No. 24. ZATERDAG 23 MAART 1901. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Met belangstelling van protest der kosten en UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURG» EN ZOON. TE WORKUM den hoofd-intendant, oorlog ingewacht. I Bolsward in eigendom worden overge- a 490 strekkende meter van den weg de historie vooruitgeloopen met te doen plaats hebben. wordt het resultaat van al deze bemoeiingen tegemoet gezien. Nader meldt men, dat de heer Van de Kamp met andere leden van den Raad een spoed- eischende Raadsvergadering heeft aangevraagd, voor de aanbesteding plaats vindt. De Stoomvaartmaatschappij Holland- Amerika-lijn” keert over 1900 14 pet. uit. Brutale aanranders. Een heer uit Kat wijk is dezer dagen te ’s Gravenhage de dupe geworden van drie kerels, aan wie hij den weg naar het Hollandsche Spoorstation had gevraagd, en die daarvoor geld eischten. Toen bij dit laatste namelijk weigerde te geven, werd bij achtervolgd, en, gekomen bij de moddersloot bij den Stationsweg, is hij plotseling door de kerels aangegrepen en in het water geworpen. De brutale aanranders waren spoedig ver dwenen. Bewoners van een der huizen op den Stationsweg hebben den heer geholpen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht", de 23ste Maert 1901. Mar-sicht, M. Miedema. Keatsersgeasters, Nautulus. In Neptunusfeest, D. Woelinga. ’k Moat skiedeMadzy. Al to tuk, T. U. Koartswyl. Dat bitearde goed, (mei plaetsjes) D. H. Z. Uit Arnhem wordt de volgende verma kelijke geschiedenis gemeld. Een trouwlustig jongmensch, die per advertentie een vrouwtje zocht, scheen op die advertentie een schrijven ontvangen te hebben van een zich Marie noe mend meisje. Deze had blijkbaar geen adres opgegeven, waarom het jonge mensch in een der bladen een oproep aan Marie deed, om Zaterdag- of Zondagavond, telkens te halfnegen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 nnr. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. stond gedrukt: Dames alleen” en nergens «Niet rooken” en recht bezit haar te verbieden er eentje aan steken. Wonseradeel; b de vaste brug bij de stadsrei niging te Bolsward, beide op het gebied der Aan Wonseradeel zal in Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. ZOEK DE WET! Als allernieuwste ventersstreek wordt ver teld, dat langs het Strand te Londen een t voor De kantonrechter besliste (bij verstek tegen gedaagde) dat alleen dan de laatste vordering voor toewijzing vatbaar is, wanneer uit de dag vaarding blijkt dat door partijen is overeenge komen de verschuldigde koopsom per wissel te betalen, en daar dit hier het geval was, werd die vordering ontzegd. Botha wil niet. Nu weten we ’t dan eindelijk na een spanning van bijna een maand. Gister heeft Joe Chamberlain het meegedeeld in het LagerhuisBotha beeft Kitchener schrif telijk doen weten dat hij niet gezind is de voorwaarden, die Kitchener gemachtigd was hem aan te bieden, in ernstige overweging van zijn regeering aan te bevelen. Hij voegde er bij dat regeering en de voornaamste officieren het met hem eens waren. Voor de zooveelste maal dus heeft het zoo- graag-gewilde den Engelschen parten gespeeld en waren ze C hun verwisseling van wensch en waarheid. Rest nu af te wachten wat Botba voor wer- keljike feiten in het geschiedboek wil doen insenrijven. In Servië schijnt, volgens de Köln. Ztg., een beweging te ontstaan tegen de dynastie der Obrenovitch ten gunste van de verdreven familie der Karageorgevitch. De aanhangers van deze laatste familie werken in op de lan delijke bevolking, hetgeen des te gemakke lijker gaat, omdat de betrekkingen van de nieuwe Koning lijden aan een prinsen-manie. Dit is voor Servië, dat geen adelstand kent, een ongewoon verschijnsel, dat het spoedig moede zal zijn. Bijzonder gebeten schijnt men op mevrouw Petrovitcb, zuster van Draga, die het in dit vorstelijk-voornaam optreden al heel ver moet gebracht hebben. Een groot man gestorven. Er is rouw onder de beoefenaars der culinaire wetenschap wegens den dood van den gewezen opperkok van Keizer Wilhelm I, Urbain Dubois, die Vrijdag te Nizza, waar