Hoog Water. 1 WOENSDAG 20 MAART 1901. No. 23. l lets naar aanleiding van de intrekking der legerwetten. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. f j e vervangen door meer militair ge- ministerieel mogelijk, kant doen en een ander UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Wat de toevoerkanalen hun toedoen werden mannen als de heeren Van Gilse, Bouman en anderen verkozen. t* het heen als het leger, de korte eerste-oefening als regel in de wet zou worden opgenomen. Is het niet, alsof de heeren nog meer minis terieel waren dan de Minister zelf? Edoch, zij worpen zinden. Deze minder ter zake. kiezingen de thans zitting hebbende leden voor het behoud hunner zetels. Zoo De j bij wonen der zitting, toen bepaald werd, dat van een oneven aantal zoons de grootste helft dienstplichtig zoude zijn, waarbij dan tevens ook het privilegie van te zijn eenige wettige zoon werd opgeheven. De fout aangenomen dat ’t er eene was, toen begaan, kon bij de stemming over ’t amendement-Van Gilse c. s. weder goedgemaakt worden, de katholieken verleenden er dan ook hunnen steun aan. De organen der liberale pers betreuren de gevallen beslissing in meer of minder sterke bewoordingen. Hier vooral wordt den Minister zwakheid verweten. Wat daarvan te zeggen. Staat zoo’n bewindsman stijf op zijn stuk dan heet het dat hij van geen gemeen overleg met de Staten-Generaal wil weten, dan deugt het j niet en is bij een weinig meegaande ’t is zwakheid en ’t deugt al evenmin. De beste stuurlui staan in den regel aan den wal. In zijn Persoverzicht van 16 dezer schrijft het N. v. d. D. het volgende: Over hetgeen gebeurd is door de aanneming van het amendement-Van Gilse c.s. mag niet verzuimd worden te hooren wat gezegd wordt door de »Arnh. Ct.” (Hoofdredacteur Mr. Van Gilse.) Alle reden den loop te betreuren, dien de behandeling der legerwetten in de Kamer ge nomen heeft, omdat nu opnieuw de poging is mislukt om tot eene eenigszins bevredigende regeling der levende strijdkrachten en barer organisatie te geraken, waarvan reeds bij de mobilisatie van 1870 de noodzakelijkheid is gebleken en waardoor o.m. ook de beweging, welke tot de Grondwetsherziening van 1887 geleid heeft, gevoed geworden is. Dubbel is waarvan de logica eischte dat, juist om den Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. volg rekening zal worden gehouden. Maar i welke Minister zal geneigd worden bevonden Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, niterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. en dit mag men niet er stoomgemalen, tijd noodig zijn, om van den overlast bevrijd te worden. Tegen de opstuiving van het water, als in Hommerts, is er geen Onze provincie geniet tegenwoordig de eer een hoogen stand van het boezemwater te hebben. Onmiddelijk zijn de klagers bij de hand. »Dat komt er van,” zoo wordt gezegd, »dat de heeren te Leeuwarden het oor laten hangen naar de smeekbeden van den Frieschen Ijsbond. Als *t een Oostenwind is, waarom dan maar niet doorgestroomd Het ijsbelang moge vroe ger gegolden hebben, nu met de vele spoor- en tramlijnen, ook in ons gewest, is het ijs louter voor pleizier. Er staan daar tegenover hoogere belangen op ’t spel, die van den landbouw en de veeteelt. Hadde men maar beter de sluizen laten werken, toen de wind uit ’t Oosten blies. ’t Is waar, het voorjaar brengt veel zegen aan, maar dit kan men vooruit weten, ’t is ouder gewoonte, en dan na den winter sukkelt men met den hoogen waterstand. Al hadde men de kanalen ook heelemaal leeg laten loopen, dan zoude er tegenwoordig nog water in overvloed zijn.” Aan overdrijving hapert het bij klagen gewoonlijk niet. Gesteld, ’t ware alzoo geweest, als de ontevredenen verlangen, hoe zouden ze zich te moede hebben gevoeld, ook zij, met de verbreking, de moedwillige verbreking van het kostelijke ijs. Wel heeft het vervoer per spoor- of tram hier en daar veel wijziging allen kant, aangebracht, doch dit vervoer is voor geheel Friesland niet mogelijk. Een aantal stoombooten, beurt- en vrachtschepen vullen bet groote te kort aan, ook nog daar waar snellere verbinding bestaat en dit wel omdat dit vervoer goedkooper en beter is, zij het ook minder snel. Op die snelheid echter valt bij overlading »der markt” ook veel af te