van het openbaar als van het bijzonder onderwijs, bij het Rijk over te brengen. 2000 plaatsbewijzen voor Het stedelijk grondbezit, dat 13,386 A. omvat, vertegenwoordigt een waarde van 406 miljoen mark. Jonge moeders ter waarschuwing. Te Tilburg is een kind van eenige maanden gestikt Bij het dep. van door het doorslikken van het elastieken dopje - - i v a n den gouverneur-generaal van Ned.-Indië: I mate de mazelen op de Kon. Mil. Academie, i viv en een oppasser zijn aangetast. Katten, die een mensch verslinden. Te Berlijn woonde op een zolderkamertje een oude een weduwe, die een schamel bestaan had als tuinierster in een park waar ze de paden moest harken. Ze was menschenschuw, i en bemoeide zich alleen Zij had er vier, die ze, in Prijs per kwartaal 70 cent franco per post8S cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Uit het jaarverslag van den directeur der opleiding van jongens bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, den kapt.-luit. t. z. A. L. Boelen, blijkt, dat in het afgeloopen jaar 264 jongens werden aangenomen, nl. te Amsterdam 64, te Rotterdam 70, te Helle- voetsluis 3, te Willemsoord 13, te Vlissingen 20 en te Leiden 94. Allen genoten vóór hunne indiensttreding schoolonderwijs, 195 op de openbare, 65 op de bijzondere en 4 gedeel telijk op een openbare en gedeeltelijk op een bijzondere school. De verstandelijke ontwikkeling der meeste jongens is zeer bevredigend en te oordeelen naar de vorderingen, die op de kweekschool onder ongunstige levensomstandigheden in korten tijd gemaakt worden, is het meermalen niet te begrijpen, dat de meeste jongens bij aan komst zoo weinig weten, terwijl zij dikwijls jaren school hebben gegaan. Dit moet, volgens den directeur, zeker eensdeels toegescbreven worden aan het vergeten van het geleerde na het verlaten van de school, maar anderdeels aan een goede voeding, in verband met niet te veel schoollessen behoorlijk afgewisseld door oefeningen in de openlucht, wat de hoofden helderder maakt en den jongens over het algemeen goeden ijver aan den dag doet leggen. Hun gedrag liet niet te wenschen over. De gezondheidstoestand was het geheele jaar gun stig te noemen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht," de 9de Maert 1901. Mar-sicht, M. Miedema. In Neptunusfeest. In bytsje poletyk, C. H. Koartswyl. Dat bitearde goed. Te Akkerwoude overleed eene 91-jarige vrouw, die 90 jaar lang in hetzelfde huis had gewoond. Dat overkomt van de 10,000 geen een, zegt de berichtgeverhij had er gerust nog wat tientallen duizendtjes kunnen bijvoegen. De voorloopige zomerdienstregeling op de staatsspoorwegen, die nog door den minister moet worden goedgekeurd, geeft eenige wijzi gingen aan. Enkele treinen een paar minuten verschil. Het getal sneltreinen van Leeuwarden naar Holland en terug, zoowel via Stavoren Enkhuizen als via Zwolle, zal echter van twee op drie worden gebracht. een paar man een paar ambulance wagens. Op de beleefdste wijze werden de dames uitgenoodigd daarin plaats te nemen. Toen de schoonen dat hadden ge daan, werden haar cavaliers even welwillend uitgenoodigd zich geheel te ontkleeden, met uitzondering van hun pantalons. Daarop ge leidden de Boeren het gezelschap naar Johan- sche een van een werden een gouden medalje voor het vaandel, een zilveren voor het gemeente-archief, 56 br.men medaljes voor elk der leden en f 550 om den luister van de feestviering te ver- zor(r(ie hoogen. f.jl Losse feuilletons. Door de postadmini- niets stratie is beslist, dat feuilletons van couranten, niet die zijn gezet en opgemaakt in den vorm van losse bladen van boekwerken, niet als bijvoeg- j seis mogen worden beschouwd en dus gefran- open keerd moeten worden als gewoon drukwerk, j geleund, het lijk van de oude vrouw, gedeeltelijk De uitgeversmaatschappij »Vivat” beklaagt1 door de katten opgegeten, zich daarover in een uitvoerig protest, omdat daardoor het voornaamste deel van een door haar verspreid weekblad met hooger port wordt bezwaard. Het verkeer op de spoorwegen. T van Dinsdag kwamen aan het station treinen, aan, en i treinen. Aan het Centraal station kwamen aan pl. m. 40 extra-treinen en ruim 40 extra’s. Tevens waren de treinen, loopend volgens de gewone dienstregeling, aanmerkelijk veel grooter dan op andere dagen. Amsterdam, terwijl de daags te heideveld tusschen Havelte en Wapserveen, nabij de hunnebedden, doch op grooten afstand van eenige menschelijke woning, staat een hut, I een armzalige hut. ’t Eenig daarin aanwezig vertrek diende tot verblijf van een paar geiten, honden en katten, tot bergplaats van hooi en brandstof en tevens tot woning van een hoog bejaarde vrouw. Wijd en zijd in den omtrek was zij bekend, want bedelende trok zij op bepaalde tijden van dorp tot dorp. Zoo rekte zij jarenlang haar ellendig bestaan. En toch had zij betere, ja zelfs zeer goede dagen gekend. Voor jaren toch was haar vader dokter in de gemeente Havelte, later op het eiland Urk. Maandagmorgen vond men haar doodhet hoofd op den grond, de beenen nog op ’t bed. - De moeder van een jongen te Dinxperlo, die op grond van gemoeds bezwaren vrijstelling verzocht, welk beroep evenwel door den arr.- en den distr.-schoolopziener ongegrond werd verklaard, is nu opgeroepen om voor de com missie tot wering van schoolverzuim te verschij nen. Dit is het eerste geval van dien aard. 5000 plaatskaarten werden afgegeven voor .j voren i de hoofdstad wer- worden, de aanstaande wereldveroveraars waren Even buiten Steenwijk midden in het den verstrekt. geheel machteloos. Een groot aantal raadsleden van Den Boerenaanvoerder zond Haag zullen in de eerstvolgende gemeente- weS’ *e 8Poe(bg raadsvergadering voorstellen om te besluiten dat van gemeentewege een nieuwe schouw burg wordt gebouwd en een raadscommissie wordt benoemd tot uitvoering van dat besluit. In de maand Februari zijn bij het kolo niaal werfdepot voor den Indisehen dienst aan genomen 58 Nederlanders, 3 Duitschers en 1V1UUÜU r Belgen, totaal 64; van de verschillende J’esb,urg teru8’ tot hun zwemcostuum er achter sloffend, op bloote voeten. Bij Johannesburg gekomen, stelden ze hun en verdwenen weer. Sneeuw in Zwitserland. In Oberhasli W.-Indië geen detachement werd in Zwitserland, hebben zich in den laatsten Uit O.-Indië keerden terug 24 tijd ontzaglijke sneeuwmassa’s opgehoopt. militairen daags na aankomst bij het werfde- Door de groote koude en den honger heb- pót werden 20 daarvan met groot verlof ge- ben de zangvogels, vooral de in het dal talrijk zonden, terwijl 1 sergeant en 3 minderen op voorkomende bergvink, veel geleden. Groote hun korpsen werden gedirigeerd. Uit W.-In- scharen kwamen in het dorp Guttannen en die repatrieerden geen militairen. pikten den menschen het brood uit de hand. 3 Belgen, totaal 64van korpsen werden 9 militairen overgenomen, zoo dat het totaal der werving 73 bedroeg. Aan deze personen is aan handgeld uitbetaald de som van f 14,400. In de afgeloopen maand - - vertrok naar O.-Indië slechts óen detachement, gevangenen in xrijhei ter sterkte van 32 onderofficieren en minderen terwijl naar uitgezonden. militairendaags na aankomst bij het werfde- 1 - pot werden 20 daarvan met groot verlof ge- ben de zangvogels, vooral de in het dal talrijk Uit W.-In- scharen kwamen in het dorp Guttannen •liJnïfr rlö Ra Boerenhumor. De Londensche correspon dent van het Hbl. schrijft aan zijn blad: Zooeven hoorde ik van een correspondent, die onlangs uit Zuid-Afrika terugkwam het In den volgend vermakelijk verhaal. loop van Dinsdag kwamen aan het station 1 Fnffiniamn Weesperpoorf te Amsterdam pl. m. 20 extra- zooals men vertrokken pl. m. 13 extra- and eye glass brigade” in Johannesburg in garnizoen, oordeelden dat het wel aardig was Kerstfeest te vieren, door een pic-nic te Zoo gezegd, zoo gedaam en met tiental dames trokken ze naar buiten. bezig waren het goede der aarde Uit Haarlem wordt bericht dat Dinsdag 'n natten en drogen vorm te genieten, zagen ze zich opeens omringd door een troep Boeren. reeds »Hands up” behoefde niet eens gevraagd te woraer geheel Den 111.111 mini riiii '.i.nn. nieuws- ia tin i ii ha i ii a- i L

Friso nl | 1901 | | pagina 1