hij een villa bezat, in den ouderdom van 84 jaren is overleden. Hij heeft verschillende boeken geschreven over de kunst om goed te kokenzijn standaardwerk was een groot geïllustreerd werk: «La cuisine artistique”. Is rooken in een damescoupê verboden Die vraag zal naar de Vlaamsche Gazet mee deelt de rechtbank op te lossen hebben. een en ander op het gebied van Wonseradeel gelegen. Het ligt echter voor de hand, dat waar de gemeente Wonseradeel met veel grooter uitgestrektheid onderhoud belast wordt, TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Woningwet. Minister Borgesius bestreed sterk de amen dementen-Lohman en Kuyper op artt. 7 en 8 die de waarborgen dat gemeentebesturen zich van wettelijke verplichtingen zullen kwijten, vernietigen of tot schijnvertooning verlagen. Minder bezwaar had hij tegen amend.-Van Asch van Wijck, hooger beroep toekennende aan gemeenteraden op de kroon en tegen het amend.-Van Kol, dat meer waarborgen verlangt tegen willekeurige verliezen van dispensation. De commissie van voorbereiding adviseerde tot het aannemen van het amend.-Van Asch Van Wijck maar bestreed beslist de amende- menten-Lohman en Kuyper en de meerderheid ook het amend.-Van Kol. De Koningin en de Prins Gemaal bega ven zich gisteren, Donderdag, met klein ge volg naar den Raad van State. Aan den in gang werden zij ontvangen door een commissie uit dien Raad, bestaande uit de Staatsraden Heydenrijck en van Eysinga met den waar- nemenden secretaris graaf van Randwijck. Alle leden, behalve generaal Den Beer Poortugael en mr. Moltzer die ongesteld zijn, waren in ambtsgewaad in de vergaderzaal vereenigd. De Koningin, de vergadering presideerende, installeerde den Prins ais lid met raadgevende stem, met een aanspraak, die Z. H. beant woordde, waarna de vice-president jhr. Schorer de Koningin en den Prins feliciteerde met Hun eerste verschijning in den Raad van State. Op bet Binnenhof werd het Koninklijk echtpaar door een talrijke menigte begroet. Bij Kon. besl. is aan mr. S. A. Vening uur, onder de Sabeïspoort te komen, ter nadere kennismaking, tevens aan haar verzoekende, dat zij een witten zakdoek in de band zou houden, terwijl hij een dito in den borstzak van zijn jas zou hebben. Toen nu Zaterdag avond het jonge mensch zijn «sollicitante” hoopte te zien, bemerkte hij tot zijne verbazing, dat zich zoo’n groot aantal nieuwsgierigen op de bestemde plaats had verzameld, dat hij zich genoodzaakt zag zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken, hetgeen tengevolge bad, dat bij met de in zijn verbeelding reeds aangebedene de kennismaking niet beeft kun nen voortzetten. De ten vorigen jare in sommige garni- "zoensplaatsen genomen proef met een nieuwe regeling van de rations levensmiddelen zal op meer uitgebreide schaal, doch eenigszins gewij zigd, worden voortgezet. Gedurende de maanden Mei en Juni e.k. zal, bij wijze van proef, éénmaal per week een ration gort worden verstrekt. De benoodigde gort zal worden verstrekt uit de militaire magazijnen van levensmiddelen, terwijl de kaas door de zorg van de toeziende chefs van de genoemde magazijnen moet werden aangeschaft. De door de commandeerende officieren van de korpsen nopens de gehouden proef uit te brengen rapporten worden voor 15 Juli e.k. door tusschenkomst van bij het departement van De Kantonrechter te Rotterdam heeft een vonnis geveld, dat voor den handel van belang is Er was n.l. iemand gedagvaard tot betaling eener handeisschuld en Meinesz, met ingang van 1 April 1901, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Het verslag der Comm. door den Minister van justitie benoemd om advies uit te brengen over de maatregelen welke tot verbetering van de politie in Nederland kunnen strekken, is, naar de N. R. Ct. verneemt ingediend. Als vermoedelijk opvolger van mr. W. A. Bergsma als lid der Eerste Kamer wordt genoemd mr. J. Sickenga, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. De Prins Gemaal gaat zonder de Ko ningin in April naar Schwerin tot bijwoning der feesten ter gelegenheid der meerderjarig- verklaring van den jongen Hertog van Meck lenburg, maar zal in Mei daar met H. M. den huwelijksintocht doen. Men meldt uit Haarlem Veel verontwaardiging heeft hier gewekt de bevoorrechting der Duitsche industrie, met name der firma Siemons en Halske, boven de Haarlemsche machinefabriek, waar het betrof de inrichting van het electrisch centraal-station daar. Niet slechts deze Haarlemsche firma verzette zich hier zeer levendig tegen, maar ook de technische vakvereeniging, terwijl heden (Woensdag) een vergadering van industrieëlen werd gehouden om tegen deze handelwijze protest aan te teekenen. Thans stelt het raadslid, de heer W. A. J. van de Kamp, voor de aanbeateding nog niet den niet betaalden wissel, vindt hij er niets in. Woedend stuift hij op den venter los«Maar waar is de Wet dan roept hij. »Hebt u hem niet gevonden?” is het antwoord. «Zeker niet!” En dan luidt het antwoord«Die bliksemsche kérel ontsnapt zelfs uit gesloten enveloppen”. En de kooper mag afdruipen met den troost, geen ongelukkiger figuur te hebben geslagen dan zoo menig beroemd Engelsch generaal. LEEUWARDEN, 21 Maart. In eene heden avond gehouden vergadering der vereeniging «Nijverheid” heeft Mevr. Van ReenenVölter, Directrice der Huis- en Industrieschool te Alkmaar, eene boeiende voordracht gehouden over «Huishoud- en Industriescholen” in het algemeen en over die te Alkmaar in bet bij zonder. Zij schetste de wording van deze, hoe men de verschillende daaraan verbonden be zwaren had overwonnen, hoe deze school zich veelzijdig bad ontwikkeld en in bloei was toegenomen, welke takken van vakonderwijs voor de vrouw, ook uit het volk onderwezen werden, hoe dat onderwijs was ingericht, welk onderwijzend personeel aan de school verbonden was en welke financieele offers voor een en ander werden gevorderd. In de pauze werd in eene nevenzaal eene ware tentoonstelling gehouden van wat de leerlingen van die school produceerden en konden de heeren daarover minder goed oor- deelen de dames, die veel talrijker waren opgekomen, waren een en al bewondering over het doelmatige en de keurige wijze van afwer ken. Zóó hadden ze het zich niet kunnen voorstellen. Het doel dezer vergadering was, zei de Voorzitter de heer E. Hora Adama, om er de eerste stoot aan te geven, hier ook zoodanige school op te richten. In eene eerlang te houden buitengewone vergadering zal dat door de leden nader besproken worden. SNEEK, 21 Maart. Heden nacht is hier in ’t kantoor van de firma Nieveen ingebroken. Alles, wat slotvast was, werd met geweld opengescheurd. In de verschillende lessenaars vond men gezamenlijk een bedrag van ruim vier gulden, aangezien de firma den avond te voren de verschillende kassen bad geledigd. BOLSWARD, 21 Mrt. Door Burg, en Weths. van Bolsward is van hunne ambtgenooten in Won- Het seradeel een voorstel tot ruiling van gedeelten feit deed zich eenige dagen geleden voor in grindwegen en twee bruggen ontvangen. Hierbij de Zuidstatie te Brussel. In een reiswagen zal aan voor dames trad een jonge freule binnen die, dragen zoodra gezeten, een sigaret rolde en die aanstak, naar Exmorra tot aan de grensscheidingen van Een aanwezige dame protesteerde hiertegen en diende een klacht in. De rookster beweert dat er op den reiswagen gemeente Bolsward. eigendom worden overgedragen 1131 strekkende dat bijgevolg niemand het meter weg, alsa vanaf de grensscheiding te der gemeente Bolsward tusschen «Halfweg dragende dit opschrift: Portret van den Boerencommandant De Wet 10 cent de gemeente Bolsward daarvoor aan haar eene Een kooper verschijnt, betaalt zijn tien cent geldelijke vergoeding behoort te betalen. De krijgt de enveloppe. Als hij haar opent berekening hiervan is gemaakt door de archi- de gemeente Wonseradeel met vanaf de grensscheiding j 11i fn Hichtum tot twee meter over de brug ter lengte van 715 meter; b vanaf de kom van het dorp Hichtum noordoostwaarts naar Sjon- gerdijk ter lengte van 416 meter en c de vaste brug over de Harlingervaart bij Hichtum, dezer heeren een enveloppe te koop aanbiedt, 111 El till I II 11 11! Ill.lll lllllll lil ILSLl UI. I

Friso nl | 1901 | | pagina 1