dingen. Buitengewone toestanden zijn minder goed geregeld. Men kan daarop geene wagens nahouden, ’t geheele jaar door. Derhalve als ’t nu ijs is, moet de voor vaderlijke stede al weder dienst doen en als men voor zijne benoodigdheden eenige centen meer moet betalen, vanwege de slede-vracht, dan geven we de verzekering dat ook de meer begunstigden terzake het snelvervoer in gelijke conditie verkeeren, om de zeer verklaar bare reden, dat de vrachtprijzen hooger zijn per wagen dan per vaartuig. Een afstroomen tot op den bodem is bui tendien onzin, ’t Kan eenvoudig niet en de wensch daartoe getuigt van groote onwetendheid met de .gesteldheid van ons gewest en den toestand der zee, die dit voor ’t gro ter deel omgeeft. De afstrooming staat daarmede in het nauwste verband. Als we aangeven, dat b. v. voor den Zuidwesthoek van Friesland gewoon volzee nog een Meter hooger is dan het zomerpeil van den binnenwaterstand, zal men dit allicht begrijpen. Bovendien, wat zouden onze zoet-watervis- schers er van hunne netten aan bedrijf zoeken. Geen water wat een lastmaar veel water Overheerlijk zullen de schippers zeggen. Nu kunnen we varen naar hartelust met water onder de kiel?” Zacht wat, ook geene overdrijving aan den anderen kant, ’t Is werkelijk voor een schipper prettig een goeden waterweg te hebben. Me nigmaal hebben we hem zien sukkelen niet welk een zoude de christelijk-historische partij het bard te betreuren, nu dit negatief resultaat al- het gevolg is van de geheel onverklaar- van den Minister van oorlog, de erkenning in de wet van een waarvoor hij gedurende ruim 3 jaren om door het water, maar om door den modder te komen. Maar bij zulk hoog water, neen, daarnaar zijn de toestanden niet geregeld, ’t Valt hem, den schipper moeielijk den goeden weg te kiezen. Hij moet vanwege de vele ondergevloeide landen terdege uit de oogen kijken, wil hij niet op strand verzeilen. En wie helpt hem dan in de naakte omgeving? Buitendien kan hij maar telkens in het te nemen. En wanneer zal daarvan bij de bekende langzame wijze van werken iets terecht komen? De pers heeft zich in tal van organen uit gesproken. Het oordeel van »de Standaard” hebben onze lezers in het vorig no. kunnen lezen. De antirevolutionairen betreuren de gevallen beslissing. De katholieke pers daarentegen ziet het heengaan van den Minister met minder leedwezen. Dit viel te verwachten, toen een aantal leden dezer staatkundige partij gunstige geval van doorvaart met de handen in den zak staan. Bruggen, waaronder door hij vroeger kon zijn schip n. 1. moeten thans voor hem worden opengedraaid en als-je- blieftbruggeldSchadelijk ook nog, dat hooge water 1 »Welk een last, welk een last 1” hooren we ook uit de Hommerts roepen, opstuiving van het water deed het vloeiend nat sommige kamers ongevraagd binnentreden. Vrouwen vluchtten op hooger gelegen gedeelten, de kelders liepen onder en ’t geschiedde naar ons werd medegedeeld op Sylvester 1900, als daar de strenge vorst onmiddelijk op volgde, de met zorg vergaarde aardappelen waren bevroren! Weg de naarstigheid van den geheelen zomer En nu hebben we nog wel als onderdeel van het groote waterstaatsplan de scheiding van Friesland in twee helften met de sluizen te Terhorne Men bemerkt het, pruttelen en klagen aan Maar daarmede komt de zaak in quaestie geen stap nader tot oplossing, ’t Is dan ook moeielijk het allenman naar den zin te maken. Eéne zaak is buiten twijfel. Hoog water zoowel als laag water is schadelijk aan alle kanten, ’t Komt er maar op aan het juiste midden te treffen. Dit is de quaestie van aanbelang. Wie de oplossing weet te geven, zal zich ongetwijfeld den roem verwerven van een verdienstelijk man te zijn. Hij moet evenwel rekening houden zooveel met gewonen als buitengewonen regen of sneeuwval, met windrichting en windkracht enz. Verschillende doctoren zijn reeds opgestaan om de patiënte hier de provincie gene zing aan te brengen. De een geeft den raad »graaft van uit het centrum der provincie flinke, breede, rechte kanalen naar het noorden, het zuiden en het westen en er zal beterschap komen Een ander zegt: stoomgemalen, man, een paar flinke stoomgemalen, die ten allen tijde het overtollige boezemwater over de dijken heen pompen.” Een derde adviseert weer iets anders. Maar voor ’t oogenblik geeft het weinig. Al die plannen zijn goedkoop, de uitvoering evenwel zal schatten kosten. Intusschen geeft een nauwlettend gadeslaan van den toestand, als die bestaat, reeds een goed middel tot afdoening. Telkens weer aan ziet men het verschijnsel, dat na eenige uren stroomens het water in de nabijheid der sluizen zeggen Zij mochten gerust aanmerkelijk is gedaald, om na enkele uren, als de sluizen weer gesloten moeten worden, opnieuw tot de vorige hoogte te rijzen blijkt daaruit? Dit, dat naar de sluizen niet in behoorlijken staat zijn. Eene inspectie van die kanalen versterkt die meening. Bochten in overvloed, een betrek kelijk nauwe bodem, rietgewassen in menigte, enz. Wij houden ons overtuigd, dat zoo het met die kanalen’ in den haak was, de meer dan honderd meter breede sluismonden (allen te zamen genomen) wel in staat zouden blijken, Bouman en en Wellicht opmerking doet evenwel ook al weer weigerde °de consequentie te aanvaarden 1t Is gewoonte, ’t is regel, zjjn eigen sedert drie jaren ten aanzien dat een volgend Parlement vooral in de eerste jen eerste-oefeningstijd aangenomen standpunt, jaren eerbied heeft voor de beslissingen van een voorgaand. Zoo b.v. ter zake de school- tegenstand der hoogere bevelhebbers in het wet-Mackay. Waar zou 1 Vaderland in zijne wetten telkens her- en der waarts geslingerd werd? ’t Ligt dus voor de band dat met de ge-1 bleken meening der Tweede Kamer in ’t ver- onlangs b. v. i ander middel dan droogmaking der meren, die groote voorraadschuren van water. De hooge waterstand heeft inmiddels doen zien, dat er in onze provincie nog werk in overvloed is. Het brengen van de zoogenaamde buitenlanden in polders, het verhoogen en ver zwaren van de bestaande polderdijken, dit alles zal het kwaad kunnen breidelen, op den duur zoo tamelijk de les werd gelezen over het niet voordeelig zijn voor de eigenaars en gedurende de eerste jaren aan menig werkman arbeid en daardoor brood verschaffen. H. om in betrekkelijk korten tijd aan de behoefte te voldoen. Want uit ’t oog verliezen. om nu i gevolgtrekkingen voor de toekomst te maken. Wie waarborgt toch bij de aanstaande ver- jen heeft De verantwoordelijkheid waarschijnlijk worden de heeren Van Gilse en jje zjoh meerdere geestverwanten uitge- verklaarde, want in werkelijkheid was dit zoo maar op den Minister van oorlog die zonder eenig deugdelijk motief i van van De Voorzitter der Kiesvereeniging »Wonse- radeel” kan gerust zijn. Van de legerwetten komt voorloopig niets. De heer Bouman heeft medegewerkt tot het aannemen van het amen- dement Van Gilse c.s. De Minister van Oorlog, generaal Eland, heeft zijn ontslag ingediend. Een ander mag de ondankbare portefeuille in handen nemen. Dat is dan nu eigenlijk de schuld van Wijbe Cnossen, zegt een geestig schrijver. Hij her innert aan de verkiezing in ’t district Sneek, en hoe daar te IJlst aan genoemden Cnossen op den dag der verkiezing een nieuw stembiljet geweigerd werd, omdat hij het oude niet had verloren. De geschiedenis is bekendin- j dertijd is ze ook in dit blad in den breede uiteengezet. Nu is de vinding wel aardig, in zooverre ze den kiezers op ’t gewicht van zelfs een enkele stem wijst, maar ze doet niets ter zake. Vooreerst is bij nader onderzoek ge bleken, dat de werkelijke uitslag der verkiezing in ’t district Sneek tot andere cijfers leidde dan die in eersten asnleg waren vastgesteld. Maar bovendien is ’t bekende amendement niet alleen voorgedragen door den heer Van Gilse alleen, maar door de heeren Van Gilse c.s., dat is met nog eenige andere heeren. Wilde men verder gaan op dit terrein, dan te verantwoorden krijgen. Immers vooral door j ieen bare houding die van Hoe dwaas toch wordt verder opgemerkt 1 beginsel, reeds uit de gevallen beslissingen bewonderenswaardige volharding en ondanks een krachtige tegenkant ing in het leger gestre- eene portefeuille quaestie maakte! ‘1 van het Dinsdag geval- Wellicht, ja zeer ]en votum rust dan ook niet op de meerderheid, i voor het amendement-Van Gilse c.s. FRISO i vuns- b uinn h:\iii nun mill FiiiEsinn. 5 1 1 f, r j 1 Q 'z. LUVU Uivv VYÜ1AÜ 1U.1U1BUCL Zttl gUUUlgU WUIUÜU UÜIUUUCU zal zelfs met de legerhervorming op breede schaal ter hand

Friso nl | 1901 | | pagina